Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Tax return W-2, Vergi formu

• websitesinde artık abd de yaşamıyorsanız ve şuandaki adresinizle ilgili bir abd belgeniz elinizde yoksa online ilerleyemiyorsunuz .
    Bu sebeple normal posta yolu kalıyor geriye sanırım . yaklaşık 20 hafta sürer tax return işlemi diyorlar. Bu durum sizce greencard mülakatında sorun yaratır mı ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Emre-Kurtulmuş Evet, bence joint olarak doldurmak daha kolay olur. Ancak hangi yöntemle daha fazla iade alırız diye sormuşsunuz. Şu anki duruma göre maaşınızdan daha yüksek vergi kesiliyor. Yıl sonunda joint olarak beyan verirseniz ödediğiniz fazla vergiyi iade alabilirsiniz.
    Bana göre yıl boyunca yüksek vergi ödeyip sonra bunu faizsiz olarak geri almak akıl karı değil. Devlet size havadan para vermiyor. Gereksiz yere yüksek ödenen vergiyi iade ediyor sadece.
    ABD'de özellikle yeni gelen Türk arkadaşlar yüksek vergi iadesinin iyi olduğu yanılgısına düşüyorlar maalesef. Şimdi bankalar yüksek faiz verirken o parayı yıl boyunca faizde bekletmek çok daha karlı olur.
    Ekleme: W4 formunu yılın her zamanı güncelleyebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐

@knnrn o zaman şöyle demek doğru olabilir mi? şimdilik başlangıçta seperate olarak maaş alımına başladığımız ve ona göre vergi ödediğimiz için şu anlık bir değişiklik yapmamak ama ocak ayı itibariyle bu seçeneği jointly olarak güncelleyerek 2024e o şekilde başlamak daha mantıklı diyebilir miyiz sizce

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Emre-Kurtulmuş Evet mantıklı.

• Arkadaşlar merhaba. Aralık ayı basında H-1 B ile geldim. Evliyim ve bir bebeğim var. Eşim ve cocuğum H-4 lu. 13-26 Aralık tarihi için 31 Aralık itibari ile maaş bordrom düzenlendi ve hesabıma gönderildi ama henüz hesabıma maaşım geçmedi. Bu bilgiler için aşağıdaki sorularıma cevap vermenizi rica ediyorum.
    2024 tarihi için tax return düzenlemem gerekecekmi?
    Ben ve eşim için Obamacare den sigorta aldım bebeğim içinde medicaid verdiler. Bunları da vergi için gösterecekmiyim?
    Eşim ve cocuğum için ITIN numarası almak istiyorum öncesinde tax return yapmak zorundamıyım yoksa hemen başvuru yapabilirmiyim?

Kısaca vergi konusunda cok bilgim yok beni aydınlatırsanız sevinirim 🙂

• Merhabalar , green card mülakatina arnavutlukta gireceğim mülakatta pasaportlu yada green cardli sponsor i 134 form w2 ve form 1040 istiyorlar . 1. Sorum bu belgelerin hepsini sponsor bizim bilgilerle beraber doldurup bize yolluyor değil mi ? 2. Sorum şuan 2024 yılındayız sponsor w2 formunu irsden 2023 mü 2024 belgesi şeklinde mi indirip dolduruyor

• @Detroit2222 Sponsorunuz size gecmis yildaki yani 2022 icin olan tax return belgerini gonderecek. Duzgun sekilde yapilmissa, o belgelerde W2 ve IRS form 1040 zaten olur.

2023 icin henuz daha gonderemez. IRS 29 Ocak'ta tax returnleri kabul etmeye baslayacak.

W2 formu IRS'den alinmaz. Calisilan isyerlerinden alinir veya isyeri tarafindan gonderilir.

• @MySea çok teşekkür açıklayıcı cevabınız için . Nisan yada Mayıs'ta mulakata giriyorum diye düşünürsek ; 2022 belgelerini almak sıkıntı çıkarmaz mi mülakat zamanı çünkü anlattığıniza göre o aylarda 2023 için beyanneme çıkarılabilir ?Şimdiden teşekkür ederim

• @Detroit2222 Rica ederim! Evet 2023 vergi yili icin vergi beyan tarihi 15 Nisan son. Yani mulakatiniz bu tarihten sonraysa, rahat rahat yetisir. Sponsorunuz tax return yapmak icin son gunu beklemezse, daha iyi olur 😏

• @MySea teşekkür ederim

• Türkiye'deki gelirini belgeleyen ve tax formuna yazan birileri varsa bir konuda yardımlarını rica edeceğim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@diclemre @knnrn kullandığı programlar var istersen kendisi ile bir görüş

• Merhaba kisa bir sorum olacakti @mysea @knnrn cevaplayabilirseniz cok memnun olurum, Amerikan vatandasiyim 2023 Ocak - Mayis aylarinda Turkiyede calistim ve $20 bin alti gelir elde ettim, esimle birlikte Haziran'da Amerika"ya tasindik ve Agustos 2023'de burda calismaya basladik. Ikimizinde isyerlerinden calistigimiz sureye dair W2 formlarimiz var.

Gectigimiz senelerde Turkiyeden vergilerimizi yaptigimizda Amerikadaki muhasebecim elektronik olarak 2555 formu olmadigindan eski usul elle doldurarak print edip posta ile Amerikaya yollatiyordu ve IRS e ulasip isleme alinmasi elektronik ortamda file edilmedigi icin cok cok uzun zaman aliyordu. Sormak istedigim soru ise 2023 ilk 5 aydaki TR gelirim $20 bin dolar alti oldugundan bu sene vergilerimi file ederken bu gelirimden bahsetmem gerekir mi yoksa direk Amerikada calistigimiz Agustos 2023 - Aralik 2023 donemini file etmemiz yeterli midir ?

• @AE123

Form 2555: Foreign earned income exclusion icin kullaniliyor.

Hard copy yerine online platformlar uzerinden Turkiye'deki gelirinizi rahatlikla yapabileceginizi dusunuyorum. Zaten yapmaya baslayinca, platform sizi sorularla yonlendirecektir.

• @AE123, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

Merhaba kisa bir sorum olacakti @mysea @knnrn cevaplayabilirseniz cok memnun olurum, Amerikan vatandasiyim 2023 Ocak - Mayis aylarinda Turkiyede calistim ve $20 bin alti gelir elde ettim, esimle birlikte Haziran'da Amerika"ya tasindik ve Agustos 2023'de burda calismaya basladik. Ikimizinde isyerlerinden calistigimiz sureye dair W2 formlarimiz var.

Gectigimiz senelerde Turkiyeden vergilerimizi yaptigimizda Amerikadaki muhasebecim elektronik olarak 2555 formu olmadigindan eski usul elle doldurarak print edip posta ile Amerikaya yollatiyordu ve IRS e ulasip isleme alinmasi elektronik ortamda file edilmedigi icin cok cok uzun zaman aliyordu. Sormak istedigim soru ise 2023 ilk 5 aydaki TR gelirim $20 bin dolar alti oldugundan bu sene vergilerimi file ederken bu gelirimden bahsetmem gerekir mi yoksa direk Amerikada calistigimiz Agustos 2023 - Aralik 2023 donemini file etmemiz yeterli midir ?

Amerika, vatandaslarindan yurt disinda elde ettigi gelirleri beyan etmesini ister! Lakin Turkiye ile Amerika arasindan bildigim kadari ile herhangi bir saglik sozlesmesi, ssk , is sozlesmesi tarzi herhangi bir anlasma yok. yani sizin yaptiginiz bir beyanda IRS kagit ile size tax audit yapmak istese dahi turkiyede calismanizi kanitlayamaz, bilemez.
    Turklerin bir sozu var, essegin aklina karpuz kabugu dusurmeyin diye. (burda esek federal hukumet oluyor) Turkiyede yaptiginiz income i amerikaya tax file yaparken bildirmeyin.
    Tax file yaparken Total income i freelancer isler yaptim (evde cocuk baktim, bilgisayar tamir ettim vs) diyerek income inizi yukseltebilirsiniz eger kisisel income inizi arttirmak isterseniz!

• @hasanmakinaci, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

@AE123, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

Merhaba kisa bir sorum olacakti @mysea @knnrn cevaplayabilirseniz cok memnun olurum, Amerikan vatandasiyim 2023 Ocak - Mayis aylarinda Turkiyede calistim ve $20 bin alti gelir elde ettim, esimle birlikte Haziran'da Amerika"ya tasindik ve Agustos 2023'de burda calismaya basladik. Ikimizinde isyerlerinden calistigimiz sureye dair W2 formlarimiz var.

Amerika, vatandaslarindan yurt disinda elde ettigi gelirleri beyan etmesini ister! Lakin Turkiye ile Amerika arasindan bildigim kadari ile herhangi bir saglik sozlesmesi, ssk , is sozlesmesi tarzi herhangi bir anlasma yok. yani sizin yaptiginiz bir beyanda IRS kagit ile size tax audit yapmak istese dahi turkiyede calismanizi kanitlayamaz, bilemez.
    Turklerin bir sozu var, essegin aklina karpuz kabugu dusurmeyin diye. (burda esek federal hukumet oluyor) Turkiyede yaptiginiz income i amerikaya tax file yaparken bildirmeyin.
    Tax file yaparken Total income i freelancer isler yaptim (evde cocuk baktim, bilgisayar tamir ettim vs) diyerek income inizi yukseltebilirsiniz eger kisisel income inizi arttirmak isterseniz!

Bunun etik olarak dogru bir yaklasim oldugunu dusunmuyorum. "Alemin durustu biz mi olacagiz?!!" diyorsaniz bilemem 🙂

• Merhaba, doğru yere mi yazıyorum emin değilim ama bir türlü işin içinden çıkamadım.

Ben j1 ile 2022'de ABD'ye geldim ve hala ABD'deyim. 2022 yılının vergi beyanını bilgisizlikten ve geç kaldığımdan kaçırdım. Şimdi onu yapmak istiyorum.
    ABD vizesi almak için bir şirketten 2022 yılı için 36bin dolar bana destek sağlanacağına dair mektup aldım ve bunu da DS2019 formumda belirttiler.
    Ben bu geliri beyan etmek istiyorum ama elimde sadece bu mektup var. Bunu hangi başlık altında beyan edeceğim? Bu geliri özellikle beyan etmek istiyorum çünkü o yıl başka bir gelirim olmadı. Elimde bu mektuptan başka hiç bir belge de yok.

Özetle yurt dışından aldığım bir gelir desteğini (burs da sayılabilir) burada nasıl beyan edeceğim?

Teşekkürler

• @mutlu234 Tam anlasilmiyor ama siz 36 bin dollar o sirketten gercekten aldiniz mi?

• @MySea, içinde söyledi: Tax return W-2, Vergi formu

@mutlu234 Tam anlasilmiyor ama siz 36 bin dollar o sirketten gercekten aldiniz mi?

Yok hocam bu parayi almadim. Maassiz gelecegim icin boyle bir destek mektubu lazimdi, ben de kardesimin sirketinden bu mektubu temin ettim. Gelir olarak almasam da DS2019 formumda gozuktugu icin beyan etmek istiyorum. Ama bu sirket ABD ici olmadigi icin burs, maas, odenek vs gibi cogu basliga uymuyor vergi beyaninda. Bunu beyan edebilecegim bir baslik var midir? Bu parayi veren ABD disi bir sirket oldugu icin beyan zorunlulugu olmayacagina dair bir kac yazi da okudum bu arada.

• ⭐⭐

@mutlu234 kazancınız olmadıysa, belirtmiş olsanız da bunu konsolosluğa, vergilendirme sürecinde belirtmenize gerek yoktur. Ancak kazancınız olsaydı o vakit belirtirdiniz.

Benzer Başlıklar

• 1
  • 33
  • 1
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

55

40.9k
Users

4.4k
Topics

426.1k

| | | |