Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@avar aslında çok güzel geçiyor ama şunu anladım nerede olursak olalım. Her yerde çalışmak zor para kazanmak zor ve her şey pahalı bunu gözlemledim ve bunun yanında değişik kültür değişik coğrafya din dil. Zaman farkı Özlem var tabi. Birde bunun gibi şeyler ama Allah’a hamdolsun ben yine kurulu bir düzene geldim. Allah herkese yardımcı olsun

• ⭐⭐

@emirgenco Türkiye’den farklı bir yer en azından burada kimse sana saldırmıyor trafikte kimse sana atar gider yapmıyor herkes genellikle yasalara uyuyor seni koruyan kanunlar var. Kimse karına kızına. Bakmıyor. Bu manada güvenli hissediyor insan Yeni bir yaşam olduğu için bazı şeyleri sindirmek alışmak biraz zaman alıyor hayırlısı

• @emirgenco
    Daha öncede sordum ama gözden kaçtı sanırım. Bidaha sorayım 🙂
    Hazır herşey sıcağı sıcağınayken sormuş olalım.
    En zorlandığın?
    En şaşırdığın?
    En sevdiğin?
    En sevmediğin (alışamam dediğin)?
    En ucuz gelen?
    En pahalı gelen?
    Keşke getirseymişim dediğin?
    Keşke getirmeseymişim dediğin?

• ⭐⭐

@avar en çok zorlandığım her zamanki gibi sabah erken uyanmak burada eşim 6 da kalkıyor ben 9 dan önce zor kalkıyorum
    En çok şaşırdığım eyaletler arası yasal işlemlerin farklı olması mesela eyalet değiştirince ehliyetinize yenilemek gibi
    En alışamayacağım şey pek yok gibi
    En ucuz gelen şey araba kiralamıştım dodge marka günlük 40 dolara
    Keşke getirmeseydim dediğim Türk kahvesi hala. İçmedim. Buradaki kahveler çok daha lezzetli
    Keşke daha fazla getirseydim dediğim şeyse Türk çayı peynir ve. Elbise olurdu Çünkü elbise burada pahalı. Bir pantolon 700 lira civarı Türkiye’de 90 liraya alıyordum :). 😀

• @emirgenco, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@avar en çok zorlandığım her zamanki gibi sabah erken uyanmak burada eşim 6 da kalkıyor ben 9 dan önce zor kalkıyorum
    En çok şaşırdığım eyaletler arası yasal işlemlerin farklı olması mesela eyalet değiştirince ehliyetinize yenilemek gibi
    Keşke getirmeseydim dediğim Türk kahvesi hala. İçmedim. Buradaki kahveler çok daha lezzetli
    Keşke daha fazla getirseydim dediğim şeyse Türk çayı peynir ve. Elbise olurdu Çünkü elbise burada pahalı. Bir pantolon 700 lira civarı Türkiye’de 90 liraya alıyordum :). 😀

E artık dolar kazanıyorsun para birimi olarak değilde alım gücüne göre düşünmek lazım 🙂 birde bildiğim kadarıyla Amerikadaki ürünler 1. kalite oluyor, örneğin TR deki Nike ayakkabı 3. sınıf bir tedarikçiden dağıtım yapılırken Amerikadaki Nike'lar 1. sınıf tedarikçilerden dağıtılıyor.

• Yasaklı

@vartorian, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@emirgenco, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

E artık dolar kazanıyorsun para birimi olarak değilde alım gücüne göre düşünmek lazım 🙂 birde bildiğim kadarıyla Amerikadaki ürünler 1. kalite oluyor, örneğin TR deki Nike ayakkabı 3. sınıf bir tedarikçiden dağıtım yapılırken Amerikadaki Nike'lar 1. sınıf tedarikçilerden dağıtılıyor.

Nike konusunun öyle olduğunu düşünmüyorum.
    Kalite farkı söz konusu değil.
    Türkiye’ de her model var mı? Hayır!
    Çeşitlilik dışında bir fark yok kalite vesaire.

Bir de herkes için tekstil i alım gücü olarak düşünmemek daha mantıklı. Günlük tüketim değil sonuçta. Tekstil ürünlerinin birçoğunu Türkiye’ den tedarik etmek en doğru seçim.

• @Ping-PONG Ayni fikirde degilim. ABD'de giyim urunleri Turkiye'ye gore birim fiyat uzerinden dusunurseniz cok daha ucuz.

Urun kalitesi buyuk ihtimalle aynidir diye dusunuyorum ama urunun yipranma durumu kesinlikle ayni degil. ABD'de insanlar cok yurumedigi ve genel olarak araba kullandigi icin, ayakkabilardan tutunda montlara hatta diger pantolon, gomlek, kazak gibi urunlere kadar hicbiri Turkiye'dekiler kadar cok cabuk yipranmiyorlar ve omurleri daha uzun oluyor. Ozellikle ayakkabilarin. 🙂 Bir diger bu durumu etkileyen faktor de burada yol ve kaldirimlarda toz olayinin cok fazla olmamasi. Heryer genel olarak yesillik oldugu icin tozlanma olayi da daha az.

• Yasaklı

@MySea, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@Ping-PONG Ayni fikirde degilim. ABD'de giyim urunleri Turkiye'ye gore birim fiyat uzerinden dusunurseniz cok daha ucuz.

Urun kalitesi buyuk ihtimalle aynidir diye dusunuyorum ama urunun yipranma durumu kesinlikle ayni degil. ABD'de insanlar cok yurumedigi ve genel olarak araba kullandigi icin, ayakkabilardan tutunda montlara hatta diger pantolon, gomlek, kazak gibi urunlere kadar hicbiri Turkiye'dekiler kadar cok cabuk yipranmiyorlar ve omurleri daha uzun oluyor. Ozellikle ayakkabilarin. 🙂 Bir diger bu durumu etkileyen faktor de burada yol ve kaldirimlarda toz olayinin cok fazla olmamasi. Heryer genel olarak yesillik oldugu icin tozlanma olayi da daha az.

Abi haklısın ama zaten kastettiğim bu. Birim fiyat olarak ucuz. Günlük tüketim olmadığı için 14x e çevirip dolarını TR den alışveriş yapabilirsin tatile geldiğinde. Bir jean e 1000 lira vermek yerine 200 lira verirsin.

Savunduğum şey bu. Gıda vesaire değil sonuçta. Yıllık yapılabilir bir alışveriş. 🙃

Diğer konu ise kişiden kişiye değişir. Ben şirket arabadı kullanıyorum 10 yıldır. Yakıt masrafımda yok. O kadar alıştım ki sigara almaya arabayla gidiyorum. 😂

• ⭐⭐

@vartorian burdanda 3 üncü sınıf vatandaş olduğumuzu anlayabiliriz şaka bir yana bunu yeni öğrendim saolasın

• ⭐⭐

@Ping-PONG burada Zara’ya uğradım ürünlerin neredeyse yüzde 30 u Türkiye’de üretiliyor

• ⭐⭐

@MySea Buda doğru abi haklısın burada herkes araç ile ulaşım sağladığı için. Giyisiler ve ayakkabılar tozlanmıyor bile. Ben ömrümde ilk defa evde ayakkabıyla dolaşıyorum insanları görüyorum ev terlikleri ile alışverişe gidiyorlar 🙂

• ⭐⭐

@Ping-PONG evet açıkçası ben birim olayını hala kafamda bitiremedim çünkü alışmışız Türkiye’de sefil hayat sürmeye bunu kendim için söyledim ). O yüzden ne alırsam alayım direkt 14 ile çarpıyorum 🙂 evde 850 dolar temizlikçiye ödeme yapıyoruz aylık. Ama bu parayı kardeşim polis olduğu halde zor alıyor Türkiye’de

• Tekstil konusunda sunu soyleyebilirim, ABD de satilan urunlerin %99 ithal. Maliyetler yuksek oldugu icn disarida uretilip geliyor. Uretim merkezlerinden biri de Turkiye. Eger markali birsey almayacaksaniz TR'den alsiveris kesinlikle daha ucuza gelecektir. Marka isin icine gelince kur farki devreye giriyor vs. Ama bu demek degil ki ABD den teksilt almayin, abarti fiyati olmayan seyleri alip giyin gonul rahatligiyla. TR ye tatile gidince de kafaniza gore alisveris yapar donersiniz ☺

• ⭐⭐

@sigmoidalmammal mantıklı reis

• .....giyim ihtiyaci olan bir cok sey,amerikada satilan diyelim,asya ulkelerinde uretilmektedir,markasi meshur markadir ama imal yeri hindistan pakistan, thailanda vietnam ve buna benzer ulkelerde oluyor.patron bana 10 dolara satacagim pantolon uret derse olur, veya bana 150 dolara satacagim pantolon uret derse, tabiki daha iyi kalite kumasdan pantolon uretilecek,imalat esnasinda cok SIKI kontroldan gececek..mysea arkadasin dedigi gibi burdada millet araba ile calismaya gider araba ile gelir,araba ev bahcesinden cikar gider, aksam yine gelip ev bahcesi icine girer,ayakkabi eskitmek kolay olmaz,kendimin 5-6 cift spor ayakkabim var, giymeye sira gelmiyor.
    ....bir kac yil evvel yegenimin esinin yegeni turist olarak geldi,bir kac ay kaldi uyanik delikanli hukuk okuyor, burda bir turk restaurantinda geceleri calisti, eline nakit para verdiler,,,,,250 dolarlik spor ayakkabi almis, yahu bu ayakkabi turkiyede cok pahali almam imkansiz diyor...kur parklarindan nturkiyeye gelen yabanci giyecekler gercekten pahali,gecen turkiyeye gidisimzde hatun kucuk bir valize ozendi 4 teker caryy-on canta,kirmadim aldik,kur ayarlamasi yapinca australyadaki ayni fiata geldi,ya ne salaklik yapip onu buraya kadar tasidik diye kendime kizdim...

..amerikada da cok fakir insanlar var ama calismak isteyen herkese is olanagi var zannediyorum,turkiyede fakir daha cok,iptidai evlerde yasiyanlar cok,everinde sicak suyu olmiyan da cok

• Amerikada satılan X marka ürün ile Türkiyede satılan aynı X marka ürün kalite açısından bazı markalarda değişiklik gösterebiliyor. Örnek vermek gerekirse Nine West Amerikada satılan bir bayan ayakkabısı ile aynı markanın TR mağazasında satılan ayakkabıların kalitesi aynı değil. Bu zannedersem bir marka - şirket politikası çünkü bunu uygulamayan markalarda mevcut. Buna da örnek Banana Republic ve Gap'i verebilirim, TR'de satılan bu iki markanın ürünü ile Amerika'da satılan ürünler aynı kalitede ama Nine West gibi aynı marka adı altında Tr'ye daha alt segment - kalite ürünler gönderenlerde mevcut. Model çeşitliliği açısından da tabiki TR'de Amerikaya göre çok daha kısıtlı seçenekler mevcut.

• @AE123 buna bakarsanız Türkiye'de üretilen bir meyveyi Avrupa'da yediğinizde Avrupa'da yediğinizin tadı da daha güzel oluyor 🙂

Maalesef Türkiye son 8-10 yıldır bu şekilde. Özellikle zamanında kaliteli ürünler üreten tekstil markaları bile LCW ile rekabet edebilmek için kalitelerinden ödün verdiler.

Şu an Türkiye'de çok pahalı gördüğüm bir şeyi almama motivasyonum: "Amerika'da 50 dolara alırım" düşünce şeklim 😃 Umarım o günleri görebilirim.

• ⭐⭐

@AE123 buna örnek iç piyasada verebilirim mesela bir arkadaşım vardı ülkerde çalışıyordu mesela Ülker’in ürününü normal bir markete aynı ürünün satış fiyatı ile bim şok gibi marketlerde aynı olmuyormuş mesela bim Ülker’e bana aynı ürünü örnek 70 kuruşa üret diyormuş Ülker’de malzemeyi daha az kullanıyor daha ucuza ürün üretiyor

• Yasaklı

@emirgenco, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@AE123 buna örnek iç piyasada verebilirim mesela bir arkadaşım vardı ülkerde çalışıyordu mesela Ülker’in ürününü normal bir markete aynı ürünün satış fiyatı ile bim şok gibi marketlerde aynı olmuyormuş mesela bim Ülker’e bana aynı ürünü örnek 70 kuruşa üret diyormuş Ülker’de malzemeyi daha az kullanıyor daha ucuza ürün üretiyor

Aynı isimle yapamaz bu dediğinizi. O ürünün üzerine ülker yazamaz. Hatta marka değeri yüzünden yazmaz da. Eğer bir çikolatanın üstünde ülker yazıyorsa nereden alırsanız alın aynı kalitededir. Böyle bir şey söz konusu değil ve yasal da değil. Aynı ambalaja sahip iki gıda ürünün biri diğerinden farklı olamaz.

Arkadaşınızın dediği şey yapılıyor evet ama yeni bir marka ve yeni bir ambalaj ile. Eğer size bunun aksini söylediyse kendisi bir karalama kampanyasının içindedir. İnanmamanızı tavsiye ederim.

• ⭐⭐

@Ping-PONG söz konusu inanmak değil açıkçası sadece böyle söylemişti

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |