Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler! Forumumuza yeni üye olan arkadaşlar şu iletideki kuralları okumalılar ve tüm kurallara dikkat etmeliler.

Amerika'da Ehliyet Almak

• @yalta Teyze nerde yasiyor allasen. Burasi TX deseydin. Sinyalsiz donen, makas atan, zigzag yapan tonla sofor var burada. Pehh...

• @knnrn idrivesafely'de şöyle bir not var 6 saatlik kurs ile ilgli "This adult 6 hour driving course is for anyone between the ages of 18 to 24 who wants to get their license in the state of Texas. "

24 yaş üzeri için geçerli değil bu durumda, yanlış mıyım?

diğer bir sorum ise, yazılı testi online yapan yer bulamadım. Texas DMV sitesinde akredite kuruluşlarda yapılabilir diyor ama listesini vermemiş. DMV kendisi de yapıyor mu yazılı sınavı?

• VAlla bravo demek cemkirmek lazim gecmek icin 🤣

• @coder, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

@knnrn idrivesafely'de şöyle bir not var 6 saatlik kurs ile ilgli "This adult 6 hour driving course is for anyone between the ages of 18 to 24 who wants to get their license in the state of Texas. "

24 yaş üzeri için geçerli değil bu durumda, yanlış mıyım?

diğer bir sorum ise, yazılı testi online yapan yer bulamadım. Texas DMV sitesinde akredite kuruluşlarda yapılabilir diyor ama listesini vermemiş. DMV kendisi de yapıyor mu yazılı sınavı?

https://www.dps.texas.gov/DriverLicense/scheduleTPSTDriveTest.htm 3rd party driving schools list.

https://www.idrivesafely.com/drivers-ed/texas/adult-driver-education/ adult driver education page.

• @2xscorpion, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

VAlla bravo demek cemkirmek lazim gecmek icin 🤣

Yok canim benimki sinirden. Siz aynini denemeyin 🙂

• @caglaror, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

@yalta Teyze nerde yasiyor allasen. Burasi TX deseydin. Sinyalsiz donen, makas atan, zigzag yapan tonla sofor var burada. Pehh...

En onemlisi surus aninda telefon kurcalayan zibil 🙂

• @yalta teşekkür ederim.

• Texas Eyaletinde Ehliyet Alimi

Bu adimlar daha once herhangi bir ulkeden ehliyeti olup USA da herhangi bir eyaletten ehliyet almamis olanlar icindir. Hic ehliyet almamis olanlarin yapacaklarida yas grubuna bagli olarak asagi yukari aynidir.

1. Oncelikle Texas da ehliyet basvurusu yapabilmek icin 1 ayinizin dolmus olmasi gerekiyor. Ben ve birkac arkadas daha 1 ay oncesinde ehliyet almak icin basvuru yaptik ama sonuc husran oldu 🙂

2. Ben Adult Driver Education'u IDriveSafely https://www.idrivesafely.com/drivers-ed/texas/adult-driver-education/ uzerinden aldim. Ben egitimi aldigimda 55$ civarina gelmisti. Su anda egitim 35$ civarinda. Fiyatlar cok degisken olabiliyor, baska siteleride kontrol etmekte fayda var.

3. Egitimler bircok video ve sunumdan olusmakta. Ben tum egitimleri izledim. Sinav sirasinda kopya cekmeden 🙂 sinavdan gectim. Ama iki farkli site denemem oldu ikisinde de kopya cekmek icin yeterli zaman kaliyor 🙂

4. Adult Driver Education'dan sonra sertifika bilgileri ile https://impacttexasdrivers.dps.texas.gov/ITYD/Profile/Signup.aspx Impact sitesine kayit oluyoruz. Burada 3 adet video var. Her video sonunda 3 soruluk bir test var. Yanlis cevap verirseniz, dogrusunu secip devam edebiliyorsunuz. Bu egitim sonunda da bir sertifika veriliyor, bununda ciktisi alin ve eger direksiyon sinavina disarida girecekseniz yaninizda getirin, cikti icin 5$ istiyorlar. 🙂

5. Bir ayi doldurduysaniz ve evraklarinizda tamsa (Checklist https://www.dps.texas.gov/internetforms/Forms/DL-15.pdf ) artik randevu alabilirsiniz yada direkt olarak DPS ofisine gidip basvurunuzu yapabilirsiniz.

6. DPS ofisine basvuru yapmak icin gittiginizde cogunlukla sira bekleyen bircok kisi goreceksiniz, onlar ne soruyorlar hicbir fikrim yok ama sizin sira beklemenize gerek yok. Giristeki bilgisayarlardan randevu aldiysaniz randevu bilgilerinizi girerek, almadiysanizda ne icin geldiginizi secerek bir sira numarasi alip, ekranlarin oldugu kisima gidip sira numaranizin ekranda yanmasini bekleyebilirsiniz. Ben randevu almadan gitmistim sabahin korunde gitmeme ragmen 1 saat 15 dk civari bekledim. Esimle saat 11 civari gibi gittik 15 dk bekledik, 15 dk da bankoda islemler surdu, 30 dk da hallettik.

EKLEME: Yaziciniz varsa ekteki formu evde doldurup ciktisini alip yaninizda goturebilirsiniz yoksa DMV'ye girip bilgisayardan sira numarasini aldiktan sonra orda ayni formun cikti alinmis hali var orda da doldurabilirsiniz. Yaninizda ne olur ne olmaz SIYAH yazan bir kalem getirin (Maviye izin verilmiyor sanirim) Form adresi: https://www.dps.texas.gov/internetforms/Forms/DL-14A.pdf

1. Sira numaraniz ekranda yandiginda evraklariniz ile birlikte ilgili bankoya gidip istenen evraklari teslim ediyorsunuz. Herhangi bir ulkeden ehliyetiniz varsa onuda gosterin. Evraklarda sikinti yoksa goz muayenenizi oradaki bir cihazda hemen halledip yine orada hayatta cekilebileceginiz en kotu resminizi cekiyorlar. Ne yazik ki ehliyete bu resmi basiyorlar 🙂 Ilk basvuruda odeme 25$ bunu nakit veya kart ile de odeyebiliyorsunuz. Size direksiyon sinavina DPS de mi gireceginizi soruyor. Ben bu soruya direkt olarak "Hayir, disarida girecegim." cevabini verdim.

2. DPS den cikar cikmaz bana en yakin direksiyon kursundan randevu alip odemeyi de online olarak yaptim ve gittim. Gittigimde gecici ehliyetimi, Impact sertifikasini ve odeme tutarini istediler. Tutar 75$ di ve online yaptigimi soyledim. Odemenin ciktisini yanimda getirmistim ancak Impact sertifikasini evde unutmusum. Cikti almak icin 5$ istedi uzerimde nakit yalnizca 3$ vardi ve kolaylik yapamam bende calisanim dedi. 🙂 Sonra tukkan sahibi ile 3 e anlastik 🙂 Yoksa vermeyecektim zaten. Bu arada pos cihazlari filan yoktu yani kart gecmiyor. Eger odemeyi online yapmayacaksaniz yaninizda nakit getirmek faydali olur sonra bankamatik aramak durumunda kalmayin 🙂

3. Direksiyon testi gorece olarak kolay, heyecan yapmaya gerek yok. Ozel oldugu icin major bir hata yapmadiginiz surece geciriyorlar. Benim hikayem uzun ama sikinti olmadan gecirdi arkadas beni 🙂

4. Sonra sinav kagidini kapali bir zarfa koyarak size teslim ediyor. Bununla DPS'e gidip ehliyetinizi alabilirsiniz diyor.

5. Tekrar randevu alabilirsiniz yada randevusuz DPS'e gidebilirsiniz. Bu sefer ehliyet yenileme basvurusu yapacaksiniz. Sira numaraniz yandiginda kapali zarfi teslim edip, 11$ odeme yapacaksiniz. Kimi memur goz testine tekrar sokuyor, kimisi gerek duymuyor. Tekrar fotograf cekildikten sonra kisitlamasiz gecici ehliyetinizi alacaksiniz. Benim kart 15 gunde gelmisti.

Hayirli, ugurlu olsun. Kazasiz belasiz surusler 🙂

• @yalta çok detaylı bir anlatım olmuş, harfi harfine uyguladığımızda çok kolay alabileceğiz
    Güzel rehber için teşekkür ederim

• @yalta güzel bilgi teşekkürler hayırlı olsun ✌

• @yalta detaylı anlatımınız için çok teşekkür ederiz. Hayırlı olsun 👏

• @ayvalik10 massachusetts te sınavda kopya çekildiği için Türkçe sınav seçeneği kaldırılmış, bu durum hala bu şekilde mi sayın @sadriabi

• @LordBolton massachusetts te kaldırılmış sanırım

• @Muhtaradana orada bile kopya mı çekmişler 😞

• @Muhtaradana sağolsun herkimse , birtek uyanıklıkta bir numarayız. Ardından gelenlere taş koymuş

• @ata_ksk new jersey de bir kişi arabasının ön ve arka plakalarını söküp atlantik city kumar onmaya gidiyor. Bir de otobandan tabiki de eyalet polisi durduruyor da hangi plakaya göre ceza yazacak. Doğru mahkemeye hakim yerlere yatmış nasıl işlem yapacak diye. Nerden geldi bu cesaret diye soru sormuş. Aklın yerinde mi diye sormuş

• @ayvalik10 aklını yerine getirmişlerdir diye düşünüyorum.
    Bu arada izlediğim bir youtuber , denise usa di galiba , herhangibi bir ceza yediğinizde mahkemeye çağırılırsanız kesinlikle gidin diyordu. hatta videoda çekmişti . Hakim ilk cezaları veya ufak ihlal olduğu için oradaki herkesin cezasını silmişti. Buraya gelmeniz benim için yeterli demişti. Bu da ufak bir bilgilendirme olsun.

• @ata_ksk denise durum farklı idi. Ceza miktarı sistemde farklı gözüktüğü için gitmişti yoksa sistemde aynı miktar gözükse mahkemeye gitmeyecekti.

• @ayvalik10 Orayı kaçırmışım demekki genelde çalışırke hızlı hızlı izlemek zorunda kalıyorum videoları 🙂

• @yalta ellerine sağlık abi. Muazzam.

Log in to reply

Benzer Başlıklar

• 18
  • 123
  • 14
  • 1514

37

7.6k
Users

2.3k
Topics