Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'ya Evcil Hayvan Götürmek

• @hadi-BE Çok teşekkürler, videolarda kafamdaki bir çok soruya cevap buldum. Her şey yolunda giderse biz de kedimiz ile ABD'ye gideceğiz. Özelikle resmi işlemler konusunda biraz tedirgindim ama videoyu izledikten sonra kedi götürme sürecinde yapılması gerekenler netleşti.

Buna göre kediniz için resmi olarak yapılması gerekenler:

• Pasaport (Aşı, çip vb. yapılan tüm işlemlerin işlendiği)
    • Çip
    • Yolculuktan en fazla 1 ay önce yapılmış kuduz aşısı (A.B.D. titrasyon ve kan testi istemediği söylendi)
    • Yolculuktan önceki son 48 saat içerisinde Tarım ve Orman Bakanlığı, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği İl Müdürlüğünden (İthalat İhracat Transit Birimi) alınacak Yurt Dışı Çıkış Belgesi
    • Havayolu şirketinden mümkün olduğunca erken olacak şekilde kediniz için rezervasyon yaptırılması (uçakta beraber yolculuk etmesi uygun olmayan başka hayvanlarla çakışma yaşamamak için önemli)

Ayrıca kedinizin konforlu ve sorunsuz bir seyahat yaşaması için;

• Yolculuğa 6-7 saat kala mama verilmesinin bırakılması,
    • Yolculuktan önce veterinerinin önereceği bir sakinleştirici verilmesi,
    • Tercihen plastik olmayan, iyi havalandırması olan bez taşıma çantası ile taşınması tavsiye ediliyor.

Son olarak ABD'deki ücreti daha yüksek olacağı için yolculuğa yakın tarihlerde iç/dış parazit aşısı uygulanması da tercih edilebilir.

• ⭐⭐⭐

@rigby, içinde söyledi: Amerika'ya Evcil Hayvan Götürmek

@hadi-BE Çok teşekkürler, videolarda kafamdaki bir çok soruya cevap buldum. Her şey yolunda giderse biz de kedimiz ile ABD'ye gideceğiz. Özelikle resmi işlemler konusunda biraz tedirgindim ama videoyu izledikten sonra kedi götürme sürecinde yapılması gerekenler netleşti.

• Pasaport (Aşı, çip vb. yapılan tüm işlemlerin işlendiği)
    • Çip
    • Yolculuktan en fazla 1 ay önce yapılmış kuduz aşısı (A.B.D. titrasyon ve kan testi istemediği söylendi)
    • Yolculuktan önceki son 48 saat içerisinde Tarım ve Orman Bakanlığı, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği İl Müdürlüğünden (İthalat İhracat Transit Birimi) alınacak Yurt Dışı Çıkış Belgesi
    • Havayolu şirketinden mümkün olduğunca erken olacak şekilde kediniz için rezervasyon yaptırılması (uçakta beraber yolculuk etmesi uygun olmayan başka hayvanlarla çakışma yaşamamak için önemli)

Ayrıca kedinizin konforlu ve sorunsuz bir seyahat yaşaması için;

• Yolculuğa 6-7 saat kala mama verilmesinin bırakılması,
    • Yolculuktan önce veterinerinin önereceği bir sakinleştirici verilmesi,
    • Tercihen plastik olmayan, iyi havalandırması olan bez taşıma çantası ile taşınması tavsiye ediliyor.

Son olarak ABD'deki ücreti daha yüksek olacağı için yolculuğa yakın tarihlerde iç/dış parazit aşısı uygulanması da tercih edilebilir.

Çok güzel özetlemişsiniz. Elinize sağlık.

• Merhaba, biz de kedimiz ile ABDye Dallas, Texas a gideceğiz. Tüm yazılanları okudum fakat en son ABD ye Türkiyeden uçuş yapmış olanlar için tekrar teyid etmek istiyorum

Pasaport (Aşı, çip vb. yapılan tüm işlemlerin işlendiği)
    Çip
    Yolculuktan en fazla 1 ay önce yapılmış kuduz aşısı (A.B.D. titrasyon ve kan testi istemiyormuş)
    Yolculuktan önceki son 10 gün içinde alınacak Tarım ve Orman Bakanlığı, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği İl Müdürlüğünden (İthalat İhracat Transit Birimi) alınacak Yurt Dışı Çıkış Belgesi

Eksik varsa bilgilendirmenizi rica ederim

• @NidaH, içinde söyledi: Amerika'ya Evcil Hayvan Götürmek

Pasaport (Aşı, çip vb. yapılan tüm işlemlerin işlendiği)

Lazım.

Çip

Lazım.

Yolculuktan en fazla 1 ay önce yapılmış kuduz aşısı (A.B.D. titrasyon ve kan testi istemiyormuş)

Bu Türkiye'nin koyduğu bir şart, ABD kuduz aşısı istemiyor (eyaletlerin kendi ek kuralları var ama). 1 yıl içinde olması isteniyor bakanlık tarafından.

Yolculuktan önceki son 10 gün içinde alınacak Tarım ve Orman Bakanlığı, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği İl Müdürlüğünden (İthalat İhracat Transit Birimi) alınacak Yurt Dışı Çıkış Belgesi

48 saat. İnternette çelişen bilgiler mevcut ama bakanlıkta görevli veteriner hekim bu süreyi doğruladı belgeyi aldığım gün.

THY veterinerden uçabilir, sağlıklıdır belgesinden de bahsetmişti bana telefonda, ben de aldım ama kimse bakmadı. Çağrı merkezine güvenmeyin ama, Tarım Orman Bakanlığı belgesi lazım değil dedi 2 ayrı kişi, teyit de ettirmeme rağmen ama havalimanında kontrol ettiler. Tarım Orman Bakanlığı belgesi olunca herhalde şart değildir veteriner belgesi.

Son olarak taşıma çantasının boyutlarını özellikle kontrol edin, metre ile ölçüyorlar. Kedi benimki gibi büyükse ağırlığını da.

• Herkese merhaba,
    Basligin disinda bir sorum var umarim tecrube edenler vardir.
    Kedim ile Abd ye cok rahat giris yaptik ve simdi Turkiyeye donus zamani. Yakin zamanda Turkiyeye giris yapan var mi? Tarim bakanligi ile mail lestim ve kuduz titrasyon testi istendigine dair mail aldim oysa abd ye girerken herhangi bir test istenmedigi icin yaptirmadim. Gelen mail cok aciklayici degil ve cogu kisi Turkiyeye giriste hic bir belgeye bakilmadigini soyluyor. ucagima da 2 hafta kalmisken biraz panik oldum acikcasi. Son zamanlarda tecrube etmis iseniz yardimlarinizi bekliyorum, tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• @ayvalik10 tesekkur ederim. Siz tecrube ettiniz mi? Gelen 2 mailde de istendigini yazmislar ama Abd istemezken bende Turkiyede titrasyon testine bakicaklarini dusunmuyorum umarim tecrube eden birisi vardir forumda problem yasamak istemeyiz

• Banned

@itsmebb merhabalar, geçen yaz kedimle türkiyeye gittim, ondan önce ki yaz da amerikaya getirmiştim. Şunu söyliyeyim türkiyeye götürmek bin kat daha masraflı ve uğraşlı. Türkiyeye dönüş zamanından bir ay öncesinde veteriner aradım bir türlü bulamadım çünkü herkes randevulu çalışıyorlarmış bir ay sonraya randevu veriyorlardı, neyse ki bir veteriner buldum. Orası da testler belgeler vs hazırladı, yaklaşık 700 dolar ödedik. Fiyatı yüksek bulduğumdan diğer veterinerleri de aradım ama onlarda o civarlarda fiyat vermişlerdi. Birde size verilecek olan evrak uçuş gününüzden 2 gün içinde veriliyor. Benim uçağım akşam 7deydi evrak bana öğlen 12de ulaştı. Ulaşmayacak diye korkmuştum. Neyse thy için check in yaptırdığımız da kedi için amerika tarım bakanlığından alınan o belgeyi istediler yani veterinerin gönderdiği belgeyi, ve birkaç dakika belgeyi incelediler. Sonunda onayladılar. Ama o belgeniz yoksa sizi uçağa zaten almıyorlar.

• @handuş oncelikle cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Tarim bakanligindan alinan belge dediginiz Amerikaya gelmeden once aldigimiz belge mi? Yoksa Amerikadan alinan belge mi beni en cok tereddut ettiren sey dedigim gibi kuduz titrasyon testi henuz burda sabit bir veterinerimiz yokken kedinin kaninin alinmasi durduk yere korkutuyor beni. Turkiyeye girdiginizde hangi belgelere baktilar hatirliyor musunuz? Siz test yaptirmis miydiniz?

• Banned

@itsmebb sorun şurda, türkiyeye girerken bakılan belge değil, sorun uçağa binerken checkin yaparken. Uçağa binmeden önce kedinin belgelerini didik didik bakıyorlar . Amerikada Veterinere gittiğinizde türkiyeye gideceğinizi kedi için uçağa binmek için belge istediğinizi söylediğinizde onlar prosedürü araştırıyorlar. Ve bizim kediden kan testi aldılar titre yaptılar, ayrıca bu testi amerika tarım bakanlığına gönderiyorlar ismi USDA . Onlarda sizin uçağa binmenize 2 gün kala size belgeyi gönderiyorlar. Yani siz bir veterinerle anlaşıp o belgeyi almadıktan sonra uçağa binmeniz mümkün değil, çünkü başta uçağa almıyorlar zaten . Türkiyeye girerken de kedinin belgelerine bakmamışlardı bile .

• @handuş cok tesekkur ederim yardimlariniz icin.

• Banned

@itsmebb rica ederim efenim ne demek. İşiniz hallolsunda.

• Merhaba,

Kardeşim yakın bir zamanda Amerika'ya yerleşecek ve köpeğini de yanında götürmek istiyor. 10 kg olduğu için kargoda gidecek gibi duruyor. Bu konuda tecrübesi olanlar tecrübelerini, hazırladıkları evraklarla ilgili bildiklerini aktarabilirler mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@m339 merhaba,
    geçen yıl getirilen CDC kuralı gereği ABD'ye köpek girişi yasaklandı ve belirli kurallar getirildi.
    lütfen seyahat öncesi ilgili kulları inceleyin.

• CDC Dog Import ile gerçekleşebiliyor aslında ben buna dair tecrübesi olanları merak etmiştim.

• @m339 Merhaba. Bizde kopegimizi goturmek istiyoruz. Bunun icin CDC nin sitesinden Dog Import Permit e basvuru yapıp form doldurduk. Tahmini donus suresi 30 is gunu veya 6 hafta diyor. 4 hafta oldu bir donus alamadık. Arada mail atıp durum sormama ragmen hazir mailler ile donus yapiliyor.
    Ozetle, Amerikaya oturum izni ile gidecek olanlara izin verilebiliyormus. Ornegin, greencard, ogrenci veya calisma vizesi olanlar icin. Bir gelisme olursa veya sureci tamamlayabilirsek burada detayli paylasacagim.

Basvuruyu buradan yaptık

• ⭐⭐⭐⭐⭐

yapılan en güncel bilgilendirme videosu

• Arkadaşlar burada CDC Dog Import Permit (Amerika'ya köpek götürme izni) e başvuru sürecimizden bahsedeceğim.
    Bildiğiniz üzere Amerika, 14 Temmuz 2021 de kuduz riski taşıyan yüksek riskli olarak belirlediği 100 küsür ülkeden köpek
    girişini yasakladı. Daha sonra bu yasaklı ülkelerden belli şartları sağlayanlara izin verilebileceğini açıkladı. Özellikle
    greencardı olan ve Amerika'ya taşınacak, çalışma veya öğrenci vizesi ile gidip bir süre yerleşecekler olanlar için
    Basvuru için: https://www.cdc.gov/importation/bringing-an-animal-into-the-united-states/apply-dog-import-permit.html
    linkinden 'Who Can Apply-Apply Here If Eligible' başlığı altında 'US citizens or lawful US residents relocating to
    the United States, such as employment or education, with their personel pets' seçeneğine tıklayıp oradan başvuru formu
    doldurup izin süreçlerini başlatabilirler.
    Başvuru için gerekli olanlar,

• Evcil hayvan sizin evcil hayvanınız olması gerekiyor. Yani evlat edinme, yeniden satış veya hakkının devri gibi durumlarda
      izin verilmiyor.
    • Köpeğinizin en az 6 aylık olması gerekiyor.
      Daha sonra kesinlikle eksiksiz tamamlamanız gereken evraklar
      1 Başvuru uygunluk kanıtınız (okula kabul mektubu, iş teklifi mektubu veya Amerika1ya yerleşme belgesi/oturum izni)
      2 Pasaport veya oturum izni kartı
      3 Köpeğinizin dişlerinin ön ve yandan çekilmiş 2 adet fotoğrafı (en az 6 aylık olduğunu kanıtlamak için) (örnek mevcut sitede)
      4 ABD dışında yapılmış güncel ve eski kuduz aşısı sertifikaları
      5 Mikroçipinin kanıtı için aşı sertifikası, mikroçip başvuru kartı veya diğer veteriner kayıtları
      Not: Türkiye'de aşı sertifikası diye bir sertifika olmadığı için veterinerimize ABD den aldığımız bir referans ile hazırlattık.
      6 Onaylı bir labaratuardan alınmış kuduz seroloji testi (kuduz titrasyonu)
      Not: Türkiye'de ABD onaylı tek 1 adet labaratuar bulunmaktadır ve titrasyon oradan alınmalıdır.

Biz köpeğimiz için yukarıdaki gereklilikleri tamamladıktan sonra belirttiğim adres ve başlık altından başvuru formumuzu doldurduk.
    Doldurduğumuz forumda köpek sahibinin bilgileri, gideceği adres, tahmini uçuş tarihi, ve köpeğimizin bilgileri vs kısımlarını
    tamamladıktan sonra yukarıda sıraladığım evrakları pdf olarak farklı başlıklar altında yükledik.
    Dosya yükleyebileceğiniz 5 ayrı başlık var ve her başlık altına 2 adet dosya yüklenebiliyor.

1. kısım greencard talihlisi olduğumuz için ABD'ye taşınacağımızı açıklayan bir yazı hazırlayıp yükledim.
    2. kısım aşı sertifikası (veterinere hazırlattığımız imzalı kaşeli) ve pasaportundaki kuduz aşılarının olduğu sayfanın scani
    3. kısım onaylı labaratuardan alınmış kuduz titrasyonu (seroloji testi)
    4. kısım köpeğin dişlerinin ön ve yandan çekilmiş 2 adet fotoğrafı
    5. kısım köpeğin yasal sahibinin pasaport ve vize sayfaları
      Hepsini tamamladıktan sonra formu isim soyisim yazarak gönderdik.
      Bu süreç 30 iş günü veya 6 hafta sürecek.
      Biz ilk başvurumuzda Türkiye'de aşı sertifikası olmadığı için köpeğimizin aşı ve bilgilerinin bulunduğu pasaport sayfasını yüklemiştik
      fakat 4 hafta sonra geri dönüş aldık ve başrumuzun eksik evraklardan dolayı tamamlanamadığını öğrendik. Gelen mailde eksikler belirtilmiş
      ve bizden yeniden bütün eksikleri tamamlayıp başvurmamız istenmişti. Bu eksikleri tamamlayıp yeniden başvuru yaptık ve beklemeye başladık.

Aramızda köpeğini Amerika'ya götürmeyi düşünenler varsa en az 2-3 ay önce bu işlemlere başlamasını öneririm. Çünkü CDC nin geri dönüşü
    en az bir kaç hafta sürecek ve eksik gördüğü her hangi bir bilgi için bile yeniden başa dönmenizi isteyecektir. Ayrıca CDC nin onayı olmadan
    uçak bileti alamıyorsunuz yani köpeğiniz için rezervasyon oluşturamıyorsunuz.
    Biz Haziran sonu gitmeyi planlıyoruz ve Mart ortasında bu işlmelere başladık. Tabi ilk başvuru tamamlanamadı tekrar beklemeye geçtik ama
    bir gelişme olursa buradan yine paylaşacağım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@BurakKuloglu detaylı anlatımınız için teşekkürler, bu süreci tamamlayan umarım ilk kişi olacaksınız.
    sonrasında yapacak kişiler için de oldukça faydalı olacak tecrübeleriniz.

umuyorum ki CDC'den en erken şekilde olumlu cevap alırsınız.
    güzel haberlerinizi bekliyoruz.

• @gucarslan çok teşekkür ederim. Umarım olumlu sonuçlanır. Umarım bu yasağı kaldırırlar da kimse uğraşmak zorunda kalmaz.
    Gelişme veya bir değişiklik olursa paylaşacağım.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

42

40.9k
Users

4.4k
Topics

425.9k

| | | |