Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• This post is deleted!

• @DonTurcos Merhabalar, Ben de suan amerikadaki tek ortakli llc'im icin vergi beyannemesinde bulunacagim. Henuz hic bir gelir elde etmedim. Satis da yapmadim. Bu yuzden sizin gibi bilgilendirici nitelikte bir beyanname de bulunacagim. Bunu kendim yapmam mumkun mu? Amerikada yasayan cok yakin arkadasim var. Onun benim adima doldurup IRS'e postalamasini isteyebilirim diye dusunuyorum. Bana formu doldurma konusunda yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Ya da forumda bana yardimci olabilecek kisiler varsa cok mutlu olurum.
    Iyi gunler dilerim

• @eray95 Merhaba,yeni okudum,bildiklerimi aktarayım. Kendiniz doldurabilirsiniz, IRS 'ye posta ya da fax ile gönderebilirsiniz, ben online fax servisleri ile göndermiştim. Öncelikle şu linklerden doldurmanız gereken 1120 ve 5472 formlar ve onların açıklama ve talimat pdf dosyalarını indirin.

Talimat pdf lerini iyi okuyup doldurmanız gereken bölümleri doldurun. Talimatları iyi anlarsanız doldurmak kolay. Burda ingilizce bilen muhasebeci tanıdığınız varsa onlar bile vergi tekniğini bildiklerinden yardımcı olabilirler. Formların talimat pdf lerinde hangi adrese postalayacağınız, fax la göndermek isterseniz de fax numarası yazar. Kendiniz dolduracağınız için formların sonunda imza bölümünde kendi imzanızı "managing member" olarak atıp gönderin.

• Siz 1120 form'un sadece ilk sayfasını dolduruyorsunuz, "schedule" eklerini doldurmanız gerekmiyor. 5472 formunda her sayfada doldurmanız ya da işaretlemeniz gereken bölümler var talimatları okuyunca anlarsınız. Eğer bir nakit alışverişi varsa - (şirkete cebinizden yaptığınız harcama olabilir, şirket kasasından çektiğiniz para olabilir, başka şirketler ve şahıslarla bu gibi durumlar olabilir ) - şirketinizle şahsınız arasında yada 3. taraflarla onu da ek olarak anlaşılır bir şekilde ( tarafların kimlik ve vergi bilgileri ile toplam tutarı yazmanız yeter ) kağıda döküp 5472 formun sonuna eklersiniz.
    Bu formların maddelerinde her yıl değişiklik olabiliyor, güncel form ve talimatları edinmeniz önemli.

• ⭐⭐⭐

Merhaba,

Vergi konusunda ben de bir kaç şeye netlik getirmek istedim.

6 ay Tx da yaşadık ve daha sonrasında Co ya taşındık.

Tx ve Co gelirlerimiz oldu.

Şimdi vergi konusuna gelecek olursak, bizim gibi eyalet değiştirenler olabilir bu durumda eğer gelir vergisi olmayan bir eyaletten kazancınız varsa bunu sadece federal vergi bildiriminde belirtiyorsunuz. Taşındığınız eyaletin vergi kısımlarını yazıyorsunuz sadece.Eğer gelir vergisi olan bir eyalette kazancınız varsa ( iki farklı eyalet olarak) her iki eyaleti hem federal vergi kısmında hem de eyalet vergisi kısmında belirtmeniz gerekiyor.

Biz TurboTax kullandık ve eşimle beraber ortak bildirim yaptık.

Önemli bir detay olduğunu düşünüyorum.

• @Erkan-Gürsoy, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhaba,

Şimdi vergi konusuna gelecek olursak, bizim gibi eyalet değiştirenler olabilir bu durumda eğer gelir vergisi olmayan bir eyaletten kazancınız varsa bunu sadece federal vergi bildiriminde belirtiyorsunuz. Taşındığınız eyaletin vergi kısımlarını yazıyorsunuz sadece.Eğer gelir vergisi olan bir eyalette kazancınız varsa ( iki farklı eyalet olarak) her iki eyaleti hem federal vergi kısmında hem de eyalet vergisi kısmında belirtmeniz gerekiyor.

Turbotax ve benzeri veya muhasebeciye yaptırdık diyelim hocam, doğru veya yanlış yaptıklarını nasıl anlayacağız? bir yanlışlık varsa ne kadar zaman sonra ortaya çıkıyor ?

• ⭐⭐⭐

@geçmiştengeleceğe, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@Erkan-Gürsoy, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhaba,

Turbotax ve benzeri veya muhasebeciye yaptırdık diyelim hocam, doğru veya yanlış yaptıklarını nasıl anlayacağız? bir yanlışlık varsa ne kadar zaman sonra ortaya çıkıyor ?

Turbotax sizin adiniza verdiginiz bilgileri denetliyor, bunun icin ilgili paketleri secmeniz gerekiyor, diger platformlar hakkinda bilgim yok henuz. Muhasebeci olayinda da bence referans oneli, tanidik bildik birileri tavsiye eti ise bence sorun yoktur.

• Pazartesi gunu vergi beyani veya extension yapmak icin son gun.

https://www.axios.com/2024/04/13/irs-tax-deadline-extension-2024-refund

• Selamlar
    2023 tax file işlemini 1 ay önce h&r block aracılığıyla yaptım. Federal ve state tax borcum çıkmıştı ve ödemiştim. Bugün IRS den refund geldi. Bunun gelmemesi gerekiyordu. Bunun neden böyle olduğunu IRS e sormalı mıyım? yoksa sadece gelen çeki hesabıma deposit yapıp sorgulamadan parayı afiyetle yemeli miyim? Bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.

• ⭐⭐⭐⭐

@hasbelkader IRS resmi sitesinden register yapıp . Transcriptinizi inceleyin . Oradan bu yılın onaylanmış vergi hareketlerini görebilirsiniz . Ona göre harcamaya karar verin.

• @redsat2000, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@hasbelkader IRS resmi sitesinden register yapıp . Transcriptinizi inceleyin . Oradan bu yılın onaylanmış vergi hareketlerini görebilirsiniz . Ona göre harcamaya karar verin.

• Arkadaşlar
    IRS web sitesinde herhangi bir hesap yada profil oluşturmadan bu mümkün değil midir?

• ⭐⭐⭐⭐

@hasbelkader, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Arkadaşlar
    IRS web sitesinde herhangi bir hesap yada profil oluşturmadan bu mümkün değil midir?

Hayır Malesef mümkün değil . Ayrıca vatandaşlık başvuru zamanı bu hesabı mutlaka açman gerekecek . Sıkıntı yok .

• @redsat2000, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@hasbelkader, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Arkadaşlar

Hayır Malesef mümkün değil . Ayrıca vatandaşlık başvuru zamanı bu hesabı mutlaka açman gerekecek . Sıkıntı yok .

Vatandaşlık işini 6 yıl önce halletmiştim. Bu durumda yapacağım şey o çeki hesabıma yatırıp harcamak olacak. Refund hatalıysa benim hatam olmadığı için sorun olmayacaktır diye düşünüyorum. Cevabınız için teşekkürler.

• @eray95 naptınız biz aynı durumdayız gelir elde etmedik tek ortaklı llc şirket ama tarihi kaçırdık bunu şimdi nasıl yaparız ? Siz beyan verdiniz mi? Kendiniz mi yaptınız ? Biriyle çalıştıysanız ismini alabilirmiyim

• @DonTurcos bizde aynı durumdayız tavsiye edeceğiniz biri varmı bu işi nasıl yaparız? Size geç yaptığınız için vergi cezası falan çıktımı ? Geç beyan sorun yaratırmı?

• @duygusen Hic gelir elde etmediyseniz, yani business yapmadiysaniz ve LLC ile ilgili herhangi bir masrafiniz olmadiysa, vergi beyani yapmaya gerek yok diye dusunuyorum.

• @MySea teşekkürler tek ortaklı llc olduğu için belki dediğiniz gibi olabilir? Attığınız sayfa ile çalıştınız mı?

• @duygusen Ben sadece bilgi olarak paylasmak istedim.

• @MySea teşekkürler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.2k

| | | |