Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @berke1998 seni yurekten kutluyorum oglum. Yeni yaşın kutlu olsun. Oglumla ayni yastasin. O da tek basina New York’ta ayakta kalmayi basardi. Tanismanizi cok isterim. Sizin gibi genclerle gurur duyuyorum. Yakinda biz de geliyoruz insallah. Yerlesince seni mutlaka misafir etmek isterim. Cok dogru soylemissin; “gocmenligi herkes yapamaz”. Zoru seven, konfor alanindan cikmaya cesaret edebilen, her sartta kendini ileriye tasimayi basaran insanlari takdir ediyorum. Yolun acik olsun. Sans hep yaninda olsun.

• @berke1998 harikasınız ! tebrikler sizden ilham alıyoruz 🙂

• @berke1998, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Çok güzel bir yazı olmuş. Deneyimlerinizin devamını bekliyoruz. Benim hiçbir zaman yurt dışı hayalim olmadı (gezip yeni yerler keşfedip geri dönmek dışında) taki 7.5 yıl önce kızımı kucağıma alana kadar.Kızımın geleceği için bu ülkeden göç edip gitmenin zamanı geldiğini düşünüyorum ve şimdiye kadar bir adım atmamış olduğum için çok pişmanlık duyuyorum.
    Sizin hayatınızın sonuna kadar böyle bir pişmanlık duymayacak olmanız kadar güzel birşey yok 👏🏻 👏🏻 👏🏻

• Herkese merhaba , bizde eşimle birlikte yaklaşık 7 aydır Texas-Houston’da yaşıyoruz. Ancak geldiğimizden beri koşturmacalardan dolayı bu sayfaya çok fazla bakma fırsatım olmamıştı ancak şimdi okuduğumda görüyorum ki tavsiye ve tecrübelerin yanı sıra aynı zamanda güzel dostluklar da kurulmuş. Bu da buradaki zorlukları aşmanın yollarından biri aslında . Dilerseniz Houston’da yaşayanlar hep beraber birgün belirleyip yüzünüze tanışıp fikir alışverişi yapabiliriz.

• @berke1998 tebrikler , hayat bir mücadale, şansınız ve yolunuz hep açık olsun.Darısı tüm forum üyelerimizin başına

• ⭐⭐⭐

Herkese merhabalar,

Bugün amerikaya ilk girişimizden itibaren başımızdan geçenleri anlatacağım. Öncelikle giriş sırasında yaşadıklarımızı daha önce paylaşmıştım zaten havaalanından çıktıktan sonra metroya binerek San Francisco şehir merkezine gittik. Gelmeden önce bulduğumuz Hotel Des Arts’dan 14 gecelik rezervasyon yapmıştık yaklaşık 1300dolar civarı ödedik bu odaya. Oda içerisinde duş ve tuvaleti bireyseldi bu yüzden bir tık daha pahalı oldu otelde ortak duş olan odalarda vardı gecelik 5-10$ daha uygundu sadece bu farkı ödemeyi göze aldık bu yüzden. 4 valizle metrodan otele gitmek biraz yorucu oldu San Francisco yokuşlarınıda düşününce. Otele yorgun bir şekilde geldikten sonra giriş yapabildik oda çok temiz ve güzeldi, sadece amerikada meşhur olan bed bug sorununu yaşadık bir ara ondada hemen odamızı değiştirdiler. Perşembe günü hemen uyuyup saat düzenini bozmamak için çıkıp biraz dolandık ama çok fazla dayanamadan otele geri gelip uyuduk. Sabah tabii ki jetlag etkisiyle 4-5 gibi uyandık tabii ki o saatte yapacak bir şey olmadığından biraz TV izleyerek zaman geçirdik.Cuma günü için daha Türkiyedeyken Bank of Americanın 33 Montgomery şubesinden randevu almıştım saat 11:00 için. Benim zaten SSNim vardı daha önce ki seferimden. Eşimin yoktu ama onuda hiç dert etmedi. Adres proofta sormadı otelde kaldığımızı söyledik oranın adresini girdi sonra güncellersiniz adresi taşınınca diye belirtti. Böylelikle hesap işini halletmiş olduk. Kredi kartı başvurusunu 2-3 hafta sonra yapalım sorunsuz onay alırız dedi. AT&T ye uğradık hat ve telefon fiyatlarını görmek için. 2 adet 14 pro max ve 2 hotspot dahil sınırsız hat bize 220 dolar civarı bir miktar çıkarttı ilk önce sonra bir tanıdığımızın aile planına dahil olduk aile planına dahil olunca miktar 135$ civarına düştü. Bizim için gayet uyguna geldi. Önemli işlerimizi cuma günü halletmiş olduk. Cuma öğleden sonra kalan süremizi ve haftasonumuzu şehri gezerek geçirdik. Pazartesi itibariyle biraz ev turlarına başladık SF tabii ki biraz pahalı bu konuda 1+1 evler 2.2-3K dolar arasında değişiyor yerine ve şartlarına göre. Başvuru için kredi skorumuzun olmadığını söyledik ama işe başlayacağımız yerden offer letter sunabiliriz dedik. Ve bunu genelde kabul ettiler sadece güvenlik için normalde 1 depozit ama 2 depozit istenebilir gibi bilgiler sundular bu tarz yapmaya hazır bir şekilde planlamıştık zaten gelmeden önce. Eşimin SSN bilgilerini öğrenmek için öncelikle otelin yakınında ki SSA ofisine gidip talep ettik fakat buradaki çalışan çok uğraşmak istemedi ve 21 gün beklememiz gerektiğini vs söyledi inat etmeden tamam diyerek ofisden çıktık ve hemen haritadan başka bir SSA ofis bulup oradan bu talebimizi tekrarladık ve sağolsun buradaki çalışan yardımcı olup ilgilendi bizle ve numaramızı öğrenmiş olduk.Çarşamba günü eski çalıştığım yere görüşmeye gittik hem muhabbet ettik hemde iş konusununda anlaşma sağladık 24ünde işe başlıyor olacağız. Şefin bizi restoranda ağırlamasıyla güzel bir akşam yemeğiylede eşimle kutlamış gibi olduk bunu. Bu süreçte başvuru yapabileceğimiz evleri biraz kafamızda oturtmuş olduk , jetlag sorunumuz hala tam gitti diyemem ama yavaş yavaş rayına oturuyor diyebiliriz. Amerikaya geleli bir hafta olmuştu cuma günü beğendiğimiz bir daire için başvuru yaptık,kredi skoru vs olmadığı için kendilerinin devamlı çalıştığı bir garantör firma varmış. Bizim gibi kredi skoru olmayan kişiler bu firmadan görüşüp sigorta yaptırıp o sayede evi tutabiliyormuş, bu firmada bizden 1650$ civarı bir ücret aldı geri ödemesi olmayan bir ücret bu her ne kadar kiranı sorunsuz ödesende geri alamıyorsun. Ama bu sayede eve ayrı bir depozito ödememiz gerekmedi ve evi tutabildik. 18 nisanda sözleşmemiz başlıyor. Ev süreci beklediğimden hızlı gelişti. Ev eşyaları için walmart ve amazon gibi sitelerden eve sipariş verdik bazıları geldi kalanların teslim edilmelerini bekliyoruz, bazı eşyalarıda kendimiz satın aldık Target, Ross gibi yerlerden. Ev internetini bağlatmak kaldı geriye şimdilik ardından konsolosluğa adres bildirimi, State ID, ehliyet vs gibi işlemlerimizi halledeceğiz yavaştan ama pazartesi işe başlayacağımız için bunları halledip detaylarını yazmam biraz zaman alabilir. Olabildiğince detaylı ve toplu bir şekilde yazmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur 🙏

• ⭐⭐⭐

@Emre-Kurtulmuş Hayırlı olsun yeni eviniz, ev işi hallolduktan sonra insan kuş gibi hafifliyor 🙂 umarım bundan sonra da herşey yolunda gider🙏🏻 Devamını da bekliyoruz

• ⭐⭐⭐

@Emre-Kurtulmuş hayırlı olsun 25 yaş altındaysanız askerlik kaydınızı yapmayı unutmayın bol şans ☺

• ⭐⭐

@Emre-Kurtulmuş tebrikler, hayırlı olsun yeni eviniz. Umarım her şey dilediğiniz gibi olur.

• @Emre-Kurtulmuş Hayırlı olsun öncelikle işinizi gitmeden ayarlamışsınız sanırım mesleğiniz neydi özel olmayacak ise 🙂

• ⭐⭐

@Emre-Kurtulmuş Adım adım düzen kuruluyor. Hayırlı olsun.

• @Emre-Kurtulmuş tebrikler, büyük bölümü tamamlanmış. İşten gelip yemek yedikten sonra tv kumandasını eline aldığın an abdli oldun demektir 🙂
    Daha önceki ssn numaran work&traveldan mıydı? SSA den eski numaranı aktif ettirdin mi yoksa zaten aktif miydi? Benim 20yıl öncesinden var da ssn, sanırım gidince ssa den aktif ettirmem gerekiyor.
    İş ev vs sorunları gayet çabuk çözdünüz. Dilerim böyle kolay gider herşey…

• ⭐⭐⭐

@waterman yaşlandık maalesef 😂

• ⭐⭐⭐

@asariel Eşimde bende aşçıyız, evet işimiz gelmeden hazır sayılırdı çünkü greencard çekilişinde talihli olmasaydık ağustos ayında J1 ile çalışmaya gelecektik aynı yere eşimle birlikte. Daha öncede 2019-2020 yılları arasında burada çalışmıştım ben onun için iletişim halindeydim hep

• ⭐⭐⭐

@karaçay J1 internshipden dolayı SSN numaram vardı. Tekrar aktif ettirme diye bir olay yok, sadece şunu yapmak isteyebilirsiniz J1 döneminden kalma SSNlerin üstünde “authorization for work” ile başlayan bir cümle vardır bu normalde SSNlerde olmaz. Ben onun için DS260 formunu doldururken tekrardan yeni kart basılmasını istedim numaram aynı kalıcak sadece yeni bir kart basılıcak

• ⭐⭐⭐

@achillesoag az kaldı bizimkinden daha kolay bir süreç sizden duyacağız umarım kardeşim 🙏

• @Edelweiss slm kısa bi sorum olucak beni amerikaya vizesiz gelen kişilerin hat alma işlemler nası oluyor onu öğrenecektm bi de şu sorum olucak hatların telefon markalarıya alakası varmı yani hatlar bazı telefon markalarını destekliyormu teeşekkürler

• ⭐⭐

@Emre-Kurtulmuş ye i hayatınız hayırlı olsun bol şans dilerim

• @Emre-Kurtulmuş teşeklür ederim. Evet benim ssn cartımda da o şekilde yazıyor. Ds260 doldurulurken ilk soruda ssn varmı bölümene evet diyip numara giriyoruz. 2.soruda SS number ve card istiyor musunuz kısmına evet mi demeliyiz o halde? 🤔
    Zaten numarayı beyan ettiğimizden yeni numara vermeyip sadece kart mı verirler. Yoksa numara ve card istiyormusunjza hayır diyip abdde SSAden şu kartı değiştirmek istiyorum mu demeliyim. Siz nasıl yaptınız?

• ⭐⭐⭐

@karaçay ben ds formunda SSN numaramı girdim ve yeni kart istiyorum diye talepte bulundum. Aynı numarayı yeni karta basıp göndericekler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |