DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

• ⭐⭐⭐

@emre911 göçmen kategorisindeki tüm vize görüşmeleri Ankara'da yapılıyor.

• @tufank

Aynen, şurada neresi hangi vize türlerinde hizmet veriyor bilgi varmış, olur da güncellenirse isteyen takip edilebilir.

Ankara o zamana kadar hala yavaş olursa süreci başka bir büyükelçilik (Gürcistan, Bulgaristan vs) üzerinden yapabiliyor muyuz acaba?

• ⭐⭐⭐

@emre911 o konuyu hiç bilmiyorum. DV lottery'de olduğu gibi başka yere taşınabiliyor mu, kuralları nedir, bunun bir dezavantajı var mı hiç fikrim yok. Oturma izni soruyor olabilirler. Başka bir ülkede mülakata girme isteğimizin geçerli bir nedeni olmalı, okul veya iş durumu gibi.

• ⭐⭐⭐

bu arada bugün konuştuğumuz konuları teyid etmek için BDV solutions'a sordum, yazışmayı aşağıya ekledim. Buna göre LC filed tarihimizin "priority date" olduğunu teyid etmiş oldum. Zaten USCIS'te belirtilen de bu şekilde, önceki iletilerde bahsetmiştik. Vize türü "employment based" ise bir "Labor Certification" içeriyorsa "priority date" bu belgenin DOL(departman of labor)'a gönderilme tarihi oluyor. Diğer soruma verdiği cevaba göre de DS-260 formunu doldurmamızda bir engel yok, ama visa bülteninde current oluncaya kadar vizemiz işlenmeyecek şeklinde cevap verdi. Yani buradan anladığım kadarıyla I-140 onayından sonra DS-260 formunu gönderebiliyoruz ama sürecin ilerleyebilmesi için current olmayı beklememiz lazım. (göndermek için current olmayı beklemeye gerek yok gelen cevaba göre)

Sorular:

I have a 2 questions, I would be very grateful if you could help me.

1- I am trying to understand the "Priority Date" that we use for checking the visa bulletin. Is the priority date is our LC filed date right? Or the priority date is the date that we get after filing the I-140 form? As I can see from the BDV blog and the USCIS website it says "Priority Date" is the date when LC filed. Can you confirm this?

2- What is the next steps after that our I-140 approved? We check visa bulletin to see our priority date is current, if it current then NVC informs us then we fill DS-260 form right? ( for the consular processing). Or do we immediately fill DS-260 right after I-140 approval without waiting priority date become current? Can you explain the steps for consular processing?

Cevaplar:

Hi Tufan,

1. Correct! Your priority date is the same day that we filed your LC. Your priority date is 08/15/2023.
    2. This question is a bit tricky. While CP clients can submit their application to the NVC, the NVC will not be able to issue your visa/green card until the visa bulletin is Current. This means that the visa bulletin must be either Current or must reflect your priority date of August 15, 2023. CP clients can submit their applications, but the visa will not be issued until the visa bulletin is Current.

• @tufank

Güzel cevap vermiş. Fakat burada NVC'nin bize ulaşıp Welcome Letter ve DS-260 için submit link göndermeden doldurmamız zaten mümkün değil gibi görünüyor. O da yönetmeliklerde Current olduktan sonra denmiş. Zaten Current olmadan önceki bir tarihte bunu doldurmanın bir anlamı yok diye düşünüyorum. Arada geçen süre zarfında değişen kritik bilgiler olabilir. Öncesinde mümkünse bile sonradan güncellemeyle uğraşmamak için en güzeli Current olduktan sonra doldurmak. Tabi o aşamalara gelince zaten avukat destek olacaktır en doğru şekliyle.

• ⭐⭐⭐

@emre911 Aşağıdaki açıklamaya göre I-140 approved olduktan sonra NVC'a gidiyor ve NVC ön işleme alıyor sonrasında bize "Welcome Letter"ı email ile yolluyor. Bu bilgiyle zaten girip DS-260 formumuzu dolduruyoruz ."Welcome Letter" ın bize gönderilmesi için "current" olmamız gerekmiyor. Tam olarak ne zaman gönderiliyor bilmiyorum tabi.

After USCIS approves your petition, they will transfer your case to the Department of State's National Visa Center (NVC) for pre-processing. The first step in this processing is the creation of your case in our system. Once this is complete, we will send you a Welcome Letter by e-mail or physical mail. With the information in this letter, you can log in to our Consular Electronic Application Center (CEAC) to check your status, receive messages, and manage your case.

Once you submit your fees, forms, and supporting documents to NVC, we will review your case to ensure you provided all the documentation required to schedule the immigrant visa interview. Interviews are based on the availability of appointments offered at the Embassy/Consulate.

To determine which cases NVC is currently reviewing, please refer to the NVC Timeframes page on the right navigation bar.

• @tufank

Evet inceledim baya detaylı, birkaç hukuk bürosunun makaleleriyle birlikte. Çok değişkenlik gösteriyor demişler. Genelde muhtemel Current tarihinizin 6 ay öncesinde NVC'den size ulaşıyorlar demişler. Değişkenlik gösteriyormuş şu anki durumda baya. I-140 onayından 1-2 ay sonra da ulaşabiliyorlarmış, Visa Bulletin de PD in Current olmasına son 6 ay kala da. Current olana kadar ulaşmayanlar da oluyormuş. O kısım tam avukatlık süreç bence. I-140 onaylandıktan sonra NVC ye sağ salim aktarıldı mı onu takip ederiz. Aktarım başarılıysa da aktarıldıktan 1 ay sonra ara ara NVC yi arayıp bilgi almak için darlarız. Bir şekilde hallolur o kısım, çok problem olmaz herhalde.

• ⭐⭐⭐

@emre911 o aşamaya gelelim de zaten NVC den mail gelir gelmez DS-260 formunu doldurum ben. Tek derdimiz bu olsun 🙂

• Çok değişik bir soru sormak istiyorum. Bu bdv solutions şirketinin önceki yıllardaki fiyatlandırmalarını bilen var mı ? Bir sonraki yıl 30 bin olur mu mesela bu kafamı karıştırıyor. Mesela biz Türkiye'de dolar olarak para biriktirmeye çalışırken bi de bdv fiyatları yükseltirse bazılarımız için büyük yıkım olabilir. Bilgisi olan yazarsa çok memnun olurum

• @Ashtrem Oda senin alacagin risk,isin kendisi o kadar cetrefilli ve misirikli ki denemeden bilemezsin belki yillarini bile alacaktir.Sabir basari ve sans diliyorum.Iyi finansal planlamani ve hayatini ona gore konumlandirman gerekecek

• @Ashtrem

Durduk yere zam olmaz. Orası Türkiye değil sonuçta. ABD'de yıllık enflasyon %3 düzeyi, daha da düşecektir. İlaveten, devlet yaptığınız kontratı ve ödediğiniz ücretin hangi kalemlere harcandığını inceleyip sogulayabiliyor. Dolayısıyla kafalarına göre zam yapmazlar. Fakat 27.500'ün 30.000 $ olma durumu sizi maddi olarak çok zorlayacaksa bu işe girmeyin derim. Sonuçta bu süreçte her biri yüzlerce doları bulan başka ek-ara masraflar da çıkacak karşınıza. Masrafı geçtim %100 gideceğiniz garantisi de yok, red de alabilirsiniz bir sekilde. Ya da yıllarca süreciniz uzayabilir. Ayrıca ABD'ye de bir hayat kurmak için yanınızda minimum 20 bin dolarla (bekarsanız) gitmeniz gerektiğini de unutmayın.

İşin özü 30 bin dolar sizi yıkıma uğratacak bir mebla ise bu işe şu an girmemenizi tavsiye ederim. Bu paraları başka bir ülkede dil eğitimi veya yüksek lisans + konaklama gibi kalemlere yettirip daha sonrasında iş bulup oturum alarak daha faydalı kullanabilirsiniz.

Son olarak, eğer tek yani bekar olarak gidecekseniz de, kazanacağınız paranın en az 1 yıl boyunca aylık sadece 2000-2500 dolar bandında olacağını, doğru düzgün geçinebilmek için ek işler yapmanız gerekeceğini, 1 yıllık zorunlu hizmet sonrası daha yüksek seviyeli bir iş bulmanız gerekeceğini ve akıcı İngilizce + uzmanlığınız yoka bu sürecin zorlu ve maliyetli olacağını unutmayın.

• ⭐⭐⭐

@Ashtrem sosyal medya duyurularından arattım, her sene zam yapılmıyor gördüğüm kadarıyla. En son zam Ekim 2022 de yapılmış. Her kategori için $1000. Yarın ne olur bilinmez, evrak işlerine zam gelirse , enflasyon yüksek olursa yansıtırlar fiyata. Benim tavsiyem buraya ayıracağınız para tüm birikiminiz olmasın, sizi zorlayacak bir duruma girmeyin. Çünkü sonu belirsiz, uzun süre alabilir. Süreç içerisinde ve sonrasında ek masraflar çıkabilir. Planlamanızı iyi yapmanız lazım.

• ⭐⭐⭐

Şubat 2020'de işleme alınmış bir case paylaşmak istedim (consular processing, moğolistan). 27 ayda tamamlanmış. Kaldı ki LC audit olmuş ayrıca I-140 formunu çok geç doldurmuşlar ( neredeyse LC expire oluyormuş, burada sorumluluk işverene ait). Buna rağmen hızlı ilerlemiş. Tabloda asıl dikkatimi çeken I-140 approved olduktan yaklaşık 1 ay sonra DS-260 formu doldurulmuş. Demekki NVC hızlıca işleme almış ve "welcome letter" ı email olarak göndermiş. Mülakat yaklaşık 9 ay sonraya verilmiş. Tabi konsolosluğa göre değişiyor bu.

cp-screenshot-2023-08-25-at-12.03.00.jpg

• @tufank Güzel bir case, audit ve diğer gecikmelere rağmen süre bence iyi bile sonuçlanmış. Audit olmadığını varsayarsak 24 ay diyebiliriz sanırım şans sonuçta audite denk gelmek.

• Güzel bir örnek olmuş. Bütün süreç pandemide ilerlemesine ve audit olmasına rağmen baya hızlı sonuçlanmış.

• ⭐⭐⭐

LC onayı ve audit süreçleri daha hızlı ilerlerse aslında epey bir vakit kazanmış oluyoruz. Umarım açılacak olan davalar oradaki sürece olumlu katkı sağlar. Sonrasında Premium process ile I-140 onay sürecini hızlandırmak çok büyük avantaj. Geriye kalıyor vize bültenleri. Oradaki yığılmalar da azalırsa ne güzel olacak 🙂

• Zaten en önemlisi bültendeki yığılma, 2020 ortalarına geldik hayırlısıyla, buradan sonraki 2 yıl başvuru sayısı az dosyalar azalmış olsun inşallah da çabucak atlasınlar orayı. Süper olur.

• ⭐⭐⭐

Bu arada yukarıda paylaştığım case de I-140 geç doldurulmuştu, ben bunu işveren kaynaklı olduğunu düşünmüştüm. Bugün çalıştığım danışmanlık firmasından(bdv) öğrendiğim kadarıyla 2 taksitli ödemeyi seçtiysek ikinci ödemeyi LC approved olduktan hemen sonra talep ediyorlar ama 120 gün süre tanıyorlar. Belki bu örnekteki aday o parayı geç yatırmış ve bu yüzden bekletilmiş olabilir . Eğer parayı yatırmakta geç kalırsak ve LC expire olursa ilk yatırdığımız taksit yanıyor ve süreç baştan başlıyormuş. Bilgi vermek istedim.

• Bu ileti silindi!

• @tufank

Aynen. Bu noktada bazı arkadaşların es geçtiği ya da yanlış bildiği nokta bu ücretler. Bazı kişilerde sanki 20-30 bin dolarla vize satın alınıyormuş gibi bir algı yerleşmiş ve haklı olarak sorguluyorlar. Bu miktar, olduğu gibi aracı insan kaynakları şirketi olan firmaların cebine gitmiyor. Ücretin yüklü bir kısmı belgeler, formlar, kuryeler, devlete ödenen ücretler ve avukatlık masraflarından oluşuyor. Danışman şirkette sonuçta bir çok danışman çalıştırıyor ve onlar da gönüllü yapmıyor bu işi, onların da personel giderleri var. Kişi başı firmaya kar olarak kalacak miktar ancak birkaç bin dolar oluyor. Bu durum zaten devlet tarafından sınırlanmış ve çok iyi denetleniyor. Türkiye'deki gibi düşünmemek lazım. İşleyiş çok farklı, bürokratik ve iyi denetimli.

Dolayısıyla bu sebeple ödemelere taksitler yapabiliyorlar. Ancak suistimal etmeden ve geciktirmeden zamanında ödemekte fayda var.

Benzer Başlıklar

• 1
  • 4
  • 976
  • 2234
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

43.8k
Kullanıcı

4.5k
Konu

441.2k

| | | |