Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da ikinci el araba almak

• @timtim Hocam çok geçmiş olsun. O yıllarda üretilen ford fusion, ülkemizdeki adıyla Mondeo elektronik ve süspansiyon hatalarıyla meşhurdur. Aldığınız aracın 280.000kmde olduğu kabul edersek başka şeylerin de çıkması olasıdır. Elden çıkarıp mümkünse 100.000 mili aşmamış bir araç almak en makulu gibi görünüyor.

• @timtim Rica ederim! O restaurantlardan olumlu haber cikmamasina uzuldum. Bu arada uzaksiniz sanirim ama Dover'da bir arkadasin da cesitli isyerleri var. Kendisi Antalyali. Eger gorusmek isterseniz, bilgilerini ozelden veririm.

Bu arada evet Newark Delaware'de yasiyorum. Musait bir zamanda gorusebiliriz 🙂

• Merhaba,

Aşağıdaki araçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

• hyundai elantra 2017 / 21 Bin Mileage / 29 MPG CITY
    • Kia rio 2020 / 42 Bin Mileage / 33 MPG CITY
    • Toyota Corolla Hybrid 2016 / 45 Bin mileage / 29 MPG CITY
    • chevrole malibu 2016 / 48 Bin mileage/ 27 MPG CITY

Fiyatlar 10-13K bandında. Kia rio yakıtta çok ekonomik. Aman uzak dur diyeceğiniz bir durum var mıdır bunlar arasında..

• Toyota Corolla Hybrid 2016 / 45 Bin mileage / 29 MPG CITY alir devam ederdim.

• @AE123, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Toyota Corolla Hybrid 2016 / 45 Bin mileage / 29 MPG CITY alir devam ederdim.

Bu secenekler icerisinde ben de aynisi yapardim. Ikinci secenegim ise Kia olurdu.

• toyota aldigin fiyata satarsin, guvenilir araba, bence en iyi arac markalarindan biri, lakin prius, corolla vs bunlar kucuk arabalar, cok uzun boylu kisilerde dizler dash da surerek gidiyorsun, egzosa bak, yag yakiyormu, vin i arastir, kaza gozukuyormu, dealership e git $200 civarina muayene ( inspection ) yaptirmak istiyorum de. 16 40bin milage bisey degil.

• Çok teşekkür ederim. Evet toyota mantıklı geldi. Hybrid olması da bir artı

• @hasanmakinaci tamamdır bunları yapacağım. Ben küçül bir kasabada kullanmak için alacağım ticari amaçla değil. Çok uzun boylu değilim tam bana göre araç normalde kullanıyorum. Süper bilgiler verdiniz. Teşekkürler

• @thisistheway Toyota’yı tavsiye ederim. Senden önce kullanan hırpalamadıysa seni üzmez. Genel olarak Japon markalarına güvenebilirsin.

• @timtim araban isinmiyor ise termostat acik olarak SIKISMIS demektir, ucuz bir parcadir diyelim 20-30 dolar...isciligi susu busu 250 dolari gecmez bence

• @timtim, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Herkese merhaba, bugünkü sorum ben US te araba alımında ne kadar kazıklandım ya da hiç kazıklanmadım? trde şirket arabası kullandığımdan arabalardan hiç anlamadığımı da belirtmek istiyorum. Buraya geldikten sonra arabanın ne kadar elzem olduğunu 1. Hafta öğrendim sonuçta tanıdık vasıtasıyla uygun fiyatta ne alabiliriz diye düşündük bu tanıdık şahıs bir araba ayarladı benim önem verdiğim tüm paramı arabaya bağlamamaktı açıkçası çok ihtiyacım olduğundan her ne kadar bu arabayla delivery vs tarzı yapılmayacağını benim bile bilmeme rağmen tanıdık aracılığıyla 1k peşin kalan 2,5k ise aydan aya vermeyi kabul ettim. Evet araba 2011 model ford fusion sport 6 silindir 4 çekermiş 174k mileage toplamda suanda 178,5k mileage DoorDash yaptığımdan dolayı 2 güne 1 yakıt koyuyorum. 3,5k usd. 1 ay kullanmadım arabanın heat sorunu çıktı araba ısınmıyor ben donuyorum camlar buğulanıyor önümü göremiyorum vs. Ben Adana’dan geldim böyle soğuk bilmem arkadaşlar.Gelgelelim arabayı üstüme alabilmek için eksper gibi bir şeye sokuyormuşuz ve araba geçemedi baya bir şey çıkardılar, o da 1,5k usd tuttu onu da Türk birine götürdük onu da biraz peşin verip kalanı aydan aya ödiceğimi bildiği için o da büyük ihtimal biraz fiyat şişirdi gibi geliyor bana. İşin özü bu bindiğim arabanın olayı nedir? @semavi
    Sen yetkili bir abiye benziyorsun herkesten darbe mi yedik şimdi anlat hele sana zahmet 🙂

Gecmisini bilmedigim ve durumunu goremedigim bir arac ile ilgili maalesef yorum yapamam.
    Thermostatinizi kontrol ettirin isinma sorunu icin.
    Muayene kismi ise her state te farkli...
    3500e hemde taksitli alinan bir arac sizi 3 saatte goturebilir 3 yilda. Bunun kimse garantisini veremez size.
    Ben sahsen, delivery yapacagim diyenlere 3-5 bin dolarlik araba satmiyorum. Kiziyorlar, uzuluyorlar sinirleniyorlar ama artik takmiyorum...

Sabit bir iste calisan bir insan gunde 25-30 mil yapar...

Delivery yapan ise 250-300 mil... yani hergun benim 10 katim araba kullaniyor delivery yapan birisi... 3-5 binlik araba zaten miadini doldurmus arabadir. Siz cani burnunda araba ile 300 mil her gun yaparsaniz illaki hata verir bir yerden... Sonra satici kotu olur, tamirci kotu olur vs vs...

Yanlis anlamayin, sizi suclayarak yazmiyorum bunu. Genel tutum bu yonde...

Aldiginiz araba markasi yada modeli ile bu isin hic bir alakasi yok... 175binde toyota honda masrafsiz gidiyor olsaydi, en cok tamir parasini ondan kazanmazdik servis islettigimiz zamanlarda...

Klasik toyota kullanicisi malini tamir ettirir... Baska araba alsa daha cok masraf cikacak zanneder... Bazi marka kullanicilari ise tamir yerine arfabayi degistirir ugrasmamak icin. O araci alan kiside onun hatasiz olmasini bekliyor ise, ilk gordugu masradta arabaya camur atar...

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@timtim Bana gore Ford marka bir arabayi 100 bin mileage uzeri almak bir hata! Ustelik, 2011 model ve $3500 fiyat cazip gorunuyor olsa da $1500 de masraf cikmis daha ilk ayda. Doordash yaparken kullandiginiz icin daha da yipranacak ve baska sorunlar da cikmaya devam edecektir. Yerinizde olsam, tamirden sonra $4000 veya uzerine satmaya calisirim.

Mysea hocam bu genellemeye katilmiyorum acikcasi. Ben genellikle lincoln ve ford gurubu arac kullaniyorum ve hepsi 100k uzerinde... Suan lincoln navigatorum ve lincoln MKS var. 160 ve 140k miles... Saat gibiler...

Muhtemelen burada 'Fusion mu Mazda 6 mi diye anket acsak %90 mazda der... Halbuki ayni motorlari kullaniyorlar...

Sanziman zaten Aisin vs genelde... Yani toyotadan tutunda volvoya kadar cogu bu markadan alir..

Mesela CVTleri gomer genelde nisaan goren kisiler ama Yeni toyota ve hondalarin cogu CVT...

Acura iyi arabadir, fiat ise sanziman sorunldur denir... 9 ilerileri ayni... VS VS

Yani iyi bakilmis hic bir araca, ozel bir uretim hatasi yoksa, 200bini gorur...

Toyota honda mazda ariza yapmaz diye oyle sacma fiyatlara bitik arfabalari aldiriyorlar ki insanlara, gercekten uzuluyorum bazen...

Elbette ben satici konumunda oldugum icin bazen soylediklerime pek guvenilmiyor ama bildigim dogrular bunlar...

• @ismailayaz, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@timtim araban isinmiyor ise termostat acik olarak SIKISMIS demektir, ucuz bir parcadir diyelim 20-30 dolar...isciligi susu busu 250 dolari gecmez bence

Bazende headgasket sorunu olan araclarda termostati bosaltirlar... Once thermostat degismeli ve arabayi ciddi sekilde izlemeli 200-300 mil... Hararete kalkiyor mu, su eksiltiyor mu, hortumlar patalayacak kadar sisiyor mu vs diye...

• @semavi Hocam tamamen katiliyorum. Ben aslinda genelleme yapmak istemedim Ford marka araclar icin ama sadece sahsi gorusum diyelim 🙂

Nissanlardaki CVT sorunu aslinda 2015 oncesi modellerde daha cok ortaya cikmisti. Daha sonra sikayetler ve yasanan sikintilar nedeniyle Nissan bunlari oldukca gelistirdi ve 2016 ve sonrasi modellerde oyle eskisi gibi sorun cok olmuyor. Yeni Toyota ve Hondalarda CVT oldugunu bilmiyordum, ogrendigim iyi oldu 🙂

• ...10 yili gecmis alman ve bazi avrupa arabalarina pek sokulmayiniz derim, original yedek parcalari cok pahali oluyor,original olmiyan parcalarida arayip bulmak getirtmekde problem oluyor, tabi kendi tamirini yapabilecek kisiler icin soyluyorum,arabayi servisine goturup tamir ettirmek de cok masrafli olabiliyor.

• @timtim Çok benzer durumlardan geçmişiz, durumumuzdaki tek fark ben eşim için araç bakıyordum kendimin şirket arabası olmaya devam ettiği için (çok şükür) ve araç doordash vs için değil tabi.

İkinci büyük farkımız, bana da şirketteki tanıdıklarımın tanıdıkları aracılığıyla temiz-uygun fiyatlı araçlar teklif edildi, bir ikinci el satan chevrole bayisine bile yönlendirdiler.

Arabadan anlamamama rağmen buradaki detayları inceleyerek bayinin sunduğu araçların hepsinde sorun yaşayacağımı farkedip, 200bin kilometrede bir ford escape 2014 platinum aldık 5bine. Fiyatı 5900'dü frenlerindeki sorunu görüp, fiyatını araştırıp 700 dolar maliyetini de ekleterek 5000'e kapattık.

En önemli önerim, bu sayfada ve google'da ikinci el araç alınırken yapılacak kontrolleri arayıp, kesinlikle ama kesinlikle tanıdık aracına ya da bayiye gitmemeniz. Eğer düzgün şekilde bilgi edinebildiyseniz, şahıslardan alacağınız aracı dahi iyi kontrol edip sorunsuz binebileceğiniz aracı alabilirsiniz.

Selamlar.

• @semavi "termostati bosaltirlar" tanimini aciklarsak termostati soker atarlar ...araba termostat olmadan calisir haliyle isinmaz

• Herkese selamlar, önümüzdeki yaz Amerikaya yerleşeceğiz şimdiden arabalara bakmaya başladım. ancak inanın bana bir arabanın bilinmesi gereken en basit özelliklerini bile bilmiyorum. bir kaç araç beğendim ancak mil konusunda nasıl bir yol izlemeliyim istediğim aracın bana uyan fiyatlarına baktığımda mil 70-80-90 olarak görünüyor sizce hata mı yapıyorum? 😞

• @Refiks Ben de az biraz bilgim olmasına rağmen bilmediğim bir marka aldığım için fazladan ücret ödeyerek 5 yıllık garanti satın aldım, maddiyat el veriyorsa böyle bir yöntem tercih edebilirsiniz.

• ⭐⭐

@Refiks @EasternStar beyin dediği gibi çeşitli garantiler ile satılan araçlar var. Bu konu başlığı içerisinde @semavi beyin ön ekspertizin nasıl yapılacağına dair bir açıklaması var. Onları uygulayabilirsiniz.
    Ama çok yetersiz iseniz imkan varsa genç ve mile olarak az yol gitmiş bir araba alabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

• 8
  • 22
  • 20
  • 193
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

62

40.9k
Users

4.4k
Topics

426.1k

| | | |