DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ilker41 Numaranız daha current olmadı. Eğer Vakit probleminiz yok ise, maddi olarak durumunuz iyiyse, erken den gelip 2-3 ay yaşadıktan sonra "AOS" sürecine başlamanız en mantıklısı. Ülkeye girerken mi "RED" den bahsediyorsunuz, "AOS" sürecinde mi? "AOS" %100 GC alırsınız diye bir kural yok. Ancak şu bir gerçekki "17XXX" ile Türkiye'den randevu almanız zor görünüyor. Dolayısıyla gerçekten Amerika'da yaşamak istiyorsanız, "AOS" tek yol gibi görünüyor. Ben 42 yaşındayım, Türkiye'de çok güzel bir hayatım vardı, her şeyi sonladırıp "RİSK" alıp geldim, çünkü gerçekten Amerika'da yaşama deneyimini görmek istedim. Dolayısıyla ilk önce forumun Amerika ile yaşam detaylarını insanların anlattığı diğer başlıkları okumanızı, masanın üzerinde "+" / "-" her şeyi yazmanızı ve buna göre karar vermenizi öneririm. 2 Aylık yaşadığım tecrübede eğer benim gibi ingilizce'niz az ise gerçekten sizi burada zor bir hayat bekliyor. Benim şansım babamın burda yaşaması ve bana çok destek olması. Hep söylediğim gibi Amerika Rüyalar ülkesi değil ancak fırsatlar ülkesi. Sabır ettikten sonra fırsatları yakalarım,burada bir hayat kurarım diyorsanız "Risk" alabilirsiniz. Ancak geçen sene GC sonucu açıklandığından beri formu okuyarak Amerikaya geldim. Kendimi hep kötüsüne hazırlayarak geldim ama buna rağmen "Oryantasyon" sürecinde ciddi sıkıntılar yaşıyorum. Biraz negatif yazdım gibi ama mutlaka gelen insanların tecrübeleri okuyun. Buraya gelirken kendimi hazırladım ve buradayken zaman zaman kendi kendime söylüyorum. "Sabır , Sabır , En az 6 ay yada 1 yıl sabır diyorum." Her geçen gün biraz daha alışıyorum 05 Kasım'dan beri burdayım her geçen gün kendimi daha iyi hissettiğimi görüyorum. Bu bir süreç ve en az 1 yıl daha sıkıntı yaşayacağımı biliyorum ve 1 yılı hatta 2 yıl çok zorlanacağımı biliyorum. Toparlamak gerekirse neyi riske atacağınızı siz biliyorsunuz, %100 GC alırsınız diye bir kural yok. Siz elinizden geleni yapacaksınız ve inşallah GC'yi alacaksınız. Alamazsanız yapacak bir şey yok, dünyanın sonu değil. Örneğin kendim için samimiyetle söylüyorum. Her şeyi geride bıraktım ve kıta değiştirip bu ülkeye geldim ve inşallah GC'yi alacağım. Alamazsam evet üzüleceğim ama dünyanın sonu değil.. Geçen sene "AOS" için gelip alamayan arkadaşları gördük ve üzüldük.. Ben bu tecrübelerden sonra kendimi "AOS" başarısızlığına bile şuan da ikna ettim. Yapacak bir şey yok. O güzel ülkeme, o güzel hayatma geri döneceğim...
    Saygılarımla...

Not: NBA maçına gitmek üzere biraz dan dışarı çıkacağım, biraz karmaşık anlatmış olabilirim. Lütfen diğer başlıklarda "Yaşam Tecrübelerini" bu başlık altında "AOS" yapan arkadaşların tecrübelerini okuyun lütfen ve kendi kararınızı, kendiniz verin. Her karar küçükte olsa risk barındıracaktır...

• @Redbeard Bize siyasalda öğretilen bir şey vardı, bir cümlede fakat bağlacı varsa öncesinde söylenen şeyler geçersizdir. Sizin bu güzel yazınızdaki "fakat" bağlacınız en sona bıraktığınız NBA maçı detayı olmuş 🙂

Evet ABD'de yaşamaya başlamak zor ama sabredebilene ve zamanı geldiğinde fırsatı yakalayabilene yaşamak çok daha rahat ve eğlenceli.

• @EasternStar İlk maç tecrübesini yaşadık. Yağmur ve yoğun Trafik nedeni ile son dakika maça girdik. Maç öncesi nasıldı bilmiyorum ama Çeyrekler arasında farklı farklı show'lar, ilk yarı arasında yine özel bir show, Özetle NBA maçı keyifliymiş yaa.. 🙂 🙂 Şubat'da Alperen Şengün geliyor New Orleans'a , belki bir de onu izlemeye giderim, tabii desteklemeyeceğiz, (Gönülden destekleriz) yoksa fanatik taraftarlardan zılgıtı yeriz 🙂 Buradaki taraftarlar birazcık çılgın 🙂

"Yaşamak çok daha rahat ve eğlenceli" kısmına çok okuduğumdan tam katılmasam da genel olarak katılıyorum size. (Neresi olursa olsun, herkesin tecrübeleri kendisine oluyor.) Bu tamamen yaşamayı tercih ettiğiniz şehir ve olanaklar ile belirleniyor. Tabi ki zaman zaman farklı şehirlere seyahat ettiğimiz de eğleniriz 🙂 Geçen hafta 4 günlüğüne "TAMPA'ya" gittik, bayıldım oraya ya gelecekte inşallah yaşama fırsatım olur. Örneğin: New Orleans bana biraz gergin geliyor. Zaman zaman duyduklarım, (İnanmamıştım ilk önce) zaman zaman gördüklerim ve şahit olduklarım, sonrasında bazen dışarı çıkmak bile içimden gelmiyor. New Orleans da çok şükür başıma bir şey gelmedi ama zaman zaman korkmuyorum dersem yalan söylerim 🙂 "French Quarter , Bourbon Street" bunlar en ünlü caddeleri ama hepsi hikaye, tek sevdiğim ve güvenli hissettiğim "Local People'ların" olduğu "Magazine Street" tek geçiyorum 🙂 Neyse inşallah 6 ay sonra "Charleston - South Carolina" tarafında taşınacağız sanırım, o zaman hayatım biraz daha keyiflenir 🙂

Not: NBA falan hikayeymiş bunu öğrendim buraya gelince. Türkiye'den NBA daha önemli sanırdım ama New Orleans'da "Amerikan Futbolu" olduğu günler de hayat duruyor resmen.. Herkes "The Caesars Superdome" Arenaya koşuyor 🙂 Neyse sırf izlemek (hiç anlamıyorum çünkü) ve tecrübe etmek için bir gün oraya da gideriz 🙂

Saygılarımla...

• @Redbeard Tabii haklısınız rahat ve eğlenceli kısmı kişinin beklentisine, yaşadığı şehre göre değişir.

Basketbol burada 3. sırada, ilk sırada elle oynadıkları ve topa 1 kez ayakla dokunduktan sonra bir daha ayaklarına değdirmeyip ayaktopu dedikleri acayip spor dalı var. Çoklu güreşin top katılarak hafifletilmiş hali. İkinci sırada izlemeye 3 dakika dayanamadığım beysbol var. Sonra basketbol geliyor.

Umarım AOS süreciniz kısa sürede sorunsuzca hallolur, siz de istediğiniz şehre yerleşirsiniz ve beraberce Alperen'i izlemeye gidebiliriz.

• @EasternStar İnşallah inşallah, çok teşekkürler... Bu arada "Güreşin top katılarak hafifletilmiş hali" benzetmenize çok güldüm 🙂 🙂 bir ara izleyeceğim. Bu arada sıralamaya şaşırdım , ben Amerikan futbolu 1, beysbol 2. sırada biliyordum. (Muhtemelen şehir'den şehire değişebilir diye düşünüyorum.) tekrar çok teşekkürler iyi dileklerin için. "AOS" yada "Ankara'dan" yada dünyanın her hangi bir yerine "dosya taşımayı başarabilen" herkesin Allah yardımcısı olsun. İnşallah gerçekten gelmek isteyen herkese bir şekilde GC'yi alır. "SSN" yoksa hiçiz bu ülkede çünkü 🙂

Saygılarımla,

Not: Alperen Şengün izleme konusunda, gelecekte neden olmasın, kısmetse izleriz 🙂

• @ilker41 Cok gec bir tarih degil ama sinirda bir tarih, Mayis basi gibi basvurmaniz iyi olur. Mulakattan red alinma ihtimali genelde az, ama kota dolarsa 2023 gibi eliniz bos donersiniz. Bu baslikta paylasilan onceki paylasimlari mutlaka gozden gecirin.

• Uzun zamandır foruma girmiyordum. Yaşadıklarımı gerçekten atlatması Türkiye'ye geri adaptasyon vs gerçekten sandığımdan uzun sürdüğü için Aos deneyimimi şimdi yazabiliyorum. Ocak ayında forumdaki her bir postu okumuş olarak eşimle hayatımızın kritik bir kararını verdik Aos yapmak. Avukat ve Figen hanımla yaptığımız görüşmeler neticesinde uçak biletimizi aldık ve işlerimizden ayrıldık arabamızı sattık arkadaşlarımızla ailelerimizle vedalaştık giderken klasik fotoğrafımızı çektirdik havaalanında vs. Biz avukatla çalışmayı tercih ettik daha yasal ve başka birşeyle karşılaşırsak rahat görüş alabilmek adına fakat bu konuda tek yorumum var danışman veya avukat ile çalışmak dv based aos yapanlar için bir o kadar da gereksiz geldi bana. 3 Mart New york ucagi ile seyahatimizi yaptık. 3. gidişimizdi New York'a pasaport memuru klasik sorular sordu tabiki aos dv vs konularından hiç bahsetmedik. 6 aylik girişimizi verdi ve bizim için Amerika süreci başladı. Bir gün New york'ta yaşayacağız hayaliyle 3 günlük kısa bir tatil sonrası North Carolina eyaleti Wilmington şehrine çok yakın arkadaşımızın olması nedeniyle geldik. Hem sakin bir yerdi hem de arkadaşımızın kalacak yer var demesi üzerine bu seçimi yapmıştık. Tabiki Amerika'da kullanılmayan herhangi bir evde karşılaşabileceğimiz tüm sorunlar o evde de mevcuttu ve o evde kalamayacağımızı anladık. En azından arkadaşımız var diyerek kiralık ev bakmaya başladık ve küçük bir yer olduğundan ve ben dış görünüşe cok bakıldığına inanıyorum kredi skorsuz ssnsiz 1350 dolara faturalar dahil 9 ay sözleşme yaptık. Online şekilde 2 bin dolara en azından süreç bitene kadar geçici ev eşyalarımızı aldık ve yerleştik. Nisan ayı geldiğinde sıra numaralarının tükeniş hızının anormal olduğunu farkettik ve avukatımızla da istişare ederek 90 gün beklememe kararı aldık. Sağlık raporu için Uscis'in belirlemiş olduğu civar doktorların hepsini aradık. Kişi başı 600 dolar diyen de oldu ama bize cok yakın bir yer çok iyimserdi ve 300 er dolar muayene ve benim mmr aşım 2 adet tdap vs toplamda 900 dolar ödedik. Zorunlu aşılar tdap Mmr su cicegi covid hepatit b. Mutlaka Türkiye'den giderken eger bu aşılarınız var ise kanıtlarını götürün illa aşı kartı olmasına gerek yok. Hepatit b antikorum ve sözel olarak su çiçeği geçirdiğimi söylemem kabul edildi mesela . Sağlık raporumuz tüberküloz testleri nedeniyle 1 hafta sonra elimize mühürlü olarak geçti ve Aos basvurumuz 9 Mayıs tarihinde file edildi. 11 Mayısta checkimiz cash edildi. Yaklaşık 2 hafta sonra da Noa geldi. Açıkçası çok heyecanlanmıştık o mektuplari posta kutumuzda görünce. Aradan 1 hafta geçtikten sonra 15 Haziran tarihine biometric randevumuz verildi. Biometric randevunuzda mutlaka güzel görünümlü gidin fotoğraf çekiyorlar parmak izi aliyorlar 10 parmağınızın izinin alındığından emin olun bu sene bu problemi yaşayan da oldu. Biometrikten sonra sessiz 66 günlük bekleyişimiz oldu. Biz Agustos ayında 2 kere Raleigh field office gittik ama yanıt alamadık iceri bile giremedik sayısızca telefon ettik belki her gün yanıt alamadık. Uscis'in sitesinden Emma robotuyla sayısız görüşme yapıldı cevap alamadık. Ağustos sonu geldiğinde artık eşimle ancak mulakatsiz alabileceğimizi anlamıştık çünkü 50 bin küsür issued vize olmuştu. En dramatik an ise 5 Eylülde 15 Eylül için mülakat randevumuzun gelmesi oldu bizim için teoride bitmişti ama tabi gönül inanmak istemiyor tekrar mülakat randevu mektubumuzla ertesi gün 6 Eylülde field office a gittik mulakatı öne alamayacaklarını söylediler öğleden sonra tekrar sorduk tekrar olumsuz cevap aldık ve kader böyleymiş dedik. Avukatımızla 12sinde prova yapacaktık fakat yaptığımız görüşmede overstay olmuş vizemize ne olacağı ve ülkeyi ne zaman terketmemiz gerektiği hakkında konuştuk. Vizemize ne olacağı halen belli değil daha önceden aos degil de cos yapan ve overstay olmus kişiler vizelerin tekrar kullanabilmişler biz de kullanabileceğimizi düşünüyoruz ama biraz zaman geçsin istiyoruz. Ülkeyi de iyi niyetinizi göstermek adına olabildiğince hızlı terkedin dediler benim de görüşüm bu şekildeydi açıkçası ve biz 3 gün içinde 15 Eylülde greencard alabileceğimiz günde hayallerimize New yorkta veda ettik. 18 eylülde mülakatımızın iptal olduğuna dair mektubu aldık. 2 Ekimde de uscis case güncelleyerek "Denied" a çevirdi ve 2 gün sonra yine adresimize denial mektubumuz geldi. Overstay olduğumuzu ve 33 gün içinde ülkeyi terketmemiz gerektiği yazıyordu. Sürecin sonu gelmiş oldu bu şekilde. 1 2 cümle de aos mu dosya taşıma mı diye arada kalanlar için. 1 sene geçerli schengen vizem vardı ve ayrıca Mayıs ayında Viyana'da bilimsel kongrede sözlü sunumum da vardı hiç aklıma bile gelmemişti dosya taşıyarak güle oynaya vizemizi alabilmiş olabilmek çünkü Aos'un biz alamayana dek başarı oranı %100 dü. Bu konu altındaki paylaşım yapan herkese ayrıca teşekkürler. Vizesini alamayan herkese tekrar geçmiş olsun. Herkese bol şans. İmla hatası yazım hatası varsa affola mobilden yazmaya çalıştım kendimce.

• @onami Büyük geçmiş olsun , çok üzüldüm valla ,her şeyin hayırlısı, Deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler

• @onami bu kadar uğraştan sonra insan ister istemez üzülür ama sağlık olsun mutlaka vardır bir hayır 🙏🏻 umarım bundan sonra ki hayatınızda her şey gönlünüzce olur. Bu sene ki deneyimlerden anlıyoruz ki garanti denen yöntemlerin bile garantisi yok maalesef...

• @onami geçmiş olsun demek ki hayırlısı buymuş demek lazım...

insan aos'dan korkuyor böyle tecrübeleri okuyunca. aos'da sürecin başlaması garanti ama süre sıkıntısı var, dosya taşıyayım deseniz orda da sürecin başlaması için garanti yok.

• @onami Öncelikle büyük geçmiş olsun. 2024 talihlisi olarak ben de geçmiş deneyimleri okuyarak AOS’un garantisi olmadığı için ve bu sene talihli sayısının fazla olmasından kaynaklı daha erken kota doluşu tahmin ettiğim için dosya taşıma yoluna gittim ve taşıdım. Umarım sizin yaşadığınız tam tersi olarak keşke AOS yapsaymışım demem. Hayatınızda başarılar dilerim.

• @onami Çok geçmiş olsun. Dediğiniz gibi hayat devam ediyor, yeter ki sağlığınız yerinde olsun. Bu süreçte bir çok mesajını da okumuştum. Tecrübeleriniz aktardığınız ve önemli noktaları paylaştığınız için ayrıca tekrardan teşekkür ederim.

• @Figen Figen hanım merhabalar, tuttuğunuz istatistikleri ne zaman paylaşırsınız acaba? AOS yapmaya karar verme sürecinde olan (evet çok az zaman kaldı aksiyona geçmek için) bir çok kişi var. Sizlerden bir istatistik alabilir isek çok güzel olur diye düşünüyorum. Saygılar.

• @Hope-Breaker tebrik ederim umarim bütün süreç istediğiniz gibi sonuçlanır. Guzel bir tarihe mulakat almışsınız

• @avc ne demek her kötü tecrübe bir başkasının işine yarayacak bir hikaye olacaktır. Bizimkisi de öyle oldu inşallah sizlerinki gönlünüze göre sonlanır.

• @ametin-k bol şans süreçte gönlünüze göre olsun her şey.

• @onami okurken çok üzüldüm... Deneyiminizi paylaştığınız için çok teşekkürler. Bundan sonra AOS yapanlar için yola ışık tutacaktır. Bu sene çok arkadaşa üzüldük, bunlardan bir tanesi de @koray2000 , sağolsun oda tecrübesini samimiyetle yazmıştı. "Başarısız Tecrübeler - Başarılı Tecrübeler" hepsi çok değerli.. İyi ki bu forum ve bu forumdaki bilgileri yazan değerli forum üyeleri var.
    Bende "AOS" için buradayım ve haftaya I-485 formunu gönderip işlemlere başlayacağız. (Bu arada 330 $ ödediğim için artık AOS'dan geri dönüş de yok.) bende tüm hayatımı sonlandırarak geldim. Negatif düşünmüyorum ama son 1 yıldır okumadığım tecrübe kalmadı. Özellikle 2023 yılı için "AOS" %100 garanti yoldan çıktığını gördüm ve bilerek risk alarak geldim. Gerisi artık kısmet, field office'in insafına kalmışız. Gözlemlediğim kadarıyla süreci "ister erken başlat , ister geç başlat" AOS uzun sürüyor... Bu süre de insanı yıpratıyor. Çünkü "SSN" olmadan Amerika'da bir hiçsin. Sanırım %100 garanti olan "AOS" yöntemi, 2023 yılı dinamikleri ile değişmiş gibi görünüyor. Bakalım benim mali yılım olan 2024 nasıl olacak.. Yaşadığım tecrübeleri aktarmaya devam edeceğim. Bu arada "Avukat & danışman" kısmına katılıyorum. Benim ingilizcem kötü diye bir avukat ile yolu yürüyorum ancak Avukatın form doldurmaktan başka bir durumu olmadığını gördüm. Bakalım benim feild office yavaş çıkarsa, süreci hızlandırmak için neler yapacak. Sadece açıkçası beklediğim "hizmet , sürecin hızlanması için mudahelesi" olacak. Toparlamak gerekirse ingilizce'si iyi olan birisi "AOS" kendi yapabilir diye düşünüyorum. Çünkü hukuksal bir tecrübeye gerek olmadığını düşüyorum. Avukatlara saygım sonsuz, Amerika'da belki diğer durumlarda gerçekten bir avukata ihtiyaç olabilir ama "AOS" için Avukata verilen para sanırım boşa harcanmış bir para gibi görünüyor. Çünkü avukatlık mesleğini icra edecek bir durum yok görünüyor. Yanlış isem , başka tecrübeler yaşayan arkadaşlar ekleme yapacaktır. Sonuç olarak: Bir kaç post önce de yazmıştım. GC alamamak dünyanın sonu değil, "istiyorum ve gerçekten istediğim için buradayım ama olmazsa da yapacak bir şey yok." Güzel ülkemde yarıda bıraktığım hayata, kaldığım yerden devam ederiz...

Saygılarımla...

• @onami Dv2023’te AOS nasilsa kesin olacak diye baslayip husrana ugrayan 15-20 kisi tanidim, hepimiz de cok ciddi maddi kayiplara ugradik.

Daha once de buraya yazdim, bu vesile ile tekrar etmis olalim, AOS kesin diye bir sey yok.

Benim bildigim 2017 ve 2023 yillarinda kota yüzünden mağdur olan onlarca insan var.

Ev satan, araba satan, birikimlerini harcayan vs.

Sonrasinda yasadigimiz hayal kirikligindan bahsetmiyorum artik.

Bunlari bilerek yola cikmaniz da hepiniz icin fayda var.

• @koray2000 %100 katılıyorum size.. Aos yapacak kişinin kesin GC alacağım dememesi ve %100 garanti olmadığını bilmesi gerekiyor. iyi yada kötü ama "AOS" başlığında herkesin tecrübesini yazması, gelecekte "AOS" yapmayı düşünen kişilerin "Riski bilerek" gelmeleri, en azından psikolojik olarak hazır gelmelerine olanak sağlayacak.. Bu arada bende bütçesi kötü olanlardanım 😞 Bende her şeyimi bu yol için harcadım ve harcamaya devam ediyorum.. Pişman değilim. Türkiye'de şuan hiç bir şeyim yok. Umarım aldığım riskin karşılığını gelecekte maddi ve manevi olarak alırım. Maddi alamadık mı, hiç sorun değil Amerika tecrübesini yaşamış , ingilizce süper olmasa da "eh işte / fena sayılmaz" bir ingilizce'ye sahip olurum diye düşünüyorum.. benim basic planım bu 🙂

• @Sini-sini
    Merhaba,
    evet ben bostoni ozellikle seçtim. Birçok eyaleti değerlendirdim bir önceki sene kart alanlari arastirdim intrnetten , ayrıca buradaki mülakat deneyimlerini en bastan en sona kadar 1 sene boyunca, iki uc kez okudum eski tabloları anlik duruma gore analiz ettim, başka başka yabancı kaynaklara vs baktım , Amerika icinde aos yapan bir suru yabanci var ve bostondan mulakatsiz hizli bir sekilde aldiklarini tespit ettim diyebiliriz. Tabi bu garanti degildi, farkli bir sonuçta alabilirdim mülakat olabilirdi de, ama olmadı.

Ek olarak Bostonda yaşayan ve 2021 de is sponsorlugu ile green kart alan arkadaşımda mülakatsız green kart almişti, bu da ek bir destek oldu düşünceme.
    Olumsuz bulduğum şeylerde oldu, googleden field office yildizina yorumlarina bakincada arada kaldim dusuktu yildizi.
    Yinede boston denemek istedim. A tabi birde toplu tasima onemliydi benim icin araba almak istemedim.
    3 ay beklemedim bekleme lüksüm yoktu kart bitme olasılığı daha yüksekti hemde sürecin yetişmemesi, onuda sürekli takip ediyordum. Gelince 1 ay sonra dosyami gonderdik, Gönderdikten 2 ay gibi kisa bir sure icinde green kartimi mulakatsiz aldim. Eşime alamadım malesef, o Amerikada değildi, uğraştım ama kart bitti 🙂 , şimdi aile birleşimiye uğraşıyorum uzun bir süreç…
    Bu aos süreci masraflı ( özellikle Boston için) ve stresli ama sonu güzel oldu.

Boston’a girişte de çok stresliydim ama bir sıkıntı yaşamadım sanırım sebebi en son Amerika’ya 2016da girişi Texasdan yapıp, Newyorktan çıkmıştım. Ondan sonrada hiç gelmemiştim bu bir artı olabilir.
    Boston dan giriş yaparken en başta arkadaşımın adresini vermiştim nereye geldin diye sorunca yine aynı adresi söyledim 10k $ altında para taşıyıp taşımadığımı sordu taşımıyorum dedim ve geliş sebebini sordu vacation dedim 5dk bile sürmedi.
    Bunu söylüyorum çünkü normalde boston sıkı bir yer, yanlış bir şey söylerseniz bir anda kenara çekip aranabilirsiniz telefonunuz incelenebilir. Bunu yaşayıp yaz sonu vizesi iptal olan arkadaşım oldu. Niçin geldin sorusuna Business yerine Work diyince telefonu vs kurcalanıyor ve ilk uçakla turist vizesi iptal edilip geri yollanıyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

171

42.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

432.5k

| | | |