Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

• @yekta Özür dilerim de bu arkadaşınız Amerikada ve Californiyada ve iş mi bulamıyor??? Çok enteresan!!!

• ⭐⭐⭐

• GEÇMİŞİ YADETME AMACIYLA 20 GÜN ÖNCE GELDİĞİM ABD'DE (FLORİDA VE KALİFORNİYA EYALETLERİNDE) GÖRDÜĞÜM VE BENİ ŞAŞIRTAN BAZI İLGİNÇ BİLGİLERİ BİRİLERİNE YARARI OLABİLECEĞİ DÜŞÜNCESİYLE AŞAĞIYA NOT DÜŞÜYORUM;

• Uçak bileti, bagaj ücreti, araba kiralama gibi terörle bağlantılı olabilecek yerlerde nakit dolar kabul edilmiyor. Kredi kartınız yoksa yandınız... Uçağı kaçırabilirsiniz.
    • Alana inmeden önce uçakta yolculara dağıtılan o meşhur I-94 formu kalkmış. Bu bilgiler, alandaki makinaya giriliyor.
    • Girişte pasaporta basılan damga ( Benim girdiğim Miami Hava alanında) artık basılmıyor.
    • Eskiden bu damganın üzerinde gördüğünüz vize süresini artık göremiyorsunuz.
    • TR'den aldığınız debit kartın üzerinde isminiz yazmıyorsa bir çok yerde kabul edilmiyor.
    • CepteTEB debit kartınızla sadece ATM'den para çekebiliyorsunuz. Normal ya da online alışveriş yapamıyorsunuz.
    • TR kredi kartınız bir yerde çalışıyor, bir başka yerde çalışmıyor. Bu nedenle en az iki kredi kartı ile gelmeniz şart gibi. Ayrıca yanınızda nakit de bulundurmanız tavsiye olunur.
    • Adresiniz yoksa Green Kartlı da olsanız KESİNLİKLE bankada hesap açamıyorsunuz.
    • B1/ B2 turist vizesi ile bankada hesap açılması (yine terörle bağlantılı olabileceği düşüncesiyle) tümden hayal. ( Büyüklü küçüklü 5-6 banka şubesini dolaştım ama kabul ettiremedim)
    • Her ne kadar verilen vizenin altında Green Kart yerine kullanılabileceği ibaresi bulunsa da henüz elinize ulaşmadıysa fiziki Green Kart olmadan bir çok yerde işlem yapmıyorlar.
    • Eskiden aman bir hata yapmayım yoksa polis enseme yapışır korkusu artık yok. İsteyen her türlü trafik kuralını ihlal edebiliyor. Tekerim yaya çizgisinin üstünde durursa ceza yerim diye korkmayın. Artık yaya geçidinin ortasında bile durabilirsiniz. Garantisi yok tabii ama kırmızı ışıkta da geçebilirsiniz. İstediğiniz gibi korna çalabilirsiniz.
    • En son geldiğim 10 yıldan bu yana Amerikalılar müthiş bir buluşa ! imza atmışlar. Taharet musluklu klozet yapmak yerine, uçaklarda olduğu gibi su+hava üflemeli klozet yapmışlar. Böylece klozetteki bakterilerin havaya karışıp kolayca solunmasını sağlamışlar. Bu büyük buluş Oskara değer doğrusu !
      Herkese sevgiler,

NOT: Los Angeles'ta yaşayan arkadaşların çoğu biliyordur ama bilmeyenlerin de olduğunu sanıyorum. Tesadüfen rastladığım farklı yerlerde 10 ad. şubesi olan https://elsupermarkets.com Bizim damak tadımıza uygun (özellikle unlu mamulleri) ve çokta hesaplı ürünler satıyor. (1 kutu normal boy Coca-Cola 0.40 cent)

• @murat-taskin Amerika'da Yasam Uzerine Tavsiyeler içinde söyledi:

• TR kredi kartınız bir yerde çalışıyor, bir başka yerde çalışmıyor. Bu nedenle en az iki kredi kartı ile gelmeniz şart gibi. Ayrıca yanınızda nakit de bulundurmanız tavsiye olunur.

sanırım bu kredi kartlarının visa, mastercard, maestro vs özellikleri ile alakalı, yani kredi kartlarını çeşitlendirirken bu özelliklere dikkat etmek daha mantıklı olabilir. Benimki sadece bir varsayım bu konuda bilgisi olan arkadaşlar mutlaka vardır.

• konu: türkiye'den ... gitmek
    yer: ekşi

"6 yıl kadar önce hayata geçirdiğim eylem. green card çekilişi için düzenli olarak başvuruyordum, sonunda şansım yaver gitmişti. amerikan göçmenlik sistemi sayesinde oturma, çalışma izni almıştım.

beni bu kararı almaya iten sebepler bir hayli fazlaydı, çoğumuzun dert yandığı ekonomik sıkıntılar, işyerinin düzgün bir kariyer vaat etmemesi, muallakta kalan hedefler, toplumsal yozlaşma, gri binaların insanların üzerine üzerine geliyor oluşu vs ama en çok yeni bir başlangıç yapma isteğiydi beni bu yola götüren. dönüp arkama baktığımda aldığım karardan dolayı memnunum.

başlangıçta her memleket, her şehir zordur. benim için kolay olmadığını itiraf etmeliyim. hayalini kurduğunuz işlerde çalışamıyorsunuz, ingilizceniz belli bir seviyede olsa dahi. sanırım burada kritik eşik 2 yıl, çevremde benzer statüde olanların da söylediği şey buydu. 2 yıl diş sıkmak, her türlü zorluğa göğüs germek. sonrasında hem kariyer anlamında bir yerlere gelebiliyorsunuz hem de arzuladığınız maaşları, sosyal hakları & statüyü kazanabiliyorsunuz.

şu an vatandaşım, pasaportumla vizesiz birçok ülkeye giriş çıkış yapabiliyorum, düzgün bi' hayatım var, eşim ve çocuğumla beraber kusursuz olmasa da güzel bir mahallede yaşıyoruz. naçizane tavsiyem, abd veya kanada gibi ülkeleri düşünüyorsanız, iş bulmak, iş kurmak, hayallerinizi gerçekleştirmek sizin elinizde, çalıştığınız kadar karşılığını alırsınız. son olarak, hep o valizi hazırlayıp kapıdan çıkacağınız, sevdiklerinizi geride bırakacağınız anı düşünüp geri adım atıyorsanız, atmayın. bazen gemileri yakmak o kadar da kötü sonuçlar doğurmuyor."

kaynak: https://eksisozluk.com/entry/86998910

• Sevgili Dostlar,

Green Card sürecimde neredeyse her evrede forumdan ve buradaki değerli forumcu arkadaşlardan fazlasıyla istifade ettim. Herkes aldığı kadar vermeli anlayışımdan ötürü vize süreçlerinde deneyimlerimi olabildiğince aktarmaya çalıştım. Şimdi de 15 şubatta giriş yaptığım Amerikayla alakalı 10 günlük de olsa deneyimlerimi özetlemeye çalışacağım. Türkiyede halihazırda bir amerikan şirketinde çalılştığım için görüşmelerimi orada gerçekleştirmiştim, uzun bir süreç sonunda buradaki bir şubeye transfer olmayı başardım. Anlayacağınız geldiğimde işim hazırdı. Biraz kafam rahat geldim diyebilirim. Havaalanında rutin kontrollerden sonra green card işlemleri için başka bir alana alındım yaklaşık yarım saat bekledikten sonra vizeme damga vurdular ve iş yerimin temin ettiği otele geçtim. Daha önce amerikada yaşamama rağmen Washington DC'yi yabancıladım biraz açıkçası. Daha avrupai bir şehir. Ulaşımda arabacı amerikan tarzına aykırı bir şekilde herkes metroyu tavsiye ediyor. Park ücretleri çok fazla. Muhtemelen ilk etapta araba almayacağım. Uber çok yaygın ve fiyatları makul. Burada herşey güvene dayalı bildiğiniz üzere, herkesin bahsettiği bu credit history denen illet benim de başımda malesef. İlk süreçte hemen halletmeyi düşündüğüm şeyler kredi kartı, telefon, ev kiralama ve eşyaydı. Bank of America'ya kredi kartı başvurusunda bulundum ancak geçmişim olmadığı için güvenli kredi kartı verdiler 800 dolar depozit ödeyerek o tutar limitinde bir kart oluşturuldu. Gelmeden önce CEPTETEB'den hesap açmıştım o yüzden bank of americayı tercih ettim. Oradaki mevduatımı komisyonsuz çekebiliyorum.TAVSİYE EDERİM. Telefon için kredi kartını bekledim şimdi 1 alana bir bedava kampanyası var AT&T de muhtemelen onu alacağım. 2 telefon ve hat için aylık ödeme 160 dolar civarı(24*160). Ev kiralama işine gelince henüz bulamadım araştırıyorum. DC de evler ateş pahası. işiniz yoksa sakın gelmeyin 🙂 2000 dolara iyi bir 1+1 bulursanız şanslısınızdır. Birkaç güne ev tutmuş olmayı umuyorum. Eşyayı da ikeadan alacağım 2000 dolara aşağı yukarı eksik herşeyi alabilirsiniz. Türkiye aramaları için genelde whatsapp ı kullanıyorum eğer benimkiler gibi sizin de akıllı telefon kullanamayan yakınlarınız varsa SKYPE işinize yarayabilir. Aylık 100 dakika her yöne 6 dolara satın aldım ilk ay ücretsiz. Takım elbise ve deri ayakkabı kullanıyorsanız ya da işiniz gereği kullanacağınızı düşünüyosanız bence alıp getirin. Spor ayakkabılar çok ucuz ama klasik ayakkabılar hem çirkin hem pahalı. 100 dolara çok da iyi olmayan bi ayakkabı almak durumunda kaldım. 530 tlye türkiyede kralını alırdım halbu ki 🙂 şimdilik bu kadar DC'de olan ya da gelmeyi düşünen arkadaşlar detaylı bilgi için mesaj atabilir. Sevgiler.

• ⭐⭐⭐

@kundekari AT&T'nin kampanyasına dikkat edin lütfen, bizim aynı şekilde aldığımız hatlarda downpayment ve aylık ödemelerde tutarsızlık oluştu. Bir sonraki faturayı bekliyorum, ödeme miktarı değişmezse gidip itiraz edeceğiz.

• Yasal olmadan bir hiçiz mesela ben kendimden ornek vereyim , şuan türkiyede memurum yanı bırakıp gitmek benı korkutuyor çünkü tanıdık kimsem yok elimden tutacak yada başlangıc yapacak birileri, ve en önemlisi GC yok o olsa zaten benım görüşüm 3 5 yılda buradaki 35 yıllık atılımı yaparım buna inanıyorum .

O yüzden 35 yaşındayım sonuna kadar başvuracağım başka çarem yok - ama şunu gördüm risk almadanda bir şey olmuyor inanın - şuan bekliyoruz yine ama işte sans pek yok .

Daha ne kadar dayanarım bilmiyorum ama elimden gelen bu - bu gitmek istiyorum bakalım 2015 gittim en son imkan olmuyor maalesef para değil olay - zaman iş ülke olmuyor işte.

Ama imkanı olupta gitmeyen bilmiyorum onlara kalmış herşey.

• @serkanist Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri içinde söyledi:

Yasal olmadan bir hiçiz mesela ben kendimden ornek vereyim , şuan türkiyede memurum yanı bırakıp gitmek benı korkutuyor çünkü tanıdık kimsem yok elimden tutacak yada başlangıc yapacak birileri, ve en önemlisi GC yok o olsa zaten benım görüşüm 3 5 yılda buradaki 35 yıllık atılımı yaparım buna inanıyorum .

O yüzden 35 yaşındayım sonuna kadar başvuracağım başka çarem yok - ama şunu gördüm risk almadanda bir şey olmuyor inanın - şuan bekliyoruz yine ama işte sans pek yok .

Daha ne kadar dayanarım bilmiyorum ama elimden gelen bu - bu gitmek istiyorum bakalım 2015 gittim en son imkan olmuyor maalesef para değil olay - zaman iş ülke olmuyor işte.

Ama imkanı olupta gitmeyen bilmiyorum onlara kalmış herşey.

Daha önce de size yazdığım gibi, gitmeyi çok istiyorsanız -öyle görünüyor- GC'yi beklemek yerine Ankara Anlaşması'nı -hala fırsat varken- kullanabilirsiniz.

• @caglaror evet bu konuda t mobile'daki eleman da uyarı yaptı. değişiklik yapıyolarmış. hala karar verme aşamasındayım. muhtemelen onlardan almayacağım.

• Merhaba,
    10 Nisanda Atlantaya giris yapmistim. Ilk deneyimlerimi paylasmistim. Simdi yine biraz yasadiklarimizi aktarayim.
    4 kisilik bir aileyiz. Talihli benim. Ben yalniz olarak giris yaptim. Ailem 30 haziranda gelecekler insallah.
    Amerikada araba olmadan hic yerinden kipirdanamiyor. Eger cok buyuk sehirde degilseniz.
    En zor ve en pahali olan sey ev kiralamaktir. Genellikle kredi history ve SSN istiyorlar. Ben bir suru yere baktim hepsi boyle idi. En sonar baktigim yer job offer letter (is teklifi mektubu) ve Turkidedeki firmanin en son iki adet maas bordrounu getirirseniz Kabul ederiz dediler. Ben bir arkadasiminda firmasindan job offer mektubu aldim. Bunu verince Kabul ettiler. Bir depozito da aldilar. Kiralamayi tamamlayip otele esyalarimi toplamak icin gittigimde SSN kartimin belirttigim adrese geldini ogrendim. SSN olmadan bir cok sey yapilamiyor.
    Yavas yavas evimizi diziyorum. Hem gida hemde digger seylerin turkideden daha ucuz oldugunu gozlemledim. Kiralar pahali. Ornegin ben 1+1 bir daire kirasi 700-1500 USD arasi.
    IT secktorundeyim sauna kadar yani 2 hafta icinde 6 firmanin isine basvurdum henuz arayan sorun yok.
    Buradaki siralama soyle olmali

1.Araba kiralama
    2.Cep telefonu alma
    3.Ev tutma
    4.Banka hesabi
    5.Ehliyet alma
    6.Islere bakma ve basvuru yapip takip etme.
    Ben suanda 5. Ye geldim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gunesdogdu bol sanslar. bilgilendirme icin tesekkurler.

• @gunesdogdu sansina 9 gunde almissin ssn i.bence en onemlisi o 🙂 ben 1.5 ayda aldim

• Umarım iyi olacak biraz sabır 🙂 başarılar dilerim

• Arkadaslar 21 gun once geldim halen green card' im gelmedi bunu nereye sormaliyim ssn 9. gunde geldi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gunesdogdu Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri içinde söyledi:

Arkadaslar 21 gun once geldim halen green card' im gelmedi bunu nereye sormaliyim ssn 9. gunde geldi.

Resmi bekleme suresi 120 gun, 120 gun gecmeden bir yere sormaniza gerek yok; sadece beklemeniz gerekiyor.

• Tamam tesekkur ederim

• Merhaba,

Arkadaslar 25 gun once Amerikaya giris yapmistim. SSN kartim 9. gunde ve Green Kartimda 24. gunde geldi. Bu arada DS 260 formunda herikisini de istiyorumu isaretemistim. Amerikaya gelmeden 1 ay onceden de USCIS ucretini odemistim. Darisi bekleyenlerin basina

• ⭐⭐

Bende işaretlemiştim ama SSN üretilmemişti. Tekrar başvuru yapmak zorunda kaldık.

• @gunesdogdu hayırlı olsun.

Log in to reply

Benzer Başlıklar

• 24
  • 8
  • 197
  • 121

98

8.2k
Users

2.4k
Topics