Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Bu ileti silindi!

• 2022 gelir vergisi beyanini gerceklestirdim, yukarida bir ileti yazmistim onun guncellemesi olsun.

En son Turbotax ile doldurdugumda bana $94+vergi gibi bir ucret cikarttiklarindan sogumustum. Amex kartimda cash back promosyonu da vardi ama kredi karti ile odetmemisti Turbotax (ya da ben bulamadim o secenegi). Sozun kisasi, bu sene Turbotax kullanmak istemedim.

Amex kartimin promosyonlarina baktim, TaxAct icin %30 cash back kampanyasi vardi bir deneyeyim dedim.

Turbotax'a benzer, benim hosuma gitti. Bir sikintisini gormedim. Haftasonu pazar yaptim bildirimi, 10 dakika icinde federal onayi ertesi gun de eyalet onayi geldi. Banka hesabina direct deposit istedim, bakalim gelsin bir guncelleme yazarim.

Soyle de birsey oldu, TaxAct'te bildirimi yaparken 2022 yilinda odedigim kira tutarini sordu. 23bin kusur kira odedigimi girdim, ordan bana bir tax credit cikardi yaklasik $150 kadar. Turbotax'ta doldurdugumda bu cikmamisti. Umarim yanlis bir beyan vermemisimdir ama yani sordugu sorulara hep gecerli cevaplari verdim. Bu NJ tax return icin federal degil. Bakalim gorecegiz sonucu, umarim tax froud falan yapmamisimdir en cok korktugum sey 1 banka borcu 2 vergi borcu valla su hayatta.

TaxAct bu islemler icin toplamda $70 gibi bir islem ucreti aldi (yanlis hatirlamiyorsam $24 HSA hesabim oldugu icin deluxe edition fee, $45 de NJ eyalet vergisi beyani icin). %30 cash back ile bana $49 gibi bir tutara geldi.

Odemeler hesabima gecince tekrardan guncellerim.

Bu arada bu ev kirasindan tax credit alma konusunda icimi rahatlatacak biri varsa sevinirim. Kisaca durumum su ve basit: 2022 yili boyunca 23bin kusur kira odedim. sanirim bunun %18'i property tax olarak degerlendiriliyormus. Yasadigim yer ana ikametim, baska bir evim falan yok, evin mutfagini banyonusu baska birimler ile paylasiyor musunuz falan diye de sordu. yok, normal 1bd daire bir apartmanlar kompleksinin icinde. Bireyden degil, firmadan kiralama (yani apartman kompleksinin yonetiminden kiraliyoruz, bildiginiz normal prosedur; kisiden kiralama degil).

Bu uygulama normalde $1,240 olacak NJ eyalet vergi iadesini $1,380 gibi bir tutara cikardi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@eire Kiradan vergi iadesi konusu eyalete özgü bir şeymiş. Texas'ta olmadığı için ben hiç duymamıştım. New Jersey'de varmış.

New Jersey (NJ)
    Offers two tax breaks for renters, letting you take advantage of whichever gives you the most money:

A property tax deduction of 18% of your rent
    A property tax credit of $50
    You can claim either the deduction or the credit when you file your state tax return.

• @knnrn @eire

NJ eyaletinde kira ve mortgage odemelerinde tax credit var.

• @hasbelkader Evet zannediyorum oyle olunca bu kadar cok cikiyor. Yalniz ben eger once self employed income girersem turbotax e vergi iadesi tutari farkli cikiyor en sonda. HR block uygulamasini denedigimde daha da farkli cikiyor.

• @Mihok mantiken farkli cikmamasi lazim. Turbotax veya HR Block farketmez, bu tax programlari senin toplam kazancina ve maasindan yapilan toplam vergi kesintilerine bakmasi gerekir. Neden boyle bir sonuc aldigin konusunda bir fikrim yok malesef. Senin yerinde olsam 1099 isin icine girdigi icin ve rideshare den dolayi milage nedeniyle deduction yapacagin icin saglam bir muhasebeciye giderim. Vergi isi sakaya gelmez diye dusunuyorum.

• @hasbelkader Evet cikmamasi lazim. Tekrar girip son raporlari kiyaslamak mantikli aslinda.

• merhaba, konudaki mesajlarin buyuk kismini okudum ama benzer bir ornek bulamadim. DV-2022 talihlisi olarak 4 mayis 2022'de ilk girisimi yaptim. bu tarihten 5 temmuz'a kadar abd'de yasayip turkiye'deki sirketimden maas almaya devam ettim. maas, bireysel emeklilik, tazminat vs toplami 8k USD civarinda bir gelirim var bu donemden, vergi iadesi bildiriminde bunlari beyan etmem gerekiyor mu? 100k dolar uzerinde olmayan gelirleri beyan etmeye gerek yok mesajini okudum ama cok eski tarihliydi, nasil ilerlemem lazim bilemedim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kmryldz, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

merhaba, konudaki mesajlarin buyuk kismini okudum ama benzer bir ornek bulamadim. DV-2022 talihlisi olarak 4 mayis 2022'de ilk girisimi yaptim. bu tarihten 5 temmuz'a kadar abd'de yasayip turkiye'deki sirketimden maas almaya devam ettim. maas, bireysel emeklilik, tazminat vs toplami 8k USD civarinda bir gelirim var bu donemden, vergi iadesi bildiriminde bunlari beyan etmem gerekiyor mu? 100k dolar uzerinde olmayan gelirleri beyan etmeye gerek yok mesajini okudum ama cok eski tarihliydi, nasil ilerlemem lazim bilemedim.

ABD'de vergi mükellefi olduğunuz tarihten yıl sonuna kadarki toplam geliriniz önemli. 10 bin doların altında ise herhangi bir beyan vermenize gerek yok. Bu miktardan fazla ise beyan vermelisiniz ama yaklaşık 100 bin dolara kadarlık kısmı vergiden muaf olacak.

$107,600 for 2020
    $108,700 for 2021
    $112,000 for 2022
    $120,000 for 2023

• @knnrn cevabiniz icin cok tesekkur ederim. ilk girisimden sonra 10 gunden fazla kaldigim icin 4 mayis itibariyla resident oluyorum IRS'in sitesinde yazanlardan anladigim kadariyla. bu nedenle bu tarihten sonra elde ettigim tum gelirleri beyan etmem gerekiyor buna gore degil mi? bir yandan da turkiye'de elde ettigim gelir aslinda vergilendirme sonrasinda elime gecen net tutar, yani orada hesabima gecen parayi beyan edip bir de burada vergi odersem cifte vergi odemis olacagim.
    yillik toplam gelirim 100k USD yapmiyor, 8k TR'den yaklasik 50k da ABD'den gelirim var ozetle.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kmryldz Vergi beyan etmek vergi ödemek anlamına gelmiyor. Tam tersi, Türkiye'de ödediğiniz vergiyi ABD'den iade olarak bile alabilirsiniz. Beyanı yaparken brüt maaşınızı ve vergi, emeklilik gibi kesintileri de beyan edeceksiniz.

Bu durumun tek olumsuz yanı, Türkiye'deki geliri vergi uygulamaları ile ücretsiz olarak beyan edemiyor olmak. Bu hizmet için ya bir vergi uzmanı ile çalışacaksınız yada Turbotax gibi uygulamaların ücretli paketlerini alacaksınız.

• @knnrn tekrar tesekkur ederim, yazdiklariniz cok faydali oldu.

• Herkese merhaba,

2022 Aralık ayında ABD'ye giriş yapıp greencardımı aldım ancak SSN'im ulaşmadı ve ABD'den ayrılmak durumundaydım. Henüz ABD'de yaşamıyorum Mayıs ayında tekrar gidip SSN'imi de alacağım ancak anladığım kadarıyla beyan dönemi kapanacak. Aralık ayı da olsa 2022 yılında giriş yapmış olduğum için vergi beyan etmem kesinlikle gerekiyor mu yoksa gelirim olmadığı için beyan etmemek normal midir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@reportkowalski, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Herkese merhaba,

2022 Aralık ayında ABD'ye giriş yapıp greencardımı aldım ancak SSN'im ulaşmadı ve ABD'den ayrılmak durumundaydım. Henüz ABD'de yaşamıyorum Mayıs ayında tekrar gidip SSN'imi de alacağım ancak anladığım kadarıyla beyan dönemi kapanacak. Aralık ayı da olsa 2022 yılında giriş yapmış olduğum için vergi beyan etmem kesinlikle gerekiyor mu yoksa gelirim olmadığı için beyan etmemek normal midir?

10 bin dolar altında gelir için vergi beyanı zorunlu değil.

• Bu ileti silindi!

• Ben sadece Türkiye'deki kazancımi gireceğim bu nedenle uygulamaların ücretli versiyonlarını mi kullanmaliyim?

• ABD'de olup Türkiye için uzaktan çalışıp gelir elde edip bunu vergilendiren bir arkadaşımız var mı aramızda? Çünkü fiziken ABD'deyim ancak TR için çalışıyorum ve gelir elde ediyorum. Vergi ve doldurulacak formlar için farklı yönlendirmeler var, eğer direkt deneyimleyen biri varsa yönlendirme yapabilirse memnun olurum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@diclemre, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Ben sadece Türkiye'deki kazancımi gireceğim bu nedenle uygulamaların ücretli versiyonlarını mi kullanmaliyim?

Benim kullandığım Cash App Taxes uygulaması 2555'i desteklemiyor. Aşağıda bu uygulama ile yapılamayacak diğer bildirimler de listelenmiş.

Bildiğim kadarıyla ücretsiz uygulamalar ile 2555 yapmak mümkün değil. Ücretli paket almak zorunda bırakıyorlar. 2555'i indirip kendiniz doldurduktan sonra diğer vergi formlarınız ile birlikte posta ile IRS'e göndermek dışında bir yol bilmiyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

58

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |