DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

• @chemistontheroad

Online bankacılık da olsa hesabınızın ABD'de olması gerekiyor. Yani partiye katılmak için partideki bir kişinin sizi içeriye alması gerekiyor. 🙂

• @chemistontheroad Hayırlı olsun. Tebrikler.

• Selam arkadaşlar,
    Grup altındaki mesajlardaki pek çok soruya tek tek yanıt vermek yerine toplu cevaplayabilirim diye düşündüm zaman kazanmak adına. Yardımcı olmak amacıyla farklı arkadaşların sorduğu farklı sorulara cevaplarım şunlar,

1. PP önemi: PD nizi etkilemez fakat dQ çok hızlandırır ve bu da inteview için çok önemli. Çünkü PD sizin current yani mülakata çağrılabileceğinizi DQ için ne zaman çağrılacağınızı yani sıranızı belirler. Yani önce DQ önce sıranızın gelmesi önce çağrılmanız demek.
    2. Çeviriler: Eğer başvuru aşamasındaki Türkçe belgelerin çevirisi ise konuşulan illaki yeminli tercüme vs olmasına gerek yok. Zaten diplomalar transkriptler vs ilgili enstitülerden İngilizce alınabiliyor veyahut konferans hakemlik vs yine aynı şekilde ilgili yerlerden İngilizcesi istenebiliyor. Hala varsa çevrilmesi gereken ben üniversitedeki yan kapı komşum hocadan çevirip adını yazıp imza atmasını söyledim ve hepsi geçerli oldu.
      Eğer NVC belgeleri arasında ise bahsedilen çeviri zaten Ankara US elçiliğinde interviewe gireceğimiz için NVC Türkçe ve İngilizce dışında çeviri istiyor. Yani Türkçeyi çeviriye gerek yok. Zaten sitede de yazıyor.
    3. Yeni başvuran arkadaşlar Wegreened, vb. firmalar zaten ücretsiz değerlendirme yapıyor ve her adımı güzelce takip ediyor. Ben Wegreened ile çalıştım. Süperler.
    4. Parayı yatırmayı eğer bunlarla devam etmeseniz bile avukata rica edince yapıyor. Ben bir arkadaşımdan rica ettim ABD de o benim için sağolsun yaptı. fakat avukat da yapıyor.
    5. I-140 aşaması sonrası avukatla çalışmaya gerek yok, çok basit hele forumu okuduktan sonra. Zaten onlar da sitelerinde yazıyor gerisini kendiniz halledebilirsiniz diye.
    6. En son mülakata 18 Nisan 2024 de DQ 4 Temmuz olan EB2 arkadaşımız girdi. Yani DQ orada.
    7. İlk başvuruda CV nize göre size EB1 veya EB2 neyse uygun olanı avukat bildiriyor. Fakat makalen varsa EB1 yoka EB2 diye birşey yok. Şahsen dolu makalem var ve her ikisine de fazlasıyla uyduğumu fakat EB1 kısa da olsa (ki Ankara için bu çok geçerli olmuyor dedi) gereksiz zorlamalı olabiliyor zamana ve değerlendiriciye bağlı olarak risk taşıyabiliyor o nedenle temiz iş EB2 dan başvuralım dedi avukatım ve ona gittik.
      Yani avukatı dinlemek en doğrusu eğer destek alınacaksa.
    8. Bir arkadaş da ABD ye NVC ye nasıl belgeleri göndereceğini soruyordu sanırım. Cevap: PTT ile gönderdim ben hem çok uygun hem de süre 3-4 maks. 5 gün. İstersenizz dieğrleriyle yollayın. daha kısa, daha pahalı, sizin tercihiniz.

Son olarak lütfen herkes imzasına ve ilk safadaki excele kategori, PD ve DQ larını yazar ve taşırsa hepimiz için interview takvimini takip etmek açısından iyi olur.
    Bol şans, sevgiler.

• Bu ileti silindi!

• @Hilal-2 Değerli bilgiler için teşekkürler. I-140 onayı aşamasındayım. Tüm süreç için Chen ile anlaştım. Eğer I-140 onaylanırsa ikinci aşamada IVP sürecini kendim sürdürmek istersem Chen buna karşı çıkar mı? Bir bilginiz var mıdır? Ya da tecrübesi olan bir arkadaş?

• @Feridun-Boylu Rica ederim hocam. Anlaştım derken sanırım agreementınızı o şekilde yaptınız ve ona göre ödeme yaptınız. Karşı çıkma gibi birşey söz konusu olamaz fakat kastınız paranızın o bölümle ilgili kısmını geri almaksa kendilerinin anlaşmada geri ödeme planı veya iptal koşulları vardır. Veyahut kabul sonrası veya öncesi (ben olsam sonrası) avukata devam etmeyeceğinizi bildirirsiniz. O size koşulları söyler. Hukuki bir konu olduğu için eminim onlar zaten kesin koşulları belirlemiştir ve dışına çıkılamaz sanırım.

• @raymer sahane bir site bu cok tesekkur ederim. casetool kisminda kendi receipt number'larimi girip sayfada cmd+f ile mumkun olan en son sayiya kadar arama yaptigimda sadece 60 case kadar arkamda sira geldigini goruyorum. cok heyecanlandim simdi 🙂

• @Hilal-2 Hilal Hocam emeğinize sağlık. Başlığı ilk okumaya başladığım günlerde (son 2 ay) sayfalar arasında gezinirken en küçük bir detayı bile iyice sorduğunuzu anlamadan geçmediğinizi görmüş oldum.

Bugün görüyorum ki henüz süreciniz bitmemiş olsa da siz aslında sürecinizi plan olarak en iyi şekilde tasarlamışsınız. Gereken tek şey zaman.

Forum sizin gibi aldığını fazlasıyla katkı olarak veren insanlarla daha güzel bir yer oluyor.

• @kemalede numaralar muhtemelen birebir sira takip etmiyor anladigim kadariyla degerlendiren memura gore yada sizin icinde bulundugunuz dosya grubununun ne zaman acildigi gibi durumlar etkili oluyor o kismini gercekten bende anlamadim sira numarasi benden sonra olanlarda(cos icin) benden once aciklanmisti ama kabaca benim siramin etrafindaki numaralar cikmaya basladiginda beklentim artti ve 15-20 gun sonrada benim islemim de sonlandi site bu konuda gercekten genel bir bilgi veriyor

• @finalhope Teşekkür ederim hocam. Aslında foruma ben başvurum bitip, I-140 onayımı alıp, welcome letter ım gelip, NVC belgelerimi alıp resmen paketleyip ABD ye PTT yoluyla gönderirken kendini işgüzar sanıp işini bilmeyen memurun benden ısrarla alıcı yani DOS telini isteyip bu mümkün değil devlet dairesi dediğimde olmaz da olmaz deyip paketimi almamasıyla dahil oldum. İlk sorumu o zaman sordum. illa tel istiyor sizler naptınız diye.
    Forumdan da inanın hiç haberim bile yoktu saf saf inteviewım gelecek diye bir arkadaşımla konuşurken, tam o paket gönderme sırasında, bana Hilal sanırım Ankara dan haberin yokinsanlar aylardır interview bekliyor böyle bir forum var bilmiyor musun dedi. Onun üzerine ki bilmiyordum burayı, foruma üye olup, telefon olayını sordum.
    Yani keşke önceden bilseydim burayı:)) Kendi kendime herseyi keşfetmezdim:)

• https://www.reddit.com/r/USCIS/comments/1dk4i7s/my_little_contribution_visa_bulletin_forecast_for/

Umarım buradakine göre daha pozitif bir senaryo olur. Aksi durumda 2024 yılında başvuranlar için 2026 yılına kadar pek umut yok gibi.

• @chemistontheroad zaten öyle.. 2 yıl alıyor. Veya 1.5 yıl. 2023 haziran PDate ve 2025 şubat mart'ta mülakat maili alsam sevinirim.

• @chemistontheroad Eğer I-485 yoğunluğu için bahsediyorsan I-140 onayı sonrası I-485 aşamasında USA de çalışma izni oluyor bildiğim kadarıyla. Yani Amerikada isen çalışma izni açısından problem olmuyor. Eğer IVP aşamasına gelirsen çalışma izni için mecburen sürecin tamamlanmasını bekliyorsun.
    Bu arada madem konu açıldı benim de şöyle bir yorumum olacak. Gcard dağıtımı için sanırım kota mevcut. Hiçbir ülkeye mevcut mali yıl için % 7'den fazla GCard vermiyor. Türkiye Başvuru sayısına göre ilk 10 ülke arasında bile değil. Dolayısıyla reddit de tartışılan yoğunluktan Türkiye'nin fazla etkileneceğini düşünmüyorum . Normal süreç başvuru aşamasından Gcard alımına kadar zaten 2 yıl gibi. Yani süreçte çok değişim yok gibi. Bir de bu ay retrogession bekleniyordu ama gerçekleşmedi ilerleme söz konusu. Demem o ki şimdiden içimizi karartmaya gerek yok. Önümüzde 1.5-2 yıllık süreç var bekleyip görmek lazım.

• @Feridun-Boylu I-140 sonrasinda, ABD icerisindeyken AOS yapabilmek adina I-485 basvurusunu gondermek icin de PD tarihinin visa bulletin'de guncel olmasi gerekiyor. bunun yaninda, evet I-485 basvurusu yaparken I-765 (EAD) (yani calisma izni) basvurusu da gonderebilirsiniz isterseniz (ek ucreti var 250 dolar falan). I-765 genelde I-485 sonuclanmadan once (2-3 ay icerisinde onaylaniyor) ve bu onay geldikten sonra calisabilirsiniz. ama EAD onayi gelmeden once, I-485 basvurusu gondermis olmak kendi basina size calisma izni vermez. I-485 basvurusu, sadece ABD deki kalisinizi basvurunuz degerlendirmede oldugu muddetce uzatmaniza izin verir.

yani ozet olarak, ABD'deyken I-140 onayi gelirse, I-485'e basvurana kadar sizin ABD'de kalmaniza izin veren bir vize ya da statuye sahip olmaniz gerekir. Calisma icin ise yine hali hazirda var olan vizeniz ya da statunuzun buna imkan vermesi gerekiyor. Aksi halde NIW temelli I-140 onayi sonrasi PD tarihi ROW (rest of the world) icin guncel olana kadar I-485 yollayamazsiniz. EB-1A icin ise su an icin onay sonrasi hemen I-485 yollanabilir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

43.7k
Kullanıcı

4.5k
Konu

441.1k

| | | |