DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @btek14 Ya ben yanlış anlattım sanırım.
    9089 formu sabit bir iş ilanı üzerinden direkt imzalanıyor sanırım. Bana gönderdikleri eta formun üzerinde bir case number vardı, tarihine baktım yolladığınız siteden, flag den yani, ocak ayından bi perm di. Ben temmuzda anlaştım. Onlar önceden perm e mi başvuruyorlar, yoksa sabit bir perm başvuruları mı var bilmiyorum. Schedule A list olarak geçiyor bakınız
    Teşekkürler amin cümlemize
    Bu retrogression olmasaydı iyiydi ama ne yapalım nasip😊

• @nevadasfault evet haklisiniz, hem covid hem de mevcut acik sebebiyle sansli kategori olmus sizinkisi, super.
    evet surecler gereksiz uzadi, bakalim hepimiz icin hayirlisi.

• ⭐⭐

Onaylanmış bir I-140 (vize kategorisi EB3) ile ABD'ye girmenin ( B1/B2 ile aile olarak ) riskleri nelerdir?

Kimi avukat I-140 doldurmanın "future employment" a yönelik olduğunu ve ABD'ye "non immigrant" niyetle giriyorsak bir sıkıntı yaratmayacağını söylüyor. Kimisi sıkıntı olacağını ve girişte sorgulanabileceğimizi söylüyor. Kimisi giriş yaptıktan sonra AOS filing için 90 gün beklesek bile USCIS interview'de sorun olabileceğini söylüyor. Bizim kategoride AOS yapmak için bülten çok geride bu yüzden I-140'ı ABD içerisinde doldurmak demek tahmini 2 sene veya daha fazla beklemek anlamına geliyor. ( bülten aynı hızda ilerlerse )

Buna benzer bir durumu kendisi ya da çevresinde deneyimleyen var mı? Riski en aza indirebilmek için hangi yöntemler tercih edilebilir?

• @tufank patlarsın direk söyleyeyim.Teoride sen b1 visa nı 140 tan önce turist olarak almış ve kullanmak istemişsende sen artık bir immigrant adayı olarak niyetini bildirdiğinden kesinlikle böyle birşeye kalkışma derim.Ama tercih senin

• @tufank Ben ABD için 2017 Şubatta B1/B2 vizesi almıştım. 2018’de EB2 seviyesinden PERM başvuru sürecini başlatmıştım ve daha yeni yeşil kart aldım. 2018 ile 2023 arasında 18 defa ABD’ye B1/B2 vizesi ile gelip gittim. Bu seyahatlerimin hepsi iş içindi ve hiçbirinde bir sıkıntı çıkmadı. Ne için geldiniz, ne kadar kalacaksınız diye soruyorlardı ve cevap verince de sıkıntısız geçiriyorlardı.

• ⭐⭐

@veli çok teşekkürler aktardığınız bilgiler için. Green card ınız hayırlı olsun.

Devam eden süreciniz ile ilgili soru gelmemiş olmasına sevindim. Görevliden görevliye değişiyordur belki ama kafaya çok fazla takılacak bir durum değil bu anladığım kadarıyla. Biz de süreç içerisinde birkaç kez giriş / çıkış yapıp test edeceğiz sonrasında bülten durumuna göre AOS yapacağız.

• ⭐⭐

BDV bunu öneriyor ve bir sorun olmayacağını söylüyor ama risklerini anlamaya çalışıyorum. İlgili açıklama ve linki ekledim:

Can I enter the U.S. in B/1/B-2 status after my I-140 is filed and/or approved?
    Yes, you can travel internationally and re-enter the U.S. in B-1/B-2 status even after your I-140 is filed and/or approved. The I-140 is for future employment. Important note: at the time of entry in B status, you must maintain the intent leave the U.S. after your temporary trip. ‍

@Henry-bloor, içinde söyledi: Employment Based Green Card (Is sponsorlugu ile yesil kart basvurulari)

@tufank patlarsın direk söyleyeyim.Teoride sen b1 visa nı 140 tan önce turist olarak almış ve kullanmak istemişsende sen artık bir immigrant adayı olarak niyetini bildirdiğinden kesinlikle böyle birşeye kalkışma derim.Ama tercih senin

• @tufank chen immigration tam bunun aksini soyledi,risk alacak olan sizsiniz.Umarim birsey olmaz .Ama vatandaslarinin cogu iltica eden illegal yollardan ve bir yerde mimlenmis bir ulkenin vatandasi olarak sahsen ben bu riski almazdim.Umarim bir problemle karsilasmazsiniz

• ⭐⭐

@Henry-bloor iyi niyet için 60 gün hatta daha garanti altına almak için 90 gün sonra AOS yapmak tavsiye ediliyor. Bu süre içerisinde bülteni elimizde tutamayacağımız için aslında çok da sıkıntı yaratmamaları lazım. Gelip hemen başvursak evet belki bülteni takip edip geldiğimizi ve bundan faydalandığımızı düşünebilirler. B1/B2 vizesi ile giriş yapıp employment based kategori için AOS yapmayı direk yasaklasınlar o zaman, neden böyle bir seçenek mevcut? Mevcutsa ve kurallarına uygun olarak bundan faydalanıyorsak neden çok riskli? Yasaların dışına çıkmadığımız sürece bu hakkı kullanabiliriz. Görevlinin insiyatifine kalmış tabi ki bunu değerlendirmek. bakalım riskleri değerlendireceğiz, ona göre hareket edeceğiz, daha çok zamanımız var. umarım bir sorun çıkmaz.

• @tufank Bu secenegin riskli olacagini dusunen avukatlar durumu soyle acikliyor; dual intent vizelerde AOS yapabilirsiniz, diger vizeleri amaci disinda kullanmis olursunuz diyorlar. Dual intent vizeler de HB1, L1, L2 gibi ileride green card almaya yonelik vizeler. Bu vizelerle giris yapip AOS yapmak uygun diyorlar.
    Ama bence B1/B2 her ne kadar gocmenlik amaci tasimayan bir vize turu olsa da AOS yapip green card alan onlarca ornek var.

• ⭐⭐

@dpdemir evet haklısız "dual intent" vizeler bu yöntem için en uygun vizeler. Yine de dediğiniz gibi B1/B2 vizesi ile giriş yapıp ABD vatandaşı biri ile tanışıp evlilik yapanlar da, DV lottery için giriş yapanlar da bir şekilde vizelerini alabiliyorlar / aldılar. Bunların arasında belki 60 gün beklemeden başvuranlarda iyi niyet sorgulanabiliyor ve riskli durumlar oluşabiliyordur. Biz de riskleri en aza indirecek yöntemleri arıyoruz. Belki bunların arasında I-140 onaylıyken giriş / çıkış yapmak, AOS yapmaya karar vereceğiniz dönem bekleme süresini uzun tutmak vb. şeyler olabilir. Acaba öncesinde F1 öğrenci vizesine "change of status" yapmak riskleri azaltır mı, yoksa bir faydası olmaz mı kafamızda böyle sorular var..

DV lottery ile AOS yapanların deneyimlerini okumak faydalı olabilir, her ne kadar aynı durumda olmasak da, süreçler benzer olduğu için.

• @tufank Evlilik uzerinden alinan green card’i cok ayri tutuyorlar. Sadece bu kategoride overstay veya amac disi vize kullanimi tolere ediliyor, onemsenmiyor. Aklaniyor. F1 vize almak surece nasil etki eder bilmiyorum ama mantik yurutmek gerekirse, F1’dan OPT’ye geciliyor. Oradan da H1 alanlar oluyor. Yani bu vizeden sartlar saglanirsa green card’a kadar gidersin.

• @tufank ben dv lottery ile aos yapanların 3 yıl öncesine kadar okudum çok nadir red alan var. onlarda ya 60 gün beklememiş ya da cins bir memura denk gelmiş. gördüğüm kadarıyla atıyorum 100 kişiden 2 kişidir red alan. current olmadan gittiğinizde f1e geçip beklemekte sorun olmazken, current olduktan sonra girip f1 e geçip tekrar bir statü değişikliği (I-485) talebi yapmak gereksiz ve daha fazla kafa karıştırıcı olarak görülüyor. şimdiye kadar gördüğüm deneyimler bu yönde 2-3 senede ne olur yaşayıp görücez.

• hatta bu sıra https://yesilkartforum.com/forum/topic/4702/abd-de-bir-i̇ş-teklifi-gerektirmeyen-green-card-başvurusu-eb-2-veya-niw/1223?_=1697695634257 bu başlığa başladım belki aos ile ilgili bir ayrıntı vardır diye. yardımı olabilecek bütün konuları takip ediyorum. güzel bişey çıkarsa paylaşırım

• ingilizce bilmiyorm aos konusunda yabancı forum sitelerinde mutlaka değişk deneyimler vardır ama benm ulaşma ve anlama imkanım yok maalesef 🙂

• ⭐⭐

@serel teşekkürler bilgi için ben de araştırmaya devam ediyorum.

• Merhaba @tufank babam için yazıyorum babam 1997-2017 arası Amerika’da kaldı 2013 te onaylanmış 140 belgesi var. Onunla birlikte 2016 da 485 e başvurdu dosyası beklemeyken 131 e başvurdu ve Türkiye’ye döndü şimdi Amerika’ya dönmek istiyor 140 dosyasının süresi var mı Amerika’daki patronu hala sponsor kendisine 260 formunu daha önce doldurmadı doldurabilir mi şimdi

• ⭐⭐

@Hardwell Employment based’de yer alan hangi kategoride başvurusu? EB3 skilled/professional mı yoksa other workers kategorisi mi? I-485 doldurulalı çok zaman geçmiş şimdiye sonuçlanmış olması gerekiyordu sürecin. Priority Date yani LC doldurma tarihi nedir? I-485 receipt number var mı? Ülkeye dönüp bu kadar uzun süre burada kaldıktan sonra Consular Processing ile devam etmeniz gerekiyordu. Durumu bir avukata danışmanızda fayda var.

• Onaylı 140 formunda section: skilled worker yazıyor. babam 485 dosyası içerdeyken 131 e başvurarak türkeyeye döndü 1 sene izin tanıdılar ama babam geri dönmedi dosyasını pendinge aldılar yani beklemeye. 140 priortiy date november 23 2011 - approved tarihi ise february 5 2013 şu an kendisi 485ten bagımsız bu form ile buradan müracatta bulunabilir mi ds 260 formunu doldurma şansı varmıdır. oradaki patronu kendisine hala sponsor çünkü yani istenilecek tüm evrakları karşılayabilir.

• ⭐⭐

@Hardwell I-485 doldurulması üzerinden epey zaman geçmiş. dosya çoktan "abandoned" olmuştur ve reddedilmiştir. ABD'ye giriş yapabiliyorsa mevcut şartlarda tekrar I-485 doldurulmasını talep edebilirsiniz veya işlemlere TR'den devam etmek istiyorsanız I-485 dosyanının kapatılmasını ve DS-260 ile ilerlemeyi talep edebilirsiniz. I-140 expired olan bir form değil. Onaylı bir I-140 formu onay tarihinden 180 sonra aynı kategoride başka bir işe bile geçmeye olanak tanıyabilir. Hak kaybı yaşamamak ve hatalı bir işlem gerçekleştirmemek adına ABD içerisinde bu konularda deneyimli bir göçmenlik avukatından danışmanlık hizmeti almanızda fayda var diye düşünüyorum.

Benzer Başlıklar

• 14
  • 2
  • 26
  • 929
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

129

42.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

432.2k

| | | |