Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐

@Alper-Bayram kesinlikle katılıyorum. geçen bir eve gitti Allah sizi inandırsın her halde içi müze diye düşündüm bir an. Ev gerçekten virane. Ama hayat kalitesi ve huzur paha biçilemez. En kısa zamanda buradan sizlere deneyimlerimi anlatacağım.

• @academicus Türkiye'den bunalmış şekilde ve kesin olarak Amerika'ya gitmeye karar vermiş gibi görünüyor. 1-2 yıl süreceğini düşünmüştüm ama birkaç sayfa sonra ve hiç beklemediğim kadar büyük bir hızla görüşmelere başladığını, kabul aldığını ve kısa bir süre içerisinde belki de bir daha dönmemek üzere gideceğini öğrendim. Hem de California'ya, ilk okuduğumda inşallah UCLA'e gidersiniz yazacaktım da yazamamıştım. Hem şaşırdım, hem çok sevindim.

Üzücü haberler de aldım 😞

@ahsenaydgdu evinden çıkmak zorunda kaldı, hala da kalıcı bir ev bulamadı, o kadar canım sıkıldı, o kadar daraldım ki anlatamam. Yine de mutlu olduğunuzu yazmanız biraz olsun içimi rahatlattı

@EmreATA gidenler içinde en güzel düzen kuran olmuştu ama ayda 10K civarı iyi bir gelire rağmen çok da rahat olmadıklarını öğrendim ve üzüldüm açıkçası

@alperbayram foruma artık yazmayacağını söylediğindeyse resmen karnıma yumruk yemiş gibi oldum. Varsayalım ki yazdıklarınızda tekrara düşmüş olun, bizim tekrar tekrar okumak istemeyeceğimizi nerden çıkarıyorsunuz pardon? Lütfen yazmayı bırakmayın, ya da umarım bırakmamışsınızdır, ya da hayatınızda o kadar harika gelişmeler olsun ki yazmak zorunda kalın inşallah (beddua görünümlü iyi dilek) Bu arada taşındığınız yer o kadar sevdiğim bir yer ki; Manhattan'da kaldığımızda tuttuğumuz ev E32nd daydı, o kadar bunaltıcı geliyordu ki o bölge bana, Soho'yu geçip sizin oralardan Battery Park'a doğru yürüdükçe içim açılıyordu. Hatta sizin sokağın başında çok şirin güzel bahçeli bir kilise vardı, ismini hatırlamıyorum. Bence Manhattan'ın en güzel yerindesiniz...

Son sayfada görüşmek üzere, ne olur herkes hala burada ve mutlu olsun 🙏

• @denizci10, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@Alper-Bayram kesinlikle katılıyorum. geçen bir eve gitti Allah sizi inandırsın her halde içi müze diye düşündüm bir an. Ev gerçekten virane. Ama hayat kalitesi ve huzur paha biçilemez. En kısa zamanda buradan sizlere deneyimlerimi anlatacağım.

🤣🤣🤣 müze ev

• @Alper-Bayram Başınız sağolsun. Giderken hepimizi düşündüren en büyük soruyu en acı şekilde yaşamışsınız malesef. Allah sabırlar versin. Mekanı cennet olsun.

• @daydreamer Çok geçmiş olsun.

• @Alper-Bayram başınız sağolsun

• @Alper-Bayram şimdi okudum, başınız sağolsun,

• @denizci10 hem göçünüzle ilgili hem de müjdeli haberinizle ilgili tebrik ederim.

• @Alper-Bayram
    Başınız sağolsun.

• Forumdan depreme yakalanan, deprem bölgesinde yakınları olan kim varsa hepsine geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyorum. Hepimizin başı sağolsun, tüm Türkiye'ye geçmiş olsun

• ⭐⭐⭐⭐

@birisi çok teşekkür ederim

• @Alper-Bayram başınız saolsun 😞 geride kalanlara uzun ömür versin.

• @emrsvt bende aynı durumdayım abd ye tek gideceğim gitmek zorunda kaldım diyelim. Hayat bizi bazen zorluklarla sınıyor. Şu günlerde yaşadığımız deprem gibi.Bende adanda yaşıyorum. Çalıştığım firma ile oraya sürekli yardım göndermeye çalışıyoruz. Umarım kurtarılabilecek herkes sağ salim ailesine kavuşur. Kayıpları olanlar için Allah rahmet eylesin ailesine sabır versin.

• @Alper-Bayram başınız sağolsun, annenize de uzun bir ömür diliyorum 🙏🏻

• @Alper-Bayram başınız sağolsun, çok geç haberim oldu kusura bakmayın. Ben bu başlığı okumaya başladığımda siz babanızı kaybedeli 1 aydan bile fazla olmuş, okumadığım için haberim yoktu. Size de eşinize de sabırlar diliyorum. Selamlar

• @denizci10 tebrik ediyorum, umarım bebeğiniz ve yeni hayatınız size mutluluk getirsin. Bol şans diliyorum, selamlar

• ⭐⭐⭐⭐

@daydreamer teşekkürler...

• ⭐⭐⭐⭐

Arkadaşlar biliyorum hiç sırası değil belki de ama hem biraz kafamız dağılsın istiyorum hem de yakın zamanda gelecek arkadaşlara yol göstermek açısından da fazla geç kalmak istemediğimden dolayı 2 haftalık tecrübelerimi siz değerli dostlarıma aktarmak istedim. Pazar günü için sizlere ufak bir yazı kaleme aldım. Ama öncesinde yani buraya kadar eşim ve ben neler yaptık önce onlardan bahsetmek isterim.

ABD’ye taşınmaya karar verdiğimizden bu yana yani yaklaşık 1.5 seneden fazladır bu konu üzerine konuşuyoruz eşimle. Hem videolar seyrediyoruz hem de ben forumdan eşim de facebooktaki gruplardan insanların yazdıklarını okuyoruz. Bunda göre de kendimize bir yol haritası çizdik. Öncelikle sağlıktan başlamak isterim. Çünkü ABD’deki en büyük problem bu maalesef. Ben ve eşim İstanbul’da benim 21 yıllık arkadaşımın kliniğinde diş tedavisi gördük. Ağzımızdaki tüm sorunlu dişleri yaptırdık. Çok şükür de bir sorun olmadan aylardır kullanıyoruz. Sonra eşim gözlerini çizdirdi. Kendisi yıllardır Lens kullanıyordu ve ABD’de hem yazdırması hem de kullanması sorun olacağı için bunu yaptırdık. İyi ki de yaptırmışız. Sonra son birkaç aya kala tamamlayıcı sağlık sigortamızdaki kalan ayakta tedavi haklarımızı önemli olan bölümlere giderek neredeyse ücretsiz bir detaylı check-up tan geçtik. Ve doktorların bize raporlar vermesini istedik ve bunları da yanımıza buraya getirdik. Böylece sağlık konusunu tamamlamış olduk.

Şimdi gelelim evrak işlerine. Burada ne ile karşılaşacağımızı bilmediğimiz için tüm diploma, sertifika ve diğer önemli belgelerimizi İngilizce ye çeviri yaptırdık ve sonrasında da apostil ettirdik. Apostil için size tavsiyem önce diplomalarınızı noterden tasdik edin, sonra apostil yaptırın en son çeviriye verin. Biraz tuzlu oluyor ama yapacak bişey yok. Eğer noterden tasdik yapmadan apostil yaparsanız diplomanıza yazık olur. Ben yaptım ondan siz yapmayın.

Bir diğer konuda telefon hatları. Ben ve eşim hazır karta geçtik. Fakat son günlerde öğrendiğim bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Ben sim kart değişikliği yaptım. Neden yaptım derseniz Mobil İmza almak için 128 KB lik yeni sim kartınız olması lazımmış. Ama iyi ki de yapmışım çünkü telefonum uçak modunda iken wi-fi ye bağlanınca Wi-Fi Calling özelliği devre giriyor. Bunun için sim kartınızın 128 KB lik yeni simlerden olmalı ve telefonunu Wi-Fi Calling özelliğini desteklemeli. Wi-Fi Calling ne işe yarıyor? Şu an ben mesela Türkiye’deki gibi mesajları alabiliyorum. Ben birini aradığım zaman Türkiye’deki paketimden arıyormuşum gibi konuşuyorum. Ama beni birisi aradığı zaman maalesef hem ona hem de bana acı bir fatura oluyor. Bunun için Türkiye’den arayan kişinin yurtdışını aramalara açması yeterli. Ama ben ararken buna gerek yok. Telefonum çalınca kapatıp ben arıyorum veya WhatsApp üzerinden konuşuyoruz. Herkese tavsiye ederim. Ben Turkcell’den yaptım, eşim de Türk Telekom’dan yaptı sorunsuz bir şekilde kullanıyoruz. Ayrıca Mobil İmza yaptırmanızı da tavsiye ederim. Mobil İmza ile e-devletten birçok işlemi uzaktan yapabilirsiniz. Detayları incelemenizi tavsiye ederim.

Banka hesabı açtırma konusunda herkesin bilgisi vardır belki ama ben yine de hatırlatmak isterim. Ben ve eşim geçen sene ABD’ye gelmeden önce TEB’den dolar hesabı açtırmıştık. Bunu komisyonsuz olarak ABD’de Bank of America’dan para çekmek için yapmıştık. Bazı arkadaşlar önemli bir hususu atlamışlar ben hemen hatırlatmak isterim. Sadece dolar hesabı açtırmak ve banka kartı almak yeterli değil. TEB müşteri temsilcisini arayıp Muafiyet vermeniz lazım. Bu muafiyet en fazla 1 yıllık olabiliyor. Sonrasında bir daha arayıp uzatabilirsiniz. Ama muafiyet vermeden burada komisyonsuz para çekmeniz imkansız arkadaşlar.

Son olarak da ABD’de işinize yaracağını düşündüğünüz eğitimleri almanızı tavsiye ederim. Bu eğitimlerin sertifikalarını mutlaka çevirip ABD’de elinizde bulunmasını sağlayın. Ben ve eşimin birçok eğitim aldık ve bunların sertifikalarını da buraya getirdik. Nasıl getireceğinizi ileride anlatacağım ama bu benim işime yaramaz dememenizi tavsiye ederim. Şimdilik aklıma gelenler bunlar ileride yine gelirse onları da yazarım. Şimdi maceranın başlangıcına gelelim o zaman…

• ⭐⭐⭐

@denizci10 günlerdir kafamız o kadar dolu ki stress ten sinirden uyuyamaz olduk, bir nebze kafamızı dağıtacak bir yazı serisi geliyor gibi 🙂 şimdiden ellerine sağlık

• ⭐⭐⭐⭐

@tolgasatir vallahi biz de aynıyız... ondan bugün oturup yazmak istediklerimi yazdım. 4 sayfa oldu. İlk sayfayı düzenleyip paylaştım. Diğerlerini de arka arkaya paylaşmaya gayret edeceğim... inşallah hem kafamız dağılır hem de biraz olsun bir şeyler paylaşmış oluruz...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

53

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |