DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

• @TOK Hocam I-140 onayı alan oldumu diye sormak istemiştim.

• @Feridun-Boylu benim PD 31 Ocak 2024 , PP ile 6 şubatta I140 onaylandı. Ama sonrası beklemedeyiz. Welcome letter henüz gelmedi.

• Bu ileti silindi!

• Arkadaşlar 2024 yılı içinde I-140 onayı alan oldu mu sorusuyle ilgili ben de şüphelenmeye başladım. Benim PD 16 Kasım 2023, receipt notice 17 Kasım 2023'de geldi. Dosyam Nebraska'da işleniyor. USCIS sitesinde hala actively reviewing, nothing outstanding falan diyor. Şu an 6 ay 18 gün oldu. Sanıyorum müdahele etmeye çalışmak için erken çünkü processing time 9.5 ay gözüküyor. Zaten PD current olmaya da daha seneler var ama yine de merak ettim. I-140 approval sürecini mail atarak falan hızlandıran oldu mu? ve olduysa kaç ay bekledikten sonra iletişime geçmeyi tavsiye edersiniz. Tecrübelerini paylaşan olabilirse şimdiden çok teşekkürler.

• @californiapostdoc Hocam processing time ile ilgili web sitesinde sizin PD tarihini girip get inquiry seçeneğini tıkladığımda;

"The earliest you can submit questions is December 09, 2024. Please do not contact us before this date."

Yani 9 aralık 2024 den önce bize yazmayın deniyor.

• @californiapostdoc daha önce de yazdığım gibi benim bu yılın başında onaylandı ama hemen arkasından gelen mailde yıllık kota dolu o nedenle herhangi birşeyinizi satmayın ve mail bekleyin diye bir mail geldi. O nedenle sanırım ekime kadar bekleyeceğiz bir sonraki aşama için. Sizin premiumprocessing miydi?

• @meli Hocam sizin başvurunuz PP olduğu için, sizin dosya onayınıza göre önümüzdeki süreç hakkında öngörüde bulunamıyoruz.
    Regular başvuru yapan arkadaşlardan 2024 yılı itibarıyla başvuran ve onay alan bir arkadaşımız görünmüyor. En yakın tarihli; Kasım 2023 başında başvuran bir arkadaşımız sadece onayı gelmiş gözüküyor. Ama sonrası muallak.

Bir de siz sanırım welcome letter bekliyorsunuz. Biz ise I-140 onayı.

• @Feridun-Boylu Evet wellcome letter bekliyorum. En geç 3 ayda gelir denmişti ve malesef gelmedi. Bunun üzerine avukatım NVC ye mail attı ancak ona da dönüş olmadı.Duraksama olduğu kesin. Umarım klasik bir döngüdür bu ve hızlanma olur. Aksi halde belki yıllarca bekleyeceğiz .

• @meli İnşallah Hocam. Sabırla güzel haberler bekliyoruz.

• 2024 yılında başvuru yapanlar olarak umarım 2025 içerisinde randevu alabiliriz. Reddit'te yer alan tahminler pek iç açıcı görünmüyor.

• @chemistontheroad merhaba, reddit adresi daha önce paylaşıldı mi acaba?

• @chemistontheroad Reddit e girdiğimde Ocak 2024 başvurularından (regular) bazılarının Mayıs ayında approval aldıklarını gördüm. Chen (wegreened) kendi sitesine approval aldıkları dosyaları koyuyor. Orada da 16 ocak başvurusunun 10 Mayısta approval aldığı bir örnek var. Buradan Takip edilebilir.

• Bu ileti silindi!

• @Feridun-Boylu
    bende umarım bu ay içerisinde veya gelecek ay I140 onayını alırım diye umuyorum. Bahsettiğiniz chen sayfasında genelde 3-5 ay içerisinde onaylanmış dosyalar, bende onlarla çalışmıştım.

Bu bekleme süreci arada kalmak can sıkıcı. 2025 yaz bizim için harika olur ama bakalım.

• linkini verdiğim siteden gunluk I140 onayı takıbı yapılabılıyor
    numaranıza yakın grubu gorebılırsınız ama PP ayrımı yapılamıyor
    onuda 2 ayı gecen basvuralardan rutın oldugunu anlayabılıyorum
    ocak ayından onay son donemde var hatta şubatta gordum
    bu sıteden kısmen hızlarını anlayabılıyorum

• @chemistontheroad İnşallah dediğiniz gibi olur.
    Bazı yorumlarda 2024-2025 Fiscal year için Current time: June 2023' ilelenebilir deniyor. Yani 2025 Eylül ayına kadar PD Haziran 2023 olanlar current olabilecek.

2024 PD liler için; bu sene içerisinde I-140 onayı, 2025 de DQ,, Interview ise 2026 olabilir gibi yorumlar var. Umarım öyle olmaz.

• @Feridun-Boylu Buna benzer tahminler gördüm bende. Maalesef mantıklıda görünüyor. Umarım beklenenden iyi gider ve 2026 senesine kalmayız.
    Kaçak göçmen içini sıkı tutup bizlere öncelik verse biraz ABD 🙂

• Hocalarim bir sorum olacak. Ben J1 ile research scholar olarak ABD'de bir universitede calisiyorum. Bir kac ay icinde i-140 basvurusu yapmayi planliyorum. i-140 basvurusu yapmanin, ileride H1B'e gecis icin bir engeli/riski var midir? Su an icin 2 yil kuralini waive yapmayacagim. Onumuzdeki sene yapacagim muhtemelen. Sadece olasi i140 reddinde yada i140 kabul olduktan sonra current olmayi beklerken surec uzarsa ve H1B'ye gecmem gerekirse aklima gelmeyen bir engeli var midir diye merak ettim. Tesekkurler.

• @mutlu234 Hocam bu durumunuzu bir avukatla görüşseniz iyi olabilir. Wegreened den hem teklif hemde durumunuzun uygunluğu için onay alabilirsiniz.
    I140 süreci H1b almanızı açısından bir engel değil. Fakat J1 vizesinde iken I140 &I485 yapabiliyor musunuz ondan emin değilim.

• @mutlu234 I-140 onayı sonrası H1Bye geçtim, başvuruda I140 onayı olup olmadığını sordu üniversite ve premiumla bir hafta içinde onaylandı. H1B için kalifiye olup olmadığınız değerlendirilirken I140 onayının olması bana kalırsa pozitif.

Sadece 2 yıl kuralının yaklaşık 6 ay, H1B için "prevailing wage(PW)" aşamasının da ayrıca 6 ay sürdüğünü göz önünde bulundurun. Ekstra üniversite belge hazırlığıyla +3 ay da onay süreci derseniz 1 yıldan kesinlikle uzun bi süreç bu geçiş. Benim onaylı PW olmasına rağmen toplam 10 ay sürdü tüm J1-H1B geçişim. Özetle en büyük engel zaman.

Edit: J1'dan I140 sonrası AOS yapılabiliyor elbet ama 2 yıl kuralı-waiver sonrası. Güncel koşullarda süreli J1 ile bunu yapmak biraz riskli, bkz. ben patladım ve H1Bye geçmek zorunda kaldım.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

31

43.5k
Kullanıcı

4.5k
Konu

440.2k

| | | |