Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @the-black-eagle :))) en sonunda kaçtı heralde :)))

• @barış malum saat farkı 9 saat şu anda.

• Anladigim kadaiyla title dedikleri kagidi imzalayip sana veriyor sen parasini veriyorsun ve ordan dmv ofise gidip registratation yapiyosun.Dogru mu anlamisim?:)
    Eger durum buysa herhangi bir suistimal olamaz saniyorum.Imzayi atmadan parayi vermeyeceksin.Thats it:)

• Yine bildigim kadariyla state id ya da ehliyet olmadan arac alamiyorsun.Benim ehliyetim henuz yok ve state id ile bir arac satin almak istiyorum sahibinden.Registration yaparken de ayni sekilde state id imin olmasi kafi mi?Yoksa ehliyet isterler mi?

• @zeki-inci Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Yine bildigim kadariyla state id ya da ehliyet olmadan arac alamiyorsun.Benim ehliyetim henuz yok ve state id ile bir arac satin almak istiyorum sahibinden.Registration yaparken de ayni sekilde state id imin olmasi kafi mi?Yoksa ehliyet isterler mi?

Ssn olmadan ehliyet alamıyorsunuz id değil. Araba almak için california için konuşuyorum Türk ehliyeti yeterli asıl adres istiyorlar araba almak için. Ehliyet ve adres kanıtı yeter. Araç alma işinde ise her arabanın bir title kağıdı oluyor o evinizde duran ve arabanın bir nevi cüzdanı. Registration dedikleri bizde ruhsat gibi. Satış işleri arabanın cüzdanı dediğim kağıt ile oluyor satacak-alacak kişi anlaştıktan sonra üzerinde doldurulması gereken yerler var onlar doldurulduktan sonra aracın bilgilerinin olduğu kağıt yeni sahipte kalıyor bir parçasıda satıcıda kalıyor. Sonra dmv'ye gidip adınıza olan yeni bir registration kağıdını alıyorsunuz. Bu işlem için belli bir miktar para ödüyorsunuz ve yeni plaka parası. Ben bir konu açtmıştım onla ilgili fiyatlara bakabilirsiniz hatırlamıyorum şimdi. Araç alma satma çok kolay yani

• aa?Ssn im olmadigi icin bekliyorum ben.SSN olmadan state id alabilir miyim yani?

• Dmv ye yalniz gidiyoruz sanirim.title i alip dmv ye verdigimde is halloluyor yani?Ben birkac dealer la konusmustum onlar bana state id ya da ehliyet olmadan araba satisi yapamayacaklarini soyediler.

• Title imzalanir, isimler yazilir ve araba satilir genellikle...

Diger sorulara gelince...

Geldigimden beri Amerikan Japon Alman kore be varsa aldim kullandim yada sattim...

Benim arabamin fiyati 62bin dolarmis... 2008 model olarak aldim ve 10bin dolar altina geldi. Bir yildirda biniyorum. Alirken bildigim iki sorun disinda herhangi bir sorun yasamadim. Onlarida kendim hallettim...

Arac 5.5 litre yaklasik 400hp birt Mercedes ML550... Burada her ne kadar hanima versemde, aslinda Turkiyede ah be keske olsa diyecegim bir aracti...

Yani binilir kardesim hemde cok guzel binilir..

Dun bir tane Range rover v8 supercharged aldik... Bir iki sorunu var, bakalim cozebilecek miyim... Cozersem bir sure kullanilirim... Volvo xc90 var 2010... bunlarin hepsi 10bin dolar alti arabalar.. Diger ucuz yada piyasa arabalarini saymiyorum,...

Yani arabalara ilginiz var ise burasi cennet...

Bana birilerini yonlendirmenizden hic bir zaman rahatsiz olmam. Sonucta artik bu ticari bir durum benim icin ama Amerikaya ilk geldiginde belli modellere takilan ve goz gore gore fazla para odeyen, araba hakkinda bilgisi olmadan fikri olan insanlar artik beni yormaya basladi gercekten...

Dun 2005 Hyundai XG350 onerdim bir arkadasa... Clean title, tum bakimlari bizde yapildi, amortisorler degisti falan filan... Alayim ya dedi... Ertesi gun 2007 Corolla alacagim dedi... 100binde 3500e... Iyi fiyat dedim... Olur..

Bugun arabayi getirmis bana... Arabanin sahibi arkadas benim musterim, oteki arabasi bende bakimdaydi... Araba salvage yani pert kayitli... Hic bir sey demedim.. aranizda konusun dedim gectim...

Siz olsaniz hangisini secerdiniz 🙂

Yani arkada bile bile lades oldu... Ustelik yakit takintisi olan bir arkadasta degil...

Not: Dun arabayi almayacagini anladiktan 1 saat sonra arabayi sattim...

3bin dolar altinda temiz araba satisa cikarirsam bir kac saatte gidiyor bazen...

Velhasil, paraniz varsa marka model takintisi yapabilirsiniz...

Lakin az butce ile araba isini cozecekseniz 'acik soyluyorum' birisine guvenip, mantikli bir oneriyi kabul etmek en konforlusu...

Iste sorunda o 'birisi' ni bulmak...

Amerika buyuk, bir cok eyalette bulunabilir... Sadece laf cambazlarina, buyuk vaadler yada garantiler verenlere kanmayin yeter...

• @zeki-inci Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Yine bildigim kadariyla state id ya da ehliyet olmadan arac alamiyorsun.Benim ehliyetim henuz yok ve state id ile bir arac satin almak istiyorum sahibinden.Registration yaparken de ayni sekilde state id imin olmasi kafi mi?Yoksa ehliyet isterler mi?

Hosuton icin pasaportla araba alabilir ve pasaportla aldiginiz arabayi DMVden uzerinize kayit ettirebilirsiniz...

Ayni zamanda sigorta da yaptirabilirsiniz...

Eyalete gore degisir.

2009da Iowada araba aldigimda ve uzerime almak istedigimde ID cikarmak zorunda oldugumu soylemisler ve ID cikardiktan sonra arabayi uzerime gecirmislerdi...

• Tesekkurler @semavi bey.

• Ben tesekkur ederim...

• @gkhanfeez Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@zeki-inci Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Ssn olmadan ehliyet alamıyorsunuz id değil. Araba almak için california için konuşuyorum Türk ehliyeti yeterli asıl adres istiyorlar araba almak için. Ehliyet ve adres kanıtı yeter. Araç alma işinde ise her arabanın bir title kağıdı oluyor o evinizde duran ve arabanın bir nevi cüzdanı. Registration dedikleri bizde ruhsat gibi. Satış işleri arabanın cüzdanı dediğim kağıt ile oluyor satacak-alacak kişi anlaştıktan sonra üzerinde doldurulması gereken yerler var onlar doldurulduktan sonra aracın bilgilerinin olduğu kağıt yeni sahipte kalıyor bir parçasıda satıcıda kalıyor. Sonra dmv'ye gidip adınıza olan yeni bir registration kağıdını alıyorsunuz. Bu işlem için belli bir miktar para ödüyorsunuz ve yeni plaka parası. Ben bir konu açtmıştım onla ilgili fiyatlara bakabilirsiniz hatırlamıyorum şimdi. Araç alma satma çok kolay yani

Gokhanin yazdiklarini Houston icin degistirmek istedim. Iki eyalet arasinda ki farki gormek acisindan...

1. Title imzalanir, gerekli yerler doldurulur ve aliciya verilir. Herhangi bir parcasini alma durumu yok, fotografini cekersiniz... Isterseniz bill of sale yapabilirsiniz. Yani kaca sattigniza dair bir belge yazarsiniz basitce imazalarsiniz...
    2. SSN olmadan Iowada ehliyet aliniyordu. Houstonda da ben ssn gosterdigimi hatirlamiyorum. Burada istenmiyor olabilir... (Farkli vize ile gelip ID alamayanlar vardi sanirim, bu konuyu bir ara teyit edelim)
    3. Geri aklani gokhanin dedikleri ile ayni...
    4. tabiki araci uzerinize alabilmek icin DMVye aracin sigortasini ve (eger registration zamani gecmis ise) INSPECTION raporunu goturmeniz gerekir... Bunlarin beyan ettikten sonra plakalariniz ve cama yapistiracaginiz mavi registration stickeriniz hemen oracikta size verilir... TITLE yani ruhsat ise
      genellikle hafta icinde evinize gonderilir...

Araci galeriden aldiginiz takdirde TTL yani title transfer ucretini odersiniz... Herseyi galeri yapar...

• Ağzınıza sağlık @semavi Bey yine. Kısmet olursa ilk aracımızı sizden alacağız 🙂

• @semavi Bey ben ram olarak anlayamadım. Ben sizi araçları alıp elden geçirip satan birisi sanıyordum ama sanırım siz servis bakım tamirat vs hepsini yapıyorsunuz orada ticari olarak. Yani yarın öbür gün orada Allah korusun bi kaza hasar durumunda sigortadan araçların tamir işlerini de yapıyor musunuz? Burada bababın arkadaşı var böle biri. İnanın servisler gibi gerek olmadığı halde işlem yapmaz. Gereksiz ise değişim tamirat önermez. Tamam işi bu ama para kazanmayı önceliğine koymuş biri değil. Böle bir tanıdığın nasıl bir nimet olduğunu az çok herkes biliyordur. Allah korusun böle bir durumda bir araç ile ilgili her konuda size uğrayabiliyor muyuz? Yani resmi anlamda da demek istiyorum. Malum burda anlaşmalı servis mantığı var ya.

• @the-black-eagle Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@semavi Bey ben ram olarak anlayamadım. Ben sizi araçları alıp elden geçirip satan birisi sanıyordum ama sanırım siz servis bakım tamirat vs hepsini yapıyorsunuz orada ticari olarak. Yani yarın öbür gün orada Allah korusun bi kaza hasar durumunda sigortadan araçların tamir işlerini de yapıyor musunuz? Burada bababın arkadaşı var böle biri. İnanın servisler gibi gerek olmadığı halde işlem yapmaz. Gereksiz ise değişim tamirat önermez. Tamam işi bu ama para kazanmayı önceliğine koymuş biri değil. Böle bir tanıdığın nasıl bir nimet olduğunu az çok herkes biliyordur. Allah korusun böle bir durumda bir araç ile ilgili her konuda size uğrayabiliyor muyuz? Yani resmi anlamda da demek istiyorum. Malum burda anlaşmalı servis mantığı var ya.

Bunun nedeni, forumlardan ogrendiklerimizin, karsisinda verdigimiz emeklerin, yada kisacasi karsilikli paylasim ortaminin 'ticari kaygisi var' ithami ile zedelenmesini istememek aslinda...

Dealer ve servisimi actim. Servis suan ese dosta hizmet verecek kapasitede, Biraz daha zamani var, Yoksa Houston icin servis ihtiyacinin had safhada oldugunu goruyorum ama suan ilan etmek icin biraz erken... Bina-Yapi isini halletmem lazim. Acelemiz yok, greencardliyiz 🙂

Ikinci olarakta cok baskici bir satis anlayisim yok, daha onceki islerimde de olmadi. Yillardir aktif satiscilik yapmis olsam da geriye donup baktigimda cozulmemis bir musteri sorunu hatirlamiyorum... Benim icin inanilmaz bir keyif bu...

Ozellikle yeni gelen Turk arkadaslara kendi test etmedigim araci vermiyorum... Az cok acil masrafini bitirmeden araba satmiyorum. Veremem deyip geciyorum... Emin olun, sorun olmaz deyip alinan ama sonrasinda arkasindan konusulan insanlara cok denk geldim. Isin teknik kismini bildigim icin galerininde hatali olmadigi durumlar var ama maalesef insanlarin cani yaninca isler degisiyor...

Amacim standart bir daler yada servis olmak olmadigi icin biraz dikkatli gidiyorum. Mesela salvage araba satmiyorum, Galeriden iceriye koymuyorum kesinlikle... Takasla gelenleri de bir sekilde eritiyoruz el altindan...

Kaporta boya kismini henuz acmadim. O nedenle yardimci olmam zor. Basit islerde elimizden geldigince cozuyoruz kaporta da ama buyuk bir ise girmiyorum.

Basit bir ornek vereyim, mantigimi daha iyi anlarsiniz...

Mesela ben amortisor degistirmem... Amortisor sistemi genel olarak 3-4 parcadan olusur. Mesela amortisor degisip amortisor kafasini degistirmezseniz, yeni takilan guclu amortisor bir sure sonra kafayi patlatir... Sizin icin kotu, tamirci icin ise iyi bir durumdur bu 🙂 Ben ise ayni ise defalarca donmeyi, para kazansam da sevmiyorum...

Bu mantik maalesef ufak bir servis isletiyorsaniz pek kazandirmiyor... Benim ise amacim ufak bir servisten ziyade iyi bir galeri ve ona destek olabilen bir garaja sahip olmak...

Simdilik 50-60 araclik bir yerimiz var... Basladik bakalim... Hersey planladigimiz gibi gitsede, gelecekte ne olacagini bilemiyoruz...

Bu arada ben usta degilim 🙂 Sadece bilgi sahibiyim az cok diyelim. Yanlis anlasilma olmasin... Yani geldiginizde ben sizinle cay icecegim, ustam arabanizi tamir edecek 🙂

• @semavi bey anlaşılmıştır 🙂 teşekkürler ilginiz ve alakanız için.

• @semavi Yardımlarınız için çok teşekkürler en azından hayata yeni başlamaya çalışanlar için Ev, ARABA ,İş kısmını nasıl çözerim diye düşünenler, marka takıntısı olmayanlar, ARABA sorununu tamir bakım ve araç alım konusunda @semavi başvurabilirsiniz..

• Arkadaşlar konudan bağımsız soru için özel mesaj atılamıyor sanırım sitede. Sonuçta bu konu araç ile ilgili. Ben farklı bir konu hakkında bir kullanıcımıza nasıl mesaj atacağım. Gerçi bu da konudan bağımsız oldu. Çok özür dilerim. @crazycells bey yardımcı olursanız sevinirim. Buradan da konuyu dağıtmamış olurum.

• Sayın @the-black-eagle sorunuzu sohbet kısmından özel olarak sormanız mümkün açıklama olarak sohbetten size yazdım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@the-black-eagle Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

Arkadaşlar konudan bağımsız soru için özel mesaj atılamıyor sanırım sitede. Sonuçta bu konu araç ile ilgili. Ben farklı bir konu hakkında bir kullanıcımıza nasıl mesaj atacağım. Gerçi bu da konudan bağımsız oldu. Çok özür dilerim. @crazycells bey yardımcı olursanız sevinirim. Buradan da konuyu dağıtmamış olurum.

O kisinin profiline girip sag taraftaki seceneklerden "X... ile yeni sohbete basla" tusuna basarsaniz, mesajlarinizi ozel olarak gonderebilirsiniz.

Bazi forum uyeleri kisisel mesaj alimini (chat ya da sohbet de diyebilliriz) kapatabiliyorlar ya da sadece takip ettikleri kisilerden mesaj alimini acik tutuyorlar. Eger boyle bir secenek gormuyorsaniz, o kisiye mesaj gondermeniz mumkun olmayabilir.

Fakat forumdaki temel kani, cok ozel olmayan sorularin forumdaki konularda sorulmasi yonunde... Herkesin benzer veya ortak problemleri var, o nedenle bunlari ozel yollarla sorarsaniz cevap alamayabilirsiniz 🙂 Sahsen ben cevap vermiyorum boyle sorulara, ayrica bana direkt soyleyen ya da forumdaki imzalarini o sekilde degistiren arkadaslar da var... "sadece forumda yazilan sorulara cevap veriyoruz" gibi... O nedenle forumdaki ilgili konulari kullanmanizi tavsiye ederim. 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |