Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @EasternStar Bilgi için çok teşekkür ederim .Benim işim e ticaret . Bir ofis tutup ürünleri paketleyip kargoya teslim etmem yetiyor kaldı ki ürünler paketli geliyor sadece kargo etiketi yazdırıp kargoya teslim ederek işimi halledebiliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐

@ata_ksk rica ederim. Kolay gelsin.

• @ata_ksk İşin niteliğine göre düşük ücretli ve tam zamanlı bir W2 çalışanı yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Eğer kargo şirketine teslim etmek yerine "fulfilment" için bir depo ile anlaşırsanız, bununla ilgili sözleşmeleri ve ödemeleri de dosyanıza ekleyerek dolaylı istihdama katkı sağladığınızı ispat edersiniz.

Kolay gelsin.

• Merhaba aklıma takıldığı için buraya sormak istedim elbette bilen arkadaşlar olucaktır. Benim babam pasta ustalığı olarak ustalık belgesine sahip. Yaklaşık 2 yıl kendi pastahanesini işletti Türkiye'de. 30 sene de çalışma geçmişi var bu konu hakkında. Annem de babam kadar bilgili dükkan işletmek konusunda. İşin özeti Pastahane ile E2 mümkünmü bunun yatırım bedeli ne olur ve bu işe karar verdiğimizde mekan kendimiz mi açmalıyız devir mi almalıyız bu iş nasıl ilerler. Ek olarak şahsım adına ben B1 seviyesinde bir ingilizceye sahibim. Kardeşim A2 seviyesinde Anne ve Babam ise İngilizceyi kesinlikle bilmiyorlar. Dil bilmemeleri E2 sürecini ne derece sarsar veya bu işe nerden başlamalı bilgisi olan aktarabilirse sevinirim. Saygılarımla.

• @Ekto-Oktan Evvela, E-2 vizeleri Türkiye'den konsolosluğa vize başvurusu yoluyla veya ABD'den (eğer ABD'ye legal olarak girmenizi sağlayacak vizeniz varsa) statü değişikliği yöntemiyle alınabilmektedir.

Türkiye'den başvuru yapılması durumunda işletme sahibi mülakata katılacak, İngilizce olarak sorgulanacaktır. Eğer bu kişi daha önce ABD'ye gelmemişse, hali hazırda dükkan da devralsa, sıfırdan bir dükkan kiralayıp kendi işletmesine de çevirse, bunu nasıl yapabildiği, ABD'de kimin neden yardımcı olduğuna ilişkin sorular sorulacaktır. Ayrıca ABD'de banka hesabı olmadan bu işlemlerin gerçekleşmesi de mümkün değildir. Banka hesabı açmak için ABD'de bulunmanız ve geçerli bir adres beyan etmeniz gerekir (Bunun için bazı yöntemler var, imkansız değil ama asla tavsiye etmiyorum). Sözün özü ABD'ye gelmeden E-2 vizesini alma ihtimaliniz çok düşük.

ABD'ye geldikten sonra; eğer statü değişikliği yapacaksanız çok hızlıca hareket etmeniz lazım, eğer Türkiye'ye geri dönüp vize başvurusu yapacaksanız da hızlı hareket etmeniz lazım zira 6 ay zamanınız var. Bu sebeple hazır kurulu işletme devralmak zaman kazandıracaktır. ABD içerisinden yapılacak başvurularda İngilizce, ustalık, kalfalık vs gibi belgeler istenmemektedir. Bunlar ancak ileride EB-3 için AoS yapılırsa önem kazanır.

Bir diğer mevzu, E-2 vizesi başvuranın eşini ve 21 yaş altı çocuklarını kapsamaktadır. ABD yasalarına göre 20 yaşını tamamlamış kişi 21 yaşında kabul edilir. Eşler E-2S, çocuklar ise E-2Y statüsünü alabilirler. Eşlere SSN ve çalışma izni verilirken çocuklara verilmez.

Yatırım bedeli için bir şey diyemem bizbuysell gibi yerlerden bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.

• @EasternStar Ben Şimdi 16 Haziran 2004 Doğumluyum Bu Haziranda 20 Olacağım Bu Benim Ailemin E2'sinden faydalanamayacağım Anlamına Mı Geliyor?

Onun Haricinde ABD'ye girmenin gerekli olduğundan bahsetmişsiniz inceleme ve iş fikri için. Fakat babam benim ingilizce bilmiyor hiçbir şeyden anlamaz. Ben zaten yaşım genç olduğu ve çalışmadığım için turist vizesini zaten hayatta alamam. Yani bu adam diyelim ABD'ye gitti olmayan dili ile bu işi nası organize edicek nasıl bulucak buldu diyelim bu yatırım nasıl ayarlanıcak. Bunlar hep bir süreç bu süreçlere kim yardımcı oluyor veya avukat ile mi çalışmak lazım.

Mesela hazır kiralık dükkanın zaman kazandırıcağından pekala bahsetmişsiniz hocam. Yani bu dükkanı nasıl bulacağız örnek veriyorum yani nerden bulup kiralayacağız bunu kime soracağız. Türkiye'de örnek veriyorum bu tarz bir ihtiyacımızda açıyoruz sarı siteyi devren satılık pastahane yazdığımızda işimize gelen bir ilanla görüşüp alabiliyoruz. Basit olarak Amerika'da bu iş nasıl yürüyor bu yerler nasıl bulunuyor kim görüşüyor vs vs kafamda deli sorular...

E2'nin ne olduğuna genel hatlarıyla zaten hakimim vize süreci ve kapsamından fakat bu vize nasıl yapılıyor veya hangi teknik yol izleniyor hala onu çözmeye çalışıyorum hocam..

• @Ekto-Oktan Avukatlar sizin işletme kurma aşamanıza, ticaret sizin bileceğiniz iş olduğu için karışmazlar. Bunu yapan danışmanlardır, zaten bu tarz bir işe de danışmansız girmenizi tavsiye etmem. ABD'de sarı sayfaya benzer siteler var, bunların en ünlüsü bizbuysell, arama motoruna business for sale in the US yazarak başka sitelere de erişebilirsiniz. Genelde her birini bir broker temsil eder, görüşmeleri onlarla yürütürsünüz.

• @EasternStar Merhaba hocam değerli cevabınız için teşekkür ederim. Evet ufak bir araştırma ile şimdiden bir kaç yer gördüm.

Ek olarak soru olarak şunu soracağım Bir sürü avukatın videosunu izledim E2 Hakkında bir amerikalının veya green cardlının istihdam edilmesinden falan bahsediyorlar bu durum nedir? Mesela E2 İle bir butik pastahane açtığımız zaman bir amerikalıyı istihdam etmek zorundamıyız?

İstihdam sağlamadığımızda E2'yi uzatma aşamasında sorun mu yaşıyoruz.

Ek olarak Yaklaşık 70.000$-80.000$ Arası bir bütçemiz var. İzlediğim avukatların ve forumdaki insanların söylemine göre 100.000$ Altındaki rakamlar ile konsolosluk zorlamak gereksiz doğrudan AOS Yapmak daha mantıklı anladığım kadarıyla.

• @Ekto-Oktan E-2 başvurusu yapan her işletme işin niteliğine uygun sayıda US person (GC sahibi veya direkt ABD vatandaşı) istihdam etmek zorundadır. Yoksa onay alınmaz.

• @EasternStar Peki biz ufak bir pastahanede butik bir işletme gibisinden kaç kişi istihdam etmemiz gerekiyor bunun sayısını kim belirliyor neye göre belirleniyor. Yoksa sadece ihtiyacımıza göre mi işci almak zorundayız.

Ek olarak 70.000$-80.000$ Bahsettiğim bütçe ile E2 Mümkün mü AOS Üzerinden yoksa bütçe yetersiz mi bu işin o kısımlarından pek anlamıyorum çünkü

Tekrardan teşekkür ederim...

• @Ekto-Oktan E-2 yatırımları için belirlenmiş minimum yatırım miktarı yoktur, işin gerçekleşmesine yeter miktarda yatırım yapılması beklenmektedir, 26k ile onay alan da var 500k ile ret alan da. Yine istihdam da bu şekilde, işin gerçekleşmesine yetecek miktarda istihdam gerçekleşmesi beklenir. Güney Florida'da 70-80k ile pastane açamazsınız ama forumda 50k ile başka bir eyalette kafe devralıp E-2sini onaylatan arkadaşımız var.

• @EasternStar, içinde söyledi: (E1/E2) Tüccar ve Yatırımcı Vizeleri

Banka hesabı açmak için ABD'de bulunmanız ve geçerli bir adres beyan etmeniz gerekir (Bunun için bazı yöntemler var, imkansız değil ama asla tavsiye etmiyorum).

Bu tam olarak doğru değil. Evet, bazı bankalar bu konuda ciddi zorluk çıkarabiliyor ve dediğiniz gibi adres beyanı isteyenler de var. BoFA mesela, adres beyanı olmadan kesinlikle açmıyor.

Ama bunun dışında Miami-Brickell'daki Citibank benden adres beyanı istemedi. Sadece Türkiye'deki evinize ait bir fatura örneğiniz yeterli olur dediler. Çok ilginç de olsa bu şekilde açıyorlarmış. Chase Bank de adres istememişti.

Hatta Wells Fargo da istemedi. Ama Wells Fargo burada bir dükkan açıyor olsaydınız yardımcı olabilirdik dediler. Ama gelin görün ki başka bir Wells Fargo direkt adres istedi 🙂

PNC Bank ise en garibi, ITIN numaramın olması lazım dedi...

Kısacası biraz şans meselesi bu banka hesabı konusu, her banka kendi inisiyatifi doğrultusunda hareket etmekte.

• @Ozan-1 Beyfendi bu dediğiniz ihtimallerin gerçekleşmesi için evvela ABD'ye gitmeniz lazım. Tekrar okursanız ABD'ye gitmeden hesap açılmasından bahsediyorum.

• @EasternStar

Sn @EasternStar
    Sn @Ekto-Oktan

Sn @EasternStar paylasimindaki "ABD yasalarına göre 20 yaşını tamamlamış kişi 21 yaşında kabul edilir."
    onermesi dogru degil; sanirim bir karisiklik oldu. ABD'de yas hesaplamasi "en son dogumgununuzdeki yasiniz veya tam olarak doldurdugunuz yas" olarak kabul edilir.

"under 21 years of age" denildiginde 21 yasini (dunyadaki 21 senesini) doldurmamis yani 22 yasindan gun almamis olundugu ifade edilmektedir.

Ayrica, cocuklarin yaslarina dair USCIS'in gozettigi ve cocuklarin basvuru sirasindaki yaslarindan dolayi sahip olduklari haklarini koruyacak kurallar mevcuttur,. Incelemek istersniz: Child Status Protection Act (CSPA)

Ornek: 29 Ekim 2000 dogumlu bir kisi 19 Mayis 2021 tarihinde, henuz 21 yilini doldurmadigindan, ABD'de 20 yasinda olarak kabul edilir.

• @Sharm Dün SSA ofisteydim, orada tekrar sordum. Kendim ilk ABD'ye geldiğimde 20 yaşımı tamamlamış, 21'in içindeydim, reşit kabul ediliyordum.

• @EasternStar, içinde söyledi: (E1/E2) Tüccar ve Yatırımcı Vizeleri

@Sharm Dün SSA ofisteydim, orada tekrar sordum. Kendim ilk ABD'ye geldiğimde 20 yaşımı tamamlamış, 21'in içindeydim, reşit kabul ediliyordum.

Sn @EasternStar

Bu acidan bakinca sadece bir kurumdaki tecrube genele yayilmis oluyor..

Yukarida bahsi gecen E vizesine basvuranlarin/sahiplerinin cocuklarina dair "21 yas" kurali (genel olarak USCIS'in 21 yas kurali da diyebiliriz).

ABD'de yas hesaplamasi yukarida yazdigim gibi yapilmakta.

Cogu eyalette (gordugum kadariyla SSA acisindan da) "age of majority"/"adult"/ yetiskin sayilma yasi 18 (18 yasini doldurmus olmak). Ancak bu konunun USCIS kurallarindaki 21 yas ile ilgisi yok.

Ornegin Mississippi'de "age of majority" 21, yani 21 yasinde "yetiskin" oluyorsunuz.

P.S. Size hitaben yaziyorum ancak amac forumda dogru bilgilerin izinin kalmasi. Anlayisiniz icin tesekkurler.

• @Sharm Yanlış anlaşılacak bir şey yok beyfendi esas ben bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. SSA federal bir kurum olduğu için uygulamasının eyaletten eyalete fark edeceğini düşünmüyorum, belki alkol-sigara satın almada eyalet düzeyinde 20 yaşı bitirmek veya 21 yaşı doldurmak önem kazanıyordur. Age of majority belirlenirken net bir şekilde 18 yaşı doldurmuş olmak ibaresi ABD'de de bizim medeni kanunumuzda net bir şekilde belirtildiği için sorun yok, sorun 20 yaşını doldurmuş bir insanın e2-y statüsü kazanıp kazanamayacağındaki belirsizlikte. İlla ki bir düzenleme veya örnek olay vardır, ben eşime SSN başvurusu yaparken görevliye sorduğumda bana oğlumun 20 yaşını dolduracağı günü söyledi, bu durum SSA'nın yetki alanında olmadığı için benim konuştuğum görevli yanlış biliyor olabilir. Bu duruma esas yanıt verebilecek kurum tabii ki USCIS.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   ayvalik10 ayvalik10 

• Merhabalar,
    Doru yere mi yazmaktayım bilmiyorum bir konuda yorumlarınıza ihtiyacım var. Evraklarımızın tam olduğunu düşünerek başvurduğumuz E2 vizemiz TR de reddedildi. Başka bir ülkeden başvurma planımız mevcut. Hali hazırda işleyen restoranımızı 2 ortak gidemediğimiz için işletmekte zorluk çekmekteyiz. Azerbaycan dan başvuru yapma planımız var. Nedeni de daha erken bir tarihe vermekte Azerbaycan. Başka ülkeden başvurularda problem yaşanmakta mıdır?

• @Tuna-Erdem tr cok sikintili hocam,ciddi anlamda eksikler oldugunu dusunuyorum trdeki elciliklerde.
    Red sebebi olarak ne soylediler?

• @Tuna-Erdem Öncelikle geçmiş olsun. Business Plan hazırlanmasında avukat veya dışarıdan bir destek aldınız mı acaba?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |