Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• ABD'den goturulecek arabayi da kapsiyor mu bilmiyorum ama bugun soyle bir habere rastladim. Anladigim kadariyla yurtdisindan goturulen arabanin 730 gunluk (2 yillik) kalma suresi 4 yila cikartiliyormus.

• @MySea Benim daha önce araştırdığım bir konu. Haberde gurbetçi ve emekli denmiş ama bildiğim kadarıyla kilit nokta yurtdışında 185 gün ikamet şartı, şengen bölgesine özel bir yasa değil. Yine haberde BBritanya da dahil edilecek diyor ama başında "gerekli şartları sağlamadan aracıyla gelmek isteyenler" ibaresi var. Bu başka bir mevzu. 1 aylık bir hakları var 1 ay sonra aracıyla çıkmak zorunda.
    Sorunuza gelirsek ikametini yurtdışına konsolosluk vasıtasıyla aldırmış (ülke fark etmiyor) ve 185 gündür yurtdışında ister oturum ,ister çifte vatandaş olarak yaşayan her vatandaşımıza tanınan bir hak. Bu 2 yıldı 4 yıla çıkarıyorlar. İki yılda bir araç sahibi ve aracın çıkış yapıp yurtdışında tekrardan yurt dışında 185 gün ikamet etmesi gerekiyor tekrar ülkeye araçla girebilmek için. Siz 2 yıl kalmadınız daha az kalıp yurt dışına çıktınız bunlar tekrar girişte hesaplanıyor haklarınız kaybolmuyor vs. ,aracı yurt içinde kimin kullanıp kullanamayacağı konuları var biraz karışık o tarafları ilgili mevzuatın güncel halini okumak lazım.

• Bunu bizim Türk vatandaşlarını düşündüklerinden değil konut satarak vatandaş yaptıkları, ya da uzun süreli oturum verdikleri ümmet'i düşündükleri için yapıyorlardır.

• Her yer Irak, İran, Suriye, hatta Rus, Ukrayna plakalı araçlarla dolu, ipin ucu kaçmıştır zaten.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea getirilen telefonlar 6 ay artık kullanıyorsun çift hatlı olunca 6 ay ve diğer hat 6 ay toplam da 1 yıl kullanıyorsun

• @TUNCAHM Tuncay bey Türkiye de bedelsiz araç ithalatı işlemini yaptınız mı? Hangi vergi oranlarıyla işlem yapıldı? Kendiniz mi ilgilendiniz yoksa gümrük danışmanlığı firmasıyla mı çalıştınız?
    Teşekkürler.

• Lütfen konu hakkında çalıştığınız firma isimlerini ve maliyet hesabı tablosunu paylaşabilir misiniz?
    Bende bunu araştırıyorum.
    Bedelsiz araç ithali Mevzuatına göre 2 yıl oturum ve 6 ay önce satın alınması gerekiyor. Satın alırken ruhsat tarihi ile araba yaşı 3 taş altı olmalı.

• Herkese merhaba dostlar. Sayın admin bey olmak üzere bütün herkesin görüş ve fikirlerini almak istiyorum soracağım konuda. Türkiye’ye araba götürmeyi ciddi ciddi düşünmeye başladım. Philadelphia Pennsylvaniada yaşıyorum. Yalnız kafamı karıştıran bir konu var. Malumunuz bizim statenin ülkemizde bad bir reputationı var. Anladınız sanırım. Türkiyede Pennsylvania plakalı bir araçla dolaşmak nasıl olur mantıklı mı sizce bu konuda olabildiğince hepinizin tavsiyelerini dinlemek isterim. Şimdiden teşekkürler.

• @Maybeoneday Delaware nehrinin karsisindan New Jersey plakasi alin, oyle goturun 🙂

• @MySea merhaba hocam onu ben de bir ara düşündüm de şimdi Pensilvanyadan New jerseye taşınmam gerekecek bir ton uğraş

• Merhabalar, ben de getirmeyi düşünüyordum fakat kalış süremiz yeterli görülmediği için vaz geçmek zorunda kaldık.
    Sizin durumunuz farklı olabilir fakat konuşmanızda fayda var, yardımcı oluyorlar.

Bilgi aldığım firmanın adı: OLYMPIA LOGISTICS ( HAKAN BEY)

• Merhaba arkadaşlar Türkiye’deki Amerikan Konsolosluğunda 2 Amerika oturumu olan kişi arasında araç devir işlemi yapılabilir mi ?Turistik amaçlı götürdüğümüz aracın 2 yıllık süresi bitiminde başka birine devretmemiz mümkünse bizim için çok kolaylık olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@emreonline ilanlar da yabancıdan yabancıya satılır diye bazı araçlara denk gelirsin. Ondan dolayı başka ülke vatandaşlığı varsa ozaman satabilirsin. Ancak oturum izni için bence en yakın noterle bir görüşün. Sistem izin verirse hemen satışı verirsin.

• @ayvalik10 Onu sordum. Yabancıdan yabancıya kastettikleri Türk vatandaşlığı olmayanlar içinmiş.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@emreonline yabancı dan türke satılsa gurbetçiler buraya arabaya boğarlar.

• Bu ileti silindi!

• Hypothetical soru: Ulke gozetmeksizin yurtdisi ikameti varken, 185 gun kurali falan, ikametin olmadigi baska bir ulkeden araba alip, Turkiye'ye goturup, 2 veya 4 yil kuralini uygulanabiliyor mu?

Ornek: ABD ikameti var. Gidip Yunanistan'dan bir araba alip, Turkiye'ye goturebilirmiyiz ve 2 yil orada kullanabilirmiyiz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea yurtdışı olduğu için hangi ülke olduğu önemli değil her 6 ayda bir 2700 TL trafik sigortası ile kullanırsın ancak sen geri dönünce arabaya binecek kişiler yakalanırsa sorun olur çünkü sadece aracı getiren kişi kullanabilir

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'dan Türkiye'ye Araba Getirmek

Hypothetical soru: Ulke gozetmeksizin yurtdisi ikameti varken, 185 gun kurali falan, ikametin olmadigi baska bir ulkeden araba alip, Turkiye'ye goturup, 2 veya 4 yil kuralini uygulanabiliyor mu?

Ornek: ABD ikameti var. Gidip Yunanistan'dan bir araba alip, Turkiye'ye goturebilirmiyiz ve 2 yil orada kullanabilirmiyiz?

Sn @MySea
    Anladigim kadariyla ikamet edilen ulkede (AB'de ikamet edenler icin AB ulkelerinden birinde) kisinin adina kayitli araclar Turkiye'ye goturulebiliyor.

Kimler Yabancı Plakalı Taşıt ile Türkiye’ye Giriş Yapabilir?

• Yurtdışında ikamet eden kişiler, ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı bir adet yabancı plakalı kara taşıtını geçici olarak Türkiye'ye getirebilir.
    • Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde ikamet eden kişiler ise, ikamet
      yerleri dışındaki Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde adlarına
      kayıtlı taşıtlarını da getirebilir.
    • Taşıt getirecek kişilerin öncelikle yurtdışında yerleşik olma koşulunu sağlaması gerekir.
    • Yurtdışında yerleşik olma; olağan durumda yurtdışında ikamet eden kişinin Türkiye’ye giriş
      yapmak istediği tarihten geriye doğru son 1 yıl içerisinde en az 185 gün fiilen yurtdışında
      bulunmasını ifade eder.
    • Taşıt getirecek kişilerin yurtdışında ikametgâhının bulunması şarttır. Gemilerde çalışan,
      şantiyede geçici süreyle görev yapan veya otelde kalan kişiler son 1 yılın 185 gününü
      fiilen yurtdışında geçirseler de yurtdışında ikamet tesis etmediklerinden dolayı
      yurtdışında yerleşik sayılmazlar.
    • Yurtdışına çalışmak, öğrenim görmek amacıyla veya geçici görevle gidip kesin dönüş yapan
      vatandaşlarımız, ikametlerini Türkiye’ye naklettiklerinden yabancı plakalı kara taşıtlarını
      geçici olarak Türkiye'ye getiremezler.*

Su kitapcikta detaylar verilmis:

T.C. TİCARET BAKANLIĞI Gümrükler Genel Müdürlüğü-YABANCI PLAKALI KARA TAŞITLARI İÇİN YOLCU REHBERİ

• @Sharm

Ayrica:

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

100

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |