Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@It-s-thilda, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

Merhaba, acaba mülakatta para gösterirken eksik para yerine bireysel emeklilik hesabımı da göstersem bir artısı olur mu? Gösteren var mi daha önceden acaba

Biz nakit para göstermedik. Ev tapusu, araba ruhsatı, bireysel emeklilik birikiminin dökümü gibi şeylerle gittik ve kabul edildi. Hepsinin değerini gösteren ilave belgeler de gösterdik, örneğin ev için emlakçıdan değerinin yazılı olduğu bir belge aldık; araba içinse kasko bedelini gösteren sitenin çıktısını aldık.

• En son gün ne zaman Ds-260 formu için acaba ? Bu arada imza ekleyemiyorum dediğiniz formu da oudum ama bende gözükmüyor 😞 İlk defa cahil hissettim kendimi

• ⭐⭐

@Ekrem-Ibrikci, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

Aktif Telegram gurubu varsa link atabilir misiniz ?

Özelden yazdım size.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@GökdereliUSA, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

En son gün ne zaman Ds-260 formu için acaba ? Bu arada imza ekleyemiyorum dediğiniz formu da oudum ama bende gözükmüyor 😞 İlk defa cahil hissettim kendimi

Suradan gorebiliyor musunuz?

https://yesilkartforum.com/forum/user/gökdereliusa/edit

• Ds-260 Formu için son 2 günümüz mü ? Tam bir bilgi verebilecek var mı ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@GökdereliUSA, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

Ds-260 Formu için son 2 günümüz mü ? Tam bir bilgi verebilecek var mı ?

merhaba. DV2021 talihlisiyseniz eğer hayır, süreç 30 eylül 2021'de bitiyor.. ama DV2020 talihlisiyseniz eğer evet, o süreç yarın sonlanıyor.

• Bu ileti silindi!

• Öncelikle merhaba 2021 Talihlisi olarak CN' 30X olması sebebi ile 2022'için başvuru yapacağım oğlum kasım 2021'de 21 yaşına girmiş olacak bu demek oluyorki aile başvurusunda kazanılan green card sahibi olamaz o sebepten ötürü yapacağım 2022 başvurusu için onun adını yazmamak kendisini tek yazıp göndericek oda doğru olur mu buraya kadar ?

• ⭐⭐

@Vasto-Lorde-ON, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

Öncelikle merhaba 2021 Talihlisi olarak CN' 30X olması sebebi ile 2022'için başvuru yapacağım oğlum kasım 2021'de 21 yaşına girmiş olacak bu demek oluyorki aile başvurusunda kazanılan green card sahibi olamaz o sebepten ötürü yapacağım 2022 başvurusu için onun adını yazmamak kendisini tek yazıp göndericek oda doğru olur mu buraya kadar ?

Hem kendiniz için hem oğlunuz için ayrı ayrı başvuru yapabilirsiniz. 21 yaşını doldurmasının kendi başvurusu ile alakası yok. Kendi başvurunuza oğlunuzu eklemelisiniz (21i henüz doldurmamışsa o tarihte). Daha detaylı bilgi için şu başlığı okuyun:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/666/gocmen-vize-ve-21-yas-siniri-problemi

Ve lütfen vize sürecinizi imzanıza taşıyın!

https://yesilkartforum.com/forum/topic/2184/vize-surecinizi-imzaniza-tasiyin

• Merhaba,

Benim de sorum tam olarak DS-260 formundaki "Have you ever been unlawfully present, overstayed the amount of time granted by an immigration official or otherwise violated the terms of a U.S. visa?" sorusu ile ilgili olacak.

2016 Subat ayinda turist vizesi ile NY'dan USA'e giris yaptim ve daha sonrasinda hem vaktimin hem de maddi imkanimin olmasi sebebiyle Dallas, TX'a arkadaslarimin yanina tasindim. NY'dan giriste 6 months stay verildi ve 4. ayda ogrenci vizesi almak icin Turkiye'ye geri dondum. 1 hafta icerisinde F1/F2 vizemi aldim. Bu arada okulumun baslamasina 2 ay vardi ve F1/F2 vizem de daha aktif olmamisti. Dallas, TX'a geri donmek icin Boston aktarmali uctum.

Boston'daki sinir polisi pasaportumda iki tane vizem oldugunu ve ogrenci vizemle giris yapmaya calistigimi dusunup beni Border Security odasina polis ile gonderdi. 7 saat bekleme ve aralikli sorgular sonrasinda pasaportuma paroled damgasi [https://en.wikipedia.org/wiki/Parole_(United_States_immigration)] vuruldu ve 1 ay sonra Dallas, TX DFW Airport'ta bulunan Border Security ile gorusup status guncellemesi yapmami soylediler.

Bu durumda I-94 Travel History'e bakarsak asagidaki tablo gozukuyor;

Date Type Location
    2016-09-04 Departure WAS
    2016-07-11 Arrival DAL
    2016-06-18 Arrival BOS
    2016-06-11 Departure BOS
    2016-02-11 Arrival NYC

Yani hem 2016-06-18 tarihinde ulkeye giris yapmis hem de 2016-07-11'de ulkeden cikis yapmadan tekrar giris yapmis gozukuyorum.

Simdi soruma gelirsek, ben bu 1 aylik surecte alien oldugumu dusunmeye basladim ve henuz evrak talebi epostasi da almadigimiz icin (ben ve esim) formu tekrar actirip durumu asagidaki gibi aciklamali miyim?

• When I arrived at Boston Logan Airport on 2016-06-18, Border Security Officer see I have two VISAs on my passport. One of B1/B2 (Still valid) and the other one is F1/F2. They thought I'm trying to get in with my F1/F2 visa but actually I showed my B1/B2 visa. After that, The Homeland Security Officer stamped Paroled Status on my passport and after a month I changed my status from Paroled to F1/F2 Student at Dallas DWF Homeland Security Office.

Ayrica daha once DS-260 formunu iki kere actirip is degisikligi sebebiyle guncelleme yaptik. Basvuruda sira vs ya da mulakat gorusmeleri icin tarihi olumsuz etkiler mi?

@crazycells bu konuda da engin bilgilerinden yararlanabilir miyiz?

Tesekkurler.

• statu değişikliği istediklerine göre yasadışı bi durum yok.demekki iki tane vize basılabilyormuş.enteresan

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@devops, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

Merhaba,

Benim de sorum tam olarak DS-260 formundaki "Have you ever been unlawfully present, overstayed the amount of time granted by an immigration official or otherwise violated the terms of a U.S. visa?" sorusu ile ilgili olacak.

2016 Subat ayinda turist vizesi ile NY'dan USA'e giris yaptim ve daha sonrasinda hem vaktimin hem de maddi imkanimin olmasi sebebiyle Dallas, TX'a arkadaslarimin yanina tasindim. NY'dan giriste 6 months stay verildi ve 4. ayda ogrenci vizesi almak icin Turkiye'ye geri dondum. 1 hafta icerisinde F1/F2 vizemi aldim. Bu arada okulumun baslamasina 2 ay vardi ve F1/F2 vizem de daha aktif olmamisti. Dallas, TX'a geri donmek icin Boston aktarmali uctum.

Boston'daki sinir polisi pasaportumda iki tane vizem oldugunu ve ogrenci vizemle giris yapmaya calistigimi dusunup beni Border Security odasina polis ile gonderdi. 7 saat bekleme ve aralikli sorgular sonrasinda pasaportuma paroled damgasi [https://en.wikipedia.org/wiki/Parole_(United_States_immigration)] vuruldu ve 1 ay sonra Dallas, TX DFW Airport'ta bulunan Border Security ile gorusup status guncellemesi yapmami soylediler.

Bu durumda I-94 Travel History'e bakarsak asagidaki tablo gozukuyor;

Date Type Location
    2016-09-04 Departure WAS
    2016-07-11 Arrival DAL
    2016-06-18 Arrival BOS
    2016-06-11 Departure BOS
    2016-02-11 Arrival NYC

Yani hem 2016-06-18 tarihinde ulkeye giris yapmis hem de 2016-07-11'de ulkeden cikis yapmadan tekrar giris yapmis gozukuyorum.

Simdi soruma gelirsek, ben bu 1 aylik surecte alien oldugumu dusunmeye basladim ve henuz evrak talebi epostasi da almadigimiz icin (ben ve esim) formu tekrar actirip durumu asagidaki gibi aciklamali miyim?

• When I arrived at Boston Logan Airport on 2016-06-18, Border Security Officer see I have two VISAs on my passport. One of B1/B2 (Still valid) and the other one is F1/F2. They thought I'm trying to get in with my F1/F2 visa but actually I showed my B1/B2 visa. After that, The Homeland Security Officer stamped Paroled Status on my passport and after a month I changed my status from Paroled to F1/F2 Student at Dallas DWF Homeland Security Office.

Ayrica daha once DS-260 formunu iki kere actirip is degisikligi sebebiyle guncelleme yaptik. Basvuruda sira vs ya da mulakat gorusmeleri icin tarihi olumsuz etkiler mi?

@crazycells bu konuda da engin bilgilerinden yararlanabilir miyiz?

Tesekkurler.

hicbir problem gorunmuyor durumunuzda 🙂 guncelleme yapmaniza gerek yok. Formu bu tur nedenler icin actirmaniza gerek yok; sadece cok onemli degisikliklerde actirmaniz gerekiyor.

• ⭐⭐⭐

Sayın @crazycells,

Forumdaki deneyimleri okurken AP süreciyle ilgili aklıma birkaç nokta takıldı. Onları izninizle sizlere danışmak istiyorum:

DS260 ile hemen hemen benzer bir form DS5535; sadece seyahat bölümü ve aile ilişkileri gibi birkaç alan var. Bir de sosyal medya var ama bu DS260 içinde de yer alıyordu zaten. Belki DS260'ta belirtilmeyen ağlar, burada belirtilebilir diye Sosyal Medya alanını da farklar arasında sayıyorum. Daha farklı bir alan yok sanırım, değil mi?

İkinci olarak AP süreci, genelde vize başvurusunu yapan kişinin daha iyi tanınması ya da herhangi bir kişiyle (isimsel, fiziksel benzerlik gibi) çakışması durumunda farklı olup olmadığını incelemeye yönelik bir süreç gibi duruyor, değil mi?

Deneyimle ilgili aklıma takılan sorularıma gelecek olursam:

Bazı arkadaşlarda "vizeniz onaylandı" denmesine rağmen 1-2 saat sonra DS5535'in doldurulması yönünde bir talep olduğunu okudum Konsolosluk tarafından. Buradan şunu anlamak mı lazım: "Pasaport'ta daha fazla yer gezdiğinizi gördük, DS260'dakiler son 5 seneydi, biz bu gezilerinizi biraz daha inceleyelim" talebi midir bu?

Bazı arkadaşlarımızda ise mülakat öncesinde direkt DS5535'in istendiği durumlar olmuş. Bu noktada bir kişinin AP süreci ile incelenmeye devam etmesi gerektiği bilgisi ABD'den konsolosluğa geliyor ve konsoloslukta da mülakat esnasında adayı hem görüyor ve bir izlenim elde ediyor, hem de AP ile ilgili sürecin devam etmesi için gereğini yapıyor.

Kısacası:

• AP sürecine DS260'ın ABD'de işlenip incelenmesi sırasında ABD'deki yetkililer karar verebiliyor. (DS5535'in önce istendiği durum)
    • AP sürecine girilmesi gerektiğini konsolosluk kendi insiyatifi ile karar verebiliyor. (Vizeniz onaylandı denmesine rağmen, sonradan DS5535'in istenmesi durumu)

Değil mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sono, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

Sayın @crazycells,

Forumdaki deneyimleri okurken AP süreciyle ilgili aklıma birkaç nokta takıldı. Onları izninizle sizlere danışmak istiyorum:

DS260 ile hemen hemen benzer bir form DS5535; sadece seyahat bölümü ve aile ilişkileri gibi birkaç alan var. Bir de sosyal medya var ama bu DS260 içinde de yer alıyordu zaten. Belki DS260'ta belirtilmeyen ağlar, burada belirtilebilir diye Sosyal Medya alanını da farklar arasında sayıyorum. Daha farklı bir alan yok sanırım, değil mi?

İkinci olarak AP süreci, genelde vize başvurusunu yapan kişinin daha iyi tanınması ya da herhangi bir kişiyle (isimsel, fiziksel benzerlik gibi) çakışması durumunda farklı olup olmadığını incelemeye yönelik bir süreç gibi duruyor, değil mi?

Bazı arkadaşlarda "vizeniz onaylandı" denmesine rağmen 1-2 saat sonra DS5535'in doldurulması yönünde bir talep olduğunu okudum Konsolosluk tarafından. Buradan şunu anlamak mı lazım: "Pasaport'ta daha fazla yer gezdiğinizi gördük, DS260'dakiler son 5 seneydi, biz bu gezilerinizi biraz daha inceleyelim" talebi midir bu?

Bazı arkadaşlarımızda ise mülakat öncesinde direkt DS5535'in istendiği durumlar olmuş. Bu noktada bir kişinin AP süreci ile incelenmeye devam etmesi gerektiği bilgisi ABD'den konsolosluğa geliyor ve konsoloslukta da mülakat esnasında adayı hem görüyor ve bir izlenim elde ediyor, hem de AP ile ilgili sürecin devam etmesi için gereğini yapıyor.

Kısacası:

• AP sürecine DS260'ın ABD'de işlenip incelenmesi sırasında ABD'deki yetkililer karar verebiliyor. (DS5535'in önce istendiği durum)
    • AP sürecine girilmesi gerektiğini konsolosluk kendi insiyatifi ile karar verebiliyor. (Vizeniz onaylandı denmesine rağmen, sonradan DS5535'in istenmesi durumu)

Değil mi?

Bence isteklerin cogu konsolosluktan degil elektronik sistemin kendisinden kaynaklaniyor. Bu bilgileri saglamadan sistem vize basilmasina izin vermiyor. Mulakattan once konsolos dosyayi inceleyip gerektigini gorebiliyor veya daha once incelemeye firsat bulamayip mulakat sirasinda veya hemen sonrasinda bunu gorebiliyor.

Fakat eminim konsolosun kendi inisiyatifiyle bu bilgileri istedigini de olmustur. Konsolos icin kanimca onemli olan sistemin sizi aklamasi, sistem sizi aklamadan hicbir konsolos inisiyatif alip vize basmaz.

• Birşey sormak istiyorum. Şimdi bize sıra numarası olarak 32XXX'lerde bir numara geldi. Bu numaraya kadar sıra gelmemesi ihtimaline karşı seneye de şansımı denemek için bu sene de çekilişe katılsam sürecim için sıkıntı oluşturur mu?

• @Keremsah problem olmaz tekrar deneyebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

Sayın @crazycells,

Kısacası:

Değil mi?

Bence isteklerin cogu konsolosluktan degil elektronik sistemin kendisinden kaynaklaniyor. Bu bilgileri saglamadan sistem vize basilmasina izin vermiyor. Mulakattan once konsolos dosyayi inceleyip gerektigini gorebiliyor veya daha once incelemeye firsat bulamayip mulakat sirasinda veya hemen sonrasinda bunu gorebiliyor.

Fakat eminim konsolosun kendi inisiyatifiyle bu bilgileri istedigini de olmustur. Konsolos icin kanimca onemli olan sistemin sizi aklamasi, sistem sizi aklamadan hicbir konsolos inisiyatif alip vize basmaz.

Böyle bir durumun olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Şimdi aslında daha iyi anladım durumu. Dediğiniz gibi konsolos önce incelerse zaten AP sürecinde olması gerektiğini anlıyor ya da pasaportu aldıktan sonra incelerken AP'ye girdiğini farkediyor. Yani sistem bu kişi için AP gerekli ya da değil bilgisi veriyor temelde. Ayrıca dediğiniz gibi mülakat esnasındaki görüşmede bazı çarpıklıklar yakalaması halinde konsolos da kendi insiyatifiyle sürece dahil edebilir.

Çok teşekkürler değerli bilgilerinizi paylaştığınız için.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

Sayın @crazycells,

Kısacası:

Değil mi?

Böyle bir durumun olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Şimdi aslında daha iyi anladım durumu. Dediğiniz gibi konsolos önce incelerse zaten AP sürecinde olması gerektiğini anlıyor ya da pasaportu aldıktan sonra incelerken AP'ye girdiğini farkediyor. Yani sistem bu kişi için AP gerekli ya da değil bilgisi veriyor temelde. Ayrıca dediğiniz gibi mülakat esnasındaki görüşmede bazı çarpıklıklar yakalaması halinde konsolos da kendi insiyatifiyle sürece dahil edebilir.

Çok teşekkürler değerli bilgilerinizi paylaştığınız için.

Bu arada vize alan herkesin istisnasiz (hangi vizeyi aliyor olursa olsun) idari islemden gectigini hatirlatmis olalim. Yani birileri idari isleme giriyor veya birileri girmiyor degil...

Fakat pek cok kisinin idari islemi mulakat oncesi bitmis oluyor, yani sistem ismi akliyor, o nedenle mulakattan sonra vize almalari mumkun oluyor. Fakat isim kara listeye hit ederse o durumda NVC dosyayi daha ayrintili incelemeye basliyor, bu durumda NVC tum arastirmasini bitirmeden ve bu kisiyi aklamadan vize basmak mumkun olmuyor.

Adim adim ne yasandigina dair cok bilgimiz yok, ama bugune kadar konsolosun kisilere verdigi bilgilerden, cevaplardan ve surecin genel isleyisinden bu sekilde oldugunu anliyoruz...

• CN' Numam 28xxx son güne karışıklık ve sıkışma olmaması için KCC'nin isteyeceği belgeleri şimdiden hazır etmeyi düşünüyorum bu belgelerin çıkarıldığı tarih önemli mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Vasto-Lorde-ON, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

CN' Numam 28xxx son güne karışıklık ve sıkışma olmaması için KCC'nin isteyeceği belgeleri şimdiden hazır etmeyi düşünüyorum bu belgelerin çıkarıldığı tarih önemli mi ?

belgelerin üzerinde geçerlilik tarihi yazıyor. bu yüzden evrak talebi aldığınızda bu belgeleri hazır etmenizi öneririm. sonrasında evraklarınızın geçerlilik tarihi geçebilir.

bir de lütfen sürecinizi imzanıza taşıyın 🗽

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

117

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.1k

| | | |