DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@serhank jetlag etkisi, telefon hattıydı, bankaydı derken ayrıca ikinci el alacağınız için temizini bulup etmek emin olmak derken zaten 1 haftayı bulacaktır işlemleriniz benim tahminimce pek erken verme durumu yaşayacağınızı sanmıyorum bence dert etmeyin onun için

• Herkese merhaba. Haziran sonunda Los Angeles'a yerleşiyoruz ve malum araba arayışlarımız başladı. Kendi alanımda iş bulana dek geçici işlerde (ber, lyft ve doordash dahil) çalışacağım. Herkesin faydalanabilmesi ve ilave sorularım olduğu için sayın @semavi den izin alarak ona özelden attığım mesajı ve verdiği cevabı buraya yazıyorum. Ardından ilave sorularım olacak. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ben: Tükiye'de Volvo s60 aracımız var ve orada da Volvo istiyoruz. Ancak anladığım kadarıyla orada Volvo çok tercih edilen bir araç değil gibi. Kendi mesleğimi yapana dek ilk gidişte kısıtlı bütçe vs sebeplerle doordash işleri de yapacağım. Volvo s60 2015, xc60 2015 gibi araçları önerir misiniz? Bize çok masraf çıkartan bir araç olur mu? Yoksa Japon arabalarına mı yönelmek daha mantıklı olur? Bir de carmax gibi web sitelerinden bakıyorum ama önerebileceğiniz başka bir dealer var mıdır?
    Kadir Bey: "Volvo Türkiye'de de çok tercih edilen bir araç degil. Bu dünyanin her yerinde böyle, çünkü premium bir araç ve haliyle az satılır. Size önerim eğer volvo alacaksanız 2015'e kadar Volvo xc60, xc70, xc90, s60 gibi modellerde kullanilan 3.2 düz, ya da 3.0 t6 motoru tercih etmeniz. Maalaesef o taraflarda tanıdığım kimse yok bu işle ilgilenen."

İlave sorularım: Özellikle 2015'e kadar olan Volvo modelleri mi tercih etmeliyiz? Örneğin bütçemiz yeterse 2018-2020 arası volvo modellerine bakılabilir mi?
    Çok yakın bir arkadaşımda 2016 model Mercedes CLS550 var. Çok da bakımlı bir araç olduğunu biliyorum. Hali vakti yerinde olduğundan piyasa fiyatının altında bana vermeyi teklif ediyor. Bu araç ilk etapta benim için lüks olsa da bakımlı olduğundan makul gibi geliyor. Sizce bu araç alınır mı?
    Şimdiden teşekkürler.

• @mamudo Uber ve Doordash için Volvo ve hatta CLS550 mi? Haftada ortalama 1.000 mile yapacağınızı hesaplayarak daha ucuz bir arabaya yönelmenizi tavsiye ederim. Bahsi geçen arabaları elinizden çıkarırken neredeyse yarı yarıya bir değer kaybı yaşayacağınızı ve bunun biraz zaman alacağını da unutmayın.

• @mamudo rav4 hybrid le, xle hangisine paranız yetıyorsa.

• @mamudo merhaba, amerikada aldiginiz arac her durumda deger kaybedecek, tercih tabii ki sizin ama premium segment ile delivery yapmak bakim ve yakit olarak sizin icin cok maliyetli olabilir.

Calisma tarziniza bagli olarak gunde 70-100 mile yol yaparsiniz ki ilk zamanlar programlar dusuk verdigi icin raitinglerinizi yukseltmek icin cok calismaniz lazim. LA’de gasin galonu $6.5-7 arasi sanirim, premium arabaya premium gas almaniz gerekecek bir tik daha yuksek olabilir. Ozellikle CA’da yuksek gas fiyatlari sebebiyle hybrit’e yonelim cok fazla.

Bu arabalarin ortalama 5.000 mile’da yag degisimi var, mesela bende honda civic, esimde ise mercedes ml 550 var. Benim depom $30 civari doluyor, onunkisi $80 (texasta su an reular 2.75, premium $3.25 civarinda), benim yag degisimim $60 onunki $170 (ikisi de full sentetic), diger bakim ve ariza masraflarina hic girmiyorum bile. Benimki onunkinin her durumda 1/3’u kadar oluyor.

Nacizane tavsiyem, ikinci eller de dususe gectigi icin, baslangicta zararinizi minumum da tutacak ucuz bir arabayla baslamak. Daha sonra hem isinizi bulup, hem de credit score’unuz yukselince istediginiz arabayi alabilirsiniz.

• 2019'da Houston'dan giris yaptik ve @semavi den 2010 model bir XC60 aldim. Aldigimda 100k'yi gecmisti. 5 yil dolmak uzere. 5 yil icinde hic yolda kalmadim. Sehir ici kullanimin haricinde araci Houston, TX'dan Baltimore,MD'ye 1450 miles kadar surdum. Sehir ici ortalama yakit 16 - 18 MPG arasi iken sehir ici, sehirler arasi karma yakit maximum 22.5 MPG civari oluyor. Ben de daha once yorum yapan arkadaslar gibi bu arac ile UBER vb. islerin yapilmasini mantikli bulmuyorum.

• Premium yada V6 araclarla delivery ve yolcu tasima isleri TAM ZAMANLI ise mantikli olmayabilir. Elbette XL ,BLACK vs yapıyorsanız o ayri. Ek is olarak yapacaksaniz cok dert olmaz, cunku kazancin yuksek oldugu saatlerde yaparsiniz muhtemelen. Tolere eder yakit farkini. Ben ML550 ile uber x yapmistim. En mantiksiz araclardan birisi, 8 silindir ve standart uber... Onda bile para kazandim part time olunca.

Volvolarda 3.2 ve 3.0t6lar cok dertsiz motorlar. 6 silindir toyotalardan daha basit tamirleri var parcalarida cok ucuz. Buji, bobin, valve cover gibi standart parcalari kendiniz bile degistirebilirsiniz. Eger bir volvonuz var ve bu islemler icin sizden Toyotadan fazla para isteyen bir ustaniz var ise, lutfen arabanizi degil USTANIZI degistirin...

Sifir aldiginizda premium araclar ve bazi markalar cok kaybettirir bu normaldir... Lakin ikinci el gaza gelmeden makul bir fiyata alinan ikinci el bir volvo mercedes amerikan arabasi vs toyotadan fazla kaybettirmez. Zaten dip fiyata aliyorsunuz...

Dun 2015 dodge caravan sattim 7250 ye... 2015 ayni segmentte ve ayni mileage siennaya 15-20 arasi istiyorlar...

Eger arabadan anlayan birisi iseniz, ikinci elde cok iyi arabalara cok ucuza binersiniz. Cogunluk her zaman hakli degildir...

Turkiye de cogunluk VW ye biner, tabudur.... ABDde ise burun kivirilir...

Fransizlar Avrupa da cok tutulur, ABDde gumrukten girmezler...

Fiat Dunyanin bir cok yerinde cok satan bir marka olsa da ABD'de satamaz fazla...

Arabalar ayni arabalar ama musterilerin algilari farkli...

Bu benim sahsi gorusum ve soylemim 🙂 Ben ikinci elde Toyotaya binecek kadar zengin degilim 🙂 Sienna fiyatina navigatore binerim, daha az dayanikli, daha masrafli yada daha cok zarar ettirmiyor 🙂 6silindir volvolar, turbosuz mercedesler, 2011e kadar uretilen 6silindir BMW yada sonrasinda devam eden 35serisi 6 silindir tubo BMWler, Mazda cx5 , mazda6-3 skyactiveler, Sanziman bakimi aksatilmamis mitsubishi Outlander serileri, Dodge caravan yada Chrysler Town Country, 15-17 arasi navigator, ford expedition, Lincoln MKS... vs vs

• Bir önceki iletide arkadaşın yazdığı gibi her yerin dinamiği ayrı. Yaklaşık 2 hafta oldu San Jose’ye geleli. Toyota, Mazda, Lexus, Acura ve Tesla. Bu araçlar her yeri domine etmiş durumda. Chevrolet ve Subaru da yine oldukça fazla. Türkiye’de yıllardır Mercedes ve BMW kullanmış biri olarak (geçen yıl aldığım Model Y haricinde) diğer araçların kullanımına oldukça yabancı kaldım. Hem sıfır hem de ikinci el araç satış noktalarını tüm gün gezdim ve hemen her markada belirlediğim modeller ile test sürüşleri yaptım. Kredi puanım oluştuğunda sıfır araç alımı yapmaya karar verdim ve bu süre içerisinde bu ülkede ikinci eli çöp olan ama yine de benzer tutarda Toyota’nın emekli aracı modellerine bineceğime 2017 model Mercedes GLA 250 4matic aldım. Bu araçlarının piyasası olmamasının yanında çok anlayan da olmadığı için satışları zor ve alıcı için büyük avantaj oluşturuyor. Araç ilanda kaldığı 25 günde %15 fiyat düşüşüne uğramış, son fiyat üzerinden %18 daha indirim yaptırarak aracı Audi bayisinden satın aldım. 6 ay sonra gözüme kestirdiğim Acura, Lexus ve Chevroletlerden birini almayı planlıyorum. Yine aklıma yatmazsa gider E serisini alır şıkır şıkır binerim artık 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

27

43.5k
Kullanıcı

4.5k
Konu

440.2k

| | | |