DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba, son zamanlarda TS2023 calışma izni onayı gelen var mi, normal şartlarda ne kadar sürüyor bu aralar?
    Tesekkurler

• @ytknsnn sadece tarihleri değiştirip aynı formları yüklemeniz de yeterli olur, fakat elbette sizin kararınız. TS2023 planınız yoksa, acelesi de yok elbette.

• @Seda-Uysal-Avcı son durum nedir ?
    TS2023 ile çalışma izni alanlar yerleştiler mi kanada'ya ? İlk başlarda herkes hevesli ve istekliydi bu ts2023 konusu ile ilgili fakat son zamanlarda kimseden ses cıkmıyor ? Nedir gelişmeler ? Galiba TS2023 calisma izni aldıktan sonra bayagı geri dönen kitle varmış. Adapte olamıyorlarmış kanada'ya ve cok pahalı geliyormuş. En önemlisi iş bulma sorunu ve iş yok deniliyor. Yemek dagıtım , uber gibi işlerlede gecinmek bayagı zormuş. Kiralar zaten aşırı yuksek

• @grounddreamer
    Son durum nedir ? Yerleştiniz mi kanada'ya ?
    Genelde TS2023 ile çalışma izni alanların cogu galiba geri dönmeye başlamışlar. İş bulamama, kiraların pahalı olması ve en önemlisi yeterli bütçe ile gelmeme ve adapte olamama konuları başta gelenler deniliyor.

Kanada genelde sistemli bir ülke ve göçmen alırken ilk aşama egitime kayıt mezun olma şartı ve sonra work permit verme üzerine sistem kurmus. Yani kişiyi önce ulkeye adapte ediyor egitim ile sonra iş hayatına alıyor.

Fakat bu TS2023 tamamen ekstren ve sistem dısı bir uygulama oldugu icin bu yoldan calisma izni alanlar birden kendilerini sistemin içinde buldu ve ulkeye adapte olma, alışma konusunda tam uyum saglayamıyorlar ve geri dönuyorlar gibi bir durum var. Genelde turist olarak gelip ts2023 ile calısma ve oturum alanların cogu bir sure sonra geriye dönme davranısı sergiliyor. Geri dönenlerden bir kısmıda iyi bir butce ve planlama yapıp tekrar sonra kanadaya giderim dusuncesinde gibi.

Genelde kanada icinde kalanlar daha önce ogrenci olarak gelen kitle gibi. Onlar sistemli geldikleri icin ts2023 ile çalışma izinlerini alıp bir sekilde zaten kanada içinde yasıyorlar.

• @negahkon
    Son zamanlarda bayagı ret neticeler varmış.
    Galiba bayagı zorlaştı vize alımları. Ögrenci ve turist - visitor vizeler için uzun neticelenme süreleri ve negatif neticeler ön planda deniliyor.

• @fikide Tebrikler. Galiba usa vizesinin olması iyi bir referans oldu kanada vizesi onayında

TS2023 başvuru için kanada içinde olmak gerekiyor ve netice belli olmadan kanada dışına çıkmak büyük risk oluyormuş. Ret alanlara gelen mesaj kanada dışında bulunma nedeni deniliyor.

Bu galiba ayrı bir planlama gibi. Vizeyi alıp kanadaya gitme ve orada konaklama bulma , sonra ts2023 basvuru yapma ve neticeyi bekleme. Süreç net değil deniliyor. Kime ne zaman netice cıkacagı belli değil. O nedenle neticeyi bekleme suresince konaklama için ayrıca masraf olur ve cok pahalı konaklamalar. Hemen netice cıksa aslında super ama 10 gunde netice alanda varmış bunun aksine 2 aydan beri halen netice bekleyende..Yani nereden baksan net olmayan bir sureç.

Diger konuda basvuruda posta adresi belirtme ve basvuru onaylandıktan sonra work permit belgesi bu adrese zarf icinde geliyor. Bu süreçte önemli bir konu. Cunku orjinal belgeye sahip olmak zorunlu. Bunuda halletmek lazım. Bununda ne zaman posta ile gonderilecegi konusunda net zamanlama yok gibi. Kimine 1 haftada kimine daha uzun surede posta geliyor. Yanlış adrese gitme , kaybolma gibi problem yasayanlarda var. O nedenle basvuruda posta adresini dikkatli yazın yanlıs olmasın. Posta ile orginal work permit belgesi alınmaz ise tekrar talep etme ve yenisinin gelmesi gibi uzun süreçler olabilir.

• @ikizbabasi aynen dogru. Trv- Visitor vizenin suresi gecerli oldugu sürece istediginiz zaman kanadaya giriş ve çıkış yapabilirsiniz.

Work permit ve study permit denilen izin belgeleri vizeden farklı. Bunlar sizin kanada içimde calısma & oturma ve eğitim alma izni saglar. Work permit ve study permit suresi trv- visitor vizenizi asla etkilemez.

• @hoping_theway

Merhabalar ;

Ben daha bir hafta önce geldim. Gelmeden önce Ev görüşmeleri ayarlamıştım . Vancouver bölgesi için Craiglist ve Facebook Market Place oldukça güncel.

Geldiğimin 3. günü Ev için kontratı imzaladım. Bugünde anahtarları alıp eve yerleşeyeceğim. Bütçe konusu kişinin beklentisine göre değişir. Ben neyle karşılaşacağımı az çok biliyordum o yüzden neyim var / yok sattım ve beni burada bir süre idare edebilecek bir para ile geldim. Ama Kira konusunda genel olarak evet oldukça pahalı. Vancouver bölgesinde 2500 CAD altına ev bulmak zor ve Şehir merkezinde değil ama Ulaşıma yakın bir yerde olabilir.

İş bulmak kolay değil, İş başvurularına başladım 2 tanede mülakata girdim, henüz olumlu olumsuz dönmediler ama başvurulara devam ediyorum. Ben Bilgisayar Mühendisiyim İngilizcem C1-C2 arasında, daha önce bir süre Amerikada yaşamıştım. Burada eğer Türkiye den bir geliriniz yoksa iş bulmayı beklemek gibi bir lüksünüz yok, sürekli dolar harcıyorsunuz. O yüzden şu aşamada iş aramaya devam ederke tabiki doordash ve uber yapıp en azından masrafları cepten yememeye çalışacağım.

Şu anlık herşey yolunda ve güzel gidiyor.

Sevgiler

• @ultimate-ideas ikisi tamamen farklı şeyler.

Birisi Ülkeye girişinizi sağlar.

Diğeri ülkede çalışmanızı sağlar

Birbirlerini etkilemezler

• @grounddreamer

Vancouver kanada içinde en pahalı olan şehir ama yaşam tarzı ve insan kalitesi buna deger. Spor ve bisiklet kulturu uzerine konumlanmış bir sehir. Ayrıca pasifik denizi etkisi ve muthiş agaçlar / orman botanigi ile %100 saf oksijene sahip bir şehir. Kısaca eğer bu vancouver yasam tarzına entegre olursanız insan yaşlanmaz bu şehirde.
    Muthiş saglıklı bir yasam tarzı var.

Evi hangi lokasyonda kiraladınız ?
    Sanıyorum merkez / downtown'dan uzak bir lokasyondur çünkü merkezde yaletown , granville island, kitsilano v.b. semtlerde ev kiralamak çok çok yuksek bütçeler gerekir ve zaten buralarda gerçek vancouver zenginleri yaşıyor. ( genelde hong kong orijinli zengin göçmenler )

TS2023 ile oturum & çalışma izni alanların çogu bir sekilde geri dönüyor çünkü kanada sistemine entegre olamıyorlar. Herşeyden önce elzem olan ingilizce bilginizin iyi olması gerekiyor. ( akıcı ingilizce mutlak şart. Avrupa insanı ile konustugunuz ingilizce burada amatör kalır çünkü anadil / native ingilizce konusuluyor burada.. Resmen kelimeler yutuluyor ve birçok cumleyi anlamıyorsunuz. ( Yani bir fransiz , italyan v.b. avrupa insanı ile konustugunuz ingilizce burada amatör kalır ). Benim ingilizcem iyi diyen bir kişi bile sonradan anlıyorki pratikte gunluk hayatta konusmada ve anlamada buraya göre ingilizcesi yetersiz.

Uber , garsonluk, yemek dagıtımı v.b. çalışma ile elde edilen gelir ile net cebe giren ortalama 2500 CAD filan oluyor ve bu rakamlar ile konforlu bir yaşam zor gibi. Çünkü en buyuk gider masrafı konaklama ev kirası ve kira ucretleri aşırı pahalı. Ayrıca iş bulma konusu son senelerde cidden muthiş sıkıntı var ve çok zor iş bulmak. Özellikle iş arama siterine gonderdiginiz özgecmişe geri dönusler yok gibi. Istediginiz kadar nitelikli donanımlı olun buraya geldiginizde herseye en alt segmentten başlıyorsunuz. Kanada tecrubesi denilen bir kavram var ve buna entegre olmanız gerekir.

Tek oda kiraları bile 1500 CAD civarındaki ev kiraları ise 2500 CAD bandından baslıyor. En basit ornek hostelde konaklama ( bir odada ranzalı formatta, ögrenci yurdu gibi 4-6 kişilik odalarda bile ranzadaki sadece yatak ucretleri bile 70-80 CAD ( Ortalama gecelik 1700 TL ). Gerisini siz dusunun. Tek kişilik en alt segment otel odaları ise 200 CAD ( 4 bin TL ) 'den başlıyor neredeyse. Ustelik bunlar birde paylaşımlı banyo / tuvalet konseptinde. Yani konforlu bir yaşam alanı bulmak aşırı pahalı burada.

Fikir vermesi açısından üst segment beyaz yaka beyin takımı denilen iş modellerinde verilen maaşlar brut aylık ortalama 6 bin CAD ve net cebinize giren vergiler kesildikten sonra ortalama 4 bin CAD. ( örnek: bir mühendis maaşı ).. Yani bunu baz alırsanız gelir / gider dengenizi buna göre degerlendirirsiniz. Tekrar edelim kanada sistemli bir ulke ( norvec, isvec, danimarka v.b. gibi ) iş modeline göre maaş oranları belli, gelir / gider dengeniz belli. Yani ben bir anda kısa yoldan parayı bulurum mantıgı yok. Herşey kurallı ve sisteme entegre.

Kısaca kanada doları geliriniz yoksa TL butcesi ile sadece zamanla yarışırsınız. Çünkü her dakikanız ve gününüz masraf demek .
    Moraliniz bozulur ve motivasyonunuz düşer. Konforsuz yaşam her türlü sizi negatif etkiler. Çünkü yüksek meblag gideriniz oluyor ama karşılıgını alamıyorsunuz.

Normalde kanada göçmenlik kuralları belli bir sistem ile oluşturulmuş. Herseyden önce göç eden kişiyi bir egitime katılması zorlanıyor sonra çalışma ve oturma izni veriliyor. Bu eğitim süresincede kişinin kanadaya adapte olması bekleniyor.

Ama TS2023 tamamen sonradan cıkarılan ve extren bir destek programı oldugu icin basvuranlara kısa yoldan hiçbir egitim şart / kosul olmadan direk oturma & çalışma izni verildi. Bu nedenle bu kolay yolla oturum & calısma sahibi olan kişiler kanada sistemine entegre ve adapte olma konusunda zorluk yaşıyorlar. Turist olarak gelip basvuru ile 3 yıllık oturum & çalışma izni alanlar bir sure sonra geri dönuyorlar. ( yeterli ingilizce olmaması, egitime katılım olmaması, ani kültür şoku v.b. nedenler )

• @hoping_theway hocam vancouver gayet güzel lakin son 10 senede ciddi anlamda çinli geldiği için kiralar ve ev fiyatlari saçma sapan olmuş durumda.
    ingilizce yerine çince ögrenmek daha mantıklı 🙂
    şahsen gezmek için gayet güzel lakin yaşamak için ciddi zengin olmak gerek. Çinlilerin çogunlukta oldugu yerler sıkıntılıdır.

• @charon

Evet dedikleriniz çok dogru. Vancouver ve Toronto gibi diger bilinen buyuk sehirlerde konaklama / ev kiralama çok yuksek rakamlar. Yani ortalama tek bir kişinin çalışarak konforlu bir evde yaşaması imkansız. Çalışarak elde edilen maaşlar ve gelir belli orada.. Ortalama ev kiraları minimum 2500 CAD bandından başlıyor. Gerisini siz düşünün.. Zaten gelenler bir sure sonra geri dönuyorlar.. Genelde ögrenci kitlesi kalıyor mecburen egitim aldıkları icin.

Sanıyorum bu konaklama bulma zorlugu ve yuksek fiyatlar tum kanada genelinde var. Mesela amerika bu konuda daha uygun ve konaklama bulma problemi yok

• Merhabalar, Kanada turist vizesine başvurmak istiyorum 5 yaşında ikiz çocuklarımla. Eşim burda kalacak ben yaz döneminde ordaki bir arkadaşımın yanına 2 aylık bir süre için gitmek istiyorum. Sorum şu ilk başvurudan süreç tamamlanıncaya kadar ne kadarlık bir masrafımız olur. Bir de hesapta ne kadar para bulunması gerekir? Deneyimli arkadaşlar cevaplarsa çok mutlu olurum.
    Ayrıca 17 yıllık öğretmenim ailem Türkiye'de , Kanada'daki arkadaşım orda şirket sahibi ve davet gönderecek. Vizemizin onaylanma şansı yüksek midir sizce?

• @reallife35 merhaba toplam maliyetiniz ne kadar oldu başvuru sürecinde

• İngilizce gerekli diye biliyorum

• ⭐⭐⭐⭐

Bu ileti silindi!

• Merhabalar, ikiz çocuklarımla birlikte Kanada turist vizesine başvurmak istiyorum yaz tatilinde 2 ay kalmak için. Vize işleminin başından sonuna kadar ne kadar masrafı olabilir. Bir de üçümüz için hesapta bulunması gereken miktarla ilgili bilgi verebilecek olan varsa çok sevinirim.
    17 yıllık öğretmenim, eşim başvurmayacak ayrıca Kanada'da şirket sahibi bir arkadaşımdan davet gelecek umarım onaylanır.

• @grounddreamer

TS2023 ile çalışma izni aldıysan iş bulma açısında pratik bir kaç yol var ;

1. Eger 4 yıllık lisans mezunu isen TEFL veya TESOL denilen ingilizce ögretmeni olma sertifika programı var. Bunlara online bile katılıp kısa sürede sertifika alınıyor. Bir arastır. Daha sonra ilkokul seviyesindeki okullarda ingilizce ogretmeni olabiliyorsun. Çok iyi ingilizce bilgisi gerekmiyor.

2. Kodlama kursları var online katılım oluyor. Bunlara katılım yaparak java tester / QA olarak yazılım kalite kontrol olabiliniyor. Egitim seviyen önemli değil herkes bu kurslara katılım yaparak bu sertifikayı alıp yazılım tester olabiliyor. Uzaktan online iş modeli olarak kanadalı yazılım firmalarında çalışabilirsin. Lokasyon önemli değil online uzaktan çalışma modeli oldugundan kanada içinde bile olmana gerek yok. Dunyanın her yerinden çalışma imkanı var

• @hoping_theway Merhaba biz yaklaşık 3 ay önce geldik. Gurbeti ve yaşam konusunda Amerikadan deneyimliydik. Umduğumuz gibi ve her şey yolunda. Biz Montreal deyiz. Fransızca ve ingilizcemiz var. Eşim manager olarak başladı. Biz iş yeri sponsorluğunu deneyeceğiz . Yaşlarımız 40 üstü olunca EE puanımız 480 de kalıyor ama sponsorluk ile oturuma gideceğimizi umuyoruz. Montreal de 1k-2k arası kiralar. Çocuklu aileler 2 çocuk varsa yeme içme 1k rahat bulur. 3k-4k arası burda sadece kalma için ayıracağınız bütçe.Min wage 15$/h . Ama vergiler çok yüksek %12 ye yakın . Dili olmayan 2-3 haftada geri dönüyor. Dili olan ve Türkiyedeki koşullardan (?) rahatsız olanlar burada her şeyi gözalıp devam etme çabasında. Kanada ya gelirken kendinize "niçin gidiyorum " sorusunu sorun. Para ise cevabınız nerde olsa koşullarınıza göre kazanırsınız. Ordan burdan kesersiniz gezmezsiniz biriktirirsiniz. Lakin geri kalan hayatımı rahat bir şekilde insan gibi geçirmek istiyorum derseniz biraz geç olur mal mülk sahibi olmak ama insan gibi yaşama şansınız var. Diliniz ve kendinize güveniniz varsa bu firsatı kaçırmayın. Görüştüğümüz bir avukat Kanada hükümetinin son dakika golleri meşhurdur verginizi verin , yasal düzenli bir şekilde çalışın 1-2 yıl sonunda ts2023 için gelenlere yeni haklar çıkarabilir dedi.

• @idali Merhaba,turist vize basvurusu kisi basi 185CAD.Hesabinizda gereken miktardan once iyi bir niyet mektubu hazirlayin.
    Hesabinizda ulasim masraflari(ortalama 4000-5000 CAD),burada kalacaginiz sure boyunca hayatinizi devam ettirecek(ORTALAMA 2000-3000 CAD ama yasam tarziniza gore degiskenlik gosterir)
    Aslina bakarsaniz gosterebildiginiz kadar yuksek banka meblagi,uzerinize ait kira vb gelir olarakta gosterebilirsiniz.
    Akliniza takilan herhangi bir sey varsa elimdengeldigince yardimci olmaya calisiirm

Benzer Başlıklar

• 903
  • 93
  • 51
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

42.3k
Kullanıcı

4.5k
Konu

433.0k

| | | |