DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

• @emre911 Konsolosluk mulakati alana kadar demek istiyorum. Herkes biliyor mulakatin ne kadar gec geldigini. Neden israrla aksini soylemis oldugumu dusunuyorsunuz. Diger dedikleriniz dogru olabilir. Ben hatali olabilirim.
    Sizin de yanlis yonlendirdiginiz konu;
    I-140 dilekcesinin PD tarihi oldugunu yazmissiniz.
    EB3 vize turlerinde PD tarihi I-140’in file edildigi tarih degildir.
    LC’nin Departmant of Labor’a file edildigi tarihtir.

I-140’un file edildigi tarih baska EB turleri icin PD olarak kabul edilir. Cunku, onlar kendi kendilerine sponsor olurlar. DOL basvurusu yapmazlar.

DS 260 formunu dosyaniz NVC ye gectikten sonra doldurabilirsinz. Burada bir daha current bekleme durumu olmuyor. DS 260 formunuz ve diger istenilen belgeler submit edildikten sonra ancak DQ olabilirsiniz.
    DQ olduktan sonra konsolosluk icin randevu sirasina girersiniz. Konsolosluk randevusu icin de yine Final Action Dates’e gore current olmak gerekiyor. DS
    260 formundaki guncel degisiklikleri mulakat gunu evrak teslim ederken belirtebilirsiniz.

• @tufank Haklisiniz karistirdim onu sanirim.

• @tufank

Bunu ara ara değiştiriyorlar sanırım her ayki duruma göre. Normalde Employment-Based Adjustment of Status yapanlar da "Dates of Filing" tablosunu takip ediyorlar, aile üyelerininkine benzer şekilde.

Burada FAQ kısmında şöyle cevaplandırmış bakanlık;

Q. Why does USCIS not allow noncitizens to apply for adjustment of status based on the Dates for Filing chart every month of the year?

A. When we determine that there are immigrant visas available for the filing of additional adjustment of status applications, noncitizens must use the Dates for Filing chart to determine when to file an adjustment of status application with USCIS. Otherwise, use the Final Action Dates chart to determine when to file an adjustment of status application with us. We make this determination monthly based on how many visa numbers remain available for the year, USCIS and DOS visa-available inventory, and operational considerations.

Allocation of Visa Numbers sekmesini açarak inceleyebilirsiniz.

Burada kilit nokta, biz Consular Processing ile ilerlediğimiz için bu tabloyla yani "Dates for Filing" ile hiçbir işimizin olmaması. Tek takip etmemiz gereken tablo "Final Action Dates"

• ⭐⭐⭐

@emre911 evet bu tablo değişebilir o yüzden tabloya girmeden önce hangi tablonun ne ile ilgili olduğu belirtiliyor. AOS ile green card işlemlerini net anlamamız için USCIS bir görsel hazırlamış. Burada gördüğünüz gibi eğer başvurumuz "Employment Based" ise priority date LC'nin doldurulduğu yani DOL'a gönderildiği tarih. Consular Processing'teki fark I-145 formu yerine DS-260 formu doldurmamız. Yine priority date'i bekliyoruz NVC'nin işleme alması için. evet dediğiniz gibi CP için dikkate almamız gereken "Final Action Dates"

AoS_WebGraphic_V6_En_760@2x.png

• @dpdemir

PD tarihi için doğru diyorsunuz. Orada ben bu vize türü için de LC onaylanıp I-140 başvurusu yapılınca Priority Date belirleniyor diye okumuştum kaynaktan. EB-3C yi yanlış okumuş olabilirim. LC başvurusunu baz almaları daha güzel aslında, tahmini bir 6 ay kazandırıyor sadece.

DS-260 formu için ise konsolosluk sürecinde, tarihiniz Current olmadan size NVC bildirimi gelmemesi lazım zaten. O da current olmanıza müteakip geliyor ve dolduruyor olmalısınız yönetmeliklere göre. Bunun istisnası var mıdır bilmiyorum.

Bununla ilgili bir FAQ bulabildin mi hiç göçmenlik idaresinde @tufank ?

• ⭐⭐⭐

@emre911 Bir istisna bulamadım, şu yazıyor sadece.

Priority dates are posted monthly on the Visa Bulletin, which provides up-to-date priority dates for cases NVC is processing. Please note that while NVC attempts to contact all applicants when their visa number is available, you can also use the Department of State’s Visa Bulletin to check whether a visa is available for your petition. If a visa is available and NVC has not yet contacted you, please let us know by using our Public Inquiry Form.

• @tufank

Vize bülteninde Current olmadan da NVC size ulaşmayı deneyebilir diyor. Denemezse bülteni takip edin, tarih geldiyse ve hala aramadılarsa siz ulaşın demiş. Vize bülteninde Current olmadan NVC'nin iletişime geçtiği ve vize alınabilen bir istisna varmı acaba. Orası biraz muallakta kalmış.

• ⭐⭐⭐

@emre911 diğer green card'a giden vize türlerinden farklı olarak EB3 için LC filed tarihi baz alındığı için biraz daha şanslıyız diyelim. Yani en azından bize birkaç ay kazandırıyor bu süreç diğer vize bekleyenlerle yarışa girmek için. I-140 formu baz alınsaydı eğer bekleme süresi çok daha fazla olacaktı. Ben Ağustos 2023 PD'li olarak beklemeye geçtim 🙂

• ⭐⭐⭐

@emre911 bizim kategori için yok, muhtemelen diğer kategoriler için de öyle. bütün başvuruları PD'e göre işleme alıyorlar.

• @tufank

Yönetmeliklere göre de kesin olarak böyle görünüyor. Benim anlamadığım nasıl olur da yukarıdaki hanımın case'inde NVC, Visa Bulletin'de Current olunmadan önce Welcome Letter gönderip DS-260 formu doldurtuyor. Hem de mülakattan 2 sene önce. Professional kategorisi diye desem, yönetmelik onda da aynı. Demek ki arada böyle gariplikler yapıyorlar ya da kurumlar arasında bir kopukluk falan var.

The National Visa Center (NVC) typically reaches out to applicants to complete the DS-260 form as part of the consular processing of an immigrant visa application after the applicant's priority date becomes current according to the Visa Bulletin's "Final Action Dates." The DS-260, also known as the Online Immigrant Visa Application, collects personal and background information from applicants seeking an immigrant visa to the United States.

Here's a general timeline of when the NVC might contact you to complete the DS-260 form:

Priority Date Becomes Current: Your priority date must become current in the Visa Bulletin's "Final Action Dates" chart for your specific visa category and country of chargeability.

NVC Processing: Once your priority date is current, the NVC will begin processing your case. They will send you a "Welcome Letter" that provides instructions on how to proceed with the consular processing of your immigrant visa application.

Submit Affidavit of Support (AOS): As part of the initial processing, you'll need to submit the Affidavit of Support (Form I-864) and supporting documents to the NVC. The NVC will review these documents to ensure they meet the requirements.

Receive Instructions for DS-260: After the NVC reviews your Affidavit of Support and supporting documents, they will send you further instructions to complete the DS-260 form online. This step is usually conducted after the Affidavit of Support review to ensure that you are eligible to proceed with the next phase of the process.

Complete DS-260 Form: Using the instructions provided by the NVC, you will access the Consular Electronic Application Center (CEAC) website and complete the DS-260 form. This form gathers personal, family, and background information.

Submit DS-260 Form: After completing the DS-260 form, you will submit it online. You will also need to upload any required supporting documents, such as passport-sized photos and civil documents.

Further Processing: Once you've submitted the DS-260 form and any additional required documentation, the NVC will continue processing your case. This includes reviewing your documents and scheduling your visa interview at the U.S. embassy or consulate.

It's important to note that processing times and procedures can vary based on individual circumstances, the visa category, and other factors. The NVC will provide you with specific instructions based on your case, so it's essential to carefully follow their guidance.

• ⭐⭐⭐

@emre911 EB3 professional kategorisi all current olduğu için belkide karıştırmış olabilir. Bizdeki gibi ağır ilerlemiyor çünkü o süreç. İşlem sırası sizin ilettiğiniz gibi.

• EB3 3rd Preferences'a girmiyor mu Professional? Onun da bekleme süreleri aynı gibi. All Current olsa mesela EB1 de olduğu gibi, zaten 2 yıl konsolosluk mülakatı beklememesi lazım. Hatta daha yeni yukarıdaki bir başlıkta örneği de vardı. (birkaç ay içerisinde nasıl EB1 aldım gibi bir şeydi)

• ⭐⭐⭐

@emre911 evet 3rd olarak geçiyor tabloda. İmzada yer alan "I- 140 kabul : 12/5/21". Mayıs 2021 bültene baktığımda hem 3rd hem de Others için all current olmuş zaten. Diğer bültenlerde de genelde "C" olmuş ya da çok yakın tarihlerde ilerliyor 3rd.

• @tufank

Vize mülakatı neden 2023'de olmuş o zaman? Pandemiden dolayı mı acaba?

• ⭐⭐⭐

@emre911 evet pandemi etkilemiş olabilir. hangi vize türünde nasıl bir randevu önceliği / sıralaması var bilmiyorum. DV için Ankara çok ağır ilerliyor, az sayıda randevu veriyor. EB3 için de benzer durum olabilir. Zaten EB3 için DV lottery'de olduğu gibi mali yıl sonunda hak kaybı olmadığı için öteleniyor olabilir. hangi vize türüne ne kadar ağırlık / öncelik veriyorlarsa ona göre ilerleme kaydediyor.

• Merhaba,

PERM süreçlerinin uzunluğundan şikayet eden ABD'li göçmenlik avukatları sanıyorum dava sürecine girmeyi planlıyorlar. Bugün gördüm bunu, bizim süreçlerimize olumlu veya olumsuz bir yansıması olur mu ne dersiniz? incelemek isteyenler için görsel ve link aşağıda paylaşıyorum.

ilgili link:

• ⭐⭐⭐

@pigaro dava ne kadar sürer, sonuçlanması ne kadar zaman alır, olumlu sonuçlanır mı bilmiyorum. umarım hızlandırmaya katkısı olur. buradaki temel mesele yavaşlığın nedeni. eğer kullandıkları sistem ile ilgili ise bunu yenilemeleri uzun bir süreç. ETA 9089 formunun gönderildiği sistem çok eski. yok eğer insan gücüne ihtiyaç var ondan yavaş ilerliyorsa buna yönelik çözüm bulabilirler.

• Vallahi mükemmelsiniz gerçekten çok teşekkürler bu kadar bilgiyi burda paylaşmanız büyük incelik. Bizim şu sıra bir yoğunluğumuz ve internet problemimiz var sayenizde ulaşamayacağımız bilgilere ulaşıyoruz. bu yazdıklarınızı defter kalem alıp ciddi ciddi çalışıcaz 🙂 biz de özellikle aos için edindiğimiz bilgileri derleyip yazmayı düşünüyoruz. ttnet işini yapıp internetimizi bağlarsa tabi 🤦🏼♀😏

• @pigaro

Olumsuz etkileme şansı yok hukuki ve haklı bir dava sürecinin. Umarım olumlu yönde etkisi olur. Bu tarz büyük çaplı ve devlet kurumlarını ilgilendiren davalar genelde göz ardı edilemez ve tetikleyici görevi görür. Ayrıca yüksek mahkemeler, insanların daha fazla mağdur olmasını önlemek için hızlı kararlar da alabilir. Bu biraz da lobilere, hangi avukatlık ofislerinin dahil olduğuna vs bağlı.

Bence zararı olmaz, faydası olur diye düşünüyorum. En iyisini yapmışlar.

• @tufank

Görüşme randevusunu İstinye'den alabiliyormuyuz acaba. Yoksa Ankara olması şart mı?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

45

43.3k
Kullanıcı

4.5k
Konu

438.7k

| | | |