Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@emirgenco, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Pensilvania Philedelphia taraflarında bir litre benzin 4 4 buçuk dolar. Bi ekmek 3 yada 4 dolar tabi gramajı bi tık fazla kiralar tam bilmiyorum ama müstakil bir ev 500 bin dolar ile 2 milyona kadar değişkenlik gösteriyor çevresi evin özellikleri vs değişkenlik gösteriyor bi akşam yemeğine gitsen iki kişi en az 50 60 dolar ödemeden çıkamazsın. Araba fiyatları ben 16 bin dolara 2014 kasa cc aldım 90 bin km de maaşlar bir restaurantta çalıştığınızı düşünürsek saatlik 15 25 dolar arası değişiyor. Doğalgaz faturası ayda 300 dolar. Geliyor çünkü bizim müstakil evde olduğumuz için su fazla değil su ucuz elektirik. Pahalı Gelir vergisi olarakta yüzde 20 vergi kesiyor devlet burada

1 litre benzinin 4-4,5 dolar olduğuna emin misiniz? Böyle bir şey mümkün değil. 1 galondur o 😃 Yani 3,785 litre. Yani 1 litre benzin 1,05 dolar yapar. Yanlış bilgi vermişsiniz.

• @serkanist sakinim zaten. cok celiskilisiniz. Hem pastam dursun hem karnim doysun yok. Bende zaten dolayli olarak toz pembe bir tablo olmadigini anlatmaya calisiyorum. Demek istedigim eger cok yasamak istiyorsaniz hep hayal kuracaginiza birakin gelin gorun demek istedim. Yoksa ister emekli olunca gelin ister 1 gun sonra gelin. Sizin icin sonuc degismeyecek. Bol sans

• ⭐⭐

@abrakadabra özür dilerim olabilir.

• Konu son sayfalarda ana ekseninden uzaklaşmış biraz. Malum bu yıl kazanan talihliler de Mart ayındaki yoğun mülakat takvimi ile birlikte yavaş yavaş yolcu olacaklar kısmetse. Ekonomik dengelerin -Türkiye'deki kadar olmasa da- biraz değiştiği şu son dönem için ilk sayfalardaki gibi güncel aylık yaşam maliyeti tablosu paylaşabilecek arkadaşlara müteşekkir oluruz.

• Farmers Market:

Salatalik (1.4 lbs): $3.56
    Domates (6.5 lbs): $6.44
    Pancar (3.4 lbs): $2.69
    Karides - Temizlenmis (4.6 lbs): $32.43
    Organic yumurta (36 adet): $8.97
    Sogan (3 lbs): $2.60
    Mantar (0.5 lbs): $2.69
    Patates (4 lbs): $3.99
    Fistik (4 lbs): $5.99
    Maydonos (2 buket): $1.79
    Blue cheese (150 gr): $3.49
    Elma (4 lbs): $3.49

Toplam: $78.13

• Marshalls :

Italyan siyah zeytin (5 lbs): $14.99

• Houston, TX
    Kira - 1500 (1+1 ortalamadan büyük daire, çöp, çöp valet, su, kanalizasyon, ilaçlama, kedi kirası dahil)
    Elektrik - 150 (Kış, yazı göreceğiz)
    Market - 600-700 (Et tavuk vs yok)
    İnternet - 75 (Gigabit)
    Renters Insurance - 35 (Kapsamlı, kiramı 12 indiriyor ayrıca)
    Auto Insurance - 250 (1 araç 1 sürücü, yaşım genç ve Amerika ehliyeti yok henüz, normalin çok üstü çoğu kişi için ama en ucuzu buydu benim için, en kapsamsızı)
    Health Insurance - TBD (Yok henüz)
    Yakıt - Türkiye'den biraz düşük fiyatlar, toplam mile bağlı aylık masraf

• Newark, Delaware (guncelleme)

Mortgage: $1300
    Elektrik/dogal gaz (ayni faturada): $200 (kis aylari). Yaz aylarinda $90-$120 araliginda.
    Su: $45
    Cop: $30
    Internet: $80 (Gigabit)
    Cep tel (T-mobile 4 hat, hersey sinirsiz): $100
    Auto insurance (2 arac-2 sofor full coverage): $170
    Benzin: $150 aylik
    Market alisveris: $800-$1000 civarlarinda

• @mysea Abi market alışverişi ortalamanın üstünde sanki, genelde 400/500 civarı yazmışlar. Sizin aileniz kaç kişilik?

• @vartorian 3 kisilik. Diger insanlari bilemem ama bizim haftalik market alisverisi (temizlik maddeleri, pasta/borek malzemeleri ve benzerleri falan da dahil) ortalama $200-$250 civarlarinda.

• ⭐⭐⭐

@isik, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Houston, TX
    Kira - 1500 (1+1 ortalamadan büyük daire, çöp, çöp valet, su, kanalizasyon, ilaçlama, kedi kirası dahil)
    Elektrik - 150 (Kış, yazı göreceğiz)
    Market - 600-700 (Et tavuk vs yok)
    İnternet - 75 (Gigabit)
    Renters Insurance - 35 (Kapsamlı, kiramı 12 indiriyor ayrıca)
    Auto Insurance - 250 (1 araç 1 sürücü, yaşım genç ve Amerika ehliyeti yok henüz, normalin çok üstü çoğu kişi için ama en ucuzu buydu benim için, en kapsamsızı)
    Health Insurance - TBD (Yok henüz)
    Yakıt - Türkiye'den biraz düşük fiyatlar, toplam mile bağlı aylık masraf

Renter insurance icin lemonade’e bakabilirsiniz. Auto insurance hangi sirketten ve coverage detaylarini yazabilir misiniz? Market 600-700 icerisinde et, tavuk olmamasi kotu olmus. 3 kisilik aile icin alisveris yaptigimda ayni fiyatin icerisine et, tavuk dahil edilmis oluyor bizde. Herkesin ihtiyac kalemleri ayni olmuyor haliyle.

US’e girisinizden 60 gunu gecmediyse healthcare.gov (marketplace) dan saglik sigortasi yaptirmanizi tavsiye ederim. En cok pismanlik duyacaginiz kisim olabilir burada.

• ⭐⭐

@mysea abi biz 5 kişiyiz evde genelde haftalık 1000 dolar gidiyor. Elektirik su gaz bunlar hariç 🙂

• @keysnambır Healthcare.gov için çok geç malesef.
    Renter insurance zaten lemonade, auto progressive. En alt kapsam, Texas minimumu.

• ⭐⭐⭐

@isik Amerika ehliyetiniz olmadigi kismi atlamisim. Yastan ziyade bu kisim fiyatinizi artiriyor olmali. Bir an once ehliyeti almaya calisin lutfen. Turkiye ehliyetinin gecerliligi yerlesikler icin 90 gun ile sinirli Texas eyaletinde.

• ShopRite:

Acili tavuk sosu (2 sise): $6.58
    Lavas ekmek (8li 2 paket): $3.98
    Badem unu (1 lbs): $6.99
    Dana kiyma (3.26 lbs): $13.99
    Dana et (4.5 lbs): $15.28
    Tavuk gogus (5 lbs): $16.00
    Tavuk salam (3 paket): $6.60
    Dogal yumurta (36 adet): $7.50

Toplam: $77.20

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

ShopRite:

Acili tavuk sosu (2 sise): $6.58
    Lavas ekmek (8li 2 paket): $3.98
    Badem unu (1 lbs): $6.99
    Dana kiyma (3.26 lbs): $13.99
    Dana et (4.5 lbs): $15.28
    Tavuk gogus (5 lbs): $16.00
    Tavuk salam (3 paket): $6.60
    Dogal yumurta (36 adet): $7.50

Toplam: $77.20

australyaya gore et fiatlari biraz ucuz gorunuyor,yumurta biraz pahali gibi geldi.

.bazi amerikan programlarinda turnpike kelimesi geciyor,tam anlami nedir.

• @sir-altan Turnpike uzerinde toll olan bazi parali yollara verilen isim olarak kullaniliyor. Bazen expressway, toll road, toll highway diye de isimlendirilir.

• @vartorian aylık 400/500 çok düşük bir sayı gibi geliyor. Kaliteli yaşamak için gitmek istediğim yerde şahsen zindana çevirmek istemiyorum hayatı 😃

• @Hopes1, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@vartorian aylık 400/500 çok sallama bir rakam gibi geliyor. Kaliteli yaşamak için gitmek istediğim yerde şahsen zindana çevirmek istemiyorum hayatı 😃

400-500 mutfak masrafi diger masraflar degil ve gayet normal bir rakam. Kaliteli yasamdan kastiniz nedir? Her aksam masamda Kobe Beef olsun demiyorsaniz bu rakamlar gayet normal yani 🙂

• @TMG ehehe elbette Kobe bizi aşar 😃 Ancak hani dışarıya çıkma vs de olsun isterim ben bunları hep aynı şeyin içinde düşünüyorum

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

110

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.1k

| | | |