Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

• @TOK, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

Merhaba,
    Bende Nisan 2023'de DQ oldum. EB2 NIW başvurum var. Ne zaman randevü gelir bilmiyorum. Şimdi lottery çıksa, oradan mı ilerlesem yoksa bunu mu beklesem bilemiyorum. Sizce hangisi daha hızlı olur?

Hocam siz de akademisyensiniz sanırım, geçen yıl lottery çıkan bir çalışma arkadaşımız ocak sonunda abddeydi yakın bir tanıdığım değil yoksa sorardım nasıl 6-7 ayda tüm işlemleri bitti de gitti diye, ben 30.08.2021 de başvurdum 5 ayda I-140 ım onaylandı ama NVC ye transfer 11 ay sürdü, umarim cok beklemeyiz

• @niwss, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

@u2rem kasim 2021 benim priority date, umarim ocaga kalmaz

Benim de agustos 2021, eb-2 niw subat 2022 ye cekilmis bizi etkilemez ama umarim bu yaz randevu verilir bizlere de, siz ailenizle mi basvurdunuz?

• @ktur, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

@niwss @u2rem @dpdemir bir Google Sheets içine herkes bilgisini ekleyebilir. takibi daha kolay olmaz mı?

Cok iyi olur aslinda ama ben nasil yapilir bilmiyorum hocam

• @u2rem bizi etkileyen priority date ikinci listedeki yani dec2022 olan. Daha once bu baslikta birisi bahsetmisti bundan

• @niwss nasil ikinci liste linki var mi acaba?

• @u2rem ben bahsetmistim. Dq olanlar Final Action Date yazan listeyi takip etmeliler. Sanirim ikinci liste dedigi bu Sn @niwss in.

• Burda bahsedilmisti aslinda. @dpdemir sizinkini kacirmisim ben.

@dil, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

@ktur Bu bilgiler visa bulteninin kendi sayfasında zaten yazıyor. Bülten linkini mesajın sonunda verdim

"A. STATUTORY NUMBERS FOR PREFERENCE IMMIGRANT VISAS" başlığı altında 2. paragraf:

Unless otherwise indicated on the U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS) website at www.uscis.gov/visabulletininfo, individuals seeking to file applications for adjustment of status with USCIS must use the “Final Action Dates” charts below for determining when they can file such applications…

AOS yapmak için Amerika’da olmak zorundasın. Ve

"B.  DATES FOR FILING OF EMPLOYMENT-BASED VISA APPLICATIONS" başlığı altında ilk paragraf:

The chart below reflects dates for filing visa applications within a timeframe justifying immediate action in the application process. Applicants for immigrant visas who have a priority date earlier than the application date in the chart may assemble and submit required documents to the Department of State’s National Visa Center, following receipt of notification from the National Visa Center containing detailed instructions...

National Visa Center ise consular processing yani Amerika dışında elçilik vasıtasıyla vize için başvurulması gereken kurumdur.

Bu da avukatımın bana güncel retrogression ile ilgili attığı mesajdab bir bölüm:

"...
    This retrogression means that in order for someone to file an I-485 application based on an EB-2 petition in April 2023, their priority date (e.g. date of filing an EB-2 NIW I-140 petition) needs to be before July 1, 2022.
    ...
    ...
    If you are outside the USA and planning to do Immigrant Visa Processing (IVP), you should not be impacted.
    ..."

Sonuç olarak rahat olun. Dua edelimde Türk vatandaşları için EB2 randevularını artırsınlar. Geçen ay EB1 ve EB3 için varken EB2 için Ankara'da Türklere verilen tek randevu yok malesef.

• Arkadaslar tecrubelerinize dayanarak size bir konu danismak istiyorum. Ben bir hekimim, TR'de hekimlik yaptim 4-5 yil. Sonrasinda TR'de PhD yaptim. Ulusal (3-4 tane) ve uluslararasi (3-4 tane) yayinlarim var. Atif sayim su an icin 7-8 kadar. 1 yildir ABD'de postdoc olarak maasli calisiyorum, J1 ile buradayim. Sizce ben NIW basvurusunu hemen yapmali miyim yoksa bir yil kadar daha bekleyip, yayin yapip, atif sayimi arttirip mi basvurmaliyim? Bu sorunun cok subjektif oldugunun farkindayim ama tecrubelerinize dayanarak bir fikrim olusabilir. Konunun tamamini okudum ve arada kalmakla birlikte bir yil bekleme fikri agir basiyor. Katkilariniz/yorumlariniz icin simdiden tesekkurler.

• @mutlu234 merhabalar, benim fikrim yayinlari ve sizin cv nizi guzel bir sekilde pazarlayacak bir avukatla calisip sureci bir an once baslatmak yonunde. Surec zaten uzun, j1 waiver icin de bir sureciniz olacak sizin durumunuzda. Ama ben zaten amerikadayim suan beklemek yonunde skinti yok diyorsaniz kisisel bir karar oluyor bu. Daha once de soylemistim, ucretsiz evaluation yapan avukatlik firmalarina mutlaka yazin derim, hizli donus sagliyorlar ve garanti davalari hemen aliyorlar zaten. Ellis porter ve chen bu konuda cok tecrubeli. Bunlarin avukatlik ucretini geri odeme garantisi oldugu icin guvenmedikleri davalari almiyorlar zaten ya da oncesinde soyluyorlar.

• @niwss Merhabalar hocam, hizli yanit icin tesekkur ederim. Cok arada kaldim, beklemek yonunden sikintim yok aslinda ama ne kadar erken GC alabilirsem o kadar da iyi diye dusunuyorum. Yayinlanacak 2-3 uluslararasi yayinim ve sonuclanacak bir grant basvurum var, muhtemelen onlari da bekleyip seneye basvuracagim.

• @mutlu234 rica ederim. Evet ne kadar erken o kadar iyi sartlar sağlanıyorsa. Bu arada da expedited başvurular, amerikada olup AOS yapacaklar için mülakatsız randevular falan konuşuluyor. Bunlar da surecleri hızlandırıyor aslında. Benim sürecim öyle işlemediği için bu konularda yüzeysel bir bilgim var. Araştırırsanız belki beklemek çokta vakit kaybettirmeyebilir. 45 is gününde premium process ile başvuru ile olumlu sonuç alıp, kısa sürede de interviewsiz sonuç alınabilir belki. Çok detalylı bir bilgim yok benim ama sanki bu seceneklerde araştırılıp, düsünülüp karar verilebilir belki.

• @niwss, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

@mutlu234 rica ederim. Evet ne kadar erken o kadar iyi sartlar sağlanıyorsa. Bu arada da expedited başvurular, amerikada olup AOS yapacaklar için mülakatsız randevular falan konuşuluyor. Bunlar da surecleri hızlandırıyor aslında. Benim sürecim öyle işlemediği için bu konularda yüzeysel bir bilgim var. Araştırırsanız belki beklemek çokta vakit kaybettirmeyebilir. 45 is gününde premium process ile başvuru ile olumlu sonuç alıp, kısa sürede de interviewsiz sonuç alınabilir belki. Çok detalylı bir bilgim yok benim ama sanki bu seceneklerde araştırılıp, düsünülüp karar verilebilir belki.

Premium processte interview olmuyor mu?

• @u2rem Sadece I-140 approval için premium process. Sonrasında AOS ya da IVP ile devam etmeniz gerekiyor.

@u2rem Sadece I-140 approval için premium process. Sonrasında AOS ya da IVP ile devam etmeniz gerekiyor.

Anladım benim o kısım zaten kısaydı tabi premium kadar olmasa da (5 ay kadar sürdü) ama sonrası anlaşılmaz derecede uzadı. Uscis dosyamı NVC ye ç 11 ay transfer etmedi. Expedition talep ettim konsolosluk aşaması için ama kabul edilmedi. Burdan başka da kontrol edebileceğimiz biryer bulamadım, umarım hızlanır artık randevular, aile temelli olanlarda 5-6 ay gibi biz çok azız sayı olarak isteseler hızlı bir şekilde tamamlayabilirler aslında

• @u2rem sizin sebep neydi expedited etmek icin interviewi?

• Uscis/NVC arasındaki hatadan dolayı normalde 30-60 gün olan transfer süresinin bende 11 ay olmasından dolayı bir denedim şansımı ama kabul edilmedi.

• Temmuzda en geç ağustos başında randevumuz gelmezse çocuk olduğu için okul dönemine yetişemeyecek seneye ağustosa sarkacak gidişimiz ya da yılbaşına.

• @u2rem, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

Temmuzda en geç ağustos başında randevumuz gelmezse çocuk olduğu için okul dönemine yetişemeyecek seneye ağustosa sarkacak gidişimiz ya da yılbaşına.

Kimsenin moralini bozmak gibi bir niyetim yok ama gerçekçi olmak adına 2024 Ağustos ayı bile zor sizin için. 2025 yılı fikrini kendinize alıştırmanız daha faydalı olabilir.

• @kelle ben de tecrubelerimden dolayı sizinle aynı fikirdeyim. Maalesef gerçek böyle.

• @dpdemir, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

@kelle ben de tecrubelerimden dolayı sizinle aynı fikirdeyim. Maalesef gerçek böyle.

Hocam sizin E-3 dü sanırım, sizce E kategorisindeki tüm vizelere bu kadar uzun süreler sonra mı randevu verilir? Aile bazlılarda 5-6 çünkü? Yakın zamanda EB-2 NIW den randevu alan birilerinden bilgi alabilsek keşke

Benzer Başlıklar

• 1448
  • 14
  • 2
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

85

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |