Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @freeworld Anladim, hayirlisi olsun hocam.

• Bende isaretledim ama yemedi 🙂

Eyalate gore farklilik var. Texas Uber icin cok iyi bir yer olmayabilir. Bir cok kisi burada dusuk diyor ucretler. Ben bu kulvarda devam etmeyi dusunmedigim icin herhangi bir karsilastirma yapmadim.

• Merhabalar
    Uber & lift yaparak dövizli askerlik yapabiliyor muyuz? Calisma kagidi alabiliyor muyuz ? bilgisi olan var mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@monarizzaa Uber ve Lyft Şoförlüğü içinde söyledi:

Merhabalar
    Uber & lift yaparak dövizli askerlik 2018 yapabiliyor muyuz? Calisma kagidi alabiliyor muyuz ? bilgisi olan var mi ?

Green Cardli statudeyken mi? Isterseniz sorunuzu surada sorun, dovizli askerlikle ilgili bilgi aktarip yeni bir konu olusturalim:

https://yesilkartforum.com/forum/category/3/askerlik

• ⭐⭐

Lyft ExpressDrive ile sürmeye başlarım diye düşünürken bu programın +25 yaş talep etmesi yikti beni 😞

• Lyft ve uber in sartlari 25 yasindan buyuk olmakmi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@edelweiss Uber ve Lyft Şoförlüğü içinde söyledi:

Lyft ExpressDrive ile sürmeye başlarım diye düşünürken bu programın +25 yaş talep etmesi yikti beni 😞

araba sigortasi ile alakali olabilir. Cunku araba sigorta sirketleri 25 yasindan itibaren sizi 'deneyimli surucu' olarak degerlendirip daha dusuk fiyatlarla sigorta yapiyor.

• alt text

Merhaba Arkadaşlar,

Bir önceki yazımda, 1 sene dolmadan hem Uber hemde Lyft izinlerimi aldığımı söylemiştim. Geçtiğimiz hafta sonu ilk defa Uber ve Lyft'i, ailemin Türkiye'de olması ve evde can sıkıntısınında etkisiyle merakımı gidermek adına denedim ve aşağıda size gözlemlerimi ve biraz araştırmayla öğrendiğim bilgileri paylaşmak istedim.

Hangi bölgede denedim?

• Charlotte şehrine yarım saat uzaklıkta, sakin bir mahallede. Özellikle belirtmem gerekiyor, oldukça sakin ve az nüfuslu bir alan olan kendi yaşadığım bölgede bu denemeyi gerçekleştirdim. Kesinlikle Chicago, NYC, Boston gibi şehirlerle karşılaştıramayız.

Uber'mi, Lyft'mi?

• Kesinlikle bölgeden bölgeye farketmekle birlikte bizim bölgede Lyft talebi ilginç bir şekilde hiç almadım. Zaten ilk günün bir kaç saat sonrası, Lyft'i tamamen kapattım.

Toplam kaç saat ve hangi zaman dilimlerinde çalıştım?

• Hafta sonu Cuma, Cumartesi ve Pazar olmak üzere toplam 12 saat 55 dakika online oldum. En geç akşam 9:30'a kadar çalıştım. Zira o saat sonrası inanılmaz yoğun iş olsada, deneme amaçlı olması nedeni ile alkollü müşterilerle uğraşmak istemedim. Ayrıca bir hayli kişiyi reddettim. Walmart'tan alışverişi yapıp sepeti doldurup bekleyen mi dersiniz bir çok farklı talebi geri çevirdim

Ne kadar para kazandım?

• Cuma günü 3 saat 18 dakikada toplam $43.50
    • Cumartesi günü 6 saat 53 dakikada $114.72
    • Pazar günü 2 saat 44 dakikada $42.58
    • Sadece bu hafta sonu deneyimimde saatlik kazanç ortalama $15.14 oldu. Eğer Cuma ve Cumartesi gecesi saat 2 veya 3'e kadar çalışsaydım, yüksek ihtimal toplam kazancı 2'ye katlardım. Haritada heryer Surge oldu ve talep ardı ardına geliyordu fakat yukarıda belirttiğim nedenle devam etmek istemedim.
      Yakıt olayına gelince, yaklaşık 1.5 depo benzin harcadım ve maliyeti $50. Ortalama MPG değeri 15-20 arası gezdi.

Herhangi bir strateji veya bilgi edinerek mi yaptım?

• Hayır, sadece çıktım ve online oldum. Tamamen rasgele.

Vergi konusu hakkında bilgi nedir?

• Öncelike mali yıl içerisinde kazandığınız net gelir $400 üzeri olduğu an vergi beyanında bulunmak zorunda kalıyorsunuz. Serbest çalışan statüsünde vergilendiriliyorsunuz

Vergiden düşebileceğim kalemler nelerdir?

• IRS size iki seçenek sunuyor;

• 1nci seçenek; Uber veya Lyft yaparken ne kadar mil yapıyorsanız mil başına vergiden düşüyor. Bu kapsamda size yakıt, aracın bakımı, aracın değer kaybını ve sigorta masraflarını ödemiş oluyor.
        Uber veya Lyft size gün sonunda ne kadar mil yol aldığınızı belirtiyor ama sadece yolcu taşıma esnasında kaydediyor. Fakat siz evden çıktığınız andan itibaren tüm gün boyunca ne kadar mil yol alırsanız, bir kayıt defteri oluşturarak - Excel veya defter veyahut yardımcı telefon uygulamaları ile - bu oluşturduğunuz kayıt ile dönem sonu vergiden düşebilirsiniz.
        IRS'in 2018 yılına ait mil başına vergiden düştüğü miktar; 54.5 Cent. Bu belirtilen mil başına ödemenin yanı sıra, iş esnasında yemek ihtiyacı, aracınızın temizlik ihtiyacı, kullandığınız telefon masrafı gibi iş amacıyla ne harcama yaptıysanız bu kalemleride ekstra olarak vergiden düşebiliyorsunuz
        * İkinci seçenek ise tüm masrafları tek tek kalem olarak kanıtlarıyla birlikte ayrı ayrı vergiden düşüyorsunuz.
    • Yukarıdaki tabloda kendi deneyimime göre yaptığım vergiden düşecek miktarları "Total Deduction" altında belirttim. (Yazımın başında eklediğim tablonun resmini göremiyorsanız lütfen belirtin). Tabloda her gün sonunda ne kadar vergiden düşeceğini görebilirsiniz. Bu hesaba göre, %15 gibi bir vergi ödeme zorunluluğum olacak serbest çalışan biri olarak yanlışım yoksa hiç vergi vermiyor olacağım.

Bu işi tam zamanlı yapmaya değer mi?

• Belki evet, belki hayır. Şahsi fikrim, son çare olarak yapılabilir fakat kendi kullandığım V6 motorlu çok yakan bir araç ile kesinlikle hayır. Ayrica tamamen bagimsiz serbest calisan statusundesiniz. Kaza yaptiniz veya baska bir sey basiniza geldi diyelim, Uber'in umurunda bile degilsiniz.
      Yinede eğer ben Uber veya Lyft yapmayı tercih etseydim, kesinlikle izleyeceğim yol şu olurdu;
      • 2007-2010 arası $6000 - $8000 civarı fiyatlarda gezen bir Toyota Prius araç alırdım (40-60mpg arası yakıt oranıyla ve 250.000 mile kadar minimum bakım maliyetiyle bu iş için mükemmel olan tek araç)
      • Mutlaka kalabalık bir şehirde ve özellikle Cuma akşamları, Cumartesi günü ve akşamı ve ayrıca Pazar gündüz yapmak isterdim. Özellikle havalanına sürüş yapabileceğim ve gece hayatının olduğu alanları seçerdim.

Herkese bol kazançlar.
    Fatih
    (Tüm yazı bilgi amaçlı verilmiştir. Kesin bilgi ve detaylar için lütfen ilgili kişilere başvurun)

• Gencler selam,
    aradan bir soru da ben sorayım. Lfty ya da Uber için düşünecek olursak, San Diego gibi bir şehirde ne kadar bir kazanc sağlayabilirim? Yani haftada 5-6 gün 10 saat çalıştığımı düşünürsek!! Deneyimi olanlardan feedback gelirse mutlu olurum,

Teşekkürler,
    Cihangir,

• Selam @Cihangir-KARABAGCI ,
    Bir arkdasimin tecrubesinden bahsediyim.
    Tabi zaman ve sansa bagli olarak bu soyliceklerim degiskenlik gosterir muhakkak.
    sadece Cuma ve Cumartesi calisarak bir hafta sonu 1000 usd civarinda kazandim demisti.
    aksam uzeri 4-5 gibi baslayip gece 2-3 e kadar felan calistim demisti San Diego da.

Aslinda San Diego da yasiyan arkadas var ise forumda daha detayli ve temiz bilgi verebilir.
    Acikcasi bende merak ediyorum.

• @gkhn-clkkn çok teşekkürler bu bilgi için. Zillow'da ev kiralarına baktığımda $2,5K ile $4K arasında değişiyor fiyatlar San Diego için. Bunun için sanırım $5K aylık harcama olur diye düşünüyorum. O yüzden cepten yememek adına ilk zamanlarda bu tib bir iş kompanse eder diye sanırım, ama San Diego'da deneyimi olan birileri yazarsa çok makbul geçer.

• ORTALAMA SAATLIK KAZANCLAR (MASRAFLARDAN ONCE)

alt text

ORTALAMA SAATLIK KAZANCLAR (MASRAFLARDAN SONRA)

alt text

• @freeworld listede neden new jersey yok??

• @maranty Muhtemelen oradan ortalama alabilecek kadar bilgi alinamamis diye dusunuyorum.

• new jerseyde yaşayan nj ehliyeti olan biri . new yorkta uber ve lyft yapabilir mi acaba ?

• @fbazer türk ehliyetiyle lyft e kaydolmayı denemek istedim ama ehliyet seçenekleri içinde sadece amerikan ehliyetleri var ve destek kısmı dediğiniz kısmıda göremedim. Kendi international ehliyetimi girip yaşadığım eyaleti seçip devam etsem sonunda resim gönderme kısmında onaylanır mı acaba?

• @maranty valla ne desem yalan olur. yanlis bisey soyleyip yaniltmak istemiyorum acikcasi.

• @fbazer ben bazen yapıyorum. Çok kazandırmıyor

• Bu ileti silindi!

• @murat-taskin Merhaba,
    Bu bahsettigim olayin icinde bonuslarda varmis. Yeni uye olundugu icin belli ride sonrasi verilen ride lar ve birazda sans tabikide. Bu bi sefer bole oldugu icin hep bole olucagi anlamina gelmez bende ole dusunuyorum. ama arastirmalarima gore eger cok sanssiz degilseniz full time lyft ile 2500-3000 usd kazanmak mumkun LA veya San Diego da. Uber hesabida alinabilinirse bu rakamin 4000 i bulmasi cok daha kolay gozukuyor. Bunlari izledigim Vlog lara guvenerek soyluyorum tabikide. Henuz tecrube etmedim bende.

Benzer Başlıklar

• 69
  • 140
  • 13
  • 43
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |