DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar

8 ekim istanbul houston thy direkt ucus icin havalimanina geldik, ailelerimiz biz ve kedimizle beraber cook uzun bir kuyrukta bekledikten sonra tek tek gözen security den gectik. Ucak full doluydu, farkli iki havayolu aktarmasini bağlamışlardı. Kedimiz basta miyavlasada sonra uzun bir sessizliğe büründü. Yolculuk turbulansliydi ve serce parmagimin ucunu tuvalet kapisina sıkıstırdım, parmagim catlayip davul gibi morarip şişti. Yolun yarisi onunla ugrastim ve sonunda ucak inis yapti. Pasaport kontrolunden sonra sari zarflari gumruk polisine teslim edip bekleme bolumune gectik, 1.5 saatten fazla bekledik o alanda, sonra gidebilirsiniz dediler. Ustumdeki nakit parayi beyan ettim, yemek vs varmi diye sordu o kadar, kedinin evraklarina bakmadilar. Ucak inis yaptiktan 2 saat sonra tum kalan valizleri baska yere kaldiriyorlarmis, baya bi valiz aramak icin ugrastim. Neyseki bulabildik sonunda. Aksam 6.40 ta inis yaptik 10.50 de havalimanindan cikabildik. Bir tanidigim bizi havalimanindan aldi ve richmonddaki baska tanidigimiz bir ailenin yanina birakti. Uzun ve yorucu bir yolculuk oldu, kedimiz yaklasik 30 saat ac susuz kaldi sesi cikmadi.

Yaklasik 1 ay oldu geleli tecrubelerimizi diger basliklar altinda yazacagim. Telefondan yazdigim icin harfler ve noktalama isaretlerine pek dikkat edemedim malesef, sevgilerle

• @tohma31 yeni hayatınızda mutluluklar ve başarılar dilerim.

• @tohma31 ABD deki hayatınızda başarılar. Her şey istediğiniz şekilde ilerler umarım

• ⭐⭐

@tohma31 geçmiş olsun. Tecrübelerinizi bekliyoruz.

• Merhabalar.
    Gocmen vize ile Seattle Tacoma (seatac) havaalanina ilk giris tecrubemden bahsetmek istiyorum. 3 Kasim tarihinde Antalya-Istanbul, Istanbul-Seattle ucusu icin yola ciktim. Turk hava yollari ile yolculugumda tek bagaj 30 kg olacak sekilde hazirlandim. Ilk kez gittigim icin acaba yanima alacagim gidalar problem olur mu diye cok endise ettim fakat hicbir problem cikmadi. Genel olarak bana 1-2 ay yetecek maddi olarak cok harcama yapmayacagim sekilde hazirlandim. Yolculuk rahat gecti ve ucakta herhangi bir formda doldurmadim. Seatac havaalanina indigimde ilk olarak bagajimi aldim daha sonra pasaport kontrolune gectim. Bu zaten ucaktan inmeden anons ediliyor ilk olarak bagaj aliyorsunuz. Pasaport kontrolu oldukca rahatti polis bana green kartimi sordu ve ilk girisim oldugu icin sari zarfimi teslim edince proseduru ona gore uyguladi. Uzerimdeki para miktarini sordu ve zarf uzerindeki adresimi degistirmek isteyip istemedigimi sordu. Adresim degistigi icin onun uzerini kalemle cizip guncel adresi yanina yazdi. Ayrica telefon numarasi sordu. Daha sonra baska bir gorevliyle iceri aldilar. Orada yaklasik 10 dakika bekledikten sonra gorevli yanima gelip green kartimla alakali bilgilendirmeler yapti ve direkt beni cikisa yonlendirdi. Cikista burada evini kiraladigim kisinin bir tanidigi beni havaalanindan alip eve birakti. Oldukca yorulmustum ve rahat bir sekilde tecrubemi paylasmak istedim. Simdi geleli bir hafta olmus bile. Gunlerim cok guzel geciyor. 10 Kasim tarihinde SSN ofisine gidip ssn numarami istedim fakat bana henuz numarami soyleyemeyeceklerini belirttiler ve 1 hafta daha bekle dediler. Bu surecte ehliyet ve is olanaklarini arastirdigim icin numaram cikar cikmaz basvurularimi baslatacagim. Seattle'da ulasim fena degil. Otobusle ulasim sagliyorum simdilik. Dogasi cok guzel ve insanlari oldukca kibar, yardimseverler. Tecrubelerim arttikca yazmaya devam edecegim simdilik bu kadar. Kendinize iyi bakin. Vize mulakati bekleyen arkadaslarinda mulakatlarini hizlica almalarini diliyorum 🙏

• Merhabalar Herkese

14 Ekim istanbul Havalimani -Newyork JFK havalimanindan U.S Citizinship ve U.S resident bolumunden ilk girisimi yaptim.
    Giriste CBP(Polis memuru) sordugu sorular
    -merhaba yaninda yiyecek getirdinmi
    -Green cardin bu adrese mi gelsin
    -Nekadar para getirdin
    Ve o muthis söz WELCOME TO U.S!
    toplam 2 dk surdu ve girisim sorunsuz oldu.

Havalimaninda internet var ama disari ciktiginizda kesiliyor. Uber cagirmak icin e sim aldik 8 dolara ve cagirdik
    16 Ekim gunu SSN ofisine gittim ve SSN numarami ogrenmek istedigimi soyledim ve daha henuz olusmadigini soyledi ve basvuru yaptim.
    23 Ekim gunu 9 Gunde SSN adresime geldi.
    25 Ekim ayinda ehliyet randevusu aldim ve sinava 27 Ekimde girdim newjerseyden turk ehliyetiniz varsa sadece yazili sinava girmeniz yeterli ve sinav turkce oluyor 50 soruda 40 dogru yapmaniz isteniyor.
    Ehliyet icin 6 puan toplamniz lazim
    Pasaport 4 puan
    SSN 1 puan
    Banka dokumu 1 puan
    Ve SSN geldigindeki adress proofunuz kabul oluyor. Ehliyet sinavini tekte gectim ve ehliyetim 10 gunde geldi
    31 EKim gunu 16 Gunde Greencard adresime geldi.
    New york cok guzel bir sehir fakat cok kalabalik eger kucuk bir sehirden gelicekseniz biraz hizli gelebilir simdilik bukadar hepiniz sevgiyle kalin ☺☺

• Eveeeeeettt 🙂 Sonunda ABD'ye giriş yaptım. Vatana millete hayırlı olsun. 🙂 Tuhaf duygular içerisindeyim. Bilet alma, uçuş günü, LA'de karşılama vs hepsini anlatmaya başlayalım. Umarım birilerinede faydalı oluruz. Sadece buradan değil. LA'de olanlara da inşallah.

Neden LA? Aslında bariz bir sebebi yok burada bir tanıdığım olduğu için LA. Onun faydasının olacağını düşündüğüm ve mental olarakta biraz rahat hissedeceğim için LA tercih ettim. Başlangıç için pahalı evet. Fazlasıyla hem de.

Mülakat sonrasında vizeyi alıp eve döndüğümde artık gidiş için planlamaları yapmaya başladım. Eylül Ekim gibi düşünüyordum ancak 9 Kasımda gelmek kısmet oldu.

Sürekli bilet bakarken ucuz bileti ancak londra aktarmalı buluyordum. American airlines ile. Ancak İngiltere benden transit vize isteyecek miydi bilmiyordum. Hemen araştırdım. Türk vatandaşı olduğum için transit vize gerekliydi. Ancak ABD, Canada, Avusturalya vizesi olanlar için transit vize gerekliliği YOKTU.

Bu bilgiye güvenerek biletimi aldım. 9 Kasım gidiş 21 Haziran 2024 dönüş (o tarihte bir iş halletmek üzere dönmek zorunda olduğum için dönüş aldım.) Londra aktarmalı uçacaktım. Bir abim hangi terminale ineceksin deyince gözüne ışık tutulmuş Davşan gibi kaldım 🙂 Terminal? Terminaller arası transfer? Belki pasaport kontrolü? Bekleme süresi yetmezse ya da rötar olursa ilk uçakta? vs. vs.

Ne bileyim ben yahu. Sonrasında uzun araştırmalar, yeşilkart forum ve çeşitli kaynaklardan edindiğim bilgiye göre vize ihtiyacımın olmayacağı yönündeydi. Londra'da pasaport kontrolüne girsem bile ABD vizesi yeterliydi.

9 Kasım günü saat 2.55 te British airways ile IST-LHR uçuşunu gerçekleştirdim. He bu arada bileti ucuza aldığım için bagaj hakkım yoktu. Ancak kontuardaki güzel hanımefendi 'uçağımız çok dolu isterseniz valizinizi ücretsiz bagaja alalım' dedi. Dedim 'cansın'.

Valizlerden kurtulduktan sonra bana aktarmalı uçata dahil olmak üzere 2 adet bording pass verdi. Pegasus muadili bir uçuş ile LHR'ye indik. Tabi bende tedirginlik. Ancak uçak içinde anons ettiler transitler mor rengi takip edin diye.

İndikten sonra transit tabelalarını takip ederek ekranları takip ederek ve bir güvenlik personeline sorarak terminaller arası transferi yapacağım otobüsün kalkacağı noktaya geldim. Ayrıca güvenlik personelinden de pasaport kontrolüne girmeyeceğimi sadece güvenlik kontrolünden geçeceğimi teyit ettim. Öyle de oldu.

IST-LHR arası uçuş yorucuydu. LHR'de LA uçuşu rötar yaptı. Kabin ekibi geç geldi uçağa. Ancak sonrasında bizleri aldılar. Uçağın yarısı boştu. 11 saatlik uçuş çok keyifliydi. Uyuyup uyanıp birşeyler yedim 😃 sürekli ikram vs. 3 lü koltukta bir uyumuşum ki 🙂 o sayede jetlag olmadım 🙂

LA'ye indiğimde green card ile gelenleri ayrı bir noktada pasaport kontrolüne alınıyordu. Benden başka da kimse yoktu sanırım GC'lı. Oradaki görevli memur telefonlar oynarken ben geldim. Pek memnun olmadı gibi. 🙂 hayata küsmüş gibi bir hali vardı. Pasaportumu ve konsolosluktan aldığım sarı dosyayı verdim.

Pasaporta bakıp Ay Yıldızı gördü ve nereden geliyorsun dedi. Türk Ocağı reis dedim. 🙂 şöyle bir baktı efferin dedi. 🙂 Sonra bir soru sordu anlamadığımı söyledim. boşver dedi. 🙂 ve dosyayı açarak işlemlere başladı. Adres bu mu dedi. Evet dedim. Sonrasında hem dosyaya hemde benim pasaporta damga bastı ve git dedi.

Yürürken arkadan bir ses geldiğinde tedirginlikle baktım ama bana seslenen olmamış 🙂 hızlı adımlarda içeriye doğru devam ettim. 😃 Bagajımda sorunsuz gelmiş. oohhh misss. Şaka gibi. LA'deyim artık.

Şimdide tuttuğum odadan yazıyorum bunları size. Umarım faydalı olacaktır. sorularınız olursa çekinmeyiniz.

Namaste 🙂

• Herkese merhabalar, sürecin ailemizi ikiye bölmesi sebebiyle ABD yolculuğuna oldukça buruk başlayanlardanım. AP süreci devam eden eşim için vize kalmaması sebebiyle eşimi ve kedilerimizden birini İstanbul'da bırakarak, bir kedimiz ile birlikte 24 Ekim'de ABD'ye giriş yaptım.

Saat 14:30 da Chicago'ya olan ilk uçuş için yaklaşık 4 saat öncesinden İstanbul havalimanına gittik. Kedimin biraz yaşı olması ve genel olarak kalabalıktan çok korkması sebebiyle organik bir sakinleştirici vermiştim ancak kesinlikle bizde işe yaramadığını belirtmeliyim. İlk güvenlikte çantasından çıkarmadan kontrol sağlamalarını rica ettik, durumunu anlattık ancak tüm ricalarımıza rağmen maalesef kutusundan çıkarmamızı istediler. Çok korktu, altına yaptı, tasma ile zor tuttuk ve özür dileyerek çantayı xrayden geçirmeyerek bize geri verdiler. (Yanınızda bolca koruyucu ped, ıslak mendil, kağıt havlu bulundurmanızı öneririm. Uçuş süresince birkaç aşamada pet tuvaletine gidip kafesin içini silip, pedi değiştirmem gerekti.)

THY de check in ve bagaj teslimi yaptıktan sonra kabin içi kedi rezervasyonumuzun biletlendirilmesi için ayrı bir bölüme gönderildik. Burada görevli, evraklarımıza baktıktan sonra, elinde Van kedisi (sokaktan sahiplenilmiş) olan kedimizin tarım il müdürlüğünden alınmış özel izni ve gerekli diğer izinler bulunmasına rağmen bize sorun çıkardı. (Bu konudaki detaylı açıklamayı evcil hayvan ile seyahat kısmına da yazmıştım.) Tarım il müdürlüğünü arayarak görevliye izinlerimizi izah etmelerini rica ettik, izah edildi fakat yine de anlaşılamadı, gerekli ödemeyi aldı ancak bir sonraki güvenlikte sorun yaşayacağımızı belirtti (sonrasındaki hiçbir aşamada bir sorun yaşamadık). Sonrasında maalesef eşimle vedalaşmam gerekti ki en zor kısmı yolculuğumun burasıydı. Ailemi bir süreliğine arkamda bırakmak zorunda kalarak güvenlikten geçtim. Burada kedimi yeniden çantasından çıkarmamalarını rica ettim ve anlayışlı bir ekibe denk geldim, izin verdiler. Uçuşumuzun gerçekleşeceği kapıya gittim. Uçağa giriş öncesi yeniden bir güvenlikten geçtim. Kabin bagajımın içini kontrol ettiler ve geçiş izni verdiler.

Uçakta kedimi kafesi ile birlikte ön koltuğun altına yerleştirdim. Dışarıyı görüp ürkmemesi için üzerine ince bir örtü örtmüştüm bu sayede hiç miyavlamadı. 12 saatlik uçuş sonrası aktarma uçuşuma yetişebilmek üzere (ki arada 3 saat olduğu için yetişebileceğimi düşünüyordum) hızlıca pasaport kontrolü sırasına girdim. Sıra bana geldiğinde görevli sarı zarfımı aldı. Adres değişikliği yapmak istediğimi belirttim ve önceden hazırladığım adresimi yazdıgım belgeyi verdim. Yeni adresi sisteme girdi. Ds260 da belirttigim adresin kime ait oldugunu sordu. Arkadasım oldugunu ancak su an 1 yıllığına ev tuttugumu ve bu adreste ikamet edecegimi belirttim. Yanında yiyecek ya da tütün var mı dedi. Hayır sadece kedimin maması var dedim. Kedin mi var dedi ve ekrana bilgi girerek bana bir kart uzattı ve gecebilirsiniz dedi. Geciş yaptıktan sonra bagajlarımı almak üzere bagaj alıma gittim. Çok kalabalıktı ve burada çok uzun bekledim. Polis köpeğinin havladığı her bavul tek tek açılıp, içindeki her şeye bakıldı ve özellikle içinde yiyecek olan insanların bavullarından yiyecekler çıkarılıp, bavullar kenara alındı. Neyse ki bu aşamada her hangi bir sorun yaşamadım. Bavulumu alabildigimde uçuşuma 1 saat kalmıştı ve uçuşumun olacagı terminale havaalanı içinden trenle gidiliyordu. Trenle terminale gittik. Kedim bu koşturmacada ekstra gerildi ve çok panikledi elimden geldiğince üstünü açmayarak minimum travma ile atlatmasını sağlamaya calıstım. Yeni uçuş için ikimizin checkin ini yapmak üzere united airlinesa gittim. Bagajları verdim. Kedimle ilgili hiçbir evraga bakılmadı sadece incabin pet etiketi yapıstırıldı kafesine. Ve hemen güvenlik kontrolüne gittik. Kedimin çok gerildiğini ve kafesten mümkünse cıkarmak istemedigimi ilettim. Ancak özel bir odaya beni alacaklarını ve orada kediyi kafesten cıkaracagımı, kafes xrayden gectikten sonra yeniden içine koyup geciş yapabilecegimi ilettiler. Odaya alınmak için 20 dak bekletildik. Bu asamada bir güvenlik bize eşlik etti. Önce kedimi kafesiyle kenara aldılar. Sonra ben xrayden gectim. Sırt cantamı bosaltıp baktılar. Yanımda kedi kumu vardı cok az miktar, ona bakıldı. Sonrasında bizi kedimle birlikte bir odaya aldılar. Burada çok tatsız ve ırkçı bir tutumla karşılaştım. Kedimi cıkarttıgımda korkudan üzerime çişini yaptı ve oda biraz çiş koktu haliyle 😞 Görevli kafesi aldı ve burada bekleyin dedi. Baska bir görevli odada bizimle kaldı. Diğeri kafesi xrayden gecirip geri getirdi. Kedimi temizleyip içine koydum. Ve ikisi benim önümde burunlarını kapatarak "Ne kadar kötü kokuyorlar" dediler. Çok sinirlendim ancak benim için uçağı bekletiyor olduklarını öğrendim ve kedimi daha fazla perişan etmemek adına bu çirkin insanları arkamda bırakarak uçağın bulunduğu kapıya koştum. Uçağa bindik ve 2 saat sonra Philadelphia havaalanına indik.

Zor ve duygusal olarak oldukça ağır geçen bu 22 saatlik yolculuk sonrası neyse ki ABD de her şey yolunda ve düzgün ilerledi. Buraya gelmeden aylar öncesinden zillow üzerinden ev bakmaya başlamıştım. Ama birçok arkadaşımın yaşadığı kredi skoru engeli sebebiyle olumlu dönüş alamamıştım. Gelmeme birkaç hafta kala, zillowda tamamen şans eseri gördüğüm bir ilana bir umut yazdım. Ev şehir merkezinde, güzel bir konumda ve kira bedeli bütçemin biraz üstündeydi. Hiç umudum olmamasına rağmen şansımı denemek istedim ve ev sahibi buraya 90lı yıllarda göç eden akademisyen bir Türk çıktı. Her konuda çok yardımcı oldu, evin fiyatını düşürdü, kredi skoru istemedi ve evi ben gelmeden önce temizletip bir de üstüne eşyalı olarak benim için hazırlattı. Ve 1 yıllık kontrat yaptık. Uçaktan inip eve geldiğimde en azından huzurluydum. Kedimin kendini güvende hissetmesi ve yaşadığı korkuyu atlatması 1 hafta kadar sürdü.

Ülkeye giriş yaptığımda çarşambaydı ve ben 2 gün sonrasında yani cuma günü SSA ofise giderek SSN numaramın belli olup olmadığını sordum. Görevli daha yeni gelmişsin bu kadar zamanda çıkmaz ama bir bakalım dedi. Ve yine şanstır ki numaramı alabildim. Sonrasında aynı gün Bank of America' ya giderek hesap açtırdım. Görevli SSN kartımı aldıgımda yine kendisine uğramamı ve kredi kartı basvurusu yapabilecegini iletti. 4 gün içinde debit kartım adresime geldi. T mobiledan hat edindim. Ssn numaram ve pasaportum faturalı hat için yeterli oldu. Adres bilgisi için ne bankada ne de T mobile da ek belge istemediler. Giriş yaptıktan 1 hafta sonra ssn kartım geldi. Tekrar bankaya gittim ve kredi kartım onaylandı. Kredi kartı da 2 gün içinde adresime ulaştı. Giriş yapalı 3,5 hafta oluyor greencardım henüz gelmedi. Fakat onun da yakın tarihte elime ulaşacağını düşünüyorum. Biraz uzun oldu ancak hatırladığım her detayı anlatmaya calıstım. Umarım sizler için faydalı olur. Sevgiler

• ⭐⭐⭐

@bernat amerikadaki hayatınızda bol şanslar biraz zorlu bir süreç olsada her şey rayına girdiğinde çektiğimiz çileye değdi diyeceksiniz eşinizle birlikte umarım 🙏

• @Emre-Kurtulmuş Çok sağolun. Umuyorum bundan sonrası daha güzel gelişir ve bir an önce aile olarak burada olabiliriz.

• @bernat Ağzınıza ve emeğinize sağlık.. Yeni hayatınızda başarılar dilerim. Umarım her şey çok güzel olur... En kısa sürede Ailenize kavuşmanız dileğiyle.. Saygılarımla...

• @bernat Yeni hayatınızda mutluluklar dilerim size. Dilerim ki tez zamanda eşinizi de yanınıza alabilirsiniz.

• @bernat Okurken hissettim tüm yaşadıklarınızı. Allah yardımcınız olsun ilerleyen sürecinizde

• ⭐⭐

@bernat geçmiş olsun. Eşiniz ve diğer kedinize en kısa sürede kavuşursunuz inşallah. Yeni hayatınızda başarılar.

• @Redbeard çok sağolun. Bu yıl için size de bol şans. Umarım bizim deneyimlediğimiz olumsuzlukları yaşamazsınız.

• @Yıldıray81 çok sağolun. Umarım süreç umdugumuzdan erken sonuclanır. Bol şans size bu sene alırsınız ins.

• @misha90 eksik olmayın çok sağolun. Zor gecti ama önemli bir kısmı atlatıldı. Umarım her şey su an oldugu gibi yolunda gider. Çok sevgiler

• @selamibasaran çok sağolun. Umarım dediğiniz gibi olur. Çok sevgiler 🙏🏼

• ⭐⭐

@bernat Yolunuz acik olsun, esiniz de umarim en kisa surede yaniniza gelecek.

• @lumos umarım. Çok sağolun Tuğba hanım 🙏🏼

Benzer Başlıklar

• 14
  • 3
  • 182
  • 176
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

133

42.4k
Kullanıcı

4.5k
Konu

433.6k

| | | |