Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba,
    Bu benim forumdaki ilk başlığım olacak öncelikle herkese selamlar sevgiler.
    DV lotosu ile 2017'de geldiğim ABD'de 2022 yılında ABD vatandaşlığını aldım.

Hem Türk hem de ABD pasaportu olan birisi için Türkiye - ABD seyahatlerinde pasaportların en doğru şekilde nasıl kullanılacağını araştırıyorum.

Örneğin ABDden uçağa binerken ABD pasaportuyla check-in yaparsam →→ Türkiye, ABD pasaportuna vize istediği için →→ sorun olacağını düşünüyorum.

Eğer Türk pasaportu ile ABD'den ayrılmak istersem de →→ ABD vatandaşlarının ABD'den ayrılırken (ve girişte) Amerikan pasaportunu gösterme zorunluluğu olduğunu okuyorum.

Daha önce bu koşullarda seyahat etmiş saygıdeğer kader-ortaklarımdan bu konuya bir ışık tutmasını rica ediyorum.

Kendime dair kısaca bilgi vermem gerekirse 5 yıldır FL'de yaşıyorum, evlendim, çocuğum oldu, kendi işimi kurdum vs.. bu gibi deneyimlerim çerçevesinde merak edilenlere kendim de cevap vermeye çalışacağım.

Yeni forum yazılarında görüşmek üzere...

• @gufan ABD'den cikarken de geriye gelirken de ABD passport kullanmalisiniz. Turkiye'ye girerken ve sonra cikarken yine ABD passport kullanin ve beraberinde TC kimlik kartini gosterin. O zaman herhangi bir visa ucreti odemezsiniz, herhangi bir sorun da yasamazsiniz.

• ⭐⭐⭐

@gufan evet @MySea söylediği gibi federal kanunlara göre ABD vatandaşı olan herkes ABD pasaportunu kullanarak seyahat etmelidir. Yaptırımı nedir bilmiyorum ama çokta gerek olmayan bir durum geliyor bana.. Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra Türkiye pasaportunuz yanınızda olmasa bile kimlik vererek citizen kısmından geçebilirsiniz. Hiçbirşeyiniz yoksa bile TC kimlik numarasından en son çare sorgulatabiliyorlar bilginize

• @MySea her kontrol noktasında iki pasaportu da çıkarmak en kolay yolu olurdu neden böyle yapılmıyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gufan, içinde söyledi: İki pasaport ile seyahat (Türk+ABD)

Merhaba,
    Bu benim forumdaki ilk başlığım olacak öncelikle herkese selamlar sevgiler.
    DV lotosu ile 2017'de geldiğim ABD'de 2022 yılında ABD vatandaşlığını aldım.

Hem Türk hem de ABD pasaportu olan birisi için Türkiye - ABD seyahatlerinde pasaportların en doğru şekilde nasıl kullanılacağını araştırıyorum.

Örneğin ABDden uçağa binerken ABD pasaportuyla check-in yaparsam →→ Türkiye, ABD pasaportuna vize istediği için →→ sorun olacağını düşünüyorum.

Eğer Türk pasaportu ile ABD'den ayrılmak istersem de →→ ABD vatandaşlarının ABD'den ayrılırken (ve girişte) Amerikan pasaportunu gösterme zorunluluğu olduğunu okuyorum.

Daha önce bu koşullarda seyahat etmiş saygıdeğer kader-ortaklarımdan bu konuya bir ışık tutmasını rica ediyorum.

Kendime dair kısaca bilgi vermem gerekirse 5 yıldır FL'de yaşıyorum, evlendim, çocuğum oldu, kendi işimi kurdum vs.. bu gibi deneyimlerim çerçevesinde merak edilenlere kendim de cevap vermeye çalışacağım.

Yeni forum yazılarında görüşmek üzere...

ABD'ye girerken ABD pasaportunuzu kullanmalisiniz, bu uygulama yasalara gore zorunlu. Turkiye'ye girerken ise ABD pasaportu + TC kimliginizi veya ABD pasaportu + TC pasaportunuzu kullanabilirsiniz.

Iki belgeyi gostermeniz sorun yaratmaz, TC gorevlileri TC pasaportunuzu kullanmayi tercih edeceklerdir.

• @gufan Bence daha fazla yuk olur. Niye iki passport tasinsin ki?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gufan, içinde söyledi: İki pasaport ile seyahat (Türk+ABD)

@MySea her kontrol noktasında iki pasaportu da çıkarmak en kolay yolu olurdu neden böyle yapılmıyor?

Ekstra sorular sorulmadigi surece Turkiye'ye girerken TC pasaportunuzu, ABD'ye girerken de ABD pasaportunuzu kullanabilirsiniz.

• TR<>ABD seyahatini anladım.
    Gümrük polisi değil de
    check in yani havayolu görevlisi bileti kontrol ederken Türkiye’ye giriş için vizeniz var mı diye soracaktır.
    O noktada TC kimliğini gösterirsem kabul etmeyebilirler, Türk kimliği sonuçta ABD’de geçerli bir evrak değil diye aklıma takıldı. Türk vatandaşı olduğumu ve vizeye ihtiyaç duymadığımı ispatlamak için pasaport görmek isteyebilirler.
    Bir de Türkiye’ye giriş çıkış yaparken pasaporta damga vuruluyor. Amerika’ya döndüğümde Amerikan pasaportunda Türkiye’den çıkış damgası görmek isterler o nedenle hem Türkiye’ye girerken hem de çıkarken iki pasaporta da giriş çıkış damgası gerekecektir (en azından ABD pasaportunda olması gerek).
    Bunlar ince detaylar ama ailemle seyahat ederken yanlış anlamaya neden olup işlemleri uzatma riskini almak istemiyorum.
    Ccells sanıyorum sizin önerinizi takip edeceğim. Her iki yanıt için de teşekkürler.

• @gufan @crazycells ben yeni Amerikan vatandasi oldum ve ilk kez gecen hafta 2 pasaport ile seyahat ettim, Amerika’dan Turkiye’ye geldim. Amerika’dan cikarken bilet gisesinde US passport uzattim, fakat Amerika’ya donus biletim 3 aydan uzun bir zamani kapsadigi icin Turk pasaportumla islem yapmayi uygun gorduler, aksi taktirde vize gerekiyormus. Turkiye’ye indigimde de polise sordum, cifte vatandas olarak hangi taraftan ne sekilde cikis yapmam uygun olur diye, TC vatandaslari kismindan TC pasaportumla cikmami onerdi ve ben de o sekilde ciktim. Onemli olan Amerika’ya donerken mutlaka US passport kullanmam gerektigini soyledi. Fakat simdi de aklima su takildi; Amerika’ya donerken acaba Amerikan polisi neden US passportumla ulkeden cikmadigimi sorgulayip sorun cikarir mi?🙄 sonucta suan US passportumda herhangi bir islem gorunmuyor ulkeyi terkettigime dair.

• Merhaba bu sorunun cevabi yorumlarda verilmemis. Bu yolculugu deneyimleyenler tecrubelerini paylasabilirler mi?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |