Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Tavsiyeleriniz için teşekkürler bu şekilde denicem bakalım.

• @schadow
    Cocugunuz 2013 dogumlu herhalde.
    2012-2013 dogumlular aliniyor bu sene, yani normalde eylul itibariyle 5 yasini doldurmus olmasi gerekiyor.

Bir de bir donem sonra devlet okuluna gecer dedim ama amerikada her eyalet cok farkli olabiliyor, texasta nasildir bilmiyorum.

Turkiyede "aman cocuga harfleri, okuma yazmayi onceden ogretmeyin, okulda ogrensin" derler ya, amerikada tam tersi. Bizim 3 cocugun sinifinda da gonullu olarak haftada birkac saat yardim ediyordum, sinifin yarisindan fazlasi kindergartena yeni baslarken cogu harfi taniyor, cikardigi sesleri biliyor, spellingi yanlis olarak da olsa basit kelimeleri yazabiliyor ve sight words denilen, cocuk kitaplarinda cok tekrarlayan basit kelimeleri ezberden okuyabiliyor.
    Turkiyeden yeni gelmis, ingilizceyi yeni yeni ogrenmeye calisan ve yasi kucuk bir cocuk cok zorlanir bence.
    Pekcok eyalette school districlerde (her okulda degil ama districtteki bur iki okulda) pre-kindergarten, transitional kindergarten ya da ucretsiz/uygun fiyatli preschool olabiliyor.

Kindergartena alirlar mi almazlar mi bilmiyorum ama alsalar bile bu cocugun yararina olur mu olmaz mi onu da degerlendirmek lazim.

• Bence @Senay-Sirin hanımın dediklerini kendi yapmıyorsa biraz daha çocuk kalsa süper olur. zaten baya bi okuyacak 🙂

• @senay-sirin çocuk 2014 eylül 5 doğumlu

• @schadow Okul Öncesi Eğitim içinde söyledi:

@senay-sirin çocuk 2014 eylül 5 doğumlu

Daha 2 senesi var kindergartene baslamak icin. Yasadiginiz yerin "school district" ofisine gidip, 3 yasindaki "ingilizce bilmeyen" kiziniz icin, okula hazirlayan, ingilizce ogrenebilecegi kendi bunyelerindeki preschool programlarini sorun. Waiting list varsa, ismini yazdirin. Ucretsiz veya cok ucuz progamlari olabilir. Her eyalette yok ama gocmenlerin cok oldugu yerlerde sormaya deger.

Esiniz calismak istedigi icin sanirim cocugun bir an once baslamasini istiyorsunuz. Esinizin neslegini bilmiyorum ama ingilizcesini ilerletene kadar kindercare ya da child time gibi ozel bir kreste 0-1-2 yas grubu ogretmen yardimcisi pozisyonlarina basvursun. Kendi cocugundan ise alinana kadar bahsetmesin, ya da konu acilirsa babasi bakiyor desin. Ise basladiktan 1 ay sonra cocugu ayni okula yazdirsin. Bu sekilde hem ogretmen indirimi alir, hem anne-kiz birlikte gider gelir, hem de ikisinin de konusma ingilizceleri hizli gelisir.

• En çok şu konuda bir şeyler yazmak istiyorum.
    Allah ım konuyu biliyorsun Amin

• @senay-sirin Okul Öncesi Eğitim içinde söyledi:

@schadow Okul Öncesi Eğitim içinde söyledi:

@senay-sirin çocuk 2014 eylül 5 doğumlu

Daha 2 senesi var kindergartene baslamak icin. Yasadiginiz yerin "school district" ofisine gidip, 3 yasindaki "ingilizce bilmeyen" kiziniz icin, okula hazirlayan, ingilizce ogrenebilecegi kendi bunyelerindeki preschool programlarini sorun. Waiting list varsa, ismini yazdirin. Ucretsiz veya cok ucuz progamlari olabilir. Her eyalette yok ama gocmenlerin cok oldugu yerlerde sormaya deger.

Esiniz calismak istedigi icin sanirim cocugun bir an once baslamasini istiyorsunuz. Esinizin neslegini bilmiyorum ama ingilizcesini ilerletene kadar kindercare ya da child time gibi ozel bir kreste 0-1-2 yas grubu ogretmen yardimcisi pozisyonlarina basvursun. Kendi cocugundan ise alinana kadar bahsetmesin, ya da konu acilirsa babasi bakiyor desin. Ise basladiktan 1 ay sonra cocugu ayni okula yazdirsin. Bu sekilde hem ogretmen indirimi alir, hem anne-kiz birlikte gider gelir, hem de ikisinin de konusma ingilizceleri hizli gelisir.

@Senay-Sirin hanım biraz spesifik olucak isterseniz başka bir başlık açayım dilerseniz burdan cevaplayın. Eşim okul öncesi öğretmeni bu mesleğini oradada sürdürmek istiyor. İngilizcesi zayıf. Öğretmen olabilmek için denklik dil vs konuları atlatması gerekiyor bunun farkındayız. Bu yukarıdaki önerinizi başka bir yazınızda da dikkatimi çekmişti. Öğretmen yardımcısı olmak için herhangi bir dil denklik diploma vs. gerekli değilmi. Aslında bu dediğiniz iş eşim için mükemmel olur. Hem dil geliştirir hem okulun sistemini öğrenir hemde denklik işlemlerini sürdürür bir yandan. Bu konu hakkında rica etsem biraz fikir ve bilgi verebilirmisiniz. Daha önce siz veya bir yakınınız öğretmen yardımcısı oldumu ve hangi bilgi ve belgeleri istediler. Ücret konuları nasıldır. montessori okulları hakkında bir bilginiz varmı Hangi eyaletteydiniz. Biraz özgül oldu kusura bakmayın.

• @Takip bana akrabalarım benzer bir is ayarladılar daha doğrusu müdürle konuşmuşlar. Ben psikoloğum ve denkliğim yok. Müdür sadece çocuklarla çalışmış mi diye sormuş sonra da gelince konuşuruz ama olur gibi demiş. Anladığım kadarıyla görev çocukları yemeğe götürme alt değiştirme ilgilenme gibi. Bu butik bir okulmuş yazın da acık bu durumda. Maaş olarak 19$ dediler. Tabi gidip görüşüp isi alırsam daha ayrıntılı yazarım. He bir de bazı testler almam gerekiyor. Cpr eğitimi, tüberküloz testi gibi seyler ama onu ise girdikten sonra da halledebiliyorsunuz.

• Bu gunlerde charlotte'a tasinma telasimiz var, onun icin detayli yazamayacagim simdi. Haziranda tekrar konu acarsaniz daha detayli paylasirim bildiklerimi.
    Ogretmen yardimcisi olmak icin cogu eyalette lise diplomasi yetiyor, bazi eyaletlerde 30-60 arasi universite kredisi de istiyorlar ama genel olarak ozel kresler daha esnek. Cocuklarla tecrubesi olmasi arti puan. Ucret minimum wage olur. Saatlik alir. Haftada 35 saat ustunde (bazi eyaletlerde 30) saglik sigortasi ve diger benefitleri de olur.

• Cevaplar için çok teşekkür ederim izninizle hazirana doğru tekrar rahatsız ederim sizi, hemde kazanıp kazanmayacağım belli olur. Gerçi kazanmasam bile yinede sorarım bir başkasının işine yarar Tekrar teşekkür ederim.

• @damladav damla hanım selam benim eşim de en çok anaokulu öğretmenliği istiyor çok teşekkür ederiz çok güzel bilgiler.. sizden ricamız 1-3 yaş için okul fiyatları nedir @crazycells

• merhaba @kivooo , açıkcası fiyatlar herkesi üzecek cinsten. bir de 1-3 yaş arası dediğiniz 3 farklı sınıf oluyor. ben aşağıya bizim okulun fiyatlarını yazıyorum örnek olsun. ama bizde öğle yemeğini siz getiriyorsunuz. öğle yemeği olan okullar daha pahalı.

3 aylık bebek 1995$dan başlıyor, 6 yaş grubu 1640$. diğer yaşlarda aralarda 50-100$ azalarak gidiyor. artı 35$ yıllık kayıt ücreti var.

• @damladav 😞 Benim minik kirayı sollayacak desenize 🙂

• @caglaror Okul Öncesi Eğitim içinde söyledi:

@damladav 😞 Benim minik kirayı sollayacak desenize 🙂

Ayda en az 5bin gelir yoksa değecek bir para degil. Bakıyorum bizdeki çocukların ana babalarına biri Microsoft biri Amazon’da calisiyor tabi ohh. Vermişler 2 çocuklarını da okula :)) o yüzden bizde kara kara bu çocuk indirimden yararlansak mi diye düşünüyoruz 🙂

• @damladav Ya da eşim en azından kreşi kurtaracak bir işte çalışacak 😕

• @damladav Okul Öncesi Eğitim içinde söyledi:

3 aylık bebek 1995$dan başlıyor, 6 yaş grubu 1640$. diğer yaşlarda aralarda 50-100$ azalarak gidiyor. artı 35$ yıllık kayıt ücreti var.

Bellevue-Kirkland rakamlari yaniltici olmasin. Hem kres ucreti hem de maas konusunda bu rakamlar her yerde bu kadar yuksek degil. Daha ortalama yerlerde bir yasindan kucukler icin $1200-1500, 4-5 yas icin part time $400-600, full time $600-1000 civaridir diye tahmin ediyorum. Daha onceki bir yazimda belirttigim gibi, community college ve school districtlere bagli preschool larda (36 ay ve daha buyuk cocuklar) fiyatlar daha uygun.
    Damla hanimin kazandigi ucreti de yasadigi bolgeye ozel kabul edebilirsiniz. Zaten kendisi de Seattle da asgari ucretin $15 oldugundan bahsediyor. Yardimci ogretmen saatlik ucretleri asgari ucret'den baslayip tecrube ve eleman ihtiyacina bagli olarak "up to +$2" diye dusunebiliriz.

• @senay-sirin SF tarafında daha yüksek olma olasılığı var sanırım 😞 , bazen yiyemeceyeğimiz lokmaya mı gidiyoruz diye düşünmüyor değilim. 😕

• @Senay-Sirin dogrudur senay hanım siz benden tecrübelisiniz. arkadaşlarım redmondda 8 aylık bebekleri için 2800$ ödüyorlar. sanırım microsoft o bölgede oldugu için oralar çok daha yüksek.

• @damladav bunlar aylık ücretler mi

• @kivooo evet 😞

Benzer Başlıklar

• 5
  • 7
  • 2
  • 10
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |