Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@hasbelkader https://www.gib.gov.tr/node/87517 ilgili 257 seri nolu gelir vergisi tebliği burada ve Ülkemiz ile yapılan Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasının hükümlerinden yararlanmak suretiyle Türkiye'de elde ettiği kazanca tevkifat uygulanmamasını veya düşük oranda tevkifat uygulanmasını talep eden diğer ülke mukiminin, Anlaşmaya taraf devlette o dönemde mukim olarak tam mükellefiyet esasında tüm dünya kazançları üzerinden vergilendirildiğini belirten, Anlaşmanın 3'üncü maddesinde tanımlanan yetkili makam tarafından düzenlenerek imzalanmış mukimlik belgesinin aslını ve tercüme bürolarınca tercüme edilmiş örneğini tevkifat uygulamasından önce ilgili vergi dairesine, banka ve aracı kurumlar vasıtasıyla veya doğrudan ibraz etmesi gerekmektedir.Tevkifat uygulamasından önce bu belgenin ibraz edilmemesi halinde Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması hükümleri dikkate alınmadan % 15 oranı uygulanmak suretiyle tevkifat yapılacaktır. Ancak bu durumda dahi sonradan söz konusu Mukimlik Belgesinin ibrazı ile Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması hükümleri ve iç mevzuatımız hükümleri doğrultusunda yersiz olarak tevkif suretiyle alınan verginin iadesi talep edilebilecektir. bu belge verilmeden vergi kesiliyor belge verilince kesilen verginin iadesi istenebiliyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasbelkader IRS'in yillik yurtdisi gelir sinirini asmazsaniz (~100.000 dolar gibi bir seydi), bu gelirler icin vergi odemiyorsunuz ABD'ye... (asagida yazilanlari okuyabilirsiniz)

• @crazycells, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@hasbelkader IRS'in yillik yurtdisi gelir sinirini asmazsaniz (~100.000 dolar gibi bir seydi), bu gelirler icin vergi odemiyorsunuz ABD'ye...

Sevgili @crazycells ilgili yasa maddesini yine bu forumda detayli olarak incelemis ve yorumlamistim. Boyle bir madde hatirlamiyorum. KAynak gosterebilir misiniz?

@haymatlos_ arkadasimizin alintiladiklari yerinde. Cifte vergilendirmeyi onleme yasasi var. Daha onceden vergilendirilmis, faturasi kesilmis ama odemesini ben ABD'ye yerlestikten sonra peyderpey elde ettigim gelir mevcut. Bunu ABD'de beyan etmiyorum, zira vergisini TR'de odemisim. Oysa bunun disinda TR'den elde ettigim ufak tefek gelirleri burada beyan edip vergisini oduyorum. Nihayetinde ben artik ABD'de ikamet ediyorum ve nerede elde etmis olursam olayim bu benim bir cesit gelirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@hasbelkader IRS'in yillik yurtdisi gelir sinirini asmazsaniz (~100.000 dolar gibi bir seydi), bu gelirler icin vergi odemiyorsunuz ABD'ye...

Yurtdışında elde edilen gelir konusu çok karışık. Benim anladığım kadarıyla 108 bin dolarlık limit sadece ABD dışında yaşayan ABD vatandaşı ve göçmenler için geçerli. ABD'de yaşarken ABD dışından gelir elde ediyorsanız bunları da ABD'deki beyanda belirtmek gerekiyor. Tabii aynı durum ödenen vergiler için de geçerli.
    Diyelim ki Türkiye'de 10 bin dolar kira geliri elde ettiniz ve bunun için Türkiye'de vergi ödediniz. Bunların ikisinin de vergi beyanında gösterilmesi gerekiyor. Tekrar vergi ödeme gibi bir durum yok ama beyan etmek gerekiyor.
    Benim Türkiye'de yıllık 12 bin TL kira gelirim var ve bunun için 2 bin lira civarında vergi ödüyorum. Yani elde ettiğim net gelir bin beş yüz dolar civarında. Bu nedenle ben risk alıp şimdiye kadar bunu hiç ABD'de beyan etmedim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn @sadriabi evet, ben de sayin @hasbelkader ABD disinda yasiyor diye dusunerek cevap verdim, ama su an tekrar okuyunca bu sekilde bir faraziye icin yeterli bilgi olmadigina kanaat getirdim 🙂 daha once suraya da bu konuda bilgi aktarmistik:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/637/yurtdisindan-kazanilan-gelirlerin-vergileri-abd-de-yasayan-biri-icin

Eger ABD'de yasiyorsaniz o durumda yurtdisi gelirlerini de hesaba katmaniz gerekiyor, eger vergi kredisi alamiyorsaniz tabii ki bunun vergilerini odemek gerekiyor.

• @knnrn iyi yapiyorsunuz. sizin ile ayni durumda olsaydim, ben de ABD de beyan etmezdim. Kisisel fikrim, dusuk gelirli ABD disindaki gelirlerin IRS e beyan edilmesi sacmalik... Milyonlarca dolar kazanan is adamlari veya girisimciler icin gecerli olabilir. Bunda bir yillik kazanc limiti olmasi en makul olani.

• @haymatlos_, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@hasbelkader https://www.gib.gov.tr/node/87517 ilgili 257 seri nolu gelir vergisi tebliği burada ve Ülkemiz ile yapılan Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasının hükümlerinden yararlanmak suretiyle Türkiye'de elde ettiği kazanca tevkifat uygulanmamasını veya düşük oranda tevkifat uygulanmasını talep eden diğer ülke mukiminin, Anlaşmaya taraf devlette o dönemde mukim olarak tam mükellefiyet esasında tüm dünya kazançları üzerinden vergilendirildiğini belirten, Anlaşmanın 3'üncü maddesinde tanımlanan yetkili makam tarafından düzenlenerek imzalanmış mukimlik belgesinin aslını ve tercüme bürolarınca tercüme edilmiş örneğini tevkifat uygulamasından önce ilgili vergi dairesine, banka ve aracı kurumlar vasıtasıyla veya doğrudan ibraz etmesi gerekmektedir.Tevkifat uygulamasından önce bu belgenin ibraz edilmemesi halinde Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması hükümleri dikkate alınmadan % 15 oranı uygulanmak suretiyle tevkifat yapılacaktır. Ancak bu durumda dahi sonradan söz konusu Mukimlik Belgesinin ibrazı ile Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması hükümleri ve iç mevzuatımız hükümleri doğrultusunda yersiz olarak tevkif suretiyle alınan verginin iadesi talep edilebilecektir. bu belge verilmeden vergi kesiliyor belge verilince kesilen verginin iadesi istenebiliyor

Kisisel fikrim, para hangi ulke sinirlari icerisindeki bankada ise o ulke tarafindan vergilendirilmeli. Eger TC Devleti, bu sekilde yabancilarin mevduatlarindan vergi almiyor ise cok yazik! Cok paralar kaybediliyor. Turk bankalarinin odedigi faizler vergi kesintisi olmaksizin yurt disina gidiyor. Nasil boyle bir anlasma yapilabilir? inanilir gibi degil dogrusu! O zaman ben Turkiye den ev alayim ama evin vergisini ABD ye odeyeyim. Cifte vergilendirme bunu da kapsasin! boyle sacmalik mi olur!

Bu arada sozlerimi kimse uzerine almasin. Kafamdan gecenleri sizlerle paylasarak bu konudaki celiskileri vurgulamak istedim. Bilgiler icin tesekkur ederim.

• https://www.irs.gov/businesses/income-from-abroad-is-taxable

En saglami, resmi kaynaktan bilgi almak. Anladigim kadariyla, yil icinde yurtdisindaki toplamda $10K ve uzeri olan tum finansal hesaplarin report edilmesi gerekiyor.

• ⭐⭐

Ben Türkiye'de yaşıyorum eşim ve oğlum ABD'de. Bu sene için böyle olacak. Şimdi biz ABD dışında yaşayan Green Cardlılar mı oluyoruz. 🙂 Ayrıca bunun birde sağlık sigortası ayağı var. Geliriniz ne kadar diye soruyor. Belli bir miktar içinde Tax Credit adı altında destek veriyor. Benim gelirim tax credit almaya yeter ise ne olacak.
    Örneğim 45 bin dolar gelirim var diyelim. O zaman diyorki Healtcare sana Tax Credit vereyim 900$ lık sigortayı 200$ öde. Sene sonunda görüşürüz. Bunu kabul edip sonrada ben vergi falan ödemiyorum ilgili anlaşmadan dolayı desem herhalde kabul etmezler.

• ⭐⭐

şimdi ortada şöyle birşey var tr bu parayı kesiyor vergi olarak kira vb gelirleri birincisi https://www.bankrate.com/finance/taxes/tax-brackets.aspx bu yılki vergi dilimleri 10 bin dolara kadar %10 ama şükrü hocanın geçmiş bir yazısı var bilgi amaçlı onu da koyayım http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/sukru-kizilot/abd-vatandasi-turklere-vergi-k-busu-26632249 sonuç olarak beyan zorunluluğu var diyor yapılmazsa bankalar yapıyor ileride sorun yaşamamak için türkiyedeki gelir vergilendirilmesin diye evrağı da götürüp büyükelçiliğe falan vermek herhalde en mantıklısı

• Merhaba,

Greencard'la ABD'de yaşıyorum. İlk defa vergi bildirimi yapacağım. W2 belgelerimi (eşim ve benim) aldım. Turbotax üzerinden yapmak kolay gibi görünüyor. Turbotax üzerinden yapmamda bir sakınca var mı? Dikkat etmem gereken bir nokta var mı?

• @ozancanan Kisisel bilgi ve rakamlari girerken dikkat edin, W2 ile farkli olmasin. Acele etmeyin ve en son submit yapmadan once herseyi iyice kontrol edin.

• @arnblt, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Ben Türkiye'de yaşıyorum eşim ve oğlum ABD'de. Bu sene için böyle olacak. Şimdi biz ABD dışında yaşayan Green Cardlılar mı oluyoruz. 🙂 Ayrıca bunun birde sağlık sigortası ayağı var. Geliriniz ne kadar diye soruyor. Belli bir miktar içinde Tax Credit adı altında destek veriyor. Benim gelirim tax credit almaya yeter ise ne olacak.
    Örneğim 45 bin dolar gelirim var diyelim. O zaman diyorki Healtcare sana Tax Credit vereyim 900$ lık sigortayı 200$ öde. Sene sonunda görüşürüz. Bunu kabul edip sonrada ben vergi falan ödemiyorum ilgili anlaşmadan dolayı desem herhalde kabul etmezler.

ABD disinda yasiyorsaniz ABD de sigorta yaptiramiyorsunuz. Daha dogrusu affordable insurance icin market place den yararlanamiyorsunuz.

Ancak saglik sigortasi yaptirma zorunlulugunu da Trump kaldirmis. Bundan sonra yaptirmayanlara penalty yok. Saglik sigortasi zorunlulugu olan eyaletlerde penalty var.
    https://help.ihealthagents.com/hc/en-us/articles/115001888334-What-is-the-penalty-for-not-having-health-insurance-in-2020-

• @haymatlos_ Teknolojinin bu kadar gelismesi bu anlamda iyi olmadi. Vergiden kacmak icin Turkiye de mahkemeye basvurup ad ve soyadini degistirmek ise yarar mi dersiniz 🙂

• ⭐⭐

@hasbelkader 🙂 tc kimlik numaranızı değiştirme imkanınız oluyorsa neden olmasın

• @MySea Teşekkür ederim

• @ozancanan Rica ederim!

• Aynı konu ile bağlantılı mesajımı burada tekrar yazıyorum.

Walmart içerisinde tax dönemi çalışan Jackson Hewitt tax service ile işlemlerimi gerçekleştirdim. Hem durumunun karmaşık olması sebebiyle hemde işlemlerin doğru yapılması açısından tercih ettim. Yapılan işlemin durumuna göre servis ücreti hesaplaniyor. 48 usd den ucretleri basliyor. Alınacak tax return durumuna göre ben 125 USD ödedim.

İşlemler Yarım saat kadar surdu. Eşim green kartlı olmadığı için vergi mükellefi beyaninda bekar gozuktum. Gerçek anlamda evli olmama rağmen sistemde işlemler bekar olarak yürütülmesi gerekiyor .Aksi halde muhasebe usulüne göre borçlu çıkıyorsunuz.

İkinci husus emekliyim. Emekli maaşı Türkiye'den ABD banka transferi veya bikiminiz ABD nakil olmadığı için bu kısım gelir beyaninda üzerinde maksub (dahil) edilmiyor. Eşimin tasarrufunda kalması ve paranın ABD intikali olmaması sebebiyle beyanda bunu bildirmenize gerek yok. Eğer banka veya diğer kurumlarla para transfer edilmiş veya ulkeye sizin marifetinizle giriş yapmışsa beyan etmeniz gerekli. Obama çare de olanların geliri yüksek göstermesi yillik limiti asmasi Sorun olabilir dikkat. Seneye turbo veya credit karma ile işlemi yapacagim. İşlem Formlari elimde mevcut.

• Türkiye'de elde edilen gelir çift muhasebelestirme yapilamayacagi için eğer menkul ABD intikal etmiyor ise ABD nezdinde vergi ve beyana tabi olmaması lazım. Çünkü işlem o ülke nezdinde zaten yerine getirilmiştir. Ancak ilk girişte yaninizda getirdiginiz ve beyanda bildirmediginiz paralar sıkıntı olabilir. İrs bu konuda sıkı takip ediyor.

• @crazycells household income ne demek ?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |