DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

• ⭐⭐⭐

@denizci10 Orçun bey bu konu hakkında sizin de görüşünüzü almamız mümkün mü? Aşağıda ilgili ileti mevcut.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/2375/eb-3c-ew-green-card-süreci-danışmanlığı-konusunda-sorular-ve-uyarılar/551?_=1694349992921

Özetle EB-3C için ayrılmış 10k vize kotasının içerisinde eş ve çocuklar da var diye yorum yapmıştım. Bu konuda sizin fikriniz nedir?

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   tufank tufank 

• Bu arada CHAT-GPT ye de sordum şimdi bu konuyu, oradaki data modeline göre nedir ne değildir öğrenmek için. İlginç bir bilgi verdi, doğruluğunu avukata sormak lazım. Dediğine göre Other Workers kategorisinin eş ve çocukları, Family Based kotasından düşüyormuş, Employment Based den değil. Bunun doğruluğundan emin olmak içinavukata soracağım yine;

Q1 : What is the reason for not including the family members to 10.000 annual limit for EB3 Other Workers category?

A1 :
    The decision to exclude family members from the annual limit for the EB3 Other Workers category is based on the structure of the U.S. immigration system and the allocation of visas for different immigrant categories.

The EB3 category is primarily intended for foreign workers in skilled or unskilled labor positions, and the annual limit (10,000 visas) is set to control the number of workers admitted under this category. By not including family members (spouses and minor children) in the annual limit, the U.S. immigration system aims to ensure that family reunification remains a priority.

This policy recognizes the importance of keeping families together during the immigration process, as family unity is a key principle in U.S. immigration law. By exempting family members from the numerical limit, it allows for a smoother and more humane immigration process, where eligible workers can bring their immediate family with them without adding to the numerical constraints of the employment-based visa categories.

Q2 : What is the annual cap for EB3 Other Workers category?

A2 : As of my last knowledge update in September 2021, the annual cap for the EB3 Other Workers category was 10,000 visas. However, immigration policies and visa quotas can change over time, and it's essential to check the most current information from the U.S. Department of State or the U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS) for the most up-to-date information on visa caps and categories. Please verify the current cap for the EB3 Other Workers category as it may have changed since then.

Q3 : Are family members of workers included in that annual cap?

A3 : No, family members of workers in the EB3 Other Workers category (spouses and minor children) are not included in the annual cap of 10,000 visas. The numerical limit of 10,000 visas is specifically for the principal workers in the EB3 Other Workers category. Exempting family members from the cap ensures that they can accompany or join the principal worker without affecting the availability of visas for workers in this category, promoting family unity in the immigration process.

Q4 : Why? So what quota does family members of unskilled workers fall into?

A4 : Family members of unskilled workers typically fall into the family-sponsored visa categories. These categories are separate from employment-based categories and have their own visa quotas. Immediate family members of U.S. citizens (spouses, unmarried children under 21 years old, and parents, if the U.S. citizen is at least 21 years old) do not have numerical limits and can generally immigrate without waiting for visa availability.

For other family-sponsored categories, such as siblings or married children of U.S. citizens, and spouses and minor children of lawful permanent residents (green card holders), there are numerical limits, and visa availability depends on the specific family preference category and the country of the intending immigrant. These limits are established by the U.S. government to manage the flow of immigrants and prioritize certain family relationships.

It's important to note that family-sponsored and employment-based immigration categories are distinct, and each has its own set of rules and visa quotas. The inclusion or exclusion of family members in annual caps depends on the specific category and family relationship.

• ⭐⭐⭐

@emre911 “Family based” kategorisi Amerikan vatandaşlarının 1. derece yakınları için aslında . ChatGPT Family kelimesini duyuncu oraya yorumlamış sanki 😃 Hatta demişki aile bekletmeye gelmez o kategori öncelikli olduğu için. Ama böyle bir durum yok bizim için.

• @emre911 EB vizesine basvurup green card’inizi aldiktan sonra esiniz yada cocugunuz icin basvurursaniz surec bu anlatildigi sekilde ilerler. Yani, green card sahibinin aile uyeleri icin basvurusu Family Based kategorisinde olur. Ancak, ayni anda basvurunca bu sekilde degil bence.

Ayrica, yukarida bahsettim ama belki gozunuzden kacmistir. Family Based Green Card basvurulariyla “Immediate Relatives” ayni sey degil. Abd vatandasinin es, cocuk ve anne babasi icin yaptigi green card basvurularinda bir sinir yok. Bu basvuralar en hizli sonuclandirilan 1.oncelikli “immediate relatives” basvurulari olarak gecer. Vize kodlari, IR-1/CR-1/IR-2/IR-5 dir. Family Based green card ise, yillik sayi sinirlamasi olan Green Card sahibi kisilerin es ve cocuklari icin yaptigi basvurulardir. Visa bulletin’de yer alan bu kategoridir. Diger “lmmediate Relatives” e dahil olanlar herhangi bir kota sinirlamasinda olmadiklari icin, visa bulletin’da da yer almiyorlar. Visa bulletin’da bulunan Family Based kategorisi, ABD Vatandaslarinin degil; “green card sahibi” olanlarin aile uyeleri. Bunlarin da yillik kotasi bellidir ve 2.onceliklidir. Vize kodlari F2A/F2B seklindedir. Yani, bahsedilen immediate relatives ile Family Based ayni sey degil bildigim kadariyla.
    Ozetle, oyle yada boyle bekleyecegiz el mahkum. Tam sonuna geldik dedim, hala bekliyorum. FY2023 Ap basligini goruyordum forumda, “bakma bakma, senin isin oraya dusmeyecek” diyordum icimden. Kendimi orada buldum. Cikamadim da bir turlu. Insani hayatta en cok yoran sey; “belirsizlik”. Cok yorucu oldu benim icin.
    Insallah sizlerin surecleri daha hizli ilerler.

• ⭐⭐⭐

@emre911 şu şekilde sorunca yola geldi ChatGPT. Kelime farklılıklarına göre çok kafası karışabiliyor. "Family" yerine "derivatives" kelimesini kullanınca verdiği cevabı aşağıya ekledim. yani toplam limite eş ve çocuklar da dahil.

Screenshot 2023-09-10 at 16.50.05.png

• @tufank Bence de bu sekildedir. Tum kategoriler icin oyle oldugunu dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐

@dpdemir Aynen dediğiniz gibi, daha doğrusu green card yeterli değil bunun için. ABD vatandaşı olma şartı var öncelikli Family Based başvuruları için. (onun da kategorileri varmış, kategori içinde kategori oldu, aşağıya ekledim) Zaten kişinin ABD vatandaşı olması için geçen süre en azından 5 yıl. Bu süreden sonra Family based başvurusuna tabi ki öncellikli cevap veriyorlar. Bizim durumumuzda EW vizesi aldıktan sonra hemen vatandaş olamadığımız için "family based" kategorisi bizim konudan tamamen uzak.

Umarım sizin süreciniz de bir an önce sonuçlanır ve vizenize kavuşursunuz. Belirlisizlik gerçekten çok yoruyor insanı.

Family Based

Screenshot 2023-09-10 at 17.08.53.png

• @tufank Amin. Cok tesekkurler.

• 2023 için 10k kota aşmıştır muhtemelen değil mi? 2024 e atıyor ama sorun yok değil mi

• @Furkan-Aus
    Zaten FY23 bitti sayılır FY24 e geçiyor bu ay sonu

• ⭐⭐⭐

@Furkan-Aus yeni mali yıl başlıyor Ekimde. Dolayısıyla artık çok önemi kalmadı. Ama hesaplamak isterseniz şu adresten:

Aylık olarak tüm EW sayılarını alt alta toplayıp bir hesaplama yapabilirsiniz. Ya da mali yıla ait yıllık raporların hesaplanmasını beklerseniz zaten orada basılan vize sayıları açıklanacak. Bu seneki ya da seneye olan kota sizi ancak ve ancak PD (priority date) bekliyorsanız ilgilendirir. I-140 aşamasını tamamlamadan bunların çok önemi yok aslında.

• Temelde 3 tip aile vize türü var gibi;

Bu IR ler için ABD vatandaşlarının ABD vatandaşı olmayan eşleri, anne-babaları ve 21 yaş altı bekar çocukları başvurabiliyor.

Örneğin siz ABD ye "Other Workers" kategorisinde gittiniz. 5 yıl sonrasında da vatandaşlığı aldınız. Yaşlı anne babanıza vatandaş olarak sponsor olduğunuzda onlar IR kategorisine konu oluyor. Bunlar için bir kota yokmuş şu anda.

2.'si Family Based, yani F kategorisindeki vizeler. Bunlara konu olan grup da ilk olarak ABD vatandaşlarının IR olmayan 1. derece akrabaları. Örneğin ABD vatandaşı kişinin kardeşi, 21 yaştan büyük veya evli çocukları gibi. Benzer şekilde Green Card sahibi ama henüz vatandaş olmayan kalıcı oturum sahibi kişilerin tüm 1. derece aile üyeleri de bu gruptan vize alabiliyor. Bunun da limiti var. Alt limiti 226 bin olarak belirlenmiş. Bu dolmazsa, artan miktarı EB kategorisine paslanıyor. 226 bini gecerse de üst ve maksimum limit 480 bin.

Son olarak bir de, Employment Based primary applicants la aynı anda derivative visa alabilen eş ve 21 yaş altı bekar çocuklar var. Bunların direkt olarak nereden düştüğüne kategori bazlı bakmak lazım. Örneğin hanımefendinin örneğinde çocuğuna E ile başlayan ancak eşindem farklı bir vize türü basılmış. Bu durumda Employment Based in toplam limitinden düşmüş gibi görünüyor. Zaten EB3 Professional için, genel kotadan elde kalanlara endekslilik ve bir üst limit olmadığından, Family Based den artanlar da Employment Based e eklendiğinden, aile üyelerinin nereden düştüğünün de çok bir önemi yok aslında.

Fakat EW-3 için burada kesin olarak bir üst limit belirlenmiş, bu da 10.000. Bunlar EB3'ün toplam elde kalan vize miktarından düşüyor aslında.(minimum 40 bin ayrılan, ama diğer gruplardan artarsa üstüne çıkabilen) İsterse 40.000 boşta vize olsun elde, "Other Workers" yani EW-3 basılan kişiler bu limiti geçemez deniyor. Aileleri için böyle bir sınırlandırma olmamalı eğer ailelerin pasaportuna EW-3 vizesi basılmıyorsa, ki basılmıyor. Eşlere EW-4, çocuklara EW-5 basılıyor. Bunlar da EB3 ün farklı alt kategorileri. Yani düserse ancak EB3 kontenjanından düşmeli. EW-3 ün 10.000 limitinde es-çocukların etkisi olmamalı bu yüzden.

.

• ⭐⭐⭐

@emre911 Burada bir düzeltme yapayım. Family Based, Immediate Relative IR-1,2,3,4,5 şeklinde giden vize kategorisi, önceliklidir ve kotadan muaf.
    Bir de "Family Preference Immigrants" vize türü var bunlar: F1, F2A, F2B, F3, F4 şeklinde gider. Bu iki vize türünü birbirine karıştırmamak lazım. Bunun ismi Family Preference.

Bizim durumda aile üyelerinin pasaportuna "EW" ile başlayan ve yakınlık durumu, AOS ve CP'ye göre numaralandıran vizeler basılıyor. Numaralarını paylaşmıştım. EW kategorisi baz alınıyor yani bunun için.

EB3 Professional ve skilled için bir üst limit var aslında. Yani elde kalan bazı kotalar buraya aktarılıyor ama sınırsız değil sonuçta. Burada da yine kotanın eş ve çocukları kapsadığını düşünüyorum.

BDV'nin paylaştığınız yazısını okudum ama EW3 bazında bir kotadan bahsedilmiyor. Kaldı ki AOS yapanlar EW8 kategorisinde oluyor. Limit EW3 için diyorsanız o zaman burada bir sorun ortaya çıkıyor. Yani aslında üst kategorimiz "EW" burada.

yani aslında çok basit, other workers kategorisi için üst kategorimiz "EW"
    skilled and professional için üst kategorimiz "E3"

bu üst kategorilerdeki kotalar da eş ve çocukları kapsıyor. Yanına gelen rakamlar çok önemli değil. AOS ve CP'ye göre ya da eş ve çocuğa göre değişiyor sadece. Aynı durum DV için de var. DV1,DV2,DV3 şeklinde.

63cea9a7f546173006735ab7_Screen Shot 2023-01-23 at 10.36.52 AM.png

• ⭐⭐⭐

@emre911 ayrıca benim kişisel fikrim; şu aşamada ABD’nin EB-3C kategorisini çok fazla dikkate almadığı. Çeşit çeşit vize kategorileri var arasında bize de bir kota ayırmışlar az çok 🙂 bunun 10 bin kotası sadece çalışanlarla dolsun diye bir hedefleri yok. Üst limit belirlemişler ki bu kategori ile gelenler aileleri ile birlikte toplam göçmen sayısını yükseltmesin. Yarın eğer buradaki iş gücü önemli hale gelirse ki bence gelebilir, işverenlerin buradaki talebi yükselebilir, o zaman 10 bin değil 30 bin kotaya çıkarabilirler. Tersi olursa da, kotalar sabit kalır.

• @tufank

Aşağıda senato yazısında şöyle iki bölüm var;

**Around 40,000 EB-3 visas may be issued annually, with only 10,000 visas currently available for unskilled workers. Applications for EB-3 visas must be sponsored by employers.

Immigrants who get an employment-based green card may bring their spouses and minor children to the U.S. These “derivative” entrants count against the green card limits.**

Benim buradan çıkardığım, aile üyelerinin genel kotadan düştüğü, 10.000 le sınırlandırılmadığı.

Ayrıca aşağıda da bir hukuk bürosunda şöyle denmiş;

Other workers with less than 2 years training or experience germane to the US job offer. (10,000 annual visa limitation cap)

Spouse and Children of EB-3 Visa Holder
    Spouse and unmarried children under 21 can accompany or follow to join by consular processing. They can work and attend school at the appropriate times. Spouses of "skilled workers" get an E-35 visa and their children get an E-35 visa. Spouses of "other workers" get EW-4 Visa and their children get an EW-5 visa.

Buradan da bu limitin EW-3 'e özel olduğunu, aileye verilen diğer alt kategorilerin 10.000 i etkilemediğini anlıyorum.

Ayrıca mesela EB-5 için, 10.000 lik limitin yatırımcı ve tüm aile üyeleri için geçerli olduğunu yazmış USCIS;

EB-3C için böyle bir limit belirtilmemiş;

Ben hala EW-4 ve EW-5 in, EW-3 ün limitini etkilemediğini düşünüyorum. %100 kesin bir şey söyleyen kaynak da bulamadım ama. Tam avukatlık bir konu, onlara da bir danışırız.

• Hatta burada EB-5 deki aile üyelerinin 10,000 lik limite dahil edilip edilmemesiyle ilgili mahkeme kararı ve hakkındaki tartışma var. EB-5 de C-5, T-5, R-5 I-5 diye sadece 4 alt kategori var yatırımın şekline göre ve yatırımcıya da ailesine de yatırımın türüne göre aynı alt kategoriden vize veriliyor. Bunların her birinin limiti de 2500-3000 civarı.

EB-3C yani Third Preferences ise toplamda 40.000 + diğer kategorilerden artan vizelerden oluşuyor. EW-3, EW-4 ve EW-5 farklı tipte vizeler ve EB-3C nin alt kategorileri. Burada 10.000 lik sınırlandırma EW-3 ü, yani 1 yıllık mecburi ırgatları etkiliyor sanki 🙂 Ama yine de kesinleştirelim bunu iyice öğrenip.

• ⭐⭐⭐

@emre911 EB-5 vizesi için 800k ile 1m $ arasında yatırım yapmak gerektiği için bizim vize türü arasında dağlar var. dediğin gibi bizimkisi “ırgat” kategorisi olduğu için ne derece bununla ortak özelliklere sahip olur bilemedim. Onlar sendikalı “e ben de harranlıyam” durumu oluyor bizim için 😂 ama umarım senin dediğin gibi çıkar, çünkü 10k kotası aile üyeleri ile birlikte paylaştırılınca epey uzatıyor süreci.

• @tufank

Zaten ortalama 1.5 derivative çarpanı var incelediğim bazı yıllık tablolarda. EW-3 de fazlası da olabilir bizimkisi ırgatlar kategorisi olduğu için. Hadi iyimser 1.5 desek çarpana, anca 4 bin işçi, 6 bin eş çocuk yapar. Başvuranların 3 er 5 er çocuğu olsa anca 2 bin işçi niteliksiz işlere girer. Bu kadar da düşük tutulacağını sanmıyorum ben. Her sene eş-çocuk sayısına endeksli çok dengesiz sayılar ortaya çıkardı.

Bir de şu ana kadar 10.000 i hiç geçmemiş. Eğer 10.000 i bulmamaya devam ederse çok bir sıkıntı da olmaz zaten.

• @tufank merhaba EB3-C de bence ABD de herşeyin farkında aslında bu kategoridekiler özellikle konsolosluk süreciyle dışarıdan gelenin cebindeki dolar çekilişle kazanandan daha fazla olduğu! Bunun formalite bir süreç olduğunun farkindalardir sadece herkes mutlu sonun peşinde, yoksa belkide EB3C belkide EB3 profesyonel de olduğundan ilk etapta bilgi olarak katkısı olmasada 1 yıl sonra daha fazla katkısı olabilecektir. Yeterki insanların önü açılsın, her baba yiğidin harcı da degildir 20k 30 k dolar ver 3 yıl bekle dimi? Bu konuda kendimizi tebrik edebiliriz diye düşünüyorum

• @emre911 emin misiniz? Yani bir kaç kaynakta hatta biri bdv nin soru cevap videosundaydı düştüğünü söylüyorlardı. Sizin dediğiniz gibiyse çok iyi çünkü bu seneye kadar en fazla 8400 kişi almış 90 lardan beri hiç kota dolmamış ondan dolayı bir kota sıkıntısı çekeceğimizi düşünmüyorum

Benzer Başlıklar

• 1
  • 39
  • 2240
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

43.9k
Kullanıcı

4.5k
Konu

441.8k

| | | |