Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@delilah, içinde söyledi: Covid-19 sebebiyle ilk girişini yapamayan kaç kişiyiz

Merhaba, umarim herkes saglikli gunler geciriyordur. Ben Paris'te ikamet ediyorum ve basvurumu da mulakatimi da burda gerceklestirdim. Vizem 10 haziran'da bitiyor ve maalesef ilk girisimi yapamayacagim vize bitis tarihimden once. Burda yasamaya devam ediyorum. Vize yenilemek icin Paris'teki US Embassy ile iletisime gectim ancak bana normal duzenlerine heniz gecmediklerini, konsolosluklar normallesince onlarla tekrar iletisime gecmemi soylediler. 30 eylul'den once de girsi yapmam gerektigini belirttiler. Bu 30 eylul durumu normalde de boyleydi zaten. Sanki hic covid-19'dan dolayi gidememisim gibi 30 eylul sinirini hatirlatmalari biraz garip geldi. Sonucta her yil mayis basinda acikladiklari cekilis sonucunu bu sene haziran basina ertelediler ve magdur olup benim gibi first entrance'ini gerceklestiremeyenlere de uzatma getirilebilirlerdi diye dusundum. Ne biliyorsunuz bu konu hakkinda? Benim gibi gidemeyenler ne yaptiniz? Ne yapacaksiniz? Bilgi sahibi olanlar lutfen fikir paylasiminda bulunabilirler mi? Cok cok tesekkur ederim simdiden. Herkese kolayliklar diliyorum.

Şuan konsolosluk bu konuyla ilgili bir açıklama yapmadı maalesef. Son giriş tarihi geçip giriş yapamayan arkadaşlar konsoloslukların açılmasını bekliyor.
    Genellikle tarihi yaklaşan arkadaşlarımızın çoğunluğu tahliye uçuşu ile ilk girişini sağladı.
    Eğer vize tarihinizin bitmesine çok az kalmasaydı sizlerede eğer Fransa’dan tahliye uçuşu yapılıyorsa Amerika’ya o uçuşa katılmanızı tavsiye ederdim.
    Türkiye’de bulunan arkadaşların vize süresi içerisinde tarifeli uçuş açılmazsa son alternatif rotaları Doha üzerinden aktarmalı giriş sağlamak.
    Fakat Fransa için bu geçerli olabilir mi bilmiyorum

• Selamlar benim vizem de 27 ağustosta bitiyor ancak durumların ne olacağının garantisi yok. İlk başta gidip yerleşmeyi düşünürken malum virüsten dolayı re entry permit almayı düşünüyordum. Ancak bu süreç de zaman alacağı için çok güven vermedi açıkçası. Abdye bu süreçte gidip tekrar kısa süre içinde dönüş sağlasam re entry permite başvurmadan geri dönersem 1 yıl abd dışında kalmam sorun teşkil eder mi? @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@delilah, içinde söyledi: Covid-19 sebebiyle ilk girişini yapamayan kaç kişiyiz

Merhaba, umarim herkes saglikli gunler geciriyordur. Ben Paris'te ikamet ediyorum ve basvurumu da mulakatimi da burda gerceklestirdim. Vizem 10 haziran'da bitiyor ve maalesef ilk girisimi yapamayacagim vize bitis tarihimden once. Burda yasamaya devam ediyorum. Vize yenilemek icin Paris'teki US Embassy ile iletisime gectim ancak bana normal duzenlerine heniz gecmediklerini, konsolosluklar normallesince onlarla tekrar iletisime gecmemi soylediler. 30 eylul'den once de girsi yapmam gerektigini belirttiler. Bu 30 eylul durumu normalde de boyleydi zaten. Sanki hic covid-19'dan dolayi gidememisim gibi 30 eylul sinirini hatirlatmalari biraz garip geldi. Sonucta her yil mayis basinda acikladiklari cekilis sonucunu bu sene haziran basina ertelediler ve magdur olup benim gibi first entrance'ini gerceklestiremeyenlere de uzatma getirilebilirlerdi diye dusundum. Ne biliyorsunuz bu konu hakkinda? Benim gibi gidemeyenler ne yaptiniz? Ne yapacaksiniz? Bilgi sahibi olanlar lutfen fikir paylasiminda bulunabilirler mi? Cok cok tesekkur ederim simdiden. Herkese kolayliklar diliyorum.

Konsolosluk acilir acilmaz onlara yazmaniz lazim. Vizeyi yenilemeniz lazim fakat vizeyi sadece 30 Eylul'e kadar yenileyebilirsiniz. Tabii, son gune birakmayin 🙂 konsolosluk acilir acilmaz kendilerine ulasin...

• Elinde su anda vizesi bulunan arkadaslarin, 6 aylik sure dolmadan bir sekilde giris yapmalarini siddetle tavsiye ederim. Nedeni ise konsolosluklar kapali, ne zaman acilacagi belli degil. Acildiginda bile, vize yenilemek icin saglik raporu yenilemek lazim. Onun icin de tekrar randevu falan lazim. Orasi acik olacak mi, hemen randevu verecekler mi? En az 3 aylik bir vize yigilmasi olacak, yani herkeste bir telas ve acele olacak. Ayni sekilde konsolosluk da cok yogun olacak, bircok seyi mali yil bitmeden (30 Eylul) yetistirmek icin.

Yani hazir elinizde vize varken, isinizi sansa birakmayin. Qatar gibi bazi ulkelerden ABD ye ucuslar var. Bu sekilde aktarmali ucuslar belki ayarlanabilir. Biraz pahaliya gelebilir ama tekrar vize parasi, saglik raporu parasi odemek ve birde ustune stress cekmekten daha iyi ve az sikintili olabilir.

• Konsolosluk ne zaman acilicak acaba bilen var mi?
    Su donemde giris yapamayani anlarim evet vize var girmek iyi olur ama Allah korusun bir salgin hastaliktan hastalik kapilirsa bunun hesabini kimse veremez. Giris yapamayanlara sunu soylemek istiyorum. Elinizde olmayan nedenlerden oturu giris yapamadiniz rahat olun, saglik herseyden onemlidir. Vizenizi de yenileyeceklerini dusunuyorum ben. Tabi ben tecrubeli degilim, sn @crazycells hep yazmisti bu sekilde ben sordugumda. Keza, degisik forumlardada uzatma olayinin oldugunu okudum. Saglik raporu verilerek. Inanin giremeyen bir suru kisi vardir dunyada. Tahliye ucuslari oluyorda donus yok kesin degil. Bence musterih olun. Gecmiste tekrardan saglik raporu alip uzatma alanlar varmis.

• Konsolosluklar 1 haziranda acilcak diye biliyordum. Acilis tarihini bilen var mi acaba ?

• ⭐⭐⭐

@berkpnt, içinde söyledi: Covid-19 sebebiyle ilk girişini yapamayan kaç kişiyiz

Konsolosluk ne zaman acilicak acaba bilen var mi?
    Su donemde giris yapamayani anlarim evet vize var girmek iyi olur ama Allah korusun bir salgin hastaliktan hastalik kapilirsa bunun hesabini kimse veremez. Giris yapamayanlara sunu soylemek istiyorum. Elinizde olmayan nedenlerden oturu giris yapamadiniz rahat olun, saglik herseyden onemlidir. Vizenizi de yenileyeceklerini dusunuyorum ben. Tabi ben tecrubeli degilim, sn @crazycells hep yazmisti bu sekilde ben sordugumda. Keza, degisik forumlardada uzatma olayinin oldugunu okudum. Saglik raporu verilerek. Inanin giremeyen bir suru kisi vardir dunyada. Tahliye ucuslari oluyorda donus yok kesin degil. Bence musterih olun. Gecmiste tekrardan saglik raporu alip uzatma alanlar varmis.

Konsolosluk şuan zaten açık fakat sadece acil durum ve vatandaşlık işlemlerine bakıyorlar.
    Trump’ın imzaladığı 60 gün süre ile ülkeye göçmenliği durdurduğu kararında 23 Haziran’da uzatıp uzatmayacağı belli olacak.
    Bu ay sonuna doğru açılır diye ümid ediyoruz..
    Eğer vize tarihiniz geçmemişse kesinlikle bir an önce giriş yapmanızı tavsiye ederim. Virüsten korunmak mümkün çünkü
    Bol Şans

• Arkadaşlar merhabalar, benim merak ettiğim bir konu var. Vizemin süresi 21 temmuzda bitiyor ve giriş-çıkış yapmayı düşünüyorum. Şöyle ki uçuşlar normal seyrinde açılırsa, Abd'ye giriş yapıp mührü vurdurduktan sonra uçuş olduğu taktirde bir kaç saat sonraki ya da ertesi günkü ilk uçuşla dönmek problem teşkil eder mi yoksa Abd sınırları içerisinde bir kaç gün geçirmek elzem mi? Bu mümkünse böyle yapıp green card'ı Türkiye'ye postalatmak düşüncesindeyim. Normal uçuşlar açılmazsa zaten tahliye uçuşu için bir süre kalmak gerekecek. Bir de forumdaki konuda Ali Cihan beyin dediği gibi 6 aydan sonraki her süre risk ancak bu ilk girişi yapıp döndükten sonra ikinci girişi 10-11 ay kadar sonra yapmak güncel sıkıntıları göz önüne alınca tolere edilebilir mi ne dersiniz? Abd'nin şu durumunda (karışıklık, salgın vs.) giriş çıkış yapmayı göze almış bir insanın her ne kadar 6 ayı geçgin bir süre sonra ikinci girişi yapsa da Abd'de yaşamayı ciddiye aldığı aşikardır diye düşünüyorum.

• @Emre-Dilekçi covid sonrasi giris basligi altindaydi yanilmyorsam, bir forum uyesi Miami ye uctu ve 18 saat sonraki ucakla dondu. Forumda aratirsaniz cikar, detaylar konusunda bakabilirsiniz. İkinci girisi 6 aydan fazla tutmak kisminda hem saglik hem de Amerikaya yerlesmek icin yaptiginiz hazirliklari soyleyebilirsiniz. Covid nedeni ile 1 seneyi gecmez ise ikinc giriste pek sorun cikaracaklarini dusunmuyorum. Bazi isler aslinda kapida pasaportunuz verdiginiz insanda bitiyor. Bol sans, kolay gelsin.

• ⭐⭐⭐

@Emre-Dilekçi, içinde söyledi: Covid-19 sebebiyle ilk girişini yapamayan kaç kişiyiz

Arkadaşlar merhabalar, benim merak ettiğim bir konu var. Vizemin süresi 21 temmuzda bitiyor ve giriş-çıkış yapmayı düşünüyorum. Şöyle ki uçuşlar normal seyrinde açılırsa, Abd'ye giriş yapıp mührü vurdurduktan sonra uçuş olduğu taktirde bir kaç saat sonraki ya da ertesi günkü ilk uçuşla dönmek problem teşkil eder mi yoksa Abd sınırları içerisinde bir kaç gün geçirmek elzem mi? Bu mümkünse böyle yapıp green card'ı Türkiye'ye postalatmak düşüncesindeyim. Normal uçuşlar açılmazsa zaten tahliye uçuşu için bir süre kalmak gerekecek. Bir de forumdaki konuda Ali Cihan beyin dediği gibi 6 aydan sonraki her süre risk ancak bu ilk girişi yapıp döndükten sonra ikinci girişi 10-11 ay kadar sonra yapmak güncel sıkıntıları göz önüne alınca tolere edilebilir mi ne dersiniz? Abd'nin şu durumunda (karışıklık, salgın vs.) giriş çıkış yapmayı göze almış bir insanın her ne kadar 6 ayı geçgin bir süre sonra ikinci girişi yapsa da Abd'de yaşamayı ciddiye aldığı aşikardır diye düşünüyorum.

Hemen geri dönüş sağlamanız bir problem teşkil etmeyecektir. Kendinizde yazmışsınız pandemiden daha geçerli bir sebep yok bu durumu açıklamak için.
    Tekrar giriş için ise şu başlığı inceleyin;

https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri

Geçmiş yıllarda çok geçerli olmayan sebeplerde bile 6 sonrasında girişte sorun olmamış. Sizin pandemi gibi bir sebebiniz var.
    Biran önce giriş yapmalısınız, vize sürenizin bitimine çok fazla zaman kalmamış

• ⭐⭐⭐

Thy acentalara açıklama yaptı arkadaşlar.
    19 Haziran Washington ve Chicago
    22 Haziran Miami
    24 Haziran La uçuşu var

• @bolatmali bey bu uçuşlar tahliye uçuşları mı yoksa normal planlı uçuşlar mı bilginiz var mı? Planlı uçuş ise devamı olur sanırım

• @bolatmali bunun kesin olup olmayacağını nasıl teyit edebiliriz

• ⭐⭐⭐

@epsilon05, içinde söyledi: Covid-19 sebebiyle ilk girişini yapamayan kaç kişiyiz

@bolatmali bey bu uçuşlar tahliye uçuşları mı yoksa normal planlı uçuşlar mı bilginiz var mı? Planlı uçuş ise devamı olur sanırım

Tarifeli uçuşlar. Haftada 3 kere olarak planlanmış sanırım. Netlik yok

• ⭐⭐⭐

@verdal, içinde söyledi: Covid-19 sebebiyle ilk girişini yapamayan kaç kişiyiz

@bolatmali bunun kesin olup olmayacağını nasıl teyit edebiliriz

Bu uçuşlar kesin

• 1 temmuz itibari ile çoğu uçuş normale dönüyor. THY sitesinden de kontrol edip bilet alınabiliyor şu anda. Acil giriş yapması gerekenlerin bilgisine.

• Arkadaşlar merhaba;

Umarım hepiniz sağlıklı ve iyisinizdir. Bu satırları Kaliforniya'nın sıcak kumsallarında yazıyorum demeyi isterdim ama maalesef yolunda gitmeyen bir kaç şey oldu.

Özet:
    10 Haziran Istanbul - LAX uçuşuna kabul edilmemem ve sonrasında "uçamayan yolcu" olarak Türkiye'ye giriş yapmam.

Detaylı:
    En başından başlayacak olursam 2 Haziran tarihinde Amerikaya ilk girişimi yapabilmek umuduyla, Istanbul-Amsterdam-New Jersey-Los Angeles bileti almıştım United Airline'tan. Ertesi gün Schengen ülkelerinden geçiş konusunda emin olmadığım için biletimi iptal etmiş ve refund istemiştim. Bir kaç gün sonra 10 Haziran 02:35'te Istanbul-LAX uçuşunda yer almak için bilet aldım ve Istanbul Havaalanına geldim. Check-In yapıp gümrük polisinden geçtikten sonra uçağa geçiş için İlhan Beyle beklemeye başladık. İçeride İbrahim Bey ailesi ve Mert beylerle karşılaştık. Tam uçağın kapılarının açılıp uçağa geçmeyi beklerken, bir görevlinin ismimi anons ettiğini duydum ve görevlinin yanına giderek ne olacağından habersiz bekliyordum. THY görevlisi sandığım birisi bana 14 gün içerisinde yurt dışına çıktığımla ilgili soru sormuştu, hayır diyerek yanıtladım bir yandan da pasaportumu istemişti, onu inceliyordu. Telefonda birisiyle görüştüğünü oradaki diğer görevlilerden öğrendim. Telefon görüşmesinin sonucunda başını olumsuz olarak sağa sola sallıyordu, oradakilere bir form hazırlamalarını söyledi ve durumu bana açıklamaya başladı. Söylediğine göre CBP (Custom Border Protection) görevlilere bir mail gönderiyor ve uçağa alınmayacak kişiler listeleniyormuş bu listede de benim adım var. Ancak neden olduğunu bilmiyorum hala. Bu sırada uçağın kapıları açılıyor ve bekleyen yolcular uçağa devam ediyorlardı. Sebebini sorduğumda daha önceki almış ancak kullanmamış olduğum biletin buna sebep olabileceğini söylediler. Konsolosluk görevlisi maalesef bulunmuyordu havaalanında. Sonrasında havaalanı o saatlerde bomboş olduğundan ve görevli sayısı çok azaldığından ilgilenecek kimse de zor bulunuyordu sağolsun yardım eden bir çok insan oldu ve Türkiye sınırlarına tekrar girdim, valizlerimi aldım ve eve doğru yola geçtim.

Uzun süren gecenin ardından biraz dinlenip konsoloslukla irtibata geçtim telefondan onlar da telefondan vize ile ilgili işlemlere telefon üzerinden cevap verilemeyeceğini mail göndermemi söylediler. Bir kaç mailleşmenin sonunda "Eğer son 14 gün içerisinde yasaklı ülkelerde bulunmadıysanız, bir problem olmamalı." yanıtını aldım, ancak bir sorun olmuş ve uçuşa kabul edilmedim bunu ve nasıl bir yol izleyeceğimi sorarak yanıtladım ve iki gündür cevap alamadım dün ve bugün de olmak üzere aynı şekilde yazıyorum ancak konsolosluktan cevap gelmiyor maalesef. Ardından THY'yi arayarak bileti açığa aldım, ileriki uçuşlarda kullanabilmek adına.

Ertesi gün(11.06) CBP'yi aradım uzun süren beklemenin ardından, görevli bir şey yapamayacaklarını ve havayolları ile göreşmem gerektiğini söyledi. Havayollarının yanlış bilgi verdiğini bunu düzeltmeleri gerektiğini söylediler. Bunun ardından 2 Haziran'da bilet aldığım United Airlines ile irtibata geçtim, bir kaç aktarmanın ardından son görüştüğüm kişi, biletimin iptal edildiğini ve refund'ın yapıldığını söylüyor ve ekliyor, biz sadece bilet satıyoruz ya da biletlerle ilgileniyoruz CBP'ye herhangi bir bilgi aktarmıyoruz. Sizin de refund işlemleriniz tamamlanmış, yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar.

Son olarak THY ile görüşme gerçekleştirdim çoğu beklemeyle geçen yaklaşık bir buçuk saatin sonunda Geri Bildirimde bulunarak yaşanan durumla ilgili konsolosluğa sunulmak üzere yazılı bir belge talep ettim. 7 iş günü içerisinde döneceklerini söylediler hala bekliyorum.

24 Haziran için tekrar Istanbul-LAX uçuşunda problem olmamasını umuyorum ve konsolosluktan, THY'den dönüş bekliyorum.

Arkadaşlar sizlere naçizane tavsiyem yasaklı uçuşlar içerisinde transit olsun olmasın bilet almayın, ya da 14 gün geçmesini bekleyin.

Sevgiler,

• @Stickezz Gecmis olsun! Gercekten ilginc bir durum yasamissiniz. Umarim bir cozum bulunur.

• @Stickezz Hiç üzülmeyin. Bunda da bir hayır vardır muhakkak. Biz geçen yaz ilk girişimizi yapmıştık LA'e. Çok beğendik. Greencard'larımız ile 26 Haziran'da yerleşmek üzere gidiyorduk bu sefer. Ancak uçuşlarımız iptal oldu. 24 Haziran'a yeni rezervasyon yaptık, umuyorum bu sefer iptal olmaz birlikte uçarız.

Benzer Başlıklar

• 6
  • 3
  • 16
  • 26
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

70

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |