DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@serel bu durum çok iyi oldu. Bizim çocuk şu an 2. sınıfta. Bülten mevcutta olduğu gibi yavaş ilerlerse, 4. sınıfı bitirdiğinde yaz aylarında, yani bundan yaklaşık 2.5 - 2.7 yıl sonra bültende current olabiliriz. AOS seçeneğini kullanmamız bu durumda avantaj sağlayacaktır. CP seçeneğinde bu sürenin üzerine 1 - 1.5 sene konsolosluk randevusu beklememiz gerekecek. Bülten mevcuttan hızlı ilerlerse 3. sınıf sonunda gideriz o daha da iyi. Bülten jet hızında ilerlerse ve 1 sene sonra current olursa.. gibi hayallere girmeyeyim yine de 🙂

• @tufank bizim cp den vazgeçme sebeplerimizden biri de çocuğu direk orda okula başlatma isteğiydi. evet evrene olumlu mesajları gönderiyrz bir sene de currnt olacak ve formlar hemen cevaplanacak işe başlama ve green card aynı döneme denk gelip fazladan marabalık yapmıycaz 😃

• ⭐⭐

@tufank Yani şu aşağıdaki düzensizliğin bir şekilde düzene girmesini ummaktan başka çaremiz yok. Umarım 2024 mali yılında bazı şeyler yoluna girer de hızlanırız.. 🙂
    f9cae8ad-b793-4c5c-a1ee-d45649b17bd9-image.png

• ⭐⭐

@Riethian ben de aşağıdaki veriyi paylaşayım ama umutsuzluk yaratması için değil, gerçekleri görelim diye. Haziran 2023 itibariyle "A. Final Actions Dates" vize bülteni tablosunda "current" olmayı yani vize almayı bekleyen kişilerin sayısı. (I-140'ı onlaylanmış vize almayı bekleyen asıl başvuru sahiplerinin sayısı oluyor tam olarak ) Bu sayıya aile üyeleri dahil değil. Altını çizdiğim başlıklar önemli. "Rest of the world" bizi daha çok ilgilendiriyor. Bu kadar bekleyen başvuru olmasına rağmen max vize kotası olan 10k'ya yıl sonunda ulaşılamazsa o zaman ayrı bir tartışma konusu. Covid döneminde birikmiş başvuruları artık tamamlamaları gerekiyor.

visa-avability-june-2023.jpg

İncelemek isteyenler için raporun orjinalini aşağıya bıraktım:

• ⭐⭐

@tufank Doğrudur. Aileleri de işin içinde katınca 50K GC diye düşünmek lazım. Bu da bir kaç ay önce Cato'da yayınlanan bir makale ile uyuşuyor aslında. Aşağıdaki tablodaki süre de buna göre hesaplanmış. Bu hızda giderse 13 sene sürecek gibi duruyor 🙂
    Bu arada bu rakamların içinde mükerrer başvurular da var. Ama oranını kestirmek imkansız gibi.
    5e3e2b91-3f32-4309-aff9-96fb5f87b7ee-image.png
    Makale: https://www.cato.org/blog/18-million-employment-based-green-card-backlog

Ama bunu ortadan kaldıracak veya ciddi azalma sağlayacak şey de aşağıdaki 1992-2021 arası kullanışmamış GC'ların FY2024 de kullanılmasını sağlayacak yasa tasarısı olacak. Sanırım 190.000 civarında bir GC'dan bahsediliyor.
    Yasa Tasarısı: https://www.congress.gov/bill/118th-congress/house-bill/1535?dogetalerts=YWxlcnQtQklMTC00Mzc2MTctNjA0

Her gün kontrol ediyorum bir ilerleme var mı diye yasa tasarısında.

• Arkadaslar Gunaydin,BDV ile dusunenfakat yer konusunda kararsız olanlar varsa Missouri Columbia da saati 14$ lık Mc Donalds var...biz buraya cok sıcaktık lakin baska yer ile ilerledik...Bana gore listedeki en mantikli yer burasi...gerek nüfusu gerekse ogrenci sehri olmasi acisindan...dusunulebilir guzel...yasam kalitesi fena degil...kararsiz olanlar burayi incelesinler....

• ⭐⭐

@Riethian bu da çok umutsuz olmuş, resmen emeklilik süresi gibi olmuş. en kötüsünü düşünelim de buna göre bizim çocuk 21 yaşını geçiyor. 13 sene sonunda hala sponsor için çalışmaya niyetim olur mu emin değilim 🙂 bekleme süresince ölenler de hesabı katılmış, EW vizesi yolunda ölenler.. 💀

• ⭐⭐

@tufank Valla çok umutsuz olduğu için ilk okuduğumda ben de baya şok olmuştum. Hatta unutmuşum. Ama sizin cevabı görünce aklıma geldi ve maalesef örtüşüyorlar. 🙂

• ⭐⭐

@Riethian diyelim ki 30k yaptılar vize kotasını. acaba konsolosluklar ve USCIS servis merkezleri bu sayıya ulaşabilicek mi? Kesin bir şekilde aşılamaz 10K kotası olduğu ve aile üyeleri sayısından dolayı mı ellerini korkak alıştırıyorlar acaba diye merak ediyor insan 🤔

• ⭐⭐

@tufank Konsolosluklar için çok sorun olacağını sanmıyorum. Geçenlerde baktığımda aylık verilen EW3 vize ortalaması Ankara için 8-10 kişiydi yanlış hatırlamıyorsam. Dediğin gibi aile sayılarını net kestiremedikleri için cimri davranıyorlar ve her sene tam adeti dağıtamıyorlar bence de. 🙂

Bu arada deminki Cato makalesindeki olaya da çok takılmamak lazım. 2019-2020'de de rakamlar çok az değilmiş ama o tarihlerde başvuranların bir kısmı şu anda vizelerini aldılar bile. 13 sene bence çok abartı bir süre. Öyle bir bekleme süresi olacağını sanmam. Belki +1 sene daha bizi bekler. Yani öyle umuyorum 🙂 Yaş 42 🙂

45f8edb5-6d56-405a-b56e-3cb729745ce2-image.png

• ⭐⭐

@Riethian doğrudur, muhtemelen bu makaleyi en kötü senaryoya göre hazırlamışlar. zaten bekleme süreleri yükselirse bu kategorideki başvurlar duracaktır bir süre sonra. 4-5 senelere çıktığı durumlarda bile yeni başvuruların sayısı çok azalacaktır, mevcut başvurulardan çekilenler bile olabilir. Daha kötüsünü düşünelim. 13 sene sonra mülakata girip "ret" almak nasıl olur acaba? Pardon 13 sene beklettik biz sizi ama maalesef vize veremiyoruz, sponsorunuz arsasını TOKİ'ye sattı ve emekliye ayrıldı, yerine toplu konut yapılacak 🙂

• sürelerin bu kadar uzama riski veya istatiği var ise BDV 30 ayda 35 ayda Grencartını alanları paylaşıyor bu nasıl oluyor. AOS mu bu paylaşılanların hepsi.

• ⭐⭐

@mesut1905 yok hepsi AOS değil ama sürece 2019, 2020 ve 2021 başında girenleri paylaşıyorlar genelde çünkü en yakın PD'ler bunlar. 2022,2023 yılında girenlerin paylaşımları daha uzak bir tarihte olur artık. Sürecin uzama riski birikmiş dosya sayısı, yeni başvuralar ve bunların işleme alınma hızları ile ilgili. Yıllık 10K kotayı sonuna kadar kullandıkları sürece sayılar biraz olsun eriyecektir.

• @tufank anladım büyük ihtimalle dünkü verdiğiniz bilgilerden sonra ben turist vizemi almadan buradan başlatacağım süreci vizemi alırsam ya aos için gideceğim yada hemen gidip e2 yaparak süreci orada bekleyeceğim.
    son verilere göre Türkiye'den başlatıp Aos yapmak için gitmek istediğimde yaklaşık ne kadar süre kalabilirim burada. şuan ki takvime göre tabi.

ayrıca bir ilan vardı geçen ay sanırım koray bey başvurdu o ilanı göremiyorum bdv den ek kontenjan isteyerek oraya başvurabilinir mi

• ⭐⭐

@tufank Hehehe valla 13 sene sonra mülakat verilirse 55 yaşımda olacağım :)) Ama biraz daha pozitif bakalım. Önümüzde 13 DV Lottery var olacak :)) 55 yaşımda gireceğim mülakatta onay alma olasılığım sanırım bu 13 çekilişten birini kazanmamdan daha az olur :)) Gerçi geçmiş 20 senelik tecrübem de pek iyi sayılmaz ama olasılık olarak daha yüksek 🙂

• ⭐⭐

@mesut1905 mevcut verilere göre AOS yapmak için 2.5 - 2.9 yıl içerisinde ABD'ye gidebilirsiniz. Daha erken de gidebilirsiniz ama I-485 formunu dolduramazsanız yani bültende current değilseniz kalış süreleriniz sorun olacaktır. 2 sene sonra gidip F1 vizesi ile bir dil okulana da kayıt yaptırabilirsiniz. ( F1 vizesi ile haftada max 20 saat çalışabilirsiniz, eğer birikiminiz yoksa veya hazırdan yemek istemiyorsanız) Amaç erken gitmekse bu şekilde giriş yapabilirsiniz. Ancak geçici çalışma belgesini (EAD) alabilmek için bültende current olmanız gerekiyor ve bu form doldurup onaylanmasını beklemeniz gerekiyor.

BDV'ye tüm yayından kalkmış eyalet / şehir / iş kolu ile ilgili taleplerinizi iletebilirsiniz. Eğer var ise rezerve edilen kontenjan veya yakın zamanda ödemeyi yapmamış havuza dönecek işler, bunları sizin için açabilirler.

• ⭐⭐

@Riethian DV lottery'e 33 kere katılıp kazanamazsanız, ki buna eşiniz ile birlikte olan başvuraları katarsak daha fazla şansınız var, cidden büyük talihsizlik diyebiliriz.. Umarım bu sene burada bekleyen ve gitmek isteyen birileri DV lottery'i kazanır. EW vizesi yoluna baş koymuş tüm yoldaşlarıma bol şans diliyorum 🙂

• CATO da işlenen vize sayısı 4000 küsür olarak verilmiş ve backlog a bölününce 13 yıl çıkmış sanırım. Güncel durum bu şekilde değil. Tufan Bey in attığına göre toplam backlog (çin hindistan meksika filipin hariç) 16 bin kişi. Buna ortalama 1.5 aile çarpanıyla (başvuranların genel dependent ortalaması) 24.000 kişi daha eklenirse backlog 40.000 kişi yapar. Bunu da geçen sene işlenen vize sayısı olan 8-8.500 civarına bölersek düz mantık 4-5 senede eritilir. Burada kritik noktalardan biri de her ülkenin kontenjanının farklı oluşu. Türkiye'deki backlog sayılarını ve ülkeye ayrılan ortalama kontenjanları bilebilsek daha iyi olurdu. Fakat ortalama 4-5 yıl diyebiliriz en kötü senaryoda.

• @mesut1905 Sor valla ne kaybedersin ki?

• ⭐⭐

@emre911 Yani ülke olarak %7 sınırı var ama ilave bir kontenjan durumu var mıdır bilmiyorum. Ankara'nın geçen dönem verdiği EW vize adetleri aşağıdaki gibi. Tabi muhtemelen başvurdukları tarihlerde pek popüler bir vize türü olmadığını da hesaba katmak lazım.

EKİM 2022 - 8
    KASIM 2022 - 10
    ARALIK 2022 - 6
    OCAK 2023 - 11
    ŞUBAT 2023 - 0
    MART 2023 - 1
    NİSAN 2023 - 6
    MAYIS 2023 - 5
    HAZİRAN 2023 - 0
    TEMMUZ 2023 - 4
    AĞUSTOS 2023 - 0

TOPLAM: 51

Benzer Başlıklar

• 39
  • 54
  • 2
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

68

43.0k
Kullanıcı

4.5k
Konu

436.8k

| | | |