DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @iremali3535 evet çıktım ama çok değil bi avrupa vizem vardı ve diğerleri de vizesiz giriş çıkışlar

• @kıvanç Ağustos vize bülteninde f2A greencard eşlerinin bekleme süresi 6 yıla çıktı

• @iremali3535

Merhaba. Geçtiğimiz ay turist vizesi olan arkadaşım yaklaşık Amerika’ya vize alabilmek için girip çıkmadığı yer kalmadı. İtalya, İspanya ,Hollanda gibi 5 ülke gezdi. Ankara’da vize görüşmesine girdi 1 dakika sürmedi hiç birşeyime bakmadılar red verdiler diyor. Amerika’ya vize alabilmek için danışmanlık firması ve gezdiği ülkelere yaptığı tüm masraflar boşa gitmiş oldu malesef ben artık şans gözüyle bakıyorum. Hiç seyahati olmayıp vize alanda çok var

• @Emre08 merhaba arkadaşınız erkek ve bekar mıydı? Son zamanlarda bu profile direkt red verdiklerini duyuyorum tek başına başvurmak dezavantajmış aileler daha çok alıyor vize sanırım okuduklarımdan bunu çıkardım

• Herkese merhaba, dün Ankara´da 3. kez red aldım. Ben bu adamların kriterini cidden anlamıyorum artık. Eşim 2022 kasım ayında turist vizesi aldı, işlerimizden dolayı görüşmeye beraber gidememiştik.
    Nereye gitmek istiyorsunuz oldu ilk sorusu

• california seyahati planladık eşimle, LA, San franciso
      Esinizin vizesi var mı?
      +evet var
      Eşiniz ne zaman vize aldı?
      +gecen kasım ayında
      Neden birlikte basvuru yapmadınız?
      +o daha önce aldı, işlerimizden dolayı
      Daha once esiniz amerikaya hiç gitti mi?
      +hayır gitmedi
      Klavyeye sürekli bişiler yazıyor tabi bu esnada...

Uygun görünmüyorsunuz dedi. Ne kadar aşağlayıcı bir cümle. Vize veremiyorum de baska bişi de. Neyse kısmet tabi. Cok masraflı işler hele bizim gibi baska ilden gidenler için, illa otelde kalmak gerekiyor her seyden once... yıl sonunda vegasta fuar var esimin gecen aralıkta katılmak istediği fuarın aynısı, @Rushvisasnow'a ulasabilirsem ondan yardım isticem belki yılbasına çekeriz bir randevu:) ama sanırım cok yoğun dm, mail yoluyla ulasmak zaman alıyor whatsupptan iletişim kuruluyor mu kendisi ile acaba?

Diğer izlemimlerim de şöyle, kızını görmeye gitmek isteyen bir yaslı amcayla okuma yazma bilmiyorum oğlum diye konuya giren ve yine kızımı ziyaret etmek istiyorum diyen teyzeye vize verildi. İş için gidiyorum, müşteri ziyareti için gidiyorum diyenler aldı. Bir kadın " losencılıs hep hayalimdi hep görmek istemisimdir nolur yaa nolur" diye giriş yaptı ve 10.saniyede adaya veda etti:) turistik amacıyla oraya buraya gitmek istiyoruz diyenlerin vizeleri onaylanmadı ( benimki gibi) sadece bebekli bir çift Boston'a gidicez dedi orasını duyabildim ve onaylandı vizeleri.

İşte boyle 😞

• @cagladiyebiri Geçmiş olsun. Size de durumunuzda değişiklik olmadan yeniden başvurmanızı tavsiye etmem dediler mi? Benim reddedilenlerde en çok duyduğum söz bu olmuştu. Eşinizin veya sizin kısa süre içerisinde bir kez yurtdışına çıkmış olmanız bazı şeyleri değiştirebilirdi.

• ⭐⭐

@cagladiyebiri geçmiş olsun. Bu retleri duydukça hepimiz geriliyoruz.Önceki retleri değerlendirerek yeni bir geçmiş oluşturarak vize randevusu almanız daha faydalı olabilir.

• Tesekkur ederim @EasternStar @selamibasaran 🙂
    Bana bizzat durumumda degisiklik olmazsa yeni basvuru yapmayin diyen olmadi cunku pasaportumda olmasi gereken her sey var sadece son yurt disi seyahatimiz gecen seneydi, 15 agustos bitisli yunanistan cok girisli bir schengenimiz var tek farklılık bi sakız adasına falan gider geliriz ki daha önce de yunana giriş çıkısımız var.

Yeni bir geçmiş derken tek geçmişim var nasıl değiştireceğim:))) bir dahaki gidiş nedenimi kesinlikle lay lay lom turistik gezisi için gidiyorum diye belirtmeyeceğim cunku artık cok zor turist vizesi almak bence. Dolar bu rakamlara cıkmısken safi gezmeye gitmeyi sanırım mantıklı bulmuyorlar. Ama gidip de geri donmeyenler koşa koşa youtuba vide atmasalar ne iyi olacak. Turist vizesi ile gidip statu değiştirenlerden geçilmiyor youtube, o yuzden herkese potansiyel göçmen olarak bakıyorlar maalesef bizde yanıyoruz kurunun yanında:(

• @cagladiyebiri 3. kez red almak daha sonraki başvurular içinde daha da zorlayıcı olur mu acaba ?

• @Bberturk tebrik ederim, vizeniz hayırlı olsun

• ⭐⭐

@cagladiyebiri Pek tabiki geçmişinizi silemezsiniz. Demek istediğim aslında 1. başvuruda neden ret ikinci başvuruda neden ret oldu. Tahmininiz var mı? Bu son ret bence de biraz ağır olmuş ,eşinizin vizesi var sizde beraber tatil yapmak istiyorsunuz. Ama ret alınmış.
    Kesin bir formülü yok belki ama seyahat planı ve tarihi,türkiyeye kesin bağlayıcı sebepler ,daha öncesinde yapılmış yurt dışı gezileri artı etkisi oluyor.Ama malesef dediğiniz gibi abd turist vize görüşmesinde eksiden başlıyorsunuz.Önce göçmen olmadığınıza ikna ediyorsunuz sonrada turist olduğunuza ve bunuda hepi topu 2 dk içerisinde yapmanız gerekiyor.Stresli bir durum. Tekrar vize görüşmeniz olursa mülakat deneyiminizi okumak isteriz.

• @cagladiyebiri Çok geçmiş olsun size .Vize sırasını beklerken bu tip olumsuz örnekler insanda motivasyonu düşürüyor.
    Adamlara ne desen kulp bulup takacak pozisyona gelmişler sanki.
    Bir prosedüre değilde sanki rastgele seçiliyorlar.

• 5 sene önce,

önümde iki tane red görmüştüm:

-biri abd’deki kardeşinin düğününe gitmek isteyen evli çocuklu bir ev hanımıydı, davet mektubuna rağmen vize vermediler, muhtemelen maaş bordrosu olmadığı için
    -diğeri de evli bir kadındı ama tek seyahat edeceğini, turistik yerlere gideceğini söylemişti

• @nurcan-imğa Mutlaka olacaktır. Bir kere kesin "daha once neden 3 kez red aldınız"diye soracak yetkili. Fakat bu 4. yada 5. başvuruda vize alınmayacağı anlamına gelmiyor:) Arkadasımı annesi 4. görüşmede aldı vizeyi.

• @selamibasaran tabiki şakaydı 🙂 evet çıkarımlarımız oldu o eksikleri giderdik ama bastan iliklenen yanlıs gömlek gibi sanırım dikiş tutturamadım sonraki gorusmelerde. Hayır soru sorsa bana göçmen olmadığıma dair ikna edeyim, fırsatta vermiyorlar. İşimizde gücümüzde insanlarız kendimizce düzgün insanlarız bu yaklaşım hiç hoş olmuyor. 10 senelik sure zarfinda bugun olmasa birgün göç eder diye dusunuyorlarsa da vallahi razıyım tatil süresi kadar vize versin razıyım ben:) Yunanistan ilk girisimizde 5 gün vermişti mesela:))

Şu da var cok yalan söyleyen görmüşler bence bıkmıslar. Mesela 2 red alan erkek nasıl özensiz nasıl lakayıt tavırlar sergiledi. Ben bile inanmadım turistik bir gezi icin gideceklerine cunku tişörtün yakası bağrı kaymış... birde neden diye sordu, konsoloslukta bir bağırdı " size verdiğim kâğıdın dısında yorum yapamam, lütfen kağıdı okur musunuz?" Diye.

Evet yeniden basvuru yapıcam en kısa zamanda:)

• @kartalveat tesekkur ederim. Cok haklısınız, bende sıradayken bunu dusundum. Ben baskasının gorusmesini dinlemek izlemek zorunda değilim keza baskası da benim görüşmemi. Cok zor değil daha ile bi yere sıraya dizme işini yada kapalı bir kabin olabilir.. sürecin başından sonuna eziyet aslında cok yazık.

• Merhabalar hocam. Turist vizesi için randevu alacağım fakat mülakatta aklıma takılan bir soru var. 13 yıldız mobilya işi yapıyorum cnc makine operatörüyüm aynı şirkette. Daha önce sadece gürcistana gidip geldim yıllık iznimde. Bu seneki yıllık iznimde de amerikaya gitmek istiyorum 2 haftalık. Fakat aklıma takılan soru şu. Memur bana neden avrupa değilde amerika dediğinde nasıl mantıklı bir cevap verebilirim? Bu zor bi soru benim için çünkü avrupa geçmişim yok. Umarım doğru yere yazmışımdır çünkü az önce kayıt oldum mazur görün 🙂

• @arizmend avrupa yanıyor korkuyorum de biz öyle dicez gerçi yalan da değil yaktık biletleri

• @cagladiyebiri Son çalıştığınız iş yeri, geliriniz ve uzun süredir çalışıyor olmak da çok önemli bir etken. Eğer bunlarda da bir sorun görmüyorsanız sorun ds-160 formundaki bilgilerden kaynaklanıyor olabilir. Kısa bir Avrupa ziyaretinden sonra bir danışman eşliğinde başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Ben şu güne kadar başvurduğum her vizeyi almama rağmen yine de ds160 için profesyonel danışmanlık aldım, eğer yeniden başvurmak isterseniz size de tavsiye ederim.

• Herkese merhaba, bugün (1 Ağustos 2023) saat 08:00'de İstanbul'da B1/B2 vizesi için eşim ve benim mülakatımız vardı. Görüşme detaylarımızı bilgi paylaşımı olması açısından paylaşmak isterim.
    Öncelikle 07:30 gibi konsolosluk yakınındaki Carrefour'a aracımızı park ettik ve yukarıya yürüdük. Tam konsolosluk kapısına geldiğimizde (07:35 civarı) saat 8 randevuları gelebilir diye seslendi güvenlik görevlisi. İlk kapıdaki kısa üst baş araması sonrası içeriye girdik. Bu arada telefon, akıllı saat vs gibi elektronik eşyaların içeriye alınmadığını tekrar hatırlatmak isterim. İçerideki güvenlik arama ve prosedürlerinden sonra 2. kata çıktık. öncelikle girişte sağda bulunan bankoda pasaport+DS160 formu onay sayfası çıktısı+fotoğraf kontrolü yaptılar. Biz bu 3 belge dışında yanımızda ilave hiçbir şey götürmedik. Görevli, DS160 onay sayfalarımıza ve verdiğimiz fotoğraflara baktı. Sisteme yüklediğiniz foto ile aynı mı bu foto dedi, evet dedik, o zaman gerek yok buna sistem ile aynıysa dedi. Önceden USA seyahatiniz var mı dedi, eşim WAT yapmıştı, onu söyledik, vizenin kayıtlı olduğu pasaport yanınızda mı dedi, evet dedik, konsolos sorarsa gösterirsiniz dedi ve bizi parmak izi için sıraya yönlendirdi. Parmak izimizi de verip mülakat sırasına geçince gergin bekleyiş başladı. 3 konsolos vardı mülakat yapan. Sol tarafta bayan, ortada kel bir adam ve sağda top sakallı diğer bir adam. Sırada beklerken ister istemez mülakattan çıkan adayların eline bakıyorsunuz pasaportla mı ayrılıyor, yani red mi diye. Gerçekten kel konsolos hemen hemen hiç onay vermiyordu 10 kişiden 1'i falan onay almıştır öyle söyleyeyim. Kadın ise çok sevecen ve en yüksek onay ortalaması ile süreci ilerletiyordu. Sağdaki top sakallının da onay durumu biraz sıkıntılı idi, bizim sıramız ona denk geldi. Fakat genel anlamda şunu belirtebilirim, red oranı tahminimden çok yüksekti. Gelelim mülakata;
    (Ben : B , Eşim: E, Konsolos : K)

K: Merhaba, pasaportlarınız lütfen.
    B ve E : Merhaba.
    K: Neden vize almak istiyorsunuz.
    B: Önümüzdeki yaz için tatil planı yaptık, Orlando ve Miami'ye turistik seyahat yapacağız.
    K: Anladım, güzel yerler. Hanımefendi siz ne iş yapıyorsunuz?
    E: Avukatım ve kendi hukuk büromu yönetiyorum.
    K: Anladım. Peki siz?
    B: Ben gemi inşa mühendisiyim ve tersanede çalışıyorum.
    K: Çalıştığınız yerde kaç kişi çalışıyor.
    B: Yaklaşık 800 kişi.
    K: Çocuk var mı?
    B: Evet, 3 yaşında 1 oğlumuz var.
    K: O da seyahatinize dahil olacak mı yoksa bırakacak mısınız?
    B: Onu ananesi ile yazlığa bırakacağız, uzun uçuş onu yorabilir diye düşünüyoruz.
    K: Mantıklı düşümüşsünüz. Vizenizi onaylıyorum, şimdiden iyi seyahatler.

Biraz uzun oldu yazı, kusura bakmayın ama detaylı anlatmak istedim. Bu arada eşim ve benim de İngilizcemiz iyi olmasına rağmen biz mülakatı Türkçe yaptık. Çünkü rahat olduğun dilde (bence anadil) kendini ifade etmek önemli. İngilizce konuşup çok red alan gördük, bence bir önemi yok o yüzden. İlave bilgi olarak, eşim ve benim birlikte 8 farklı yurt dışı seyahatimiz ve toplamda 2 schengen vizemiz var.

Son olarak da şunu da kısaca anlatmak isterim, mülakat sırasında biraz önümüzde 60'lı yaşlarında bir çift vardı, mülakatlarında 45. evlilik yıldönümlerini SanFrancisco'da geçirmek istediklerini ve ilk yurt dışı seyahatlerinin bu olacağını söylediler. Şaka gibi ama vizeleri onaylandı. Bu kadar red arasında bence çok şaşırtıcıydı.

Bu süreçte olan herkese bol şans. Şimdi PTT'den vizeli pasaportların gelmesini bekleme zamanı 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

126

42.7k
Kullanıcı

4.5k
Konu

435.6k

| | | |