DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

• @emre911 tekrar edeyim ve evet yazdıklarınız doğru. Ben riski en düşük, ki belki de hiç olmayan LC approve olmadan gelmesinin sorun yaratmayacağını söyledim.
    Bu yüzden hatta sıralama bile yaptım, yüksek risk, düşük risk diye.
    Bu fikir sadece bana ait olmakla birlikle, I-485'e kadar olan tüm süreci Türkiye'den yürütmek bence çok riskli.
    Ama I-140 aşamasına kadar, yani LC approve olduktan sonra I-140 file edilmeden önce, çok bir risk öngörmüyorlar.

• @tufank onay kısmı nerede tam olarak, yaptığım sıralamaya tekrar dönün bakın, ve evet fikrim hala aynı.
    Az önce başka birine verdiğim cevapta size de cevap vermiş oldum sanırım.
    I-140'a kadar olan süreyi problem olarak kimse bahsetmiyor, LC approve olana kadar Türkiye'de kalabilir, I-140 Amerika'da file edilmeli. Genel görüş ve eski tecrübeler bu yönde.

• ⭐⭐⭐

@CVera benim konuştuğum avukatların hemen hepsi bu yönde , sadece bazıları LC onaylanmadan bir süre önce girmenin daha az risk oluşturacağını bir kısmı ise sorun olmayacağını ama I140 için mutlaka amerika da olunması gerektiği bilgisini ilettiler.

• @tolgasatir evet ben de bunu anlatmaya çalışıyorum bir süredir.
    I-140 file edilmeden önceki tüm süreçler Türkiye'de takip edilebilir, LC approve olduktan sonra Amerika'ya giriş yapılabilir. Daha da garantisi için LC approve olmadan önce giriş yapılabilir.
    Eb3vize bu işin olmayacağını söylüyor fakat bugüne kadar görüştüğüm, okuduğum, daha önce tecrübesi olan kişiler bunun mümkün olduğunu ve daha önce de bu şekilde yapıldığını söylediler.

• ⭐⭐

Buradaki yorumunuzu onay olarak anladım ben. Çünkü sayın @serel I-140 file edildikten sonra giriş yapılacağından bahsetmiş. Siz de “anlatmak istediğim buydu” diyince bu yöntemi doğru bulduğunuzu ve onayladığınızı düşündüm.

@CVera, içinde söyledi: EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

@serel

Anlatmak istedigim buydu iste, tesekkurler.

• I-140 zaten LC Approve olduktan hemen sonra file ediliyor. LC'nin geçerlilik süresi var 6 ay kadar. Sizin söylediğinizden yapılabilecek birkaç yöntem;

1. LC approve olur olmaz ABD'ye turist vizesiyle giriş yapıp derhal I-140'a başvurmak. Burada turist vizesinin içinden geçiyorsunuz. Direkt olarak vize ihlali.

2. LC approve olduktan sonra ABD'ye turist olarak giriş yapıp 90 gün bekledikten sonra I-140'a başvurmak. Burada zaten 90 gün beklediniz diye çevre yapıp iş bulmuş olmuyorsunuz ki? Zaten tamamlanmış bir LC süreciniz var elde. Sadece 90 gün bekleyip, aslında turist olarak geldim ve gezdim ama şimdi aklıma geldi benim bir LC onayım da vardı, I-140'a da hazır gelmişken buradan başvurayım diyorsunuz. Hem turist vizesinin içinden geçmek bu da hem de yalan beyan vermek.

3. LC onaylanmadan önce turist olarak girmek. Bu aralarında en masumane görüneni. Çünkü henüz LC'niz onaylanmadığından mantıken ABD'ye turist olarak gidiyor olabilirsiniz. Ancak ABD'de kalacağım dediğiniz ve size onay verilen süre içerisinde, atıyorum 1 ay 2 ayda onaylanmazsa, bu sefer süreyi uzatmak için vizeyi F1'e falan çevirmek gerekecektir. Burada da asıl niyetinizin EB3 olduğu, LC beklediğiniz için vize süresi uzatmaya çalıştığınız, yani artniyete kanaat getirilirse patlama ihtimali yüksek.

EB3'ün bu işe girmeme ihtimali bu riskler diye düşünüyorum. Sonuçta müşteri olarak aldığı kişiyi riske atmak istemez. BDV büyük bir şirket, bugüne kadar binlerce müşterisi olmuş. Sizin bireysel olarak patlamanız onları çok da etkilemez, sonuçta bu yöntemleri talep edip girişen sizsiniz. Onlar da olabilitesi olan, belki daha önceden birkaç kişinin şans eseri başarı elde edebildiği tüm yöntemleri size sunuyorlar. Eğer problem yaşarsanız sorumluluk sizindi der geçerler.

Son olarak Green Card'ı da geçtim, bunun birkaç yıl sonra vatandaşlık süreci de var unutmayın. İsteyen kendisi denesin tabii ki ama bunların normal-ideal yöntemler olmadığını da belirtmek lazım. Bu şekilde yöntemlerle, özellikle forum içerisinde başarılı olan case'ler varsa da (mümkünse vatandaşlığını da almış), yaşadığı tüm süreçleri yazabilirse seviniriz.

• ⭐⭐

@emre911 BDV buradaki riski kendi üstlenmiyor bence de. Bu yöntemi seçmek ve Abd’ye giriş tarihi bizim kontrolümüzde. Onlar deneyimlerden yola çıkarak konuşuyor olabilirler. Bu yöntemle sorunsuz green card alınabildiğini deneyimlemişlerdir, avukatları da bu yönde fikir beyan etmiş. 100% garantiyi zaten kimse veremez. Consular processing için bile veremiyorlar. Sadece işveren veya kendilerinden kaynaklı eksik / hatalı işlemlerin sorumluluğunu alıyorlar. Dolayısıyla bütün riskleri hesaplamak ve buna göre hareket etmek gerekiyor.

• @emre911 eb3vize'nin süreci de LC başvurusu yapmadan önce ABD'ye giriş yapmak ve sonrasında örneğin F1'a geçiş yapmak. Ama F1'a Türkiye'den de başvurabiliyorsunuz, sürecin normali bu. Sizin dediğiniz durumda F1'da sorgulanır, turist olarak gelmişsin ama bir anda İngilizce öğrenmek isteyip 1-2 senelik F1'a geçiş yapmak istiyorsun. Bunun da şüphe uyandırması ve sorgulanması gerekir bu durumda.
    Elbet riskleri var bir süre Türkiye'den takip etmenin ama şöyle düşünün bir firma var ve bunu senelerce yapmış ve olumlu sonuçlar almış ki yapılmasında sorun görmüyor. Aynı zamanda 20k toplam ücretin büyük kısmı olan 14k'yı I-140 file edilmeden önce istiyor. Yani LC approve oluyor, ülkeye giriş yapıyorsunuz ve I-140 file etmek için 14k istiyor. Olumsuz ve çok büyük risk olsa sizce hepsini siz giriş yapmadan almak istemez mi?
    Bun konuştuklarımızın kesin bir sonucu yok, siz buradan yürütürken bile sorun yaşayabilecekken belki I-140'ı buradan file edende hiç bir problem olmayacak.

• @CVera

Eb3vize'de böyle bir süreç yok diye biliyorum. Halihazırda ABD içerisinde iseniz Adjustment of Status, Türkiye üzerinden başvuruyorsanız Consular Processing yapıyorlar.

Zaten LC öncesi giriş yapıp F1'e geçiş yapmanın da riskli olabileceği, ama diğer opsiyonlara göre biraz daha masumane göründüğü ortada.

Ben firmanın senelerce bu yöntemi deneyip başarı elde ettiğine pek inanmadım açıkçası. Örnek case'ler isterseniz paylaşsınlar tam olarak bu şekilde yapmış kişileri timeline ile birlikte. Biz de görelim. Varsa bile ideal yöntem değil, özellikle dijital soruşturmalar güçlendikçe bu tarz yöntemlerin sorgulanma ve patlama ihtimali eskiye göre daha fazla. Firma bu işi 90'lardan beri yapıyor. Günümüzde hem göçmenlik yasaları sıkılaşıyor, hem de özellikle dijital denetimler artıyor.

Ücret kısmı için bir şey diyemem, kimisi taksitle ödüyor, kimi nakit ödüyor. Sonuçta ciddi bir mebla ziyan olabilir böyle yöntemlerle. Bu arada green card aldınız diye her şeyiniz garanti olmuyor. Devletin bu tarz fraud'ları soruşturup denetlemek, sorgulamak, green card'ı iptal etmek gibi hakları her zaman mevcut. Örneğin 1 yıllık çalışma commitment'ını yerine getirmediğinizde şirket size dava açarsa green card'ınızın iptal olabileceği, ya da dava açmasa bile 5 sene sonra vatandaşlık verilmeyeceği gibi. Bu gibi durumlarda şirket yanınızda olmayacak. Kendi davranışlarınızın sorumluluğu tamamen size ait.

Ben bu yöntemin ciddi anlamda risk barındırdığını ve süreci de ciddi anlamda tehlikeye atabileceğini düşünüyorum edindiğim nesnel bilgiler neticesinde. İsteyen istediği şekilde yapmakta özgür tabii ki, sonra pişman olunmaması ve bu tarz şeyler denemeyi düşününlerin şimdiden bilgilenmesi açısından konuşuyoruz. Siz o şekilde istiyorsanız o şekilde deneyin tabii ki bir sıkıntı yok.

• @tufank

Bu dediklerinize ilave olarak, devlet memurunun her şeyiniz uygun olmasına karşın keyfi olarak reddi durumu söz konusu olursa da destek veriyorlar. I-140 ya da konsolosluk mülakatı sonrası red alırsanız, ve bu red sizinle ilgili değilse, avukatlar gerekli itirazları yapıp oluncaya kadar denemeyi sürdürüyor. Eğer yine de olmazsa muhtemelen para iadesi de yapıyorlar (sonuç alınamayan, anlamsız ve ekstrem durumlarda)

Kontratlarda da bu şekilde mevcut, ek bilgi olması açısından paylaşayım dedim.

• ⭐⭐⭐

@emre911 yani ben bir örnek veririm kendisi uzun zamandır yazmaayan bir forum üyesi LC başlattı ve defalarca gitti geldi türkiye ye şimdi çalışmaya da başladı turist vizesi statüsünü korudu, en son I485 aşaması için ailesini de yanına aldı

• Risk her zaman her koşulda var. Biz türkiyenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik koşullara güvenmediğimiz için (riskli gördüğümüz için) diğer bir riski seçtik. Sebebi de bdv nin yönlendirmesi ve bu şekilde yapılan örnekler. Uyanıklık değil yani seçeneklerden kendimize uygun olanı seçtik. Herkesin kendi dinamiği var sonuçta neyse ben gönderilen cevapları paylaşayım.

• BDV Solutions accepts B visa (B1/B2) for adjustment of status.
    However, there are some things to consider:
    If you are OUTSIDE the U.S. but you have a B visa, you can start the EB-3 process from outside of the U.S. Then, once your Labor Certification (LC) is approved and your priority date is current, you can plan a temporary trip to the U.S. on B status to file the AOS. You must have B non-immigrant intent upon entry to the US, and we generally advise waiting at least 60 days after entry before filing for AOS.

• Bir de fotoğraf var ama nasıl yükleyebilirim yardımcı olur musunuz ?

• ⭐⭐

@serel evet haklısınız. ülkenin içerisinde bulunduğu durumdan dolayı diken üstündeyiz. CP'de riskli. yarın koşullar ne olur bilmiyoruz. böyle bir seçim hakkı verilmişse zaten kullanmanız çok doğal.

• ⭐⭐

@serel sayfasının en tepesindeki "cevap" butonuna bastıktınsa sonra araç çubuğundaki "file" simgesine tıklayabilirsiniz. mobildeyseniz bu araç çubuğunun bir kısmı sağda kalıyor, sola doğru çekmeniz lazımç

Screenshot 2023-09-07 at 11.04.53.jpg

• Türkiye'nin ekonomik ya da siyasi koşullarıyla Consular Processing'in ne alakası var onu anlamadım? ABD hükümetinin mevcut iktidara cephe alması riskinden bahsediyorsunuz sanırım. ABD'de devlet işleri, hükümetlerin iyi ya da kötü anlaşmasına endeksli yürümüyor. Kaldı ki böyle bir durum olsa dahi, bütün süreçler askıya alınacak da turist vizenizi nasıl kullanacaksınız? Aynı engelleri onda da çıkarırlar, hiç almazlar ülkeye. 11 Eylül'ü, Irak Savaşı vs neler neler olmuş da bu süreçler yürümüş, iktidarda akp var ekonomi kötü diye mi duracak 🙂 Arkadaşlar Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlet, ve NATO'nun en büyük ikinci partneri ABD'den sonra. Dinamikler ve ikili ilişkilerimiz o kadar basit seviyede değil. Hiçbir şey olmaz konsolosluk sürecine rahat olun. He sizin bireysel bir çekinceniz varsa konsolosluk süreçleriyle ilgili ona bir şey diyemeyiz.

• Bu sene ki gc mülakat sürecinden haberiniz vardır. Ben tabii ki savaş çıkacak demiyorum ama bugün alabileceğiniz randevuyu çok uzun süre bekletebilirler randevu vermeyebilirler dondurabilirler yani herşey olabilir. Dediğim gibi herkesin bir dinamiği var bizim zaten eb3 olmasa da abd ye gitmemiz gerekiyor bazı özel durumlardan dolayı. Biz kendi çapımızda süreyi kısaltmaya çalışıyoruz. Eb3 onaylanana kadar zaten sürekli giriş çıkış yapmamız gerekecek. Dediğim gibi herkesin özel durumları var

• fbaafaa8-4c72-4a33-a177-45550cc65165.jpeg

Benzer Başlıklar

• 4
  • 1518
  • 5
  • 28
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

41

42.5k
Kullanıcı

4.5k
Konu

434.1k

| | | |