Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @gucarslan evet iş sebebiyle taşınıyoruz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@chuck hayırlı olsun şimdiden. oradaki tecrübelerinizi de merakla bekliyoruz. bol şans..

• herkese merhaba, çok güzel bir forum çok şey öğrendim, paylaşım yapan herkese teşekkürler. Biz L1a vizesi ile Kentucky, Louisville’ e gelmeyi düşünüyoruz, orada yaşam nasıldır birebir deneyimleyen, şu an yaşayan/yaşamış olan birilerinden yardım rica ediyorum. Hem yaşam maliyetleri, hem de sosyal doku hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 4 kişilik bir aileyiz çocuklarımızdan biri 7 yaşında diğeri 6 aylık. Çocuğumuz ingilizce bilmediği için okulda zorlanır mı, kurs vb ile desteklemek gerekir mi yoksa böyle öğrenciler için okullarda programlar var mıdır? Bir de hangi bölgelerde ev tutmak daha iyi olur? İş endüstri bölgesinde, okul/iş/ev mesafe dengesini en iyi, nezih hangi bölge ile sağlarız? Bir de ben bebek nedeniyle bir süre çalışamıcam, bu süreçte İngilizcemi ilerletmek için makul fiyatlı ya da free kurs önerileriniz var mıdır? Çok soru sordum kusura bakmayın nolur, insan birden hayatını değiştirmeye kalkınca kafada deli sorular.. Cevaplarsanız çok minnettar olurum, bir de sağlık sigortası özellikle çocuklar için ne kadardır? Covid nedeniyle Türkiye’de aşı yaptırıp mı gelmek lazım? Abd hangi aşıyı kabul ediyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kfc, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

herkese merhaba, çok güzel bir forum çok şey öğrendim, paylaşım yapan herkese teşekkürler. Biz L1a vizesi ile Kentucky, Louisville’ e gelmeyi düşünüyoruz, orada yaşam nasıldır birebir deneyimleyen, şu an yaşayan/yaşamış olan birilerinden yardım rica ediyorum. Hem yaşam maliyetleri, hem de sosyal doku hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 4 kişilik bir aileyiz çocuklarımızdan biri 7 yaşında diğeri 6 aylık. Çocuğumuz ingilizce bilmediği için okulda zorlanır mı, kurs vb ile desteklemek gerekir mi yoksa böyle öğrenciler için okullarda programlar var mıdır? Bir de hangi bölgelerde ev tutmak daha iyi olur? İş endüstri bölgesinde, okul/iş/ev mesafe dengesini en iyi, nezih hangi bölge ile sağlarız? Bir de ben bebek nedeniyle bir süre çalışamıcam, bu süreçte İngilizcemi ilerletmek için makul fiyatlı ya da free kurs önerileriniz var mıdır? Çok soru sordum kusura bakmayın nolur, insan birden hayatını değiştirmeye kalkınca kafada deli sorular.. Cevaplarsanız çok minnettar olurum, bir de sağlık sigortası özellikle çocuklar için ne kadardır? Covid nedeniyle Türkiye’de aşı yaptırıp mı gelmek lazım? Abd hangi aşıyı kabul ediyor?

Hosgeldiniz. Sorulariniz cok farkli alanlarda 🙂

Size tavsiyem tum sorularinizin cevabini ilgili basliklarda aramaniz yonunde, maalesef bu sekilde toplama sorulardan olusan iletilere genelde cevap verilmiyor 🙂 Ama bir baslik altinda ilgili sorulari sorarsaniz eminim cevap gelecektir.

• @crazycells haklısınız 😂 orada yaşayan birini bulursam tüm soruları toptan sorayım demiştim.

• ⭐⭐

@redur47, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Wisconsin Door County 2 kişi için
    Kira+elektrik+su+ısıtma+internet $700-800
    Mutfak Masrafı :$400
    Araba Sigortası: $170 (iki kişi iki araba)
    Yakıt:$200
    Sağlık Sigortası N/A
    Cep Telefonu: $70
    Gelir Ortalama: 2500-3000

Ev 1+1 mi yoksa 2+1 mi acaba? Bir de ne iş yapıyorsunuz bilgi verme şansınız var mıdır?

• 2 yerde yasadim simdiye kadar

North Babylon NY 1 bedroom 50 m2

Kira+elektrik+su+isinma+internet - 1600$
    Mutfaf 400$
    Araba Insurance - 270$ (tek araba)
    Cep telefonu + telefonlar aylik 2 tel 2 hat - 180$
    Gelir 5000$

Raleigh NC 3 bedroom 200 m2

Kira+elektrik+su+isinma+internet 1750$
    mutfak 200$
    Araba Insurance - 107$ (tek araba)
    Cep telefonu + telefonlar aylik 2 tel 2 hat - 180$
    Gelir 4800$

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nuri elinize saglik

• Bir yaşam maliyeti örneği de ben vermek istiyorum:
    Eşim ve ben aylık yaklaşık 8,500-9,000$ kazanıyoruz, ancak yaşadığımız yerdeki giderler de buna bağlı olarak yüksek olduğunu belirtmeliyim,
    Birde bulunduğumuz county de aslında olabildiğince ekonomik yaşamaya çalışıyoruz..
    Bu konuda nerede hata yapıyoruz bir türlü işin içinden çıkamıyorum. Amerikan rüyası denilen şeyi ben yakalayamadım malesef.
    İşin açıkcası burada bu kadar kazanıp böyle harcamak yerine mesela Houston'da 5,000$ kazanmak daha iyi sanki...
    Ciddi ciddi relocation yapmayı düşünmeye başladık...

Aylık gelir gider tablosu kabaca şöyle:
    Aylık kazanç ortalama : 9,000$
    Mortgage aylık ödeme : 3,500$ (uzun vadeleri sevmediğimden 10 yıllık tercih etmiştim, bu sebeple biraz yüksek olabilir)
    Aile mutfak giderleri : 1,500$
    Kredi kartı : 1,500$
    Elektrik : 150$
    Su : 200$
    Telefon faturaları : 200$ (2 adet)
    Internet + digital tv : 120$
    Araç yakıt + sigorta vs : 1000$
    harçlık, sosyal f. ve diğer giderler : 1,000$
    -----------------------
    toplam 9,170$

Bi türlü bütçeyi tam denk getiremiyorum, maaş dönem sonunda cebimde çok cüzi rakamlar kalıyor.
    Örneğin burada bir mc donalds a gittik, oğluma bir chikken royale menu ve kendime bir bigmac burger söyledim toplamda 65$ tuttu.
    Mesela burada benzinin galon fiyatı : 27$
    1 kg standart daha biftek 100$

(mesaj ironi içerir, rakamları tl ye çevirip İzmir e uyarlayınca kabaca bu çıkıyor)

• @orhancengizk, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Bir yaşam maliyeti örneği de ben vermek istiyorum:
    Eşim ve ben aylık yaklaşık 8,500-9,000$ kazanıyoruz, ancak yaşadığımız yerdeki giderler de buna bağlı olarak yüksek sanki,
    Birde bulunduğumuz county de aslında olabildiğince ekonomik yaşamaya çalışıyoruz..
    Bu konuda nerede hata yapıyoruz bir türlü işin içinden çıkamıyorum. Amerikan rüyası denilen şeyi ben yakalayamadım bi türlü.
    İşin açıkcası burada bu kadar kazanıp böyle harcamak yerine mesela Houston'da 5,000$ kazanmak daha iyi sanki...
    Ciddi ciddi relocation yapmayı düşünmeye başladık...

Aylık gelir gider tablosu kabaca şöyle:
    Aylık kazanç ortalama : 9,000$
    Mortgage aylık ödeme : 3,500$ (uzun vadeleri sevmediğimden 10 yıllık tercih etmiştim, bu sebeple biraz yüksek olabilir)
    Aile mutfak giderleri : 1,500$
    Kredi kartı : 1,500$
    Elektrik : 150$
    Su : 200$
    Telefon faturaları : 200$ (2 adet)
    Internet + digital tv : 120$
    Araç yakıt + sigorta vs : 1000$
    harçlık, sosyal f. ve diğer giderler : 1,000$
    -----------------------
    toplam 9,170$

Bi türlü bütçeyi tam denk getiremiyorum, maaş dönem sonunda cebimde çok cüzi rakamlar kalıyor.
    Örneğin burada bir mc donalds a gittik, oğluma bir chikken royale menu ve kendime bir bigmac burger söyledim toplamda 65$ tuttu.
    Mesela burada benzinin galon fiyatı : 3.7$
    1 kg standart daha biftek 100$

(mesaj ironi içerir, rakamları tl ye çevirip İzmir e uyarlayınca kabaca bu çıkıyor)

Sabah sabah kufrettim bak sana 😃

Hangi eyalet lan bu diye ioku oku oku...

Son cumle ...

@cryzsell forumda evli, cocuklu Imir'li troll istemiyoruz 🙂

@orhancengizk Valla guluyoruz aglancak halimize demekten baska bir sey gelmiyor elimden. Allah yardimciniz olsun...

Ben 2017 basinda geldigimde 9bin liraya cogunlugun ustunde bir hayat yasaniyordu...

• Bende her ay kredi karti ile 1500$'lik ne aliyor olabilir diye dusunmustum. En buyuk gider ev kirasi/kredi odemesi sonrasi mutfak masrafi tum mutfak masrafi kredi karti ile yapiliyor ise mukerrer yazmis olmali diye dusunmustum ancak mesaj'in sonunu gorunce dusunmeyi biraktim 😄

• @orhancengizk Kederle okudum, sonunda ohh çektirdi. 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• Sevgili dostlar, biraz tebessüm için yazdım 🙂
    Bu arada benzinin galon fiyatını yanlış yazmışım, onu da düzelttim 3.5 değil yaklaşık 27$ olacaktı. 😃

Ayrıca evet, ağlanacak halimize gülüyoruz malesef...

• @semavi, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Son cumle ...

@cryzsell forumda evli, cocuklu Izmir'li troll istemiyoruz 🙂

@orhancengizk Valla guluyoruz aglancak halimize demekten baska bir sey gelmiyor elimden. Allah yardimciniz olsun...

Ben 2017 basinda geldigimde 9bin liraya cogunlugun ustunde bir hayat yasaniyordu...

😃 😃 😃

İşin gerçeği aylık kazanç 10-11 bandında ama durum yinede yukarıdakinden farklı değil, sadece ortalama iki kişi çalışan iş güç sahibi bir aileyi tarif etmek için verdim örneği ama eğitimli ve iş güç sahibi aileler bile bu durumda iken, daha düşük gelirlerle yaşamaya çalışan tüm insanların önünde saygı ile eğiliyorum.

Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, insanlar hak ettiği gibi yönetilirmiş. Eğer, Amerikada böyle bir tablo olsa oradaki insanları vereceği tepki ile ülkemiz insanın verdiği tepkiyi doğru analiz etmek lazım...

• @Stiff, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@orhancengizk Kederle okudum, sonunda ohh çektirdi. 🙂

Sonunda ohh çekebilmek ne acı değil mi??
    Mesajın sonundaki tebessüm aslında acı bir tebessüm...

• @orhancengizk, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@semavi, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Son cumle ...

😃 😃 😃

İşin gerçeği aylık kazanç 10-11 bandında ama durum yinede yukarıdakinden farklı değil, sadece ortalama iki kişi çalışan iş güç sahibi bir aileyi tarif etmek için verdim örneği ama eğitimli ve iş güç sahibi aileler bile bu durumda iken, daha düşük gelirlerle yaşamaya çalışan tüm insanların önünde saygı ile eğiliyorum.

Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, insanlar hak ettiği gibi yönetilirmiş. Eğer, Amerikada böyle bir tablo olsa oradaki insanları vereceği tepki ile ülkemiz insanın verdiği tepkiyi doğru analiz etmek lazım...

Amerika'dada konut ve tasit piyasalarina bakilirsa, enflasyon korkulari ortaliga yayilmaya basladi. FED henuz bekle-gor politikasi izliyor ama yakinda mudahale etmesi kacinilmaz olacak gibi.

Trump donemini mumla aramak da var isin icinde 😛

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@orhancengizk, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@semavi, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Son cumle ...

😃 😃 😃

Amerika'dada konut ve tasit piyasalarina bakilirsa, enflasyon korkulari ortaliga yayilmaya basladi. FED henuz bekle-gor politikasi izliyor ama yakinda mudahale etmesi kacinilmaz olacak gibi.

Trump donemini mumla aramak da var isin icinde 😛

Stimulation paymentlar sonrasi zaten bir enflasyon beklentisi vardi. Asil issizlik sorununa nasil bir cozum bulacaklar merak ediyorum. Her yer eleman ariyor ama saatlik ucreti dusuk oldugu icin insanlar calismak istemiyor. Nasil bir denge kurulacak?

• @sigmoidalmammal Bunu cozebilmek icin oncelikle covid nedeniyle extra odenen issizlik maas odemelerini artik kaldirmalari gerekiyor ki insanlar mecburen sokaga cikip is arasinlar. Aksi takdirde, evde butun gun TV izleyerek haftalik issizlik maasi alabiliyorken, kimse disariya cikip is arayip, calismak istemez.

• Tanidigim birkac tane kisi var, covid nedeni ile Mart 2020'den bu yana issizlik maasi aliyorlar. Iclerinde 2 tanesi de Turk. Isteseler aninda is bulup calisabilirler ama istemiyorlar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |