Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Eren-0 hangi birimde bankacılık yapıyorsunuz ?

• @sytahmt hangi birimde bankacılık yapıyorsunuz ?

• @redsat2000 Teşekkür ederim. NC'de de mi %20 kesinti var ? Burada vergi daha azdır diye tahmin ediyordum. Mülakattaki adam siyahiydi. Siyahileri anlamak ekstra zor. 😃

Telefonda aradı konuştum. Saati ve günü anladım ama onaylamak için adama sms attım o da doğru dedim. 🙂

@MySea Şimdilik kira derdim yok ve bekarım. Araba alacağım, onunla uber eats filan yaparım eğer iş oluyorsa. Çalışmadığım günler en azından 100 dolar uberle yapsam benim için iyidir.

İşe alsınlar maaşın miktarı şimdilik önemli değil. Gelecekte daha iyi iş bulursam çıkarım. Bir de overtime olma durumu varmış. Overtime olursa iyi olur.

Edit: Dün Alkol testi verdim. Bugün training için çağırdılar. 9,10,11 haziran training var. Umarım geçebilirim ve işe alınırım. İşsiz olmak cepten para yemek çok kötü bir duygu.

Markete girince canım istediğim şeyleri almaya elim gitmiyor. Temel ihtiyaclarımı alıyorum. Onlarında en ucuzunu alıyorum. İndirimli ürün arıyorum. 🙂

Bugün çok saçma bir şey yaptım. 4 mil güneşin altında markete yürüdüm ve yükle döndüm. Dönüşte gözlerim karardı sıcaktan. Otobanı geçmek için, ışıklar için ekstradan 1 mil daha yürümüşümdür. Bir daha böyle maceralara girmem.

Araba bakıyorum 2. el. Bulur bulmaz alacağım.

• @Orhan-Cabarov Bildiğim kadarıyla 2 senelik ABD ehliyeti ve 15 yaşından küçük aracın olmadan Uber taxi yapamıyorsun ama eats ve doordash gibi takılabilirsin. Akşam saatlerinde birkaç saatte $100 kazanabilirsin yemek dağıtarak.

• ⭐⭐

@bco2023, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

@sytahmt hangi birimde bankacılık yapıyorsunuz ?

Genel Müdürlük, Krediler birimindeyim ben siz?

• Merhaba, ben de nacizane görüşlerimi aktarmak istedim. 2021 yıl ortasından itibaren farklı eyaletleri dolaşarak seçim yapmaya çalıştık. Hem benim hem de eşimin meslek koluna yönelik iş fırsatlarının olduğu ayrıca önümüzdeki dönemde (Türkiye'de iken konuştuğumu) 1-2 iş yerinden teklifin gelme ihtimalinin yüksek olduğu New York'u tercih ettik, en azından şu an için bu şekilde gözüküyor. 1 Mayıs tarihinden itibaren farklı yerlerde kaldık, sizlerin de çok iyi bildiği gibi kredi skoru ve ABD içinde düzenli iş istekleri bizi Airbnb'den ötesine götürmedi ki maliyeti hep daha yüksek oldu bu şekilde. Ama fırsat da buradan çıktı, airbnb üzerinden ev sahipleriyle yazışırken her seferinde durumumuzu açıklıyordum. Yine bir ev sahibiyle konuşurken onun da işi için California'ya taşınması gerektiğini ve evi ile eşyalarını güvenli kişilere bırakmak istediğini öğrendim. Eşimle beraber 3 kez buluştuk kendisiyle, kendisine işimizle ilgili belgeleri gösterdik. Bu arada ben Türkiye merkezli global bir firmada çalışıyorum, bu işime ABD ofisinde devam etme durumum var (buradayken uzaktan çalışıyorum) ancak sene sonu netleşecek, 1-2 gel git daha yapmak durumunda olacağım Türkiye'ye, belki bir sonraki girişimde (tahminen Ekim) re-entry permiti de alarak her halükarda cebime koyabilirim. Eşim de spor koçu ve beslenme uzmanı olarak Türkiye'deki öğrencileri ile uzaktan çalışmaya devam ediyor. Tabii ev sahibinin haliyle bazı çekinceleri olsa da sonunda 6 aylık (süre sonu uzatılabilecek şekilde) bir lease gerçekleştirdik. Daire bir condominium tarzında olduğu için bir de yönetimden biriyle tanıştık, kendisi çok tatlı biriydi. Bizimle lobide buluşarak doorman ler ile tanıştırdı, kargoların bırakılma yerini gösterdi, çamaşırhaneyi ve diğer bölgeleri tanıttıktan sonra apartman kurallarını anlatan kağıdın beraber üzerinden geçtik ve bilgilerimizi verdik. Biz dün (7 Haziran) itibarıyla daireye giriş yaptığımıza posta kutusunun üzerine soyadımız bile yazılmıştı. Kaldığımız yer Queens'e bağlı Forest Hills'de yer alıyor. Açıkçası NYC içerisinde yer alan güzel alanlardan biri diyebilirim, bölge ile ilgili youtube üzerinde de bir çok video var. Adını bölgeden alan ve çok büyük bir park olan Forest Park'a komşu olan bu bölge lokal olarak da her türlü olanağa sahip (market, kuaför, bar, restoran, kafe, kuaför,berber vs). Ayrıca Manhattan'a da metro ile 20 dakikalık uzaklıkta yer alıyor, burada kalıp arada Manhattan'ın kargaşasına girmek ortamı dengeliyor ve arada olması da iyi geliyor. Bunun yanında çok sessiz ve güvenli bir bölge olduğunu söyleyebilirim, açıkçası NYC düşünen arkadaşlarımız için bu bölgeyi kesinlikle tavsiye ederim, . Yaşam maliyetlerinde ise açıkçası özellikler marketlerde çok büyük bir fiyat farkı yok diğer bölgelerle kıyaslandığında NYC'de. Çok fazla market çeşidi var ve her marketin özellikle uygun fiyatlı ve kaliteli ürünleri mevcut, yani tek bir market alışverişi yerine farklı alternatifler (Costco,Aldi,Target,Wholefoods, Trader Joe's, yerel marketler vb) ile ilerlediğinizde açıkçası sorun olmuyor. Araba ihtiyacımız yok burada (İstanbul'dan sonra bir süre araba kullanmak istemiyorum 🙂 ) her yere metroyla ulaşımımız mümkün ve yürümeyi çok sevdiğimiz için çoğu yere de yürüyoruz, bu nedenle araç ve araca bağlı maliyetlerle ilgili de bir şey söyleyemeyeceğim. Yine restoran ve bar gibi yerlerdeki fiyatlar için de çok fazla alternatif olduğundan kendi bütçenize göre çok fazla yer bulabiliyorsunuz, Soho ve Manhattan bölgesinde bile. Şu an için aklıma gelenleri aktarmaya çalıştım, eğer sorusu olan olursa da memnuniyetle cevaplarım.

Bölgeye ait bir video;

• Herkese merhaba, Colorado eyaletinin Coloroda Springs şehrine geleli bir ay oldu ve sizlere deneyimlerimizi aktarmak istiyoruz. 28 Mayıs 2022 günü eşimle beraber İstanbul Havalimanı'ndan Frankfurt aktarmalı yolculuğumuza başladık.

Uçak yolculuğu bizim için tam bir felaketti. 1.'si konfor olarak inanılmaz rahatsız bir uçuş gerçekleştirdik. 2.'si 3 yıldır bizimle birlikte olan kedi dostumuz, oğlumuz ile uçakta yaşadığımız sorunlar oldu. Kilo probleminden dolayı yanımızda değil, uçağın hayvan ambarı bölümünde, bizden ayrı bir yolculuk geçirdi. Zaten oldukça korkak bir kedi olması nedeniyle de, havaalanında gerek defalarca güvenlik kontrolü gerekçesiyle kafesinden çıkarılması gerekse de ambara teslim edilme prosedürleri onun için resmen bir travma oldu. Yolculuk boyunca aklımız hep ondaydı.

Frankfurt havalanına iniş yaptıktan sonra aktarma ile ilgili bir soru sormak için görevlinin yanına gittiğimizde "ben de sizin adınızı anons edecektim" demesiyle aklımıza gelen tabi ki ilk şey kedi dostumuzun, oğlumuzun başına bir şey gelip gelmediği oldu. Nitekim görevli, yolculuk sırasında kedi kafesinin kırıldığını söyleyince zayıf olan ingilizcemizle oğlumuzun apronda kaybolduğunu zannettik. Meğer yeni bir kafese aktarmışlar, bunun bilgisini vermeye çalışıyormuş. Tabi ki biz bunu anlayana kadar kaç kere kalp krizi geçirdik belli değil. Görevli bize "kedinizi Denver Havaalanında kayıp eşya bölümünden alacaksınız, merak etmeyin durumu iyi" dedi ve Denver uçağına bindik.

ABD'ye giriş yaptıktan sonra hemen oğlumuzu aramaya başladık, herkesin kedisi köpeği getirildi bir tek bizim oğlumuz ortada yok. Çıldıracağız. Derdimizi de zar zor anlatıyoruz zaten. En son güvenlik görevlisine "Where is my cat!!!!" diye çıkışırken bir polis yanıma gelerek "Caner Bey siz misiniz? Bir beyanda bulunmanız gerekiyor" diye beni daha irice bir polis memurunun yanına götürünce "Eyvah. Başlamadan bitti galiba." diye düşündüm. Ben polis eşliğinde farklı bir bölüme götürülürken eşim ise kedimizi bulmaya çalışıyordu. Neyse ki geç de olsa kedimiz bize getirildi ordan bir rahatladık.

Ardından beni niye götürdüklerini de anladık. Meğer yanımda 10 k'dan biraz fazla bir para olduğu için bunu beyan etmem adına beni götürmüşler. (Halbuki zaten girişte gümrük memuruna bunu beyan etmiştik.Yani 2. kez bizden böyle birşey talep edildi.) Tüm bu ömrümüzden ömür gitmeler sonunda çocukluk arkadaşım bizi Denver havaalanında karşıladı ve yaklaşık 1 saatllik bir yolculuktan sonra arkadaşımın Colorado Springs'teki evine geldik.

Havada bir garip koku nedir anlamadım ilk bir kaç gün inanılmaz rahatsız etti, sonra alıştım. Ertesi günden itibaren yaşadığımız 1 aylık süreç içerisinde bu forumdan ve telegram grubundan başka kendimize hiçbir kimseyi rehber edinmemek gerektiğini defalarca anlamış bulunduk. Zira, can kardeşim dediğim arkadaşımı tanıyamaz oldum, 10 günde halledilmesi gereken işleri sayesinde bir ayda bitiremedik. Buraya kısıtlı para ile geldik ve işleri hızlıca halledip full time bir iş bulana kadar delivery işleri yapıp cepten harcamadan ama bir yandan da gezip eğlenerek bir kaç ay geçirmek istiyorduk. Fakat inanılmaz bir ukalalık, işleri yokuşa sürme, yardımcı olmama aklınıza ne gelirse karşı karşıya kaldık. Türkiyeden konuşurken mangalda kül bırakmayan, sen bi gel herşeyi hallerim ben diyen adamın tek yardımı tercümanlık oldu iyi mi :)))

Bir de birçok konuda bizi yanlış yönlend,rmesi de cabası... Evinde kalıcaz, Amerikaya gelir gelmez ev aramak zorunda kalmayacağız, bu sayede belli bir süre kira vermeyeceğimiz için çok mutluyduk ama ; işler öyle olmadı. 26 gün arkadaşın evinde kaldık. Bu süre içinde ev için yaptığımız harcamalara bir baktık bize 1500 - 2000 dolara falan mal olmuş 🙂 Yani bir oda kiralasak daha iyiydi. Eşimle birlikte bir apartment kiraladık. Artık arkadaşımın evinde daha fazla kalmak istemediğimiz için haziranın 20 sinde kiraladık ama yönetim haziran ayının tamamının kirasını aldı bizden bir şey diyemedik.

Bunun haricinde forumdan ve telegramdan okuduğumuz deneyimler doğrultusunda ABD'ye giriş yaptıktan 3 gün sonra ssa ofisine gittik ssn numaralarımızı öğrenmek için, bize bir form doldurttular ve numaralarımızı sistemden bulup çıktı olarak verdiler. İlk ve en önemli işlerden biri bu şekilde haloldu. Ardından Colorado Springs'te bulunan ENT Bank'ta hesap açtırdık. Bankadan sonra hemen T-Mobile'a gidip ssn numarası sayesinde post paid hat alabildik. Bir de ordan TCL T767W marka telefonlarımızı iki yıl taahhüt ile bedavaya aldık. Elimizde ssn var sarı zarfın üzerinde yazan adres var bir de bankadan bir ekstre aldık üzerinde arkadaşımın adresi yazıyordu. Bütün bu belgeler ile DMV'ye gittik.

Randevu almanız lazım dediler ve 1 ay sonrasına gün verdiler, biz şok olduk. İsterseniz yarım saat uzaklıkta Pueblo diye bir ilçe var, oraya yarına randevu alabilirsiniz dediler o şekilde yazılı sınav için randevu bulabildik. Yazılı sınavı geçtik, hemen ertesi gün direksiyon sınavına girip ehliyeti alabilirsin dediler ama bizim şoförlüğümüz çok iyi olmadığı için araba alıp biraz pratik yapıp öyle girelim dedik sınava.

Hem de Colorado Springs'te arabasız birşey yapmanız çok zor, bir otobüs var ama ne saatlerinden bir şey anladık ne gittiği yerlerden. Bize çok karışık geldi Colorado Springs, biz İstanbul çocuğuyuz iki günde çözeriz dedik olmadı neden; burda her yer aynı hepsi birbirine benzeyen evler, binalar, yollar hala daha geleli bir ay oldu anlayamıyoruz gps olmadan. Araba alırken de aceleci davranmak zorunda kaldık, arkadaşımın evinde hiç rahat edemedik, sağolsun arkadaşımda şu araba iyidir bu araba kötüdür hiç bir şey demediği için gittik sorunlu bir araba alıp geldik. 2005 model Mercury Montego aldık.

Şahsen araba çok güzel yayla gibi manevi bağımızda oluştu ama arabanın öndeki sway bar denen birşeyi kırık, arka shock borusu mudur nedir kırık, klima bozuk sadece fan çalışıyor, lastikler bitik 🙂 böyle bir araba. Direksiyon sınavına girmek istedik onda da burada DMV'den değil DMV ile anlaşmalı olan sürücü kurslarından randevu alıyorsun. Orda da hemen randevu alamıyorsunuz aşağı yukarı bir haftayı buluyor randevu koparmak.

Neyse sınavdan geçtik şimdi ehliyetlerimizi bekliyoruz bu arada bize verdikleri kağıtlarla araba sürüyoruz. Ev ile ilgili de sizlere verebileceğim deneyim şu olur; en az iki aylık maaş bordrosu görmek istiyoruz falan fisman deyip işi yokuşa sürüyor apartmentlar ama bankada bir yıllık veya daha fazla kirayı karşılayacak param var derseniz evi veriyorlar. Bizimkisi ekstra 500 dolar depozito aldı. Siz bir kira depozito da verebilirim diyebilirsiniz, demek istediğim onlar işi yokuşa sürerse peki tamam deyip vazgeçmeyin yukarıda dediğim yollar ile evi kiralayabiliyorsunuz biz öyle yapabildik.

Eğer Amerikaya siz de bizim gibi sınırlı para ile geldiyseniz araba almadan önce yukarıda dediğim yöntem ile önce ev kiralama yaparsanız daha iyi olur bizim gibi arkadaştan alıp bankada parayı yüksek gösterip sonra geri verme oyunları oynamak zorunda kalmazsınız. Bundan sonra yapacağımız şey acilen iş aramak ve bir dil kursuna yazılmak olacak.

Son olarak şunu söyleyebilirim: Eğer burada bir yakınınız yok ise ya da kimsenin yanında kalamam diyorsanız, İngilizceniz de çok parlak değilse ilk olarak New Jersey'e gelmenizi, orda sisteme alışma sürecini atlattıktan sonra istediğiniz eyalete geçiş yapmanızı tavsiye ederim. Şimdilik bizden bu kadar. Herkese sevgiler ve saygılar...

• @caner-memiş Araba kaça geldi ayıptır sorması 😃

• @caner-memiş neden New Jersey dediniz sebebini öğrenebilir miyiz acaba ❓

• ⭐⭐

@Emre-Birand, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

@caner-memiş neden New Jersey dediniz sebebini öğrenebilir miyiz acaba ❓

..kardes newjersey turklerin en cok oldugu bolgelerden biridir,arkadasin onun icin orya gidin diye yazdigini dusunuyorum,new jersey sadece turkler icin degil cok eskiden bir cok ulkelerden gelen gocmenlerin toplandigi bir yerdir,patterson diye meshur bir bolgesi oldugunu dusunuyorum.

• @sir-altan ehliyet almakda kolay Türk ehliyeti olan sadece yazılı sınava giriyor hemde Türkçe olabiliyor sınav

• Hem türkler / türk iş yerleri çok fazla hemde türkçe ehliyet alınabiliyor -

• @Müge-Eserci Turkiye'de yasama istegindeki ex arkadas muhtemelen hayati boyunca bu kararını sorgulayacaktır. Sizi tebrik ederim azimle calisip basarmissiniz.

• Konu öne çıksın diye yorum yapıyorum.
    Çok güzel mesajlar vardı belki yenileri eklenir

• burda yazana gore greencard la silah alabiliriz dogru mudur acaba??

The federal DROS (dealer record of sale) has a space where you put either your citizen status or your alien registration number if you are a green card holder. You can buy a gun. As for carrying a gun, it's up to the state and your local permit-issuing agency.

Also, non-citizens cannot purchase a firearm from a federally licensed firearms dealer unless they have been a resident of their state for 90 days. So, tourists on short visits cannot walk into gun stores and buy a firearm.

• @celica evet, alınabilir.

• ⭐⭐

yukardaki yazida green card ile silah alabilirsiniz diyor,ancak uzerinde tasimaniz eyalet ve size silah alma ruhsat veren agenta ya bagli diyor

• @celica, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

burda yazana gore greencard la silah alabiliriz dogru mudur acaba??

The federal DROS (dealer record of sale) has a space where you put either your citizen status or your alien registration number if you are a green card holder. You can buy a gun. As for carrying a gun, it's up to the state and your local permit-issuing agency.

Also, non-citizens cannot purchase a firearm from a federally licensed firearms dealer unless they have been a resident of their state for 90 days. So, tourists on short visits cannot walk into gun stores and buy a firearm.

Ben aldim. Tasima belgesi de alacaktim ama Texas icinde gerek kalmadi 🙂

• Merhaba arkadaşlar uzun zamandır foruma girip bir şey yazmıyordum. Dün hem tatil için hem de ailemi görmek için İstanbul'a geldim. Amerika'da laptop'u açmaya bile zamanım olmuyordu. Sabah kahvaltı yapıp spora gidiyordum. Spor'dan gelip yemek pişirip işe gidiyordum. Evde yemek hazırlamak zaman istiyor, şimdi neden Amerikalılar dışarıdan yediğini anlıyorum. Yemek yapana kadar çalışsam daha fazla kazanırım ama dışarıdaki yemekleri sevmiyorum.

2 ay North Carolina'da kaldım. Amazon işine başvurmuştum ama training'deki testi geçemedim. Translate kullanmaya izin vermedikleri için soruları anlayamadım. Olmaması aslında daha iyi oldu bence. Arabamla Uber eats yaparak yarım gün çalışarak, Amazonun tam gün verdiği parayı yapıyordum. Kendi işim olduğu için kafam rahat istediğim gibi çalışıyordum.

Fikir vermesi için yazayım. Öğlen spora gidiyordumi gelip yemek yiyordum. İşe akşamüstü 5-6 gibi çıkıyordum ve gece 2'ye kadar filan çalışıyordum ama burası küçük bir yer olduğu için aralıksız çalışmıyordum. Akşam saat 10'dan sonra çoğu yer kapandığı için 10'dan sonra iş çok az oluyordu. Akşam 10'dan sonra açık olan restoran sayısı bir elin parmağını geçmiyor. Akşam 10'a kadar ortalama 100-120 dolar yapıyordum sadece Uber eatsle. Doordash ve türevleri açık olsa daha fazla yapardım çünkü burada DoorDash çok daha yoğun.

Uber eats yaparak haftada ortalama 1000 dolar yapıyordum. Bazı hafta 1300 yaptığım oldu. Gündüz çalışmadığım halde ve okullar kapalı tatil mevsimi olmasına rağmen. Delivery işleri kışın daha iyi oluyor.

Lyft açık ama Lyft'in kazancını beğenmedim. Bir de yolcu taşımak stresli bir iş bence. İnsan geriliyor, yolcu olduğu için daha dikkatli araba sürüyordum. Sadece bonus olduğunda Lyft yaptım. Mesala havaalanında 30-50 dolar bonus oluyordu o zaman yakınsam eğer gidip yapıyordum ama son günlerde hiç yapmadım.

Bir de müşteriyi almaya boş gidiyorsun, Lyft onun için ödeme yapmıyor. Atıyorum 10 mil boşuna yolcu almak için araba sürüyorsun. Uber eats'de her şey şeffaf, toplam kaç mil gidip kaç para alacağını gösteriyor. Bir de şansıma hep tipler daha yüksel geliyor bana. Örneğin 5 mil yol gidip 33 dolar aldığım siparişler oluyordu. En kötü 1 mile 1 dolar alıyordum. Lyftte 1 mile 60 cent filan veriyor. Buna yolcuyu almaya gittiğin mesafe dahil değil onu dahil etsen daha kötü oluyor.

North Carolinaya alışmaya başlamıştım ama bence sıkıcı bir yer. Bir ömür burada yaşamak istemezdim. Burası evli aileler için iyi bir yer. Steressiz sakin bir hayat hakim. Her yer orman güzel yerler ama yazları cehennem gibi sıcak ve nemli. Ayrıca yazları hemen hemen her gün kuvvetli yaz yağmurları yağıyor. Yağmurdan sonra çok boğucu bir hava oluyor. Dışarıda yürüyen kimseyi bulamazsınız hem mesafeler uzak hem de hava çok sıcak.

Benzin nispeten ucuzdu. İlk taşındığımda ortalama 4 dolardı, şimdi ortalama 3.50'ye düştü. Ben shell'den 3.39'a dolduruyordum. Günlük benzin masrafım 20-30 arası tutuyordu. Burada oda kiraları ortalama 800 dolar gördüğüm kadarıyla ama içinde kendine ait banyon var. Yinede buralar için pahalı bence.

Bir değişiklik olmazsa 3 Kasımda Amerika'ya geri döneceğim ama nereye döneceğimi henüz bilmiyorum. NC'den sonra NYC fazla kalabalık ve karışık geldi. Park yeri bulmak sıkıntı, Uber tarzı işler sıkıntı o yüzden bilmiyorum. NYC'de iyi bir gelirin yoksa yaşamanın bir anlamı yok bence. NC'de fazla sakin ve sıkıcı geldi. Bir de iklimini beğenmedim, kar soğuk seven biri olduğum için sıcak yerleri pek sevmiyorum.

Akrabam Virginia'ya taşındı, Washington DC ile arasında nehir var o kadar yakın. New York'u beğenmezsen eğer İstersen gelirsin beraber kalırız dedi. Ne yaparım henüz bilmiyorum ama NC güzel farklı bir tecrübe oldu. Uber gibi işlerin geçici işler olduğunun farkındayım. Kendimi geliştirmem gerekiyor ama yeni gelenler için büyük nimet bence.

Edit: NC'deki insanlar ekstra saygılı,kibar ve yardımseverdi. Dil bilmediğim için pek insanlarla konuşmuyorum bir de genel olarak çekingen utanan biriyim. Buna rağmen spor salonunda 4-5 arkadaş edindim. Hatta bir tanesi beyaz Amerikalıydı bana cep telefonunu verdi. NC'ye hoş geldin bir şeye ihtiyacın olursa ara lütfen dedi. Arada yazıp hal hatır soruyor filan.

Uber yaparken order almak için restorana girince kapı tutmalar, sir demeler filan. Buradaki insanlar çok iyiler. Şimdiye kadar ırkçılık yapan olmadı.

• iyi olur kardeşim zamanla alışırsın türliye bitik ekonomik olarak . devam et işine . işalllah iyi olacak.@Orhan-Cabarov

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |