Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @caglaror Hocam home office tax deductions konusunda cok dikkatli olmanizi tavsiye ederim.

Eger kendi isinizi evden yurutmuyorsaniz, home office deductions yapamazsiniz. Yani kisaca baskasina calisiyorsaniz, W2 aliyorsaniz, isterse tum zamanli telework veya remote calisin, home office deductions yapamazsiniz!

Kendi isinizi home office den yapiyorsaniz da belirli kriterler var. Hepsini karsiliyor olmaniz gerekiyor. Yani ya hep ya hic durumu.

Bir de home office tax deductions, o isden elde ettiginiz income miktarini gecemez. Yani zarar gosteremezsiniz 😊

.

• @MySea Aslinda bizim isler cok daha karmasik. Ayni anda contractor ve W2 bir de kendi isimizi birlikte yurutuyoruz. Zamanlama konusu kesinlikle ayirtedilemez. Yani 3-4 tane ayni start-stop saat koyup anlik hepsini durdurup baslatmamiz lazim. Boyle olunca yemek, ofis ihtiyaclari, internet, mobile data hatti, elektrik gibi giderler corba oluyor. Biz ozellikle metrekare hesabini yaptigimiz hesaptan vazgectik, ama bazi giderleri de homeoffice icinde kabul ettik, disardan yemek zorunda kaldigimiz yemek gibi, cihazlarin bazilari cok elektrik tuketen cihazlar onlari belli oranda elektrige dahil ettik, ve bunlar gibi oranlarini somut tespit edemedigimiz giderleri paylastirdik.
    Temel kriterimiz o harcamayi o is olmasa yaparmiydik oldu. Yani isi tabancasi kullaniyoruz bir isimizde, o dogrudan isin kendisiyle ilgili gider seklinde.
    Artik W2 icin gereken interneti de oteki isin icinden ayirt edemeyecegimizden gomduk gitti 🙂
    TurboTax in risk/uyari sistemine guveniyoruz 🙂

• @caglaror Forumdaki Hukuk Burosu benzeri bir de Vergi Burosu olmali, malum ciddi is ve yeni gelenler icin bilinmezlerle dolu. Bu sene de bildirimi yaptik gitti. Sabit bir tek isimiz olsa da kurtulsak katmerli islerden 😕
    Tum cevaplar icin cok tesekkur ederim.

• @caglaror Katiliyorum, bir de vergi konusu olmali forumda. Ancak ben vergi uzmani veya CPA degilim. Bu alanda uzman birisi sorulara cevap vermeli. Benimki sadece bir hobby diyelim 🤣🤣

• Merhaba Freetaxusa üzerinden vergi iadesi doldurmaya çalışıyorum ama bir kaç noktada takıldım, Eylül 2023 de Ülkeye giriş yapıp sonrasında W2 ile çalışmaya başladım, NY da çalışıp NJ de ikamet etmekteydim. W2 formunda hep NJ üzerine kesilen vergiler var benim NY için ayrıca bir vergi iadesi başvurusunda bulunmam gerekiyor mu? sadece Federal ve NJ için başvuracağım olarak anladım, ikinci olarakta buraya yıl sonunda geldiğim için 6 ay kuralını sağlamasamda resident olarak başvuru yapmam gerekiyor diye düşünüyorum bu konu hakkında fikriniz nedir? Çok teşekkür ederim

• @heycan, formu doldururken state-1, state-2 … gibi bölümler var diye hatırlıyorum. W2 de görünen işveren eyaleti ile farklı eyalette ikamet ediyorsanız, o kısımları doldurmak gerekir diye biliyorum. Muhasebe yada vergi uzmanı değilim, dipnot.

• @heycan NY da calistiginiz icin NY non-resident ve NJ de yasadiginiz icin NJ resident olarak her iki eyalette de vergi beyani yapmalisiniz.

• Uber için araba satın aldıysanız, bunu 179 da expense olarak bildirebiliyor musunuz? Teşekkürler.

• Merhabalar, iyi günler. Ben ve eşim 2023 Mart da ilk girşimiz ile green cardlarımızı aldık. İkinci girişimizi de 13 Mart 2024 de yaptık. İlk defa vergi beyanı yapacağız ve bu durum ile iligli sorularım olacak fakat öncesinde durumu özetleyeyim;

• Green card üzerinde yazan bilgiye göre 21 Mart 2023 tarihinden itibaren mükellef olacağız.
    • Amerikada eşim ve ben hiç çalışmadık dolayısyla Amerikadan gelirimiz yok.
    • Ben Singapurda doktora öğrencisiyim ve oradan aylık 3200 Singapur doları burs alıyorum. (şu anki kurdan takribi 2400 USD ediyor)
    • Bu ücret net benim kazancım olup IRS sitesinden kontrol ettiğim kadarıyla herhangi bir muafiyete girmiyor.
    • Kripto borsalarında al sat yaptım fakat kar elde etmedim (borsayı singapurdaki parayı TR ye aktarmak için kullandım daha çok, kriptolardan kar elde etme amaçlı alıp bekletmedim)
    • hisse senedi aldım fakat henüz satmadığım için kar elde etmedim. (hatta vergi mükellefi olduğumuz 2023 mart öncesinde almıştım)
    • Eşim ile joint olarak vergi beyanı yapacağız.
      Mükellef olduğumuz 21 Mart 2023 - 31 Aralık 2023 aralığı için vergi beyanı yapmamız gerektiğini anlıyorum.
      Sorularım:
    1. 21 Mart 2023 - 31 Aralık 2023 tarihlerinde doktora bursundan elde ettiğim gelir (Nisanda yatan burstan hesapladım) 2400 x 9 = 20600 usd. Bu BAĞLAMDA 2023 yılı için 24 000 dolardan az gelir olduğu için vergi öder miyiz ?
    2. Vergi beyanında bulunurken durumumuz özelinde nelere dikkat etmeliyiz?
      Saygılarımla.

• @emreb17 Hocam, aldiginiz bursu sadece ve sadece okul icin harciyorsaniz, vergiye tabii degil. Ama barinma, gecim vs icin harciyorsaniz, vergiye tabiidir. Asagidaki siteyi inceleyin:

• @kemal-toprak Vergi beyani sirasinda bunu soracak size. Ama genelde bir arac bile olsa soylediginiz sekilde kabul etmiyor. Siz gider kaydederseniz incelenme riskini arttirabilir. Bunun yerine Uber kazancindan buyuk oranda tax credit donuyor. Saniyorum temel giderlerin uzerine amortisman gibi birsey de hesapliyor. Bunu da Uber'de yapacaginiz milage a oranli yapiyor. Uber'de contractor olarak calistigimizdan tam olarak ticari bir yatirim gibi gormuyor araci. Sordugunuzun cevabi aracin kullaniminda yatiyor aslinda. Araci 100% expense gosterirseniz satarken de kar gostermeniz gerekecektir. Bence mantikli olmadigindan gider gosterilemez.

• @caglaror, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@kemal-toprak Vergi beyani sirasinda bunu soracak size. Ama genelde bir arac bile olsa soylediginiz sekilde kabul etmiyor. Siz gider kaydederseniz incelenme riskini arttirabilir. Bunun yerine Uber kazancindan buyuk oranda tax credit donuyor. Saniyorum temel giderlerin uzerine amortisman gibi birsey de hesapliyor. Bunu da Uber'de yapacaginiz milage a oranli yapiyor. Uber'de contractor olarak calistigimizdan tam olarak ticari bir yatirim gibi gormuyor araci. Sordugunuzun cevabi aracin kullaniminda yatiyor aslinda. Araci 100% expense gosterirseniz satarken de kar gostermeniz gerekecektir. Bence mantikli olmadigindan gider gosterilemez.

Bir araci eger is icin kullanmak adina almissaniz, masraflari vergiden deduct yapabilirsiniz; ancak, araci sadece ve sadece is icin kullanmak zorundasiniz. Hem is hemde gunluk hayatinizda kullaniyorsaniz, araci deduct yapamazsiniz. Yani bunu yapabilmek icin iki araciniz olmali. Birisi sadece is icin, digeri de gunluk ozel kullanim icin.

Is icin kullandiginiz aracin masraflarini yani yag degisimleri, maintenance vb deduct yapabilirsiniz; ancak, eger mileage deduction yapiyorsaniz, bunlari ayni anda yapamazsiniz. Ya mileage tercih edeceksiniz yada aracin kullanim masraflarini.

• @MySea Bu arada benim soyle bir gozlemim var, tax return beyaninda oyle bir guzel gider hesapliyorlar ki, benzini, harcamalari, lastigi, motoru vb girsen bile o kadar gidere donusturemiyorsun. En azindan ben 3 yildir test ettim sonunda onlarin verdigi mileage'a bagli avaraja razi oldum.
    Ben contractor olarak calistigimiz iste araci deduct edemeyecegimizi dusunuyorum.
    Yani arabanin sadece yemek dagitiminda veya rideshare icin kullanilmasi biraz zorlayici bir yaklasim.

• @caglaror Ayni fikirdeyim. Ancak bir contractor sirketiniz varsa, mesela ev tamirine gidiyorsaniz ve diyelim ki bir truck aldiniz ve aracinizi sadece bu is icin kullaniyorsaniz, o zaman deduct yapabilirsiniz. Ama ozel hayatiniz icin, gundelik isler icin kullanmamaniz gerekiyor.

Ben IRS'de auditor olsaydim, Uber/doordash vb delivery yapip da aracini vergiden deduct yapanlari incelerdim. En azindan random selection yapip, toplam populasyonda belirli bir yuzdelik dilimi rastgele incelerdim.

• @flykkslr artik sizin icin cok gec olmus olsa da ben yine de cevap vereyim forumda anahtar kelime kalmis olmasi adina:

turbotax'in yan kurulusu olan sprintax var. non-resident alien olarak sprintax kullanmak gerekiyor. zaten bu sistemde, sizin once gercekten NR oldugunuzu dogrulayacak bir kac soru soruyorlar. eger artik NR degilseniz sizi turbotax a gonderiyorlar.

bu arada, bazi kurumlar (mesela benim calistigim yer), international office'leri sprintax icin indirim kodu gonderiyor calisanlarina. eger zaten hali hazirda bu sistemden haberiniz yoksa, international office'te sizin DS-2019 formunuzu dolduran kisiden bu destek hakkinda bilgi edinebilirsiniz.

• Merhaba Amerikaya 2023 ekim ayında giriş yaptım. Şuan vergi ödemek için uğraşıyorum. “2023’de Amerika’da 6 aydan fazla mı kaldınız sorusuna hayır dediğim zaman direkt olarak 600 dolar borç koyuyor. Bunun önüne nasıl geçebilirim acaba ?

• @R-Mutt, Kasım 2022'de giriş yaptım ve o yıl için sadece 2-3 haftalık gelirim vergiye tabi oldu o da $3K civarıydı. Ben de 6 aydan az kaldım'ı işaretledim ama bana borç çıkmadı alacaklı oldum cuzi miktarda. Bunda eş ve çocukların etkisi olmuştur.
    Borç çıkması kalma süresinden ziyade elde edilen gelir ve düşülen miktarlarla ilgili (deductions).

• @Not_Born_Yesterday alacaklı olmanın ileride kredi basvurularında sıkıntı olabılecegı okudum ne kadar doğru bilmiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@baran-bozdogan, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@Not_Born_Yesterday alacaklı olmanın ileride kredi basvurularında sıkıntı olabılecegı okudum ne kadar doğru bilmiyorum.

Doğru değil.

• @baran-bozdogan, birebir tutturmak şans işi, dediğiniz durum da aslında şunu ifade ediyor: Brüt olarak çok kazanıyorsun ama nette eline geçen düşük, masrafların yüksek. Bu durumda banka ödeme gücünüzü doğal olarak net üzerinden hesaplar. Eğer brüt’ünüz yeterli ve net’iniz brütünüze yakınsa sorun yok. Brüt’ünüz fazlasıyla yeterli, net’iniz brütünüze uzak olmasına rağmen yine de yeterliyse yine sorun yok.
    Özetle iade almaktan ziyade yukarıda yazdığım durumlarda kredibilite açısından kötü olur.

Benzer Başlıklar

• 1
  • 56
  • 1
  • 24
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |