Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @arnblt, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

Bu basliga ara ara donup bakiyorum. Diyorum ki tutunamamak acaba hazirliksiz gitmekle iliskili mi ? Tabi tutunup da yine donenler ayri onlara lafim yok. Begenmez doner gelir. Ama hazirlikli gitmek cok onemli. GC cikti bir an once yerleselim cok tehlikeli bir yaklasim bence. En az 1 sene beklenmeli. Ayrica Turkiyedeki baglari koparmamali. Dondugun gun, gittigin gunun ertesi gunu gibi devam edebilmelisin. Ben Turkiyeden gelmeden 1 ay once Istanbulda kiradan cikip ev alip yerlestim. Yazin gittigimde ben kisa sureli de olsa ailem 3 ay orada kalabiliyor. Duzeni hic degistirmedik, esyalar aynen duruyor. Ben buraya is bulmadan gelmedim, esim de kucuk islerde calisti, dolayisiyla burada ekonomik zorluk cekmedim. Ev araba hepsini 6 ay icinde aldim tabi krediyle.
    Su anda donsem ne olur diye dusunuyorum. Esim acar burosunu avukatlik yapar. Ben su andaki sirketime Turkiyeden off-shore eleman olarak devam edebilirim.
    Etmesem bile bir EYT li olarak devletin bana emekli maasi olarak uygun gordugu 24 bin ile gecinmeye calisirim. Calisirim diyorum cunku bilmiyorum Tr de 24 binin alim gucu ne oldu 🙂
    Tabii bu yazdiklarim 45 yasindan sonra gc cikmis biri icin gecerli. Genclerde durum mutlaka farklidir. Ama genc gelipte buradan 2-3 sene sonra donuyorsa ilk once kendisine sorsun acaba kendimi gelistirip mi gelseydim diye.
    Neyse Rabbim herkesin gonlune gore versin su mubarek gunlerde. Vize bekleyen DV talihlilerine de kolayliklar versin.
    Selamlar.

her kelimesine imzami atarim. Acele etmeyin gelmek icin, once gideceginiz yere bakin, arastirin. Amerikada bu tam boyle zaten, ne alacaksan ne satacaksan once dersini caisiyor insanlar. Biz 45 ustu biraz hazirlikliyiz , maddi manevi ; baska ulkeye goc eden gencler , once iyice bakin, arastrin .Tekrar ediyorum, cok guzel yazmissiniz sayin arnblt.

• @arnblt hocam 24bin tl emekli maaşı mükemmel bir para öyle diyeyim.

Dediklerinize %50 katılıyorum. Eğer ki gc çıkan bir kişinin tecrübesi var, kalifiye eleman, trde güzel bir iş tecrübesi de var ise, abdye yerleşip iş bulmakta hiçbir zorluk çekmez. TR ile bağları da gayet koparabilir aile/arkadaş dışında.

Belli bir yaştan sonra insan vatanını arayabiliyor ama benim nesil ve daha gençleri için böyle birşey yok.

Tr'de dogumuş büyümüş yetişmiş, sonra burs ile abdye gidip orada kalip, evlenmiş, çocuk sahibi ve son 15 sene içerisinde trye sadece 2 kez kalmış arkadaşım var(adam her gelişinde bu ne ya diyip geri gitti). Lotodan gc kazanip, 0 ingilizceyle gitmiş(tam üni. bittiğinde çıkmış adama), bulaşıkçılık yapmış, avmde çalışmış, şimdi kendi işini kurmuş ama çok abdli arkadaşı olmayan, nişanlısı türk olan ve izmirde evleri olan(abdde çalıştığı parayla aldı)fifty fifty takılan arkadaşım da var.
    Bu tamamen nasıl adapte oldugunuza göre değişiyor.

• ⭐⭐

@arnblt Bana henüz gc çıkmamış olsada forumdaki tecrübeleri dikkatlice okuyorum. Özellikle yaşı bana yakın olan (40+) arkadaşların tecrübeleri daha önemli oluyor. Öncelikle hazırlıklı olmak evet çok önemli. Bunu 12 sene Rusya'da yaşamış biri olarak çok iyi anlayabiliyorum. Belli bir yaştan sonra konfor alanını bozmak zor olacaktır. Hepimizin ana hedefi öncelikle çocuklarımıza güzel bir gelecek hazırlamak ve sonrasında da insanca ve adil ve ekonomik olarak huzurlu bir şekilde yaşamak diye düşünüyorum.
    Ben ilk başlarda gider lyft yapar,amazon,ups vs depolarında çalışırım gibi düşünüyordum. Ama okudukça anlıyorum ki bunları yapsan bile hayat standartım ciddi manada kısıtlanacak. Rusyada çalışırken yönetici olmamıza rağmen cumartesileri normal mesai günü gibi çalışır ve hatta ayda iki pazarda çalışırdık. Bu yoğun tempodan ne aileme vakit kalırdı ne de kendime. Okuduklarımdan anladığım daha hazır gitmezsen kısmen aynı girdaba girmen mümkün amerikada. Hele birde 2 tane küçük çocuk varsa.
    O nedenle çıkarsa zaten aklımızda bir kaç hazırlık planı var. Burdan amerikada geçerli online bazı sertifikalar almak gibi. İngilizce bilgimizi belli bir seviyeye çıkartmak gibi. Ve tabii maddi ve manevi kendimizi ne kadar hazırlıyorsak o kadar hazırlamak gibi. Herkese bol şans. Yeni tecrübelerinizi bekliyoruz.

• ⭐⭐⭐⭐

@ayvalik10 yok hocam bizim yolumuz çok değişti. E2 süreci eşimin hamile olması ile birlikte rafa kalktı. Ben burada sponsorluk kovalıyorum. Birkaç ay sonra da statü değişikliği yapacağım dil okulu için. Eşim evden pasta börek yemek yapıp satacak çünkü dükkana gitmesine imkan yok. Şimdilik bu şekilde ayakta kalmaya çalışacağız. Gelişmeler oldukça sizlere bilgi veririm zaten. Ama işin özünü ziyadesiyle açıklamışsınız zaten.

• @denizci10 İşiniz gücünüz rastgitsin inşallah, sağlıkla kucağınıza alın yavrunuzu da

• ⭐⭐⭐⭐

@Müberra-Dikici çok teşekkür ederim.

• @redsat2000 biz de Atlanta’ya 1 saat mesafede Cumming şehrine yerleştik, 18 gündür buradayız ve karşılaştığımız herkes çok nazik ve yardımsever. Buranın huzurlu ve güvenli bir yer olduğunu söylemişti arkadaşlar, gerçekten şimdiden gerek trafikte gerek alışverişte karşılaştığımız durumlara bakarsak öyleymiş diyoruz. Umarım bu düşüncem değişmez ve huzurla yaşamaya devam ederiz🙏🏻
    Bu arada birkaç gün önce İkea için Atlanta’ya gittik o kalabalık keşmekeş hiç hoşuma gitmedi 😅

• @denizci10 kesinlikle hepsine katılıyorum dediklerinin, burada zaman kesinlikle yetmiyor dışarı çıkınca zaman nasıl geçiyor anlamıyoruz, hele bir de 2 çocukla çıkınca normalde 1 günde hallederiz dediğimiz işler 2 3 gün sürebiliyor 😅 Ama pişman mısın derseniz asla değilim ve umarım da hiç olmam🙏🏻 insanların sakinliği nezaketi ve huzur yeter benim keşke dememem için.

• ⭐⭐⭐⭐

@dytmelek İçinize sindiğine sevindim. Atlanta’yı kısmetse bende 27-30 Nisan arası Türkiye’ye gitmeden önce gezeceğim. O zaman görüşlerimi aktarırım. Ancak Küçük ve biraz merkezden uzak yerler her zaman iyidir. İlişkiler ve yaşam olarak aradığınızı yakalamışsanız kalın derim. . Eğer uygun iş bulmuşsanız değmesin keyfinize . Her şey yoluna girdikten sonra Savannah’a beklerim. Ağustos başı Türkiye’den dönmüş olacağım.

• @redsat2000 biz yatırımcı vizesi ile kalmayı planlıyoruz şuan yerleşme, çocukların okulu gibi konuları bitirmek üzereyiz, daha sonra iş konusuna yöneleceğiz. Başımızı sokacak içimize sinen bir ev kiraladık o yüzden epey rahatladık. Yarın çocukların okulu için randevumuz var onlar da başlasın yapılabilecek işleri araştırmaya başlayacağız. Dediğiniz zamanlarda umarım biz de düzenimizi oturtmuş olursak çok isterim gelip tanışmayı 🙏🏻 Görüşmek üzere 🙋🏻♀

• ⭐⭐⭐⭐

@dytmelek Hayırlısı olsun. Esas önemli kısmı halletmişsiniz. Diğer hususlar bir şekilde yoluna sokulur. 🙏🙏🙏

• @dytmelek, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

@redsat2000 biz yatırımcı vizesi ile kalmayı planlıyoruz şuan yerleşme, çocukların okulu gibi konuları bitirmek üzereyiz, daha sonra iş konusuna yöneleceğiz. Başımızı sokacak içimize sinen bir ev kiraladık o yüzden epey rahatladık. Yarın çocukların okulu için randevumuz var onlar da başlasın yapılabilecek işleri araştırmaya başlayacağız. Dediğiniz zamanlarda umarım biz de düzenimizi oturtmuş olursak çok isterim gelip tanışmayı 🙏🏻 Görüşmek üzere 🙋🏻♀

Hayırlı olsun. Umarım her şey yolunda gider.

• @tkabas çok teşekkür ederim amin🙏🏻🙏🏻

• ⭐⭐

@dytmelek İnşallah her şey yolunda ilerler. Güzel haberlerinizin devamını diliyorum.

• @Serap-2 çok teşekkür ederim amin🥰😘

• @Orco34 'insan sahip olduklarının nankörü, sahip olmak istediklerinin kölesi, sahip olamadıklarının delisidir... Bu cümleye bayıldım

• Redsat, Bazen ne kadar anlatırsanız anlatın ABD’de yaşamayanlar yaşayanlardan çok daha bilmişlik yapıyor yok herkes zengin olabiliyor muş yok falan filan burada fakirsen fakir devam ediyorsun. Gelir adaletsizliği artıyor. Dünyanın her yeri gibi buradada you will owm nothing you will be happy mottosu uygulanıor ev fiyatları 100ken 150 ye çıktı vs en kücük örneği.burada alt sınıfsan çevren senin amelelik durumunda kalman için tasarlanmış vizyon sahibi olman imkansıza yakın. Fakir bir yerde büyümüş biri isen ya da low income lisede alacağın eğitim de ortalamanın kat kat altı olacak çevrende zeka olarak malesef. yapacagın tek şey obez kızlarla sevişip drug ve petlerle kafayı yemeyi engellemeye calışmak olacak. Yada işte üçbeş kişiden ne olduğu belli olmayan çocuk sahiibi olup devletten çocuk prası snap ot kira desteği gibi asalak yaşama durumunu da türk olarak yapamazsın ya da latino gibi on kişi bir eve de doluşup mutlu olamazsın. Adam bokun içinden gelmiş çok sevinior abdde yaşadığına. Yada beş çocuk yapıo karıdan snap kira devletten destek alabilmek için.Dolayısıyla masacchusetsde yetişmeyeceği için çocuğun kültürel olarakda salak olma ihtimali var

. Tabi zaten türkiyede iyiysen, yazılımcı istanbulun zenginlerinden buraya gelip yazılım master program vs yapıp okula parayı basıp bostonda daha iyi ve yüksek gelir elde etme olasılıgın var ama zaten bu adam zengin geliyor o ayrı bir mevzu. Ama diğer türlü burada tek tesellin türkiyeden daha iyi market alışverişi iphone ve 2004-2010 model suv ise buyur gel. Benim hep dediğim şey amerikaya gel amerikalı olma o zaman belki üçbeş bisi yaparsın.bunları bizim millet zeki oldugunu düşündüğümden dolayı değil her ülkenin kendine has salaklığı var ama abdlilerin ki ayrı bir salaklık. tben vatandaşlığı alırsam burada durmayı düşünmüyorum ama türkiyeyede sürünmeye gitmeyi de düşünmüyorum bakalım ne yapacağız

• Green Card ın çıkması özelliklede pasaport şartının kalmasından sonra imkansıza yakın bir hal aldı benim merak ettiğim USA ya gidip Hayal ile Hayat arası farktan dolayı geri dönenler ne umutla gitmiştiniz ne umdunuz ne buldunuz niçin geri döndünüz halen orada yaşayan arkadaşım ile de zaman zaman konuşuruz onun yakındıkları genelde dil zorluğu kültür farkı aidiyet hissinin olmayışı yaştan ötürü enerji yoksunluğu hatta belirli bir süre kalıp tekrar kesin dönüş yapmak istediğini söylüyor bu yıl oradaki 4. senesi
    özellikle youtuberler işin popilistlik kısmında oldugundan çok farklı şeyler söyleyebiliyor cafcaflı şaşalı hayatlar gösteriyor vs
    tecrübesi olan özellikle gidip dönen yada gitmiş sürekli aklının bir köşesinde dönme fikri olanlar görüşlerinizi merak ediyorum

• South Dakota Keystone'a ogrenci degisim programi ile geldigimizde (J1 summer work and travel) kalmayi dusunen 9 Turk vardik, buna Turkiye'den tanidigim kesin olarak kalacak olan arkadasim ve ben dahil. Hayat burda gercekten cok kolay Turkiye'ye kiyasla ama bu arkadaslar agactan para toplama dusuncesinde buyuk hayallerle gelmislerdi. Dile alisamayan, toplum kulturune isinamayan bircok kisi oldu. Turklerin sohbet sicakligini burada bulamadilar. Kimisi ben arkadaslarimla kahveye gidip okey oynamayi ozledim dedi, kimisi universiteyi bitirince bir sekilde gelecegim dedi. Bu arkadasimiz Hacettepe'de okuyor. Sonuc olarak 9 Turk toplulugumuzdan sadece 2 kisi kaldik, bu ben ve bahsettigim arkadasim. Geri kalan herkes dondu. Donenlerin hepsi ama hepsi asiri pisman oldu. 3 ayda bile Turkiye'nin bu kadar degisecegini dusunemediler. Hacettepe'de okuyan arkadasim hayatinin hatasini yaptigini soyledi, universiteyi yarida birakmadigi icin oldukca uzgun oldugunu defalarca dile getirdi. Ben burada hayatimdan asiri memnunum, Turk yemegi canim istese Turk restorani var Turk marketi falan var zaten ki aramiyorum. Turkiye'de iken tek konumuz siyaset olurdu ekonomi olurdu, burda sifir Honda Accord mu alsak sifir Camry mi alsak acaba diye tartisma yapiyoruz. Ama ailesine asiri bagli olan, Turk kulturunu iliklerine kadar yasayan birisi icin burasi gercekten psikolojik olarak cok zor olabilir. Ama sunu soyleyebilirim donen cevremden bi tane bile halinden memnun gormedim. En cok Turk kulturune bagli arkadasimiz bile dondugunde buradaki en kotu sartlarda olmayi tercih edecegini soyledi ama dondukten sonra vakit cok gec tabii ki.

• @kaanvercetti Duygusalliga bir kendinizi kaptirirsaniz, hep bir karamsarlik ve ozlem yumaginda yuvarlanir durursunuz ve karsiniza cikan ilk buyuk zorlukta/engelde, pes etmeyi dusunursunuz. Cogu insan icin zorluk bu noktada basliyor.

Aslinda, yeni bir yer, yeni bir hayat, umutlar ve gelecek diye dusunerek, mantikla hareket etmek en iyisi. En onemlisi de kendinize kisa vadeli hedefler koymak. Mesela, 3 ay sonra arabami yenileyecegim, onumuzdeki yaza aylik gelirim $5k olacak, 1 yil sonra ev alacagim gibi...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

37

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.0k

| | | |