Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Seattle’da da 3.50’lere düşmüştü şimdi yine 4.50 üstü.

• ⭐⭐⭐

@damladav costcoda bizimde genelde 300-400$ civarında tutuyor alışverişimiz daha altını hiç hatırlamıyorum aylık alışveriş diyebilirim çünkü aldığımız et, tavuk vs gibi ürünler 1 ay boyunca bizi götürüyor en azından. Ama bu demek değil ki costco dışında normal mutfak harcamalarımızı yapmıyoruz. Ufak tefek market alışverişlerimizde 10 günde bir yada 2 haftada bir defa gibi oluyor genelde oda 100$ civarı tutuyor yani aylık toplam markete giden harcamalarımız 500-600$ civarını buluyor diyebilirim 2 kişi için.

Bu sosyal medyada 150$ aylık mutfak harcamam vs gibi videoları tahmin edebiliyorum az çok daha önce bende amerikada tek başımayken mutfak alışverişim olmuyordu nerdeyse sabahları mısır gevreği yada kahvaltı, akşam üzeri genelde iş yerinde yediğim için bir tek gece işten çıkınca eve gitmeden bir şeyler atıştırıyordum dışarıda aylık tek mutfak masrafım süt, mısır gevreği ve yumurta oluyordu o şekilde mutfak harcamam 150$ bile bulmuyordu diyebilirim😂

• @hope123 Florida'da 3.30 - 3.60 arası değişiyor. Boca Raton ve Miami Beach 4-5 arasına kadar çıkıyor. Neden böyle yapıyorlar anlamadım, aynı şirketin aralarında 2 mil bile olmayan mesafedeki iki istasyonunda 60 cent fark var.

• ⭐⭐⭐

@EasternStar 2 mile yine iyi bizim burada 1 blok arayla iki tane shell var biri diğerine göre daha pahalıya satıyor benzini

• @Emre-Kurtulmuş 2 mile dediğim arada 2 tane yerleşim yeri var, ama hem şehir hem de county değişiyor. %20 fark olmaması lazım. Haydi Miami Beach anladık, tanker girişi zor, yollar dar olduğu için küçük tankerlerle az miktarda yakıt getirtiyorsun falan da Boca Raton'u anlamak mümkün değil. Tamam şehir çok güzel, evler okullar iyi falan da benzinde mi daha iyi?

• @EasternStar Seattle’da amerikanın ucu, uzak mesafe diye pahalı diyorlar 😅 Birkaç ay önce 3.5 dolara düşmüştü. Yollar mı kısaldı acaba o ara 😂 Benzin olayları çok garibime gidiyor Amerika’nın farklı eyaletlerinde uçuk farklar olması.

• @hope123 O aralar da burada 2.5 idi. Hatta chevron kampanyasıyla 23$'a depo doldurmuştum 🙂 Şimdi 50$ vermek ödemek garip geliyor. Seattle için haklılar, üretim yapılan her yere uzak, dolayısıyla pahalı olması normal.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@EasternStar insan rahatlığa nasıl da alışıyor. Türkiye de 1000 TL pompa da fark olunca kimse ses çıkarmıyor oraya gidince 20 dolar içine oturuyor.

• Delaware de bugun $3.40

• Guney Delaware'den guncel tavuk fiyatlari

FB_IMG_1712660838675.jpg

• Benzine akil sir bende erdiremiyorum bu kadar oynaklik cok garip hadi Turkiye'den alisigiz inip cikmasina da Amerika'da bu kadar litre fiyatinin gunluk bazda oynamasi ilginc.

• Brent fiyatı 90$ seviyesine geldi ve her gün yaklaşık %2 ileri geri değişiyor, bu sebeple de fiyat gün gün değişiyor. Bazı kısıtlı bölgelerdeki 3.6 üzerindeki fiyatlar direkt dağıtım giderleri ve bayi karıyla ilgili. ABD akaryakıt piyasası bizimki kadar sıkı düzenlenen bir piyasa değil, hatta düzenlemeden ziyade piyasa gözlemi yapılıyor, bu sebeple de eyaletler arasında ciddi farklar olabiliyor. Esasında bu sağlıklı bir şey, aynı şey bizde olsaydı İstanbul ile Ankara arasında en az %5 yukarı fiyat farkı olması lazımdı; ama şimdi İstanbul'da daha ucuz ve bu ciddi anlamda piyasa bozukluğuna yol açıyor. ABD'de ise kalabalık şehirde yaşamak isteyen bedelini ödüyor.

Bununla beraber ABD'deki en büyük risk/fırsat elektrik piyasasında yaşanacak deregülasyon olacak. O zaman kalabalık metropollerde yaşamak daha da zorlaşacak. Elektrik faturalarının ana bileşeni elektrik fiyatından ziyade iletim/dağıtım bedelleri olacak.

Her neyse başlığı dağıtmayayım; Florida'da meyve sebzenin daha ucuz olmasını beklerdim; ama fiyatına kıyasla son derece lezzetli. Kıyma (birim lbs.) 4.5$ - 7$, kuşbaşı 5 - 8$, bifteklik et 7 - 12$ arasında değişiyor. 12$ - 20$ arasında kuzu pirzola bulmak mümkün, bu kadar pahalı olmasının sebebi kuzu etlerinin genelde Avustralya'dan ithal edilmesidir.

Elektrik tüketimin Türkiye'dekinin 3 katına çıktı, faturalarım 100$ civarında (günde en az 6 saat ortalama 10 saat klima açık). Verizon'a 2 telefon ve 4 hat için 140$ ödüyorum. İnternet 70$, su 45-50$.

Mutfak masrafı ihtiyaca göre değişiyor ama aylık 1300$ civarı gidiyor.

• Eyalet, şehir, mahalle, blok yerine ve istasyonun markasına yerine göre bile değişebiliyor yakıt fiyatı 😌 bende dün tecrübe ettim. San Diego Bay Side’da Mobil’den $6.19’a aldım dün 😕

• Farmers Market

Dogal tavuk gogus (6.50 lbs): $9.93
    Organic yumurta (48 adet): $15.98
    Cekya urunu Cikolota (2 paket): $3.58
    Muz (2.81 lbs): $1.01
    Sogan (3 lbs): $1.99
    Patates (5 lbs): $3.99
    Mor lahana (5.49 lbs): $5.44
    Beyaz lahana (5.99 lbs): $5.93
    Mantar (1.36 lbs): $2.71
    Kabuksuz cig fistik (13.90 lbs): $23.96

Toplam: $74.52

• Turkiye’deki gida enflasyonunun yuksekligi, Amerikaya gelen urunlere de yansimis durumda. Amerikan menseili bircok gida urunu fiyati geldigimizden bu yana (2022 Eylul) gerilerken, malesef Turk urunlerinde artis gozlemledik. Texas Richardson’da bulunan Sara’s marketten, 15 Kasim 2023 ve 15 Nisan 2024 tarihli alisveris karsilastirmasi. (Ilk fiyat 2023, ikincisi 2024)

Caykur Rize turist cayi 500gr ($5.99-$6.19)
    Caykur tomurcuk cay 125gr ($2.59-$3.19)
    Marmarabirlik L boy siyah zeytin 500gr ($3.99-$5.19)
    Merve baton sucuk 600gr ($16.99-$14.99 Amerikan uretimi)
    Reis kisirlik bulgur 1000gr ($3.49-$3.99)
    Ulker arpa sehriye 500gr ($1.99-$1.99)
    Oncu domates salcasi 700gr ($2.99-$2.99)
    Tukas aci biber salcasi 700gr ($3.99-$4.19)

Bonus 🙂
    Cagla (4.99 lbs) DFW’da yasayip cagla yemek isteyenler Sara’s Markette bulabilir.

• Her bir eyalette bekar birisinin rahat bir yasam icin yillik elde etmesi gereken ortalama gelir:

• @MySea 98 K ile NH de krallığını ilan edersin vergi diyenler olacak state vergisi de yok burada.

• @EasternStar Amerikada çoğu evler müstakil, benim merak ettiğim güneş paneli bağlatıp hem evin elektriğini karşılayıp hemde elektrikli bir aracın masrafını karşılayabilir mi? Bunun örnekleri var mı acaba
    @MySea abi sende uzun yıllar oradasın, sen karşılaştın mı hiç.

• @Darko bende bu konuyu zamanında araştırmıştım. Konunun artı ve eksi yönleri var, aşağıdaki linkte konu ile ilgili güzel makaleler var. Aracın şarj edilmesi ile ilgili @EasternStar mutlaka bilgi paylaşacaktır.

• @Darko Cok fazla bilgim yok ama su link belki faydali olur:

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

121

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.8k

| | | |