DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @baharikoo süper, çok sevindim adınıza ve miniklere

• @baharikoo çok sevindim.Iyi yolculuklar 🙏

• Selamlar,

Benim de 2 yaşında british shorthair cinsi bir kedi kızım var. Gideceğim zaman, THY ile kabinde beraberimde götürmek istiyorum. Bununla ilgili rezervasyon, çanta vs gerektiğini anladım. Fakat diğer yasal prosedürleri, yani yapılması gerekenleri daha önce ABD seyahatinde yanında kedisini de götürmüş birisi kronolojik sırayla ve özetle anlatabilirse çok memnun olurum. Zorunlu olsun ya da olmasın tüm yasal-bürokratik işlemleri öğrenmek istiyorum.

İlaveten seyahat belgesinin uçuşa 48 saat kala alınması gerektiği yazılmış. 48 saatle sınırlı oluşu biraz saçma değil mi? Araya haftasonu vs girerse ya da uçak 48 değil 52 saat sonra ise ne oluyor tam olarak, götüremiyor muyuz?

Bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. 🙏

• @emre911 merhaba, bununla ilgili 2 gün önce bizzat kendim giderek tarım il müdürlüğü ile görüştüm. rezervasyon sonrası yapmamız gerekenler konusunda 3 şey söylediler ilk olarak uçuştan en erken 1 ay, en geç 1 yıl önce yapılmış kuduz aşısının pasaportuna işlenmiş olması, 2. si seyahat planınızın olduğu ay içinde iç-dış parazit yapılmış olması ve bunun yine pasaporta işlenmiş olması, sonuncusu da son 48 saat içinde alınmak zorunda olunan yurtdışı seyahat izin belgesi. Bizim uçuşumuz salı sabaha denk geliyor pazar kapalı oldukları için uçuştan 1 gün önce pazartesi mutlaka gelin dediler. Hangi ilde yaşıyorsanız aslında oranın tarım il müdürlüğünü arayarak haftasonuna denk gelmesi durumunda nasıl bir işlem uygulanacağını daha sağlıklı öğrenebilirsiniz ya da uçuş öncesini haftasonuna denk gelmeyecek şekilde almanız gerekiyor mecburen.

• Merhaba herkese,
    Ben yaklaşık bir ay önce kedimle uçuş yaptım. Thy ile olan rezervasyonumu gişeden bilet alarak kolayca hallettim. Ankara’da yaşayanlar için meclisin olduğu caddedeki gişeyi öneririm. Uçuştan önce de tarım Bakanlığından kimsenin bakmadığı o belgeyi aldım. Tabii yine de nolur nolmaz almak lazım. Kedim normalde orta sakinlikte bir kedi. Ben sakinleştirici vermedim. Uçuştan 3 saat önce yemesini kestim. Önce İzmirden İstanbul’a uçtuk. İlk uçuşta çok rahattı. Mutlaka kedinize tasma takmanızı tavsiye ederim. Uçuş aralarında çıkarıp etrafa bakmasını sağladım. Tasmayla kaçma gibi bir olay yaşamadık. Bu işin eğer yalnız uçuyorsanız em zor kısmı güvenlikten geçerken kediyi her seferinde çıkarmak durumunda kalmaktı. Bu yüzden kedinin vücudunu saran kaçmasını engelleyecek bir tasma çok işime yaradı. Uçakta kedim ilk 5 saat uyudu. Son 4 saat biraz gergindi ve kafesinden dışarı çıkmak istedi. Biz seattle a yaklaşık 11 saatlik bir uçuş gerçekleştirdik. Arada çantasını kucağıma aldım. Bir şekilde idare ettik, ödül mamaları attım kendisini rahat hissetsin diye.
    Benim seattledan sonra bir uçuşum daha vardı Phonex’e. O uçuşun öncesinde havaalanındaki hayvan rahatlatma odasına soktum. Belki tuvaletini yapar diye taşınabilir kum kabı almıştım yanıma ama hiç kullanmadı. Sadece biraz gezindi odada. Dışarı çıkmak iyi geldi diye düşünüyorum. Amerika’ya girişte kimse kediyle ilgili bir şey sormadı bana. Genel olarak tek olduğum için orta zorluktaydı her şey. Ama yapılabilir olduğunu deneyimledim. Uçuş öncesi çok gergindim. Belki benim gibi birileri de merak ediyordur diye deneyimimi yazmak istedim. Herkese kolaylıklar.

• @gok334 istanbul üzerinden yapılan uçuşlarda genelde rica edince kedileri özellikle kafesten çıkarmamaya izin veriyorlar. Kedilerin kafesten cıkınca strese girme durumu daha yüksek olduğu için. Ama yine de dediğiniz gibi temkinli olmak lazım.

• @gok334

Selamlar hocam. Kıymetli bilgiler için teşekkür ederim. Seattle'a yaptığınız uçuş sırasında kedinin tuvalet ihtiyacı oldu mu hiç acaba? Gerçi sakinleştirici vermeyi düşünüyorum ben hayvanın stres olmaması için ama yine de olursa ne yapılıyor merak ediyorum açıkçası, çantasına mı yapması gerekiyor? Bir de söylediğiniz taşınabilir kum kabının linki varsa dm'den atabilir misiniz?

• ⭐⭐⭐

Merhabalar, Temmuz 2023 ayinin ikinci haftasi bizim oglanin surecini seroloji testiyle baslatmistik. Hala haber yok, ulusal surecin tamamlanmasini beklemekteyiz, surec bitince bu konudaki deneyimlerimi aktaracagim. Bununla birlikte pasaportu icin gerekli cekimi yapmakta biraz gucluk cekiyoruz, bizimki ancak yatiyor ya da oturuyor 😂 🤦♀ . Neyse, acaba sizlerin pasaport tecrubesi nasildi? Fotograf studyonsuna da gidecegim ama cocuk durusundan odun vermiyor 😅 .

IMG_20230828_105820.jpg

Bu pozdan oteye gecemiyoruz 😁 😁 😁 .

Boyle bir poz yeterli olabilir mi? Tecrubeler dogrultusunda aydinlatabilecek biri varsa mutesekkir oluruz. 🤗

• @lumos çok tatlıymış :)) 2 tane yüz için, telefon arkasından bir şeyler oynatarak çektim biometrik foto gibi oldu 🙂 yandan boy istediler bizden bir de onu çekerken çok zorlandım. Arkadasım diğer taraftan yine mama falan salladı öyle ayakta ona bakarken yandan cektim ama otururken değil de ayakta olması gerekiyor kuyruk da görünür şekilde tam boyunu, bedenini algılamak için.

• ⭐⭐⭐

@bernat Tesekkur ederiz ablasi. Maceraya devam edecegiz anlasilan 😁

• @gok334 net ve güncel bir cevap çok teşekkürler , istanbulda senelerdir götürdüğüm veterinerden tutun diğer veterinerler , yazılı bir beyan olmadan , ısrarla kedi için titrasyon testi yaptırmak gerekiyor hatta bazıları test sonucu geldikten sonra 3 ay beklemeniz gerekicek cevabı veriyorlar , şaka gibi , bunu kim söylüyor , ilçe tarımmı yada başka bir yermi bana bunu lütfen gösterin diye ifade ettiğimdede işte 6 ay önce bir müşterimiz gitti böyle yaptık , şaka gibi , söylemek istemiyorum ama resmen para koparmak son artık gitmeden önce , titrasyon testi felan istenmiyor , kafamı çok fazla karıştırdı veterinerler , sağlığı için yada abd tarafı istiyorsa tabi yaptırmalıyız ama böyle bir şey yok .

• ⭐⭐

@viskican çok doğru.Avrupa birliği uyum yasaları gereği Avrupa birliğine seyehat edilecekse titrasyon testi isteniyor. Harici ülkelerin kendi uygulamasına göre yapılıyor.Veterinerlerin bunu bilmemesi imkansız, titrasyon testinden para kazanmak için yapıyorlar bence bende böyle düşünüyorum.

• @viskican daha yeni tarım il müdürlüğü ile görüştüm bu konuyu, ABD özelinde kedilerden kuduz, iç-dış parazit ve 48 saat kala alınan seyahat belgesi dışında talep edilen hiçbir belge yok. Herkes kendine göre bir şey uydurmuş ona göre uygulama yapıyor. Kesinlikle gerekmiyor, ben şahsen yaptırmıyorum.

• @bernat sevdiğim bir veteriner 2 kedimi 4 senedir kendisine götürür getiririm , fakat böyle sallamasyon bir bilgi vermesi beni çok üzdü , aslında thy tarafını aradım işte british cinsi kedim var uçuşa dahil olması için ne yapmam gerekiyor diye 10 müşteri temsilcisinin 6 tanesi titrasyon diyip geri kalanı titrasyon demedi , hadi veteriner koparmaya çalışıyor, arkadaş günde kaç tane abd uçuşu gerçekleşiyor , bilmiyor olabilirsiniz yada abd dememe rağmen hadi avrupa anladın 🙂 , thy sitesinde zaten titrasyon yazmıyor , şaka gibi müşteri temsilcileri , en güzel cevabı havaalanındaki yer hizmetleri görevlileri verir diye düşündüm ama hiç bir türlü ulaşabileceğim bir telefon numarası bulamadım , amerika gümrük muhafa birimini web sayfasında köpek , kedi vs canlı dostlarımız için tek tek linkler var hangi şartlarda ülkeye giriş yapılabilir , orada zaten kediler için titrasyon belirtilmiyor hepimizin bildiği , 1aydan az 1 yıldan fazla olmayan kuduz aşısı yapıldı yazısı karnesinde , içdış parazit ve seyahet edebilir belgesi ilçe tarımdan alınan , fakat abd gümrük sitesinde şu ifade çok kafa karıştırıcı , havayolu şirketlerinin kendi içerisinde değişkenlik gösteren kuralllar olabilir , bende veteriner titrasyon diyince acaba thy den böyle bir bilgiye sahiptemi bana böyle titrasyon yaptırman gerek cevabı verdi diyorum kendime, üstüne müşteri hizmetlerini arayıp , kimisi titrasyon gerekli , kimisi gerekli değil cevabı verince , benim beynim yandı en sonunda . Ama aramızda titrasyonsuz seyahetini abd tarafına gerçekleştiren arkadaşlarımız olduğununa göre titrasyon , yasaklı ırk olmadıktan sonra kediler için gerekli değil.

• merhaba,veterinerimizden doğruluğundan emin olmadığımız bir haber duyduk.En son Türkiye'de çıkan kuduz vakası sebebiyle artık evcil hayvan kabul etmedikleri. Biraz araştırdım ama böyle bir habere ben denk gelemedim.Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

• @MerveKkocaman bizlere araştırma fırsatını vermeden keşke ifade ettikleri sözlü kuralların , yazılı olarak taraflarına yada ilçe tarıma yada bu ifadenin kimin tarafından kimlere yapıldığını kanıtlarını gösterselerde aklımızda soru işareti bırakmasalar , hekim oluyorlar ama yazılı olmayan herşeyi , çok rahat bir şekilde sözlü olarak ifade edip bu böyle bundan sonra böyle diyip keskin konuşabiliyorlar ..

• @MerveKkocaman

Turist olarak yapacağınız seyahatlerde kabul edilmiyor, bu doğru. Göçmenlik vizeleri veya vatandaşlar için böyle bir şey söz konusu değil. Yakın zamanda kedi veya köpekleriyle seyahat eden çok insan var.

• @viskican titrasyon testine kesinlikle gerek yok. Benim veterinerim de aynı şeyi söylemişti. Hatta tarım müdürlüğündeki her şeyden bihaber veteriner de ısrar etti gerekiyor diye ama sonradan birkaç belge karıştırınca Online olarak haklısınız dedi. Bu arada tarım müdürlüğü için bulunduğunuz adrese kayıtlı olduğunuz yere gitmeniz gerekiyormuş. İlk gittiğimiz ilçede bize bakmadılar başka ilçeye kayıtlıyız diye. Sizin de aklınızda bulunsun.

• @bernat İzmir’de çıkartmadılar ama İstanbul ve Seattle’da maalesef çıkarttılar rica etmeme rağmen.

• @lumos Olur olur, çok güzel çıkmış. Fotoğraf için bir standart yok yani illa şöyle olmalı gibi. Köpeğin baş kısmını kırpıp yapıştırın tamamdır 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

71

43.4k
Kullanıcı

4.5k
Konu

439.4k

| | | |