DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @evrimooloji, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

@senamd Hostel yada benzeri bi yerde kalmaktansa oda kiralamayı düşünebilirsiniz. Eğer çocuk varsa airbnb yada booking üzerinden stüdyo yada 1+1 tek seçeneğiniz olsun derim. Özellikle junkie tehlikesi otellerde oldukça fazla. İş ziyaretlerimde Marriot,Hyat,Hilton gibi çok bilinen otellerin bile önünde kafası güzel bir sürü insanla karşılaşıp tedirgin olduğum oldu..

eşimle birlikte olacağız, çocuk yok. airbnbden de bakıyorum ama onda da hizmet bedeli temizlik bedeli vergi derken epey artıyor fiyatlar. başka bir arkadaş da extended staydeki böcek sorunundan bahsetmiş vazgeçeceğim sanırım 😔 teşekkür ederim bilgilendirmeniz için

• @Ryback sanırım vazgeçeceğim hayalimizdeki ülkede ilk günlerimiz kötü anılarda başlasın istemem. teşekkür ederim cevabınız için

• @senamd Eyalet Facebook gruplarındaki emlakçıları bulabilirsiniz. Durumunuzu anlatan bir post yazın. Bazen sadece emlakçılar değil, bölge sakinleri ya da şuan TR de olması gereken kişiler de kısa süreli evlerini ya da odalarını kiraya verebiliyor.

• @senamd Booking nadir de olsa güzel seçenekler sunuyor. Sık sık farklı IP adresiyle denemeniz faydalı olur. Ben de 10 gün için 40-45bin tl yerler bulabilirken VPN ile IP değiştirip booking’ten 12bin tl’ye yer buldum baktığım bölgede. ( yatırım yada reklam amaçlı asla değildir) Dediğim gibi biraz internet kurnazlığı, birazda emek ile daha iyi opsiyonlar bulmanız olası.

• @Apsaras-0 facebook gruplarına girdim şimdi. atlanta grubu diğer şehirlere göre epey zayıf ama denemeye değer tabii teşekkür ederim

• @evrimooloji gitmemize 1 ay kaldı sürekli araştırma içindeyim. vpn ile farklı alternatifler çıktığını bilmiyordum onu da deneyeceğim teşekkürler

• @tugbaokutan tuğba hanım merhaba biz de 2 hafta önce geldik ve 1 hafta önce ev tuttuk. Bizim ev tutma serüvenimiz şöyleydi her apartmanın kendi içinde kiralama için çalıştırdıkları elemanlar oluyor hatta apartmanın önünde leasing now yazılı tabela oluyor. Apartments uygulamasından beğendiğimiz çevresi güzel olan apartmanlar için tur ayarladık gününü ve saatini seçerek gün içinde 4 5 yer gezebiliyorsunuz böylelikle. Gittiğimiz yerlerde çalışma belgesi isteyen oldu bir de şu an tuttuğumuz ev gibi Türkiyedeki hesabımızda gösterdiğimiz tutarı kabul edecek yerler oldu. Son 6 aylık hesap dökümünü kanıt olarak gösterdik. https://www.theguarantors.com/ diye bir site üstünden kiraya oranla bir depozito yatırdık ve evi tutabildik. Böyle bir yöntemi de deneyebilirsiniz isterseniz.

• @ozgurcc airbnb adresini gösterip hesap açan arkadaşlar oldu hatta biz otelde kaldığımız için açamadık bize en kötü bir adres bul tanıdığın açalım demişlerdi. Bankalar artık öyle pek kanıt istemiyor anladığım kadarıyla ama ehliyet için fatura tarzında veya ev sözleşmesi gibi evraklar isteniyor.

• Florida eyaletinde okullar, hangi güne denk geldiği farketmeksizin 10 Ağustos'ta açılıyormuş. Nitekim bu Perşembe okulun ilk günüydü.

Bizim okul k5 yani sadece anaokulu ve ilkokuldan oluşuyor.

Okul açılmadan 3 gün önce tanışma toplantısında okul hakkında bilgilendirme yapıldı ve öğretmenlerimizle tanıştık.

Yürüyerek, arabayla ve otobüsle bırakıp alma seçenekleri var. Her seçenek için bir kart veriyorlar. Biz kendi aracımızla bırakacağımız için bir a4 kağıdına iki çocuğumuzun da adını yazıp verdiler. Bu kartı okul çıkışında gösterip alıyoruz çocukları.

Otoparktan okul önüne ilerlerken bir görevli aracın önündeki karttan isimleri okuyup telsizle anons ediyor ve çocukları çıkışa yönlendiriyorlar. Okulun önüne ulaştığımız anda çocuklar hazır olmuş oluyor.

Giriş ve çıkışlarda üst sınıflardan her gün farklı öğrenciler görev yapıyor. Üzerlerinde çalıştığını gösteren bir yelek ile diğer miniklere giriş ve çıkışlarda rehberlik ediyorlar. Onları sınıfa yönlendirip, çıkışlarda da aracın kapısını açıp bindiriyorlar. Elbette öğretmenler ve diğer görevliler de var ama bu minik görevliler de yardımcı oluyor.

İlk gün anlamadım. Bir çocuk bize o an yardımcı oluyor sandım ama sonra farkettim ki her gün bunu yapıyorlar. Bir büyük gibi sorumluluk almaları, işlerini son derece ciddi yapmaları çok çok hoşumuza gitti.

İlk ödevimizi de bu akşam yaptık. Abraham Lincoln hakkında bir pasaj ve onunla ilgili test şeklinde 10 soru verilmiş. Beraberce yaptık 🙂

• Bu ileti silindi!

• uc farkli baslikta yazmissiniz, sunu sorayim ; esiniz yaninizda sizinle beraber girecek mi ?

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐

@Bosphorus Lutfen cevap almadiginiz icin ayni soruyu defalarca sormayin, uygun vakitte, insanlar uygun gordugunde cevap verilecektir. Ayrica bu basliga da uygun degil sorunuz, onemli olan bir diger husus da uygun baslikta sormak.

Sorunuzu Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri basliginda da sordugunuzu goruyorum ve cavap da almissiniz neyse ki. Konuya oradan devam edebilirseniz surec daha verimli ilerler. Esenlikler.

• @ozzgedenizz tşkler cevabınız için, abd de 1 ay kadar arkadaşımın yanında kalacağım. onun adresi üzerinden banka hesabı açabilirim o zaman ?.. ehliyeti de aslında kendim ev tutmadan almayı planlıyorum. bazı eyaletlerde sanırım zaten 6 aya kadar türk ehliyeti gecerli diye biliyorum.

• @evrimooloji katılıyorum .. aklımda banka hesabı ve ehliyeti arkadaşımda kalırken alıp daha sonra uzun süreli yaşamayı düşündüğüm eyalete geçmek var. halen tam bir yol haritası çizemedim ama kervanı biraz yolda düzeceğim :).

• @ozgurcc ehliyette genelde daha çok kanıt isteniyor ama gideceğiniz eyaletin sitesinde istenen evraklar vardır. Bir puan sistemine göre başvuru oluyor genelde o puanı tutturabilirseniz ehliyet için başvuru yapabiliyorsunuz

• @ozzgedenizz çok tşkler desteğiniz için ..

• Bende uzun bir aradan sonra ancak deneyimlerimizi yazma fırsatı bulabildim. İlk girişimizi Aralık ayında miamiden yaptıktan sonra eşim dönünce iş aramaya başladı çocukların okullarıda olunca yarım bırakmak istemediğimizden biraz ağırdan da aldık. Böyle devam ederken birden ocak başı iş kabulü geldi ve eşim apart topar teksas corpus christiye yerleşti. En başından başlangıç için inşallah küçük yerde iş buluruz diye dua ederken çok şükür gönlümüze göre oldu. Eşim yerleşme sonrası iş yerinin çözdüğü barınma sorunuyla sıkıntı yaşamadı , temelli girişimiz temmuzu bulacağı için 6 aylık süreyi geçirmemek için maaile Martta tekrar giriş yaptık hemde ortamı yerinde gözlenledim.Sonrasında evi taşıyalımmı yenidenmi kuralım hesaplarına başladık iş yeri taşınma ödeneği vermişti buda bizi rahatlattı. Ancak birçok firmadan tekil almama rağmen fiyatlar çok uygun değildi. 8500-15000 dolar bandında fiyat aldım. Hal böyle olunca evi taşımaktan vazgeçtim . 15 büyük boy bavul 5 kabin ve 10 sırt çantasıyla temmuz ayında yerleştik. Ev tutma kısmına gelirsek bizim apartman dairesi dediğimiz evlerden leasing firmasından mayıs ayında kiralamayı yaptık temmuzdan geçerli olacak şekilde eşim maaşlı çalışan olduğu için deposito teminat yada benzeri birşey istemediler hatta kolaylık sağlayıp mayısta tutmamıza rağmen kirayı hemen başlatmadılar.,

Bu arada büyük kızım türkiyede üniversite okuyordu ancak bölümünü sevmediğinden SAT ve TOEFL sınavına girdi commonapp üzerinde üniversite başvuraları yaptı floridadan yüzde 85 burslu kabul aldı geri kalanı nasıl yaparız öderiz diye düşünürken FAFSA ofisine gidip evraklarımızı beraber doldurduk ve FAFSA çıktı gerikalanıda bu şekilde halloldu. 12 Ağustosta onuda okuluna yerleştirdik oryantasyon etkinlikleri ile gayet mutlu şimdilik okulu bursun dışında haftalık 20 saat kütüphane çalışma karşılığı aylık 500 dolarda kazanacak şartları gayet iyi başlangıç için.
    Küçük kızım ise bu yıl 8. sınıfa geçti burada okul kaydı discrit denen bir sistemden oluyor mayıs ayında evi tutunca hemen eşim sistemden atandığımız okula kaydını yaptı ve getirmemiz gereken evrakları sordu yıllarca 2 çocuğa tonla özel okul parası ödemiş biri olarak hiç bu kadar hızlı geri dönüş almamıştık mail yazdıktan 5 dakika sonra registor hem yazılı hemde sesli mesajla dönüş yaparak istediği evrakları bildirdi. Yanımızda gelirken aşı kayıtları okulundan alınmış ingilizce 8. sınıfa geçtiğine dair belge ve aile hekimliğimizden ingilizce yapılan aşıları gösterir belgelerimizi getirdik. Görevliye 12 temmuzda geleceğimizi söyleyince hemen bize 13 temmuza randevu verdi ve ders seçimlerimizi yaptık 9 Ağustosta okul başladı lakin başımıza gelecekleri bilemedik çünkü biz spor dersi istermisiniz sorusuna bizdeki beden eğitimi gibi düşünüp evet demiştik meğer burada profesyonel sporcu hazırlıyorlarmış 2. sabah koşuda çocuk kusup pert oldu 🙂 Tabi hemen soluğu okulda aldık bir spor dersi daha olduğunu öğrendik lakin değiştiremeyiz dediler eve dönünce okul müdüründen başlayarak herkese mail yazdım ama burada herşey kağnı hızında hala düzelmeyince yine bu sabah soluğu okulda aldık 8.sınıfların sorumlusu bizi karşıladı ve çocuğun ne kadar stresli olduğunu anlatınca hemen yanımızda programı aldı hemen yapıyorum dedi neyseki bugün itibariyle çocuğun dersi değiştirildi iyi şeylerde olmadı değil kızım keman çaldığı için hemen orkestraya alınmış orkestra saatine diğer dersleri ayarlamaya çalıştıkları için sürecin uzun sürdüğünü anlattılar. Birde Canvas denen bir sistem var onu öğrenirsek süreci tamamlayacağız.
    Eşim zaten hali hazırdaki işine devam ediyor internet üzerinden araştırma yaparak bölgemizdeki ücretsiz ingilizce kursunu bularak onada kayıt oldum derslerde 3 haftayı bitiriyoruz türkiyede kursa başlamıştım ama pratikte kolay olmuyor. Yapılacak işlmelerin hepsini hemen yapmayıp bu yavaşlığa adapte olmaya çalışıyoruz. Bu hafta eşimin maaş hesabı wells fargo da olduğu için bende orada hesap açtım pasaport green car ve adres proff belgesi yeterli oldu herhangi bir sorun yaşamadık cuma gitmiştik bugün biraz kalabalık eğer cumartesi gelirseniz sizinle daha çok ilgileniriz deyince görevli hemen kabul ettik . Ehliyet henüz alamadım çünkü 1 aylık yerleşik olma zorunluluğu var sonraki basamak bu olacak ehliyet içinde sadece adres proff denen leasing sözleşmesi yeterli oluyor.Onuda alınca başıma gelenleri yazarım.Araba alma kısmını eşim ocak ayında halletmişti onu da krediyle aldık.Sadece sigorta şirketinde biraz kazıklandık sanırım ona 1200 dolar ödedik yılbaşında farklı arayışa gireceğiz. Sağlık sigortası kısmı önemli eşimin iş yerinden benim ve kızımı dahil etti sisteme buda aylık 700 dolar civarı tutuyor.
    Bizim gibi eşyasız gelenler olursa size o kısmada deyineyim burada maalesef ikea yok kargoda çok tuttuğundan wayfair üzerinden tüm ev eşyalarımızı aldık. Fİyatları gayet makul ürünleri kaliteli tek dezavantajı en yakın teslimat 1 hafta sonra ve herşey demonte geliyor gerisi sizin hünerinize kalmış. Mutfak eşyalarınıda klasik walmarttan akdık en hesaplı yer orası. Elektrik champion diye bir firmadan bu ay 160 dolar geldi herkes çok iyi fiyat olduğunu söylüyor yine internet içinde astound broadband diye firmadan hizmet alıyoruz aylık 50 dolar en önemli gider kalemi tabi ev kirası 2+2 120 metrekare bir ev tuttuk kirası 1500 dolar rakamları tek tek veriyorumki gelenler bir nebze olsun önünü görebilsin yine gelişimizin 2. haftası evin tüm halkına T mobileden telefon hattı aldık aile paketi kişi başı aylık 50 dolar ödüyoruz.Eşim 6 ay geçti kredi skoru oluştu lakin wells fargo kredi kartı talebini ret etti bunun üzerine capitol one başvurusu yapıp 500 dolar limitli kredi kartı alabildi. Bende geçen hafta telegram grubumuzdaki arkadaşlarımın yardımıyla discovred karta başvurdum kredi kartım onaylandı.
    Genel hatlarıyla yeni hayatımız bu şekilde başladı küçük yer olması hispanik nüfusunun fazla olması kendimizi iyi hissettiriyor çok güleryüzlü ve yardımseverler işlerimizi kolayca halledebiliyoruz....

• @dsenol Ağzınıza, ellerinize sağlık.. sıkılmadan okudum 🙂 Hayırlısı olsun. İnşallah her şey daha güzel gider tüm Aileniz için...

• Cok tesekkur ederim ☺️@ozgurcc

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

133

42.4k
Kullanıcı

4.5k
Konu

433.6k

| | | |