DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @deebee 7-10 gün içinde red sebebini adrese yollayacaklarmis, ama kredi skoru düzelir mi ki onay verilse bile ?

• ⭐⭐⭐

@copernic, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@deebee 7-10 gün içinde red sebebini adrese yollayacaklarmis, ama kredi skoru düzelir mi ki onay verilse bile ?

Kredi skorunuz hard inquiry yüzünden düşmüştür. Onaylansanız da reddedilseniz de hard inq değişmeyecek. 2 yıl sonra kredi raporunuzdan silinecek. Ama etkisi kısa zamanda geçiyor.

• @copernic onaylansa da dusecek ama en azindan karti almis olursunuz. Kredi puaniniz zaman icinde kredi kartlarinizi kullanip odedikce yukselecektir. Dususlere eger yakin zamanda kredi ile ev veya araba almayacaksaniz cok takilmayin, dusmesi ve yukselmesi normal. Hard inquiryler 2 yil boyunca sicilinizde kalir, 2 yil sonunda kendiliginden silinirler.

Ek olarak size gelen mektupta neden kabul olmadigi yazar, ek belge talep edebilirler. O durumda da istediklerini saglarsaniz, kartinizi yollarlar.

• @EzgiLera Aynen Hard Inquiry yüzüden düşüyor da etkisi kısa zamanda geçiyor derken ne kadar kısa zaman bu ?

@deebee Kredi skorumu Experian a üye olup öğrendiğimden beri (yaklaşık 3ay önce) hiç değişmiyor 734 civarıydı, geçen ay sırf 864$ ekstrem geldi diye %8 kullanımdan ötürü 2 puan düştü ki hep zamanından önce öderim. Şimdi de bu discovery den 8 düştü 724 oldu. Hesabımda birikimiş var, kart borcum vs. yok ev kiramı zamanında ödüyorum aracı firma bunu da sözde raporluyor ama kredi skorum 1 puan bile artmıyor ki. Başka bir sebeple durduk yere yine düşerse bir alt seviyeye geçmek istemiyorum.

• ⭐⭐⭐

@EzgiLera Aynen Hard Inquiry yüzüden düşüyor da etkisi kısa zamanda geçiyor derken ne kadar kısa zaman bu ?

@deebee Kredi skorumu Experian a üye olup öğrendiğimden beri (yaklaşık 3ay önce) hiç değişmiyor 734 civarıydı, geçen ay sırf 864$ ekstrem geldi diye %8 kullanımdan ötürü 2 puan düştü ki hep zamanından önce öderim. Şimdi de bu discovery den 8 düştü 724 oldu. Hesabımda birikimiş var, kart borcum vs. yok ev kiramı zamanında ödüyorum aracı firma bunu da sözde raporluyor ama kredi skorum 1 puan bile artmıyor ki. Başka bir sebeple durduk yere yine düşerse bir alt seviyeye geçmek istemiyorum.

Birkaç ay içerisinde muhtemelen ama bu süreçte yeni kart alırsanız, borç yüzdenizde değişiklik olursa etkilenecek tabi ki. Önemli olan borcunuzu zamanı geldiğinde ödeyin. İlla çok az borç çıkartacaksınız diye kendinizi zorlamaya çok gerek yok bence. Şahsi tecrübem, çok yüksek yüzdeli borç yaptığımda çok düşüyor, borcu komple ödediğimde düştüğünden daha çok yükseliyor.

Siz @deebee ’nin bahsettiği gibi yakın zamanda krediyle bir işiniz yoksa bu kadar takılmayın. Zaten henüz sürecin başında olduğunuz için küçük değişiklikler bile çok etkileyecek sizi. Zaman geçtikçe etkilenmeniz de azalıyor.

• @copernic credit builder loan alin.

• 5 ayrı kredi kartım var. Bunların 3 tanesini aktif olarak kullanıyorum. Limite çok dikkat etmiyorum. Çünkü ay boyunca her kartımın borcunu son ödeme tarihi gelmeden kafama göre belirli aralıklarla birkaç kez ödüyorum. Böyle yapa yapa kredi skorum hatırı sayılı bir şekilde yükseldi. Bu metodu BofA'daki bir bankacı arkadaşıma sorduğumda, bu şekilde yapıyor olmamın, yani son ödeme günü gelmeden ödeme yapmanın kredi skoruna katkısının olacağını söylemişti. Bu zamana kadar hiçbir kredi kartı başvurum reddedilmedi. Otomobil veya konut kredisi de kullanmadım.

• ⭐⭐⭐

@entelman, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

5 ayrı kredi kartım var. Bunların 3 tanesini aktif olarak kullanıyorum. Limite çok dikkat etmiyorum. Çünkü ay boyunca her kartımın borcunu son ödeme tarihi gelmeden kafama göre belirli aralıklarla birkaç kez ödüyorum. Böyle yapa yapa kredi skorum hatırı sayılı bir şekilde yükseldi. Bu metodu BofA'daki bir bankacı arkadaşıma sorduğumda, bu şekilde yapıyor olmamın, yani son ödeme günü gelmeden ödeme yapmanın kredi skoruna katkısının olacağını söylemişti. Bu zamana kadar hiçbir kredi kartı başvurum reddedilmedi. Otomobil veya konut kredisi de kullanmadım.

Hatrı sayılır kredi notu kaç peki?
    Bir de kredi kullanmamış olmak biraz dezavantaj aslında. Çünkü bir kredi kullanımı durumunda skor daha çok düşüş yaşıyor.

• @EzgiLera Kredit Karma skorum 771, Fico Score 799.

• @EzgiLera Aslında borcumu ödemek için kendimi zorlamıyorum, benim demek istediğim; kart ekstrelerimi geciktirmediğim halde yada asgarisini ödeyim kalanı sonraki aya kalsın yapmadığım halde, düzenli ödememe rağmen %4 üstü harcama yaptım diye 2 puanım düştü geçen ay. Üstüne de bu 8 puan düşüş insanı durduk yere sinirlendiriyor.

Harcama yapmasak skor değişmiyor, harcama fazla yapsak skor düşüyor. Çok enteresan bir mantığı var bu sistemin. Skora neyin faydalı yada zararlı olacağını kestiremiyorum.

Diğer yandan ben geleli 15 ay oldu ama kredi skorumu son 3-4 aydır takip etmeye başladım. Yani siz sürecin başında derken en az ne kadar daha zaman geçmesi lazım ki etkilenmem daha az olsun, yada iyi bir kredi skoruna ulaşabilmek için ?

• @copernic selam, yuzde 4 ustu harcamadan kastiniz tam ne oluyor?

• ⭐⭐⭐

@EzgiLera Aslında borcumu ödemek için kendimi zorlamıyorum, benim demek istediğim; kart ekstrelerimi geciktirmediğim halde yada asgarisini ödeyim kalanı sonraki aya kalsın yapmadığım halde, düzenli ödememe rağmen %4 üstü harcama yaptım diye 2 puanım düştü geçen ay. Üstüne de bu 8 puan düşüş insanı durduk yere sinirlendiriyor.

Harcama yapmasak skor değişmiyor, harcama fazla yapsak skor düşüyor. Çok enteresan bir mantığı var bu sistemin. Skora neyin faydalı yada zararlı olacağını kestiremiyorum.

Diğer yandan ben geleli 15 ay oldu ama kredi skorumu son 3-4 aydır takip etmeye başladım. Yani siz sürecin başında derken en az ne kadar daha zaman geçmesi lazım ki etkilenmem daha az olsun, yada iyi bir kredi skoruna ulaşabilmek için ?

%4 üstü harcama yaptığınız için değil, önceki aya göre arttığı için düşüyor. Ama her ay bir önceki aydan daha az harcama yapamayacağınıza göre bu düşüşler normal. Bir sonraki ay öncekinden az harcadınız diye yükselecek aynı şekilde.

İlk kredi kartınızı çıkartıp veya ilk kredinizi çekip kullanmaya başladığınızdan itibaren kredi skorunuz oluşuyor. Kullandıkça credit age yükseliyor. Credit age tüm kartlarınızı/kredilerinizi kullandığınız sürenin ortalaması.

0-4 yıl arası bu işin başları oluyor. 7-8 yıl iyi, 9+ yıl çok iyi.

• @EzgiLera, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@EzgiLera Aslında borcumu ödemek için kendimi zorlamıyorum, benim demek istediğim; kart ekstrelerimi geciktirmediğim halde yada asgarisini ödeyim kalanı sonraki aya kalsın yapmadığım halde, düzenli ödememe rağmen %4 üstü harcama yaptım diye 2 puanım düştü geçen ay. Üstüne de bu 8 puan düşüş insanı durduk yere sinirlendiriyor.

%4 üstü harcama yaptığınız için değil, önceki aya göre arttığı için düşüyor. Ama her ay bir önceki aydan daha az harcama yapamayacağınıza göre bu düşüşler normal. Bir sonraki ay öncekinden az harcadınız diye yükselecek aynı şekilde.

İlk kredi kartınızı çıkartıp veya ilk kredinizi çekip kullanmaya başladığınızdan itibaren kredi skorunuz oluşuyor. Kullandıkça credit age yükseliyor. Credit age tüm kartlarınızı/kredilerinizi kullandığınız sürenin ortalaması.

Daha önce de önceki aya göre daha yüksek harcama yaptığım oldu ama bir düşüş olmamıştı. Bununla alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü telefona gelen bildirimde son ekstre borcumun kredi limitinin %4 ün üstüne çıktığı için 2 puan düştüğünü söylüyordu.

730 lu puanların 750 üstüne çıkması için 7-8 yıl mı bekleyeceğiz bu durumda ?

• @AE123, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@copernic selam, yuzde 4 ustu harcamadan kastiniz tam ne oluyor?

Kredi limitinizin %4 üstü ekstre borcu, 10K limitiniz var ise 400$ üstü, 20K ise 800$ üstü ekstre borcu gibi.

• ⭐⭐⭐

@EzgiLera, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Daha önce de önceki aya göre daha yüksek harcama yaptığım oldu ama bir düşüş olmamıştı. Bununla alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü telefona gelen bildirimde son ekstre borcumun kredi limitinin %4 ün üstüne çıktığı için 2 puan düştüğünü söylüyordu.

730 lu puanların 750 üstüne çıkması için 7-8 yıl mı bekleyeceğiz bu durumda ?

Bence limit kullanımınız %4 arttı yazıyordur. Bana da sürekli geliyor o tarz bildirimler sürekli.

Hayır 750 için 7-8 yıl beklemeye gerek yok tabi ki ama bu %lik değişimlerin, hard inqurylerin bu kadar etkilememesi için o kadar beklemek lazım.

Bu arada 7-8 yıl değil, daha uzun muhtemelen. Çünkü dediğim gibi bu ortalama yaşı. Yani 10 yıl boyunca 1 tane kart kullandınız ve bir anda 4 kredi kartı daha aldınız. Credit age 2 yıla düşüyor. 10/5 yapıyorsunuz. Toplam yaş/kredi ürünü.

• @charon Nasıl alınacak o ?

• @EzgiLera Ne yaparsak düşmüyor onu bilsek daha iyi olacak gibi...
    10 yıl skor ile cebellesecegiz yani...

• ⭐⭐⭐

@copernic bence düşmesine çok fazla takılmayın eğer düşme nedeni yeni bir kredi kullanımı veya kart başvurusu vs gibi şeylerse. Bunlar ilk başta düşürsede düzenli ödeme ve borç kapattığınızda puan arttırımı oluyor faydasını görüyorsunuz. Ben mesela arada bir affirm uygulaması üzerinden loan ile alışveriş yapıyorum çok sık değil ama Bu sayede personal loan almış gibi oluyorsunuz

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

38

43.7k
Kullanıcı

4.5k
Konu

441.1k

| | | |