Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler!

ABD'de Silah Sahibi Olmak ve Atesli Silahlar Hobiciligi


 • ⭐⭐

  Selamlar,

  Bugun ABD'de silah sahibi olmak ile alakali arastirmalarim sonucu elde etmis oldugum bilgileri aktaracagim. Bildiginiz uzere her eyaletin atesli silahlar ile ilgili farkli kanunlari var. Bunun icin basit bir tablo hazirlayip merak ettiginiz bilgilere dogrudan bu sayfa araciligi ile ulasabilmenizi saglamaya calisacagim. Tablonun hazirlanis sureci vakit aldigi icin bunu kademe kademe devam ettirecegim. Simdilik tablo ilk kismi ile yayinda. Konu icerigi ve tablo guncellenecektir.

  Eyalet Eyalet izni gerekli mi? Atesli silah kaydi gerekli mi? Silah lisansi gerekli mi? Tasima izni/lisans gerekli mi? (Acik sekilde)
  Alabama Hayir Hayir Hayir Hayir
  Alaska Hayir Hayir Hayir Hayir
  Arizona Hayir Hayir Hayir Hayir
  Arkansas Hayir Hayir Hayir Hayir
  California Evet Evet Hayir Kismen
  Colorado Hayir Hayir Hayir Hayir
  Connecticut Evet Evet Hayir Tabanca icin evet
  Delaware Hayir Hayir Hayir Hayir
  D.C. Evet Evet Evet Yasak
  Florida Hayir Hayir Hayir Yasak
  Georgia Hayir Hayir Hayir Evet
  Hawaii Evet Evet Hayir Evet
  Idaho Hayir Hayir Hayir Hayir
  Illinois Evet Evet Evet Yasak
  Indiana Hayir Hayir Hayir Evet
  Iowa Evet Evet Hayir Evet
  Kansas Hayir Hayir Hayir Hayir
  Kentucky Hayir Hayir Hayir Hayir
  Louisiana Hayir Hayir Hayir Hayir
  Maine Hayir Hayir Hayir Hayir
  Maryland Tabancalar icin Tabancalar icin Hayir Tabanca icin evet
  Massachussets Evet Evet Evet Tabanca icin evet
  Michigan Hayir Tabancalar icin Hayir Hayir
  Minnesota Tabancalar icin Hayir Hayir Evet
  Mississippi Hayir Hayir Hayir Hayir
  Missouri Hayir Hayir Hayir Hayir
  Montana Hayir Hayir Hayir Hayir
  Nebraska Tabancalar icin Hayir Hayir Hayir
  Nevada Hayir Hayir Hayir Hayir
  New Hampshire Hayir Hayir Hayir Hayir
  New Jersey Evet Evet Hayir Evet
  New Mexico Hayir Hayir Hayir Hayir
  New York Tabancalar icin Evet Tabanca icin Yasak
  North Carolina Tabancalar icin Hayir Hayir Hayir
  North Dakota Hayir Hayir Hayir Tabanca icin evet
  Ohio Hayir Hayir Hayir Hayir
  Oklahoma Hayir Hayir Hayir Tabanca icin evet
  Oregon Hayir Hayir Hayir Hayir
  Pennsylvania Hayir Tabancalar icin kismi Hayir Hayir
  Rhode Island Tabancalar icin Hayir Hayir Tabanca icin evet
  South Carolina Hayir Hayir Hayir N/A
  South Dakota Hayir Hayir Hayir Hayir
  Tennessee Hayir Hayir Hayir Evet
  Texas Hayir Hayir Hayir Tabanca icin evet
  Utah Hayir Hayir Hayir Tabanca icin evet
  Vermont Hayir Hayir Hayir Hayir
  Virginia Hayir Hayir Hayir Hayir
  Washington Hayir Tabancalar icin kismi Hayir Hayir
  West Virginia Hayir Hayir Hayir Hayir
  Wisconsin Yes Hayir Hayir Hayir
  Wyoming Hayir Hayir Hayir Hayir


 • Lisanslı atıcılık sporcusu ve lisanslı bir avcı olarak malesef yanlış ülkede doğmuşum malesef...


 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  @edelweiss elinize saglik. Yuksek mahkeme 2008'de (2006 da olabilir) verdigi karar ile herkesin silah tasima ozgurlugu olduguna karar verince, federal hukumet yerine eyalet ve sehirler kanunlarla silah tasima ve kullanma islerini duzenlemeye basladilar. • Güzel bir başlık olmuş, elinize sağlık sayın @Edelweiss
  Benim de ilgilendiğim bir konu.

  Youtubeda "open carry" yazıldığında çıkan videoların büyük çoğunluğunu izlemişimdir.
  ABD'de bu konuda çok büyük oranda karşı görüşler mevcut, silahlanma karşıtı olanlar genellikle açıkta silah taşıyan insanları anında polise şikayet ediyorlar.
  Silah taşıyan insanların haklarını harfi harfine öğrenmiş olması ve polisle karşılıklı tartışabilmeleri ülkeye göç etmeye niyet etme sebeplerimden biridir. • Green cardlilar silah edinebiliyor mu


 • ⭐⭐

  @metert Edinebiliyor. Green Cardlilar secimlerde oy kullanma ve juri uyesi olabilme disinda, Amerikan vatandaslarinin sahip oldugu tum haklara sahipler. • 8 grafikte ABD'de bireysel silahlanma

  alt metni

  ABD'nin California eyaletindeki Thousand Oaks kasabasında bir barda, silahlı bir kişinin etrafa ateş açması sonucu 1'i polis en az 12 kişi hayatını kaybetti.
  Son saldırı, ABD'nin bireysel silahlanma kültürünü bir kez daha gündeme getirmiş durumda.

  2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Amerikalıların yüzde 40'ı ya silahlarının olduğunu ya da silah olan bir evde yaşadıklarını söylüyorlar ve ülkede cinayet ya da kasıtsız adam öldürme oranları gelişmiş ülkeler arasında en yükseği.

  ABD ve diğer ülkelerin karşılaştırması
  2016'da 11.000'den fazla kişi silahlı saldırılarda öldürüldü. Bu, ülkede işlenen kasıtlı ya da kasıtsız adam öldürme suçlarının 3'te 1'ini oluşturuyor.

  alt metni

  Dünyadaki silahlar kimin elinde?
  Dünya çapında sivillerin tam olarak ne kadar silaha sahip olduğunu bilmek güç olsa da, bütün tahminlerde ABD 270 milyonla önde gidiyor. İsviçre ve Finlandiya, kişi başına en fazla silahın düştüğü Avrupa ülkeleri.

  alt metni

  ABD'de silah kaynaklı ölümler nasıl dağılıyor?
  ABD'de 1982'den beri en az dört kurbanın olduğu 90 kitlesel silahlı saldırı meydana geldi.
  Ancak kitlesel saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı toplam sayının ufak bir kısmını oluşturuyor.

  alt metni

  2015'te ateşli silahlarla meydana gelen intiharlar neredeyse silahla düzenlenen cinayetlerin iki katıydı ve oranlar son yıllarda arttı.
  ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri ile Ulusal İntihar Önleme Derneği'ne göre, aslında ateşli silahlarla meydana gelen intiharlar, ABD'deki tüm intiharların neredeyse yarısını oluşturuyor.

  Amerikan Kamu Sağlığı Derneği tarafından 2016 yılında yayımlanan bir araştırma, kadınlar ve erkekler için, silah sahibi olmakla silahla gerçekleştirilen intiharlar arasında güçlü bir bağ olduğunu ortaya koydu.
  2017'de Las Vegas'da 59 kişinin ölümüne yol açan silahlı katliam, yakın ABD tarihinin en kötüsüydü ve en çok can kaybına yol açan en büyük üç saldırı da son 10 yılda gerçekleşti.

  Amerikalıları ne tür silahlar öldürüyor?
  Askeri tarzda saldırı silahları, en büyük kitlesel silahlı saldırıların bazılarında kullanıldı. Orlando gece kulübü ya da Connecticut eyaletindeki Sandy Hook Okulu saldırıları gibi.

  alt metni

  Polis, Stephen Paddock adlı saldırganın düzenlediği Las Vegas saldırısında onlarca tüfek kullanıldığını açıklamıştı.
  ABD'deki birkaç eyalet askeri nitelikteki otomatik silahların sivillere satışını yasaklamış durumda. Bunlar 2004'e kadar 10 yıl süresince tamamen kısıtlanmıştı. FBI'ın verilerine göre, silahla işlenen çoğu cinayette tabanca kullandı.

  Silah satın almak ne kadara mâl oluyor?
  Silah edinmenin yaygın olmadığı ülkelerde yaşayanlar için, ABD'de silahların ne kadar ucuz olduğunu görmek şaşırtıcı olabilir.

  alt metni

  Paddock'un cephaneliği arasında yer aldığı söylenen tabancalar, 200 dolara satın alınabiliyor. Fiyatı bir Chromebook dizüstü bilgisayar fiyatına denk ve silah dükkanlarından satın alınabilir.

  Paddock'un odasında bulunduğu belirtilen tüfekler ise 1500 dolar civarında tutuyor.
  Otel odasında 23, evinde ise 19 silah bulunduğu göze alınırsa, Paddock'un silahlara ve tripod, dürbün ve mermi gibi ek malzemelerine 70 bin dolardan fazla para harcadığı düşünülebilir.

  Silah kontrolünü kim destekliyor?
  ABD'de tabancaların yasaklanmasına ilişkin kamuoyunun görüşü son 60 yılda çarpıcı bir şekilde değişti.
  Veriler henüz tamamlanmış değil, ancak desteğin zaman içinde değişimini ve çoğunluğun tabancaların yasaklanmasına karşı olduğunu gösteriyor. Anket, Amerikan araştırma şirketi Gallup tarafından gerçekleştirildi.

  alt metni

  Yine de farklı siyasi görüşlerden insanlar bazı silah kontrolü mekanizmalarını destekliyor, örneğin akli dengesi yerinde olmayan ya da izlenme listesinde olan kişilere silah satılmasının kısıtlanması gibi.

  ABD Başkanı Donald Trump, Las Vegas saldırısıyla ilgili yaptığı son açıklamada, "zaman geçtikçe silah yasalarını gündeme getireceğini" söyledi.
  Beyaz Saray şu an silah kontrolünü tartışmanın zamanı olmadığını söyledi.
  Selefi Barack Obama, Cumhuriyetçilerin karşı çıkması nedeniyle, silah kontrolü yasalarını geçirmekte zorlandı.

  1

  Silah kontrolüne kim karşı çıkıyor?
  Ulusal Tüfek Derneği (NRA), ABD'de her türlü silah kontrolüne karşı çıkıyor ve silahların ülkeyi daha güvenli yaptığını savunuyor.
  ABD'de, Kongre üyelerini etkileyebilecek bütçeye sahip olması nedeniyle, özel bir amaca yönelik çalışan en güçlü lobi gruplarından biri.

  alt metni

  ABD'li araştırma şirketi Pew'a göre, ülkede silah sahibi olduğunu söyleyen 5 kişiden 1 'i Ulusal Tüfek Derneği'ne üye ve özellikle Cumhuriyetçilerin tabanından destek görüyor.
  Dernek, silah politikalarını desteklemek için yılda ortalama 3 milyon dolar harcıyor.
  Grafik, sadece milletvekillerine yönelik lobi faaliyetlerinin maliyetini gösteriyor.
  Dernek bunlar dışında silah kontrolüne karşı olan siyasetçilerin seçim kampanyalarına destek vermek gibi başka yerlere de milyonlarca dolar harcıyor.

  KAYNAK:8 grafikte ABD'de bireysel silahlanma


 • ⭐⭐

  @orhancengizk Benim de atesli silahlara karsi bir ilgim var. Turkiye'de seneler boyunca bir tabanca dahi atesleyememisken ABD'ye gittigimde poligonda M4, Glock, Sig Sauer, Colt Phyton ile atis yapma sansim olmustu. Muhtesem bir deneyim 🙂 • Ülkemizde silahlarla işlenen suçların neredeyse tamamı ruhsatsız silahlarla yaplmaktadır. Devletine ve kanunlara saygılı insanlar, devlete vergisini ödeyip silah sahibi olmak istediğinde yaklaşık 3 ila 5 bin tl, taşıma ruhsatlı almak istendiğinde (hem para hemde imtiyaz sahibi olmak gerekiyor) ise 5-20 bin tl arasında harcama yapması gerekiyor. Devletimizin ruhsatsız silahtaki cezaların yetersizliği ve ruhsatlı silaha sahip olmanın zorluğunu arttırması sebebi ile ruhsatsız silah edinmeyi farkında olmadan teşvik etmektedir. Yaklaşık 6 yıl av dükkanı işlettim, öyle insanlar ruhsatsız silah taşıyor ki , bunları görseniz hemen kendinize "mutlaka bir silah edinmeliyim" dersiniz...

  Ülkemizde de ruhsatı ve yasal silahlanma kolaylaştırılmalıdır... • @orhancengizk Maalesef ülkemizde kararlar hep yanlış alınıyor. Ülkede ruhsatsız silahla yaralama olaylarına baktığınızda taşımayı serbest bırakmış ülkelerden daha fazla demek ki alınan karar doğru bir karar değil önemli olan kayıt altına alabilmek bence siz daha iyi bilirsiniz gerçi 🙂 • bulundurma ruhsatlı silah ile yakalanırsanız(mekan dışı) ruhsatsız silah ile yakalanmak tan daha çok sürünürsünüz. • Texas'ta yaşayanlar için kurallar nasıl? Open Carry yapılabiliyormu rahatça?


 • ⭐⭐

  @Betfair39 Tabloya göre Texas için evet. • @orhancengizk, içinde söyledi: ABD'de Silah Sahibi Olmak ve Atesli Silahlar Hobiciligi

  Ülkemizde silahlarla işlenen suçların neredeyse tamamı ruhsatsız silahlarla yaplmaktadır. Devletine ve kanunlara saygılı insanlar, devlete vergisini ödeyip silah sahibi olmak istediğinde yaklaşık 3 ila 5 bin tl, taşıma ruhsatlı almak istendiğinde (hem para hemde imtiyaz sahibi olmak gerekiyor) ise 5-20 bin tl arasında harcama yapması gerekiyor. Devletimizin ruhsatsız silahtaki cezaların yetersizliği ve ruhsatlı silaha sahip olmanın zorluğunu arttırması sebebi ile ruhsatsız silah edinmeyi farkında olmadan teşvik etmektedir. Yaklaşık 6 yıl av dükkanı işlettim, öyle insanlar ruhsatsız silah taşıyor ki , bunları görseniz hemen kendinize "mutlaka bir silah edinmeliyim" dersiniz...

  Ülkemizde de ruhsatı ve yasal silahlanma kolaylaştırılmalıdır...

  Kesinlikle. Yasalarla yapılan kısıtlamalar tamamıyla o yasalara uyacak kişileri kısıtlamaktadır. Diğerleri için yasa varmış yokmuş çok önem ifade etmiyor maalesef. • @Edelweiss, içinde söyledi: ABD'de Silah Sahibi Olmak ve Atesli Silahlar Hobiciligi

  @Betfair39 Tabloya göre Texas için evet.

  Tablodaki yanlışlık şu Open Carry ile CCW farklı şeyler.Kısmen denilmiş mesela California için.CCW için konuşursak evet CCW county ye göre değişiyor ama Open Carry kesinlikle yasal değil California'nın hiç bir yerinde.
  Open Carry AR15'i silahı tabancayı açık açık taşıyabilmek. • Konuya ilgisi olanların Michael Moore'nin şu belgesini izlemesini tavsiye ederim: • GC'lı birisinin silah edinmesi sizce ileride vatandaşlık sürecinde sıkıntı çıkarır mı?


 • ⭐⭐

  @entelman hayir • @Edelweiss Green card sahibi silah alamıyor diye biliyordum ben Allah Allah 🤔
  Emin miyiz acaba? Eğer doğruysa süper. Al sana gitmek için bir sebep daha.


 • ⭐⭐

  @mehmet-JS böyle bir kısıtlama yok diye biliyorum


Log in to reply
 

Benzer Başlıklar

 • 8
 • 2
 • 1
 • 10

Çevrimiçi Kullanıcılar

44
Online

8.2k
Users

2.4k
Topics

135.3k
Posts

| | | |

Powered by NodeBB