Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular

• Tekrar merhaba arkadaşlar.

Aslında başlık olarak açmayı düşünüyordum bunu ama belki konuyla alakalı başlık vardır ve ben bulamamışımdır, gereksiz kirlilik yaratırım diye bu konu altına yazıyorum. Eğer bu sorumla ilgili bir başlık yoksa başlık açmamız bence oldukça yararlı olacaktır; hem Amerika'da yaşayanlar için, hem gelmeyi arzulayanlar için.

Gerek bu forumda, gerekse başka yerlerde sürekli "iyi mahalleler" hakkında yazılıyor. Kira ücretleri, geçim kolaylığı, okulların kalitesi hep bu mahallelerin etrafında şekilleniyor. Ama bu kötü ya da iyi mahalleler tam olarak nedir? Hadi iyi mahalleleri biz Amerikan rüyası olarak kabul edelim. Peki bu "kötü mahalleler" nedir tam olarak? Elbette tamamı suçlulardan, kaçaklardan, evsizlerden oluşan bölgelerden bahsetmiyorum. Ama sizlerin tercih etmeye yanaşmadığınız, "o bölgeyi tavsiye etmem" dediğiniz bölgelerde tam olarak ne oluyor? O tür yerlerde yaşayanlarınız, yaşamış olanlarınız var mı? Ben diyelim Green Card kazandım ve o türden kötü bir mahalleye yerleştim. Beni ne bekler? Silahlı soygun mu olur? Haraç mı kesilir? Yoksa Türkiye'nin gayet nezih bölgelerinde bile yaşanan basit hırsızlıklar, gerginlikler mi yaşanır sadece?

Ben Ankara, Keçiören'de oturuyorum. Gayet ortalama bir ilçe yani. Benim bizzat bildiğim olayları söyleyeyim size, bu olaylar evimi merkez alarak çizilen bir hadi bilemediniz iki kilometrelik bir daire içinde ve son bir kaç yıl içerisinde yaşanmıştır.

-Rehine operasyonu. Arka sokağımda yaşandı. Özel harekat müdahale etti.
    -Komşum eşini ekmek bıçağıyla sokak ortasında kovaladı. Kadın kendini eve zor attı, eleman kapıyı kırmaya çalıştı. Allah'tan polis erken geldi.
    -Bizzat tanıdığım ve en basit tabirle serseri olarak isimlendirilecek 9 kişi bir arabadan açılan pompalı tüfek ateşi ile yaralandı.
    -Otopark kavgası sonrası bir zorba diğer ailenin 5 yaşındaki kızını arabayla ezmeye çalıştı.....
    -Bıçakla, sokak ortasında, gündüz vakti adam öldürme.
    -Bıçakla adam öldürme yaşanan yerde, 6 ay sonra silahla adam öldürme.
    -Grup kavgaları. Çoğunlukla sopalı ve bıçaklı. Sayısını hatırlamıyorum... Ama çoğu "kız kavgası" diye bildiğimiz sebeplerden kaynaklı.
    -Belki 100 metrelik bir sokakta en az 5 büyük ev hırsızlığı. Adamların yakalanıp tekrar bırakılması ve tekrar yakalanması ve tekrar bırakılması...
    -Gece (muhtemelen pompalı) tüfek ile bir araca defalarca ateş edilmesi.
    -5 km ilerimizde, ben arabayla geçmeden saniyeler önce bir araçtan diğer araca ateş açılması ve hedefte olan aracın (araçlar hareket halindeydi) takla atması....
    -Yaklaşık 3 - 4 yıl önce gece boyu süren mafya hesaplaşması (camdan seyrettim). Sürekli birilerinin o dar sokakta gelip tartışması, 40-50 kişilik grupların ellerinin silaha gitmesi, bağırarak birilerinin konuşması ve küfürleşmeler vs...

Bunaldım yazarken ve eklemeyi unuttuğum çok şey vardır emin olun. Yaşanan onlarca gerginlik, duymadığım kavgalar vs elbette var; onları hesaba katmayı unutmayın... Ankara ama genelde sürekli bu tür olayların yaşandığı bir yer haline geldi. Haberlerde falan görmek çok zor, niyeyse(!!). Bu arada oturduğum bölgede kötü bir apartman (yalıtım yok, su boruları pas içinde, sürekli kanalizasyon sorunu yaşanılır) dairesi eğer giriş katta ise fiyatı 140.000 tl civarı. Birim para olarak hesaplamanız açısından belirtiyorum bunu.

Peki o yaşamaktan çekindiğiniz mahalleler bu örnekleri yaşayacağımız yerler mi? Yeni evli ve çocuk sahibi olmayan bir çift (planlarında yok diyelim) gelip o mahallede kendi işlerine bakarak, sorunlardan uzak kalarak yaşayamaz mı? Siz ne tür olaylar yaşadınız? Neler duydunuz bu yerler ile alakalı? Eşim ile beraber kol kola sokakta yürüyüş yaparken bana problem mi çıkartır bu insanlar, topluluklar misal? "Crime" oranı ile genelde bilgi paylaştığınız bu bölgeler hakkında gerçekçi videolar varsa misal çok güzel olur.

Sorularım ve açıklamalarım size absürd gelebilir ancak bu pek sevilmeyen ve kötü olarak belirtilen mahalle ya da bölgeler (istisnai bölgeleri sormuyorum elbette) hakkında bilgi bulamıyorum ben. Ortalama veya ortalamanın biraz altı bölgelerde yaşam ne kadar kötü merak ediyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim hepinize.

Ekleme: Foruma görebileceğiniz üzere yeni üyeyim ve sürekli sizlere sorular soruyorum. Emin olun bir soru sormadan önce defalarca düşünüyor, araştırıyorum, başlık kontrolü yapıyor ve öyle soruyorum. Gözden kaçanlar olabilir, mazur göreceğinize eminim. Sabırla sorularımı cevaplayan forum üyelerine teşekkür ederim. Malum forum ortamları insanların birbirleriyle (genelde) bilgi paylaştığı ortamlardır. Ben pek bilgi paylaşamıyorum; paylaşacağım bilgiler Türkiye ile sınırlı olur ve ben bunları paylaşarak sizin canınızı sıkmak istemem. 🙂
    Amerika hakkında duyduklarımı paylaşmıyorum çünkü sizler zaten orada benim ancak duyabildiğim hayatı deneyimliyorsunuz. 🙂
    Ama olur ya hani Amerika'ya gelebilirsem foruma olan borcumu unutmayacağım.

• @hk1892 Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

Tekrar merhaba arkadaşlar.

Aslında başlık olarak açmayı düşünüyordum bunu ama belki konuyla alakalı başlık vardır ve ben bulamamışımdır, gereksiz kirlilik yaratırım diye bu konu altına yazıyorum. Eğer bu sorumla ilgili bir başlık yoksa başlık açmamız bence oldukça yararlı olacaktır; hem Amerika'da yaşayanlar için, hem gelmeyi arzulayanlar için.

Gerek bu forumda, gerekse başka yerlerde sürekli "iyi mahalleler" hakkında yazılıyor. Kira ücretleri, geçim kolaylığı, okulların kalitesi hep bu mahallelerin etrafında şekilleniyor. Ama bu kötü ya da iyi mahalleler tam olarak nedir? Hadi iyi mahalleleri biz Amerikan rüyası olarak kabul edelim. Peki bu "kötü mahalleler" nedir tam olarak? Elbette tamamı suçlulardan, kaçaklardan, evsizlerden oluşan bölgelerden bahsetmiyorum. Ama sizlerin tercih etmeye yanaşmadığınız, "o bölgeyi tavsiye etmem" dediğiniz bölgelerde tam olarak ne oluyor? O tür yerlerde yaşayanlarınız, yaşamış olanlarınız var mı? Ben diyelim Green Card kazandım ve o türden kötü bir mahalleye yerleştim. Beni ne bekler? Silahlı soygun mu olur? Haraç mı kesilir? Yoksa Türkiye'nin gayet nezih bölgelerinde bile yaşanan basit hırsızlıklar, gerginlikler mi yaşanır sadece?

Ben Ankara, Keçiören'de oturuyorum. Gayet ortalama bir ilçe yani. Benim bizzat bildiğim olayları söyleyeyim size, bu olaylar evimi merkez alarak çizilen bir hadi bilemediniz iki kilometrelik bir daire içinde ve son bir kaç yıl içerisinde yaşanmıştır.

-Rehine operasyonu. Arka sokağımda yaşandı. Özel harekat müdahale etti.
    -Komşum eşini ekmek bıçağıyla sokak ortasında kovaladı. Kadın kendini eve zor attı, eleman kapıyı kırmaya çalıştı. Allah'tan polis erken geldi.
    -Bizzat tanıdığım ve en basit tabirle serseri olarak isimlendirilecek 9 kişi bir arabadan açılan pompalı tüfek ateşi ile yaralandı.
    -Otopark kavgası sonrası bir zorba diğer ailenin 5 yaşındaki kızını arabayla ezmeye çalıştı.....
    -Bıçakla, sokak ortasında, gündüz vakti adam öldürme.
    -Bıçakla adam öldürme yaşanan yerde, 6 ay sonra silahla adam öldürme.
    -Grup kavgaları. Çoğunlukla sopalı ve bıçaklı. Sayısını hatırlamıyorum... Ama çoğu "kız kavgası" diye bildiğimiz sebeplerden kaynaklı.
    -Belki 100 metrelik bir sokakta en az 5 büyük ev hırsızlığı. Adamların yakalanıp tekrar bırakılması ve tekrar yakalanması ve tekrar bırakılması...
    -Gece (muhtemelen pompalı) tüfek ile bir araca defalarca ateş edilmesi.
    -5 km ilerimizde, ben arabayla geçmeden saniyeler önce bir araçtan diğer araca ateş açılması ve hedefte olan aracın (araçlar hareket halindeydi) takla atması....
    -Yaklaşık 3 - 4 yıl önce gece boyu süren mafya hesaplaşması (camdan seyrettim). Sürekli birilerinin o dar sokakta gelip tartışması, 40-50 kişilik grupların ellerinin silaha gitmesi, bağırarak birilerinin konuşması ve küfürleşmeler vs...

Bunaldım yazarken ve eklemeyi unuttuğum çok şey vardır emin olun. Yaşanan onlarca gerginlik, duymadığım kavgalar vs elbette var; onları hesaba katmayı unutmayın... Ankara ama genelde sürekli bu tür olayların yaşandığı bir yer haline geldi. Haberlerde falan görmek çok zor, niyeyse(!!). Bu arada oturduğum bölgede kötü bir apartman (yalıtım yok, su boruları pas içinde, sürekli kanalizasyon sorunu yaşanılır) dairesi eğer giriş katta ise fiyatı 140.000 tl civarı. Birim para olarak hesaplamanız açısından belirtiyorum bunu.

Peki o yaşamaktan çekindiğiniz mahalleler bu örnekleri yaşayacağımız yerler mi? Yeni evli ve çocuk sahibi olmayan bir çift (planlarında yok diyelim) gelip o mahallede kendi işlerine bakarak, sorunlardan uzak kalarak yaşayamaz mı? Siz ne tür olaylar yaşadınız? Neler duydunuz bu yerler ile alakalı? Eşim ile beraber kol kola sokakta yürüyüş yaparken bana problem mi çıkartır bu insanlar, topluluklar misal? "Crime" oranı ile genelde bilgi paylaştığınız bu bölgeler hakkında gerçekçi videolar varsa misal çok güzel olur.

Sorularım ve açıklamalarım size absürd gelebilir ancak bu pek sevilmeyen ve kötü olarak belirtilen mahalle ya da bölgeler (istisnai bölgeleri sormuyorum elbette) hakkında bilgi bulamıyorum ben. Ortalama veya ortalamanın biraz altı bölgelerde yaşam ne kadar kötü merak ediyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim hepinize.

Ekleme: Foruma görebileceğiniz üzere yeni üyeyim ve sürekli sizlere sorular soruyorum. Emin olun bir soru sormadan önce defalarca düşünüyor, araştırıyorum, başlık kontrolü yapıyor ve öyle soruyorum. Gözden kaçanlar olabilir, mazur göreceğinize eminim. Sabırla sorularımı cevaplayan forum üyelerine teşekkür ederim. Malum forum ortamları insanların birbirleriyle (genelde) bilgi paylaştığı ortamlardır. Ben pek bilgi paylaşamıyorum; paylaşacağım bilgiler Türkiye ile sınırlı olur ve ben bunları paylaşarak sizin canınızı sıkmak istemem. 🙂
    Amerika hakkında duyduklarımı paylaşmıyorum çünkü sizler zaten orada benim ancak duyabildiğim hayatı deneyimliyorsunuz. 🙂
    Ama olur ya hani Amerika'ya gelebilirsem foruma olan borcumu unutmayacağım.

Ben Çayyolu'ndayım, ama Keçiören'de çok akrabam var okuduklarıma inanamadım!!! Gerçi yazdıklarınızın hepsi haberlerde duymaya alıştığımız şeyler ama bu kadar bilindik bir yerde bu kadar sıklıkla yaşandığını duymak yine de çok şaşırttı. Hatta şimdi bu tip olaylar, Keçiören'de yaşayan tanıdıklarıma artık çok kanıksadıkları için sıradan olaylarmış gibi geldiği için mi hiç bahsetmiyorlar diye düşünmeye başladım 🙂

Çok doğru, çok faydalı ve ne kastettiğinizi çok güzel aktarabildiğiniz bir soru olmuş. Gelecek cevapları ben de merakla bekliyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hk1892 guzel bir noktaya parmak bastiniz... dediginize en yakin konu sanirim surada:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1618/amerika-da-eyalet-ve-bolgelere-gore-suc-oranlari

Bir de soyle bir baslik var;
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1920/abd-genelinde-uzak-durulması-gereken-mahalleler-bölgeler

Dilerseniz paylasiminizi bu konulardan birine aktaralim, eger size de uygunsa bence alttaki konudaki postu, yukaridaki konuya tasiyayim (hatta ismine mahalle diye de ekleme yapayim), tek bir basliktan devam edelim, zaten konular icerik bakimindan ayni olacak.

• ⭐⭐

Bende Etlik’in yeni yerlesim yerinde oturuyordum. Cevrede tek tuk gecekondular vardi. 2 yil yasadim. Yukarda saydiginiz gibi sadece tek bir sey olmustu. 4 tane gerizekali ergen arabanin icinde cakmak gazini hapsedip kafa olmaya calismislardi. Aralarindan birisi sigara yakinca da bommm 😁 tabi bu bahasettigim 5 yil onceydi. Durumlar cok daha kotuye gitmis anlasilan

• ⭐⭐ Yasaklı

Ben abd elçiligine yakın oturuyorum dogma-büyüme.Ankaranın en çekirdek köklü yerlerinden olmasına ragmen Buradaki insanlar bile kötü yönde değişti son 10-12 senede. Paldırküldür bir çevre olustu.Eskiler nereye gitti diye arastırdıgımda cogu yurtdısına veya izmir bodrum vb ve gitmis cogu ölmüş

• ⭐⭐⭐

Ben biraz temizlik takıntılıyım. Evlere ayakkabı ile girme olayını nasıl ayarlıyorsunuz? Ben hayatta evde ayakkabıyla gezilmesini istemem.

• @keysnambır Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

Ben biraz temizlik takıntılıyım. Evlere ayakkabı ile girme olayını nasıl ayarlıyorsunuz? Ben hayatta evde ayakkabıyla gezilmesini istemem.

Sizi evde ayakkabısız görünce girmeden önce soruyorlar “çıkartmamı ister misiniz?” Diye. Evet lütfen diyoruz halloluyor 🙂

• ⭐⭐

@keysnambır bu Turk takintisi. Bizde de var. Bence faydali da bi takinti. Cinliler de boyleymis. Italyan komsumuza gittigimde ayakkabilarimi cikarmaya kalktigimda cinlilerde boyle yapiyo diyip yadirgamamisti. Tek digiliz yani bu konuda 😀

• ⭐⭐⭐

@damladav @goodluck bu kadar kolay olacağını düşünmemiştim. 🙂

• @crazycells Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

@hk1892 guzel bir noktaya parmak bastiniz... dediginize en yakin konu sanirim surada:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1618/amerika-da-eyalet-ve-bolgelere-gore-suc-oranlari

Bir de soyle bir baslik var;
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1920/abd-genelinde-uzak-durulması-gereken-mahalleler-bölgeler

Dilerseniz paylasiminizi bu konulardan birine aktaralim, eger size de uygunsa bence alttaki konudaki postu, yukaridaki konuya tasiyayim (hatta ismine mahalle diye de ekleme yapayim), tek bir basliktan devam edelim, zaten konular icerik bakimindan ayni olacak.

Bahsi geçen taşıma işlemi gerçekten çok daha sağlıklı olur, bende çok memnun olurum. Belki elimizde forum üyelerinin deneyimlerinden oluşan güzel bir veritabanı bile olabilir. Taşınmayı veya göç etmeyi düşünen insanlara ön bilgi verilmiş olur.
    Sağolun. 🙂

• ⭐⭐⭐

@hk1892
    Hemen hemen bahsettiğiniz aynı olayların döndüğü mahalleler her bölgede mevcut.

Genellikle siyah ırkın bulunduğu mahalleler olmakla birlikte, özellikle güney bölgelerinde gelir düzeyi düşük beyazlarında bazı mahalleleri aynı sorunları taşıyor.

Belli bölgelerde toplanılmış oluyor genellikle. Ev kira ve satış fiyatlarının standardın çok altında olması, okul puanlarının düşük olması gibi belirleyici özellikleri oluyor. Yüksek ihtimal yakınından bile geçmeyi tercih etmeyeceğiniz yerler olacaktır.

Bir örnek;

• @keysnambır Bazi Amerika'li ailelerde ayakkabasiz evde dolasiyir yada ev icinde ayri bir ayakkabi giyiyorlar terlik gibi. O yuzden sorun olmuyor. Hatta bir kac house un kapisinda 'Please Shoes Off' yazdigini da gordum. Fakat apartmanda yasiyorsaniz ve apartman gorevlisini bakim icin cagirmissaniz adamlar ayakkabi ile eve giriyorlar. Fakat giriste adama Over Shoes (galos) giymesini soylerseniz giyiyorlar. Yok dersede verin walmart posetini taksin ayagina, biz en son oyle yaptik:)

• @hk1892

Ben doğma büyüme Ankara'da yaşıyorum çocukluk yıllarım Aydınlıkevler tarafında geçti dediğinize benzer konular orda da mevcuttu sürekli bir olaylar sonra Mamak tarafına geçtim gençlik yılları orada ciddi anlamda azalsa da sonradan orada da benzer durumlar yaşanmaya başlamıştı şuan 10 yıldır Batıkent tarafındayım tam anlamıyla huzur sakinlik illaki olaylar oluyordur ama benim yaşadığım bölgede 10 yıldır hiçbir sorun görmedim desem yeridir.

Maalesef gelir düzeyi düşük büyük şehir olan illerde Türkiye'dede durum içler açısı değil özellikle geçim sıkıntısı arttıkça insanların hırçınlıkları da artmakta bence dünyanın neresinde olursanız olun imkanlarınızı zorlayarak problemsiz huzurlu alanlar seçmekte fayda var.

• Bu Amerikada satılık evlerdeki hoa tam olarak ne işe yarıyor ?

• ⭐⭐

Hoa bizim bildigimiz anlamda aylik aidat aslinda. Bulundugunuz kompleksin havuz, bahce vs bakimlari bu ucret uzerinden karsilaniyor

• @goodluck Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

Hoa bizim bildigimiz anlamda aylik aidat aslinda. Bulundugunuz kompleksin havuz, bahce vs bakimlari bu ucret uzerinden karsilaniyor

teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Türkiye'de "mail" sözcüğü genelde "e-posta" anlamında kullanılıyor. "Mail atmak, mail ile göndermek" gibi. Bu alışkanlıkla bazı Türklerin ABD'de de "mail it to me" "I will mail it" şeklinde kullandığını ve maalesef karışıklıklara yol açtığını görüyorum. İngilizce'de "mail" sözcüğü "posta ile göndermek" anlamına geliyor.

• Selamlar. Hangi başlık altında yazacağımı bilemedim açıkçası. Şöyle bir arama yaptığımda bu başlık en uygun başlıkmış gibi geldi. Yanılıyorsam kusura bakmayın. Ben ve eşim bu sene başvuruda bulunacak çiftler arasındayız. Kafamıza takılan birçok konuyu şimdiden araştırıyoruz. Aslında burada olsun veya başkaca sitelerde ve haberlerde olsun birkaç bilgiye rastladık ama yine de bilgileri güncellemek ve yeni bilgiler öğrenebilmek adına tekrar yazmak istedik. Sorumuz; şu meşhur Amerikadaki haşerelerin durumu. Okuduklarımız ve tecrübelerini aktaranlardan anladığımız bu haşereler (özellikle hamam böceği, örümcek, akrep vb.) nemli, sıcak, pis ve karanlık yerleri tercih ediyorlar. Buradan hareketle Teksas, Florida, Arizona gibi eyaletlerde bunlarla sık sık karşılaşmak olası. Merakımız şu yönde; Öncelikle eyaleti neresi olursa olsun Amerikada yaşayan kişilerin bu konudaki tecrübelerini aktarmalarını rica ediyoruz. Bunun dışında bu haşerelerle hiç karşılaşmayacağımız eyaletler var mı? (Tabi dondurucu kışları olan eyaletlerden bahsetmiyoruz.) Örneğin North Carolina da da yaz aylarında durum Florida daki gibi diyebilir miyiz? Konu ile ilgili bilgilerini ve deneyimlerini paylaşanlara şimdiden teşekkürler.

• @isahin, içinde söyledi: Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular

Selamlar. Hangi başlık altında yazacağımı bilemedim açıkçası. Şöyle bir arama yaptığımda bu başlık en uygun başlıkmış gibi geldi. Yanılıyorsam kusura bakmayın. Ben ve eşim bu sene başvuruda bulunacak çiftler arasındayız. Kafamıza takılan birçok konuyu şimdiden araştırıyoruz. Aslında burada olsun veya başkaca sitelerde ve haberlerde olsun birkaç bilgiye rastladık ama yine de bilgileri güncellemek ve yeni bilgiler öğrenebilmek adına tekrar yazmak istedik. Sorumuz; şu meşhur Amerikadaki haşerelerin durumu. Okuduklarımız ve tecrübelerini aktaranlardan anladığımız bu haşereler (özellikle hamam böceği, örümcek, akrep vb.) nemli, sıcak, pis ve karanlık yerleri tercih ediyorlar. Buradan hareketle Teksas, Florida, Arizona gibi eyaletlerde bunlarla sık sık karşılaşmak olası. Merakımız şu yönde; Öncelikle eyaleti neresi olursa olsun Amerikada yaşayan kişilerin bu konudaki tecrübelerini aktarmalarını rica ediyoruz. Bunun dışında bu haşerelerle hiç karşılaşmayacağımız eyaletler var mı? (Tabi dondurucu kışları olan eyaletlerden bahsetmiyoruz.) Örneğin North Carolina da da yaz aylarında durum Florida daki gibi diyebilir miyiz? Konu ile ilgili bilgilerini ve deneyimlerini paylaşanlara şimdiden teşekkürler.

Haşere konusu benim zayıf noktam. Avustralya yerine Amerika’ya taşınmamızın sebeplerinden biri 🙂 ben 2018 aralık ayından beri Seattle şehrindeyim. Evimiz şehir merkezinde (downtown) değil 10 dakika uzaklıkta. Yaklaşık 2 ay öncesine kadar hiç böcek görmedim (ki seattle kışın nemli bir yer). Ama 2 ay önce bir örümcek çılgınlığı başladı. Yine evin içinde hiç görmedim ama balkonda veya sokaklarda ağaç dalları arasında çılgınlarcasına örümcek ağı ve örümcek var. Meğersem üreme sezonuymuş. Balkondakiler 1 aydır sabit duruyor 🙂 bir iki kere ağı bozup attık ama yine yaptılar biz de pes ettik.
    Büyük ihtimalle apartmanın eski/yeni olması, iyi ilaçlanması vs. önemli faktörlerdir. Ama benim tecrübem dediğim gibi oldu. Bu süreçte biz hiç ilaçlama yapmadık.

• ⭐⭐

Pismemis kokorec alabilcegimiz biyer var mi? Varsa yapilis tarifini de rica edecegim 😀

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |