Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba arkadaşlar,

Şu an veya ileride Texas gelmeyi düşünen arkadaşalar için Texas ehliyeti alma ile ilgili tecrübelerimi sizler ile paylaşmak istiyorum. Bazı arkadaşalar da yazdı videosunu da yaptı, ama son güncellemeler ile tekrar siz değerli yeşilkart forum üyelerine bu bilgileri paylaşmak istedim.

• Amerika’da her eyaletin kendine göre bazı ehliyet kuralları var. Eğer Green card varsa Texas “department of publics state” international olan ehliyetiniz ile size 90 gün izin veriyor araba kullanmanıza. Diğer eyaletlerde bu süre 30 gün olabiliyor. Bu süre turist ve diğer vizeler için değişebiliyor. İlgili eyaletlerin
      dps.gov adreslerinden öğrenilebilinir.

• Texas da diğer eyaletlerde pek olmayan Proof of Residency kuralı var. Yani en az 30 gün Texas da yaşadığınızı belgeleyen sizin adınıza ve belirli adresinize gelmiş olan bir fatura istiyor. 30 günden önce giderseniz büyük ihtimalle geri gönderilirsiniz. Beni geri göndermişlerdi, adresimi gosteren faturam 20 günlük idi. Sonradan biri fark etti bu kuralı. Bazen farketmeye de biliyorlar, ama tamamen şanssıza…

• Genel olarak tüm eyaletlerde aynı belgeler istenilir. 2 adet isminizin olduğu adres beyanı(fatura, kontrat,…) ssn numarası(olmazsa olmaz), ve international ID(pasaport) veya greencard. Ve en önemlisi sürücü kurslarına kayıt olup, dersleri bitirdikten sonra sınav alıyorsunuz ve bunun sonucunu da belgeler arasına ekliyorsunuz. Kurslar tamamen online ve 35-50 dolar arasında. Son olarak bir de doldurmanız gereken 2-3 sayfalık application formu. Ehliyet alma sürecinde iki defa randevu alıyorsunuz. İlkinde size geçici student driver veriliyor. Bunun ile yanınızda ehliyet olan biri ile ancak araba kullanabilirsiniz. İkinci randevuda road testing oluyor ve ehliyetiniz iki hafta da elinize geçiyor. Road testi geçer geçmez size A4 kağıtına basılı ehliyet verilir, hemen kullanabilirsiniz. Yukarda bahsettiğim bütün belgeleri iki randevuda da aynısını application form dahil tekrar vermelisiniz.

• İnsanların en çok kafasına takılan 2 adet adres beyanı gösteren belge geliyor. Bu olmadan bir işlem yapmanız çok zor. O yüzden gelir gelmez banka hesabı ve telefon hattı alırsanız 1 ay içinde faturalarınız gelmiş olur. Veya en hızlısı ev kontratı. Araba aldığınızda insurance yaptığınızda hemen kâğıt verirler. Orda da adres bilgileri olur. Bu da hızlı bir çözüm. Ayrıca Ev kontrat imzalandığında ev içinde insurance gerekli, orda da hemen o gün size mail atılır ve adresiniz üzerinde olur. Bunlar hızlı adres beyanı için çok iyi. Bunu bir an önce yapıp bir ay bekleyip Proof of Residency geçmeniz lazım.

• 90 gün süre uzun gözükse de aslında çok değil. 1 ay veya 1.5 ay sadece adres meselesini çözüyorsunuz ve bu zamanda elinize ssn greencard gelmiş oluyor. Texas daki en büyük problem dps ‘ler randevuyu çok geç tarihlere vermesi oluyor. İlk defa baktığınızda 2-3 ay sonrasına randevu veriyor ve bu da sizin ayrılan 90 günlük sürenin dışına itiyor. Stres oluyorsunuz sonra. Bunun iki çözümü var; bulunduğunuz yerde 70-90 mil mesafedeki şehirlerde 1 hafta içinde olacak şekilde randevu alabiliyorsunuz. İkinci ve en önemli çözüm ise akşamları 11 den sonra ve sabahları 7-8 arası bazen duruma göre 9-11 arası sürekli sistemi kontrol edip iptal edilen veya yeni açılan kotalardan hemen randevu alabilirsiniz. İnsanlar ilk randevuyu alıyo ve sürekli daha erkene almak için ikinci randevu aldıklarında ilki iptal oluyor ve size yeni kota açılıyor. Bazen de walk-in kişi kabul ediyorlar ve yeterince kişi gelmeyince o anda 3-5 kişi kota açıla bilinir.

• Randevu çözdüğünüzde gerisi kolay. Texas da ehliyet Yazılım sınav için kural; sizin bir özel driver kursundan ders alıp oradaki sınavı geçmeniz ve bunu belgeleyen bir belgeyi başvuruda göstermeniz lazım. Bu kurslar çokça var, Google dan bakabilirsiniz, fiyatları 35-50 usd arası oluyor ve belge 3 ay geçerli oluyor. Videoları izliyorsunuz ve en sonunda sınav alıyorsunuz, 70% almanız lazım. Bu belgeye ek olarak Texas dps önerdiği 3 saatlik bir kurs yani sadece video izleyip belge daha da almanız gerekiyor. Bunda sınav yok ve free. Bu ikinci belgeyi ikinci defa road testing için gittiğinizde veriyorsunuz.

• İlk başvuru da yukardaki belgelere ek olara kurs belgesini de ekleyip başvuruyorsunuz ve size 60-90 günlük geçici student driver ehliyet veriliyor. Bu ehliyet işe sadece yanınızda ehliyetli bir varsa araba kullanabilirsiniz. Ama international ehliyet varsa 90 günü geçmemişse no problem.

• Student ehliyeti alır almaz yine aynı belgelerin bir kopyasını alıyorsunuz ve tekrar randevu almanız lazım. Bu randevu biraz imtihan ama alışacaksınız. İkinci randevu da size test drive yaptırıyorlar. Eğer dps de yaparsanız sizden para almıyorlar bükün işin ama randevu almak zor ve birde ne kadar süper bir şoför olsanızda buradaki kuralları iyi öğrenemediyseniz geçme şansınız çok zor. 70% puan almak lazım ama genelde adamlar çok strict. Bunun da çözümü var. Kimse dps test drive ile uğraşmıyor. Bunu dişardan akredite olmuş özel driver kurslarından 80-100 usd arası ücret ile, 2-3 gün içinde randevu alacak şekilde yapıyorlar. Bu kurs sizin sonucunuzu kapalı bir zarf ile size veriyor ve bunu dps ikinci randevuya gittiğinizde sadece diğer belgelere ekleyip, aynı formu bir daha doldurup veriyorsunuz. İşlemimiz 3-5 dk sürüyor. Ve size geri A4 kapışsan basılmış ehliyetiniz veriliyor. Orijinali ehliyeti size 2 hafta içinde adresinize gelmiş olur.

• Ehliyet süresi genellikle 1-7 yıl arası kişilerin vize durumuna göre belirleniyor. Ama greencard olanlar 10 yıllık ehliyet alıyorlar.

• Ehliyet aldıktan sonra, adresiniz değişirse yine randevu alarak veya online üzerinden başvurup yeni ehliyet üzerine yazılı adresiniz olan ehliyet almanız lazım.

• Son olarak şunu söyleyeyim, Amerika’da iki şey çok önemli. Bir ehliyet ve diğeri kredi kart. Bunları acil almanız lazım. Ehliyet ile tüm işlemleri yapıyorsunuz ve tam bir kimlik vazifesi görüyor. Kredi kartı ise olmazsa olmaz. En basiti ehliyet için ödeme yapacaksınız ve cash kabul etmiyorlar. Çoğu yer cash kabul ermiyor ve kredi kart istiyor.

Yaşadığım tecrübeleri sizinle paylaştım. Aklınıza takılan soruları comment kısına yazabilirsiniz, hemen cevap vermeye çalışırım.

Bu arada bizleri bu platformda bir araya getiren, bu bilgi ve tecrübeleri paylaştıran Yeşilkart foruma da teşekkür etmek istiyorum. Tabi @gucarslan hocama Greencard sürecini yaşayan herkese verdiği infinity suupport için ekstran teşekkür ediyorum.

Selametle Yeşilkart Forum Üyeleri…

• Herkese Selamlar :

( Oncelikle bilgisayar klavyem ingilizce oldugu icin maalesef Turkce karakterler olmadigi icin yazimda bu hatalari goreceksiniz. Uyarmak istedim cunku bazen arkadaslarimiz uyariyorlar )

Amerika da 45 ci gunumu doldurmusken bende ehliyet deneyimimden bahsetmek istiyorum greencardli olarak cunku burda ki postlari okuyarak islemlerimi gerceklestirdim.

Ehliyet almak için iki aşamayı geçmeniz gerekiyor bunlardan biri online eğitim ve sınav ( ücretli) diğeri devletin size verdiği eğitim ve basit bir sınav ( ücretsiz).

İlgili siteden ilk eğitimi alıyorsunuz, ücreti 25 dolar. Daha sonrasında bütün aşamaları geçtiğinizde size bir sertifika yollanıyor, sitede bütün detaylar var.
    Sertifikanın geldiği mailde ek olarak devletin de bir eğitim ve sınavına katılmanız ve oradan da ek bir sertifika almanız isteniyor. Bütün ayrıntılar ilk kursu bitirdikten sonra size mail olarak geliyor. Bu egitim ve sinavlar ortalama 6-7 saat kadar suruyor. Hepsini bir gunde bitirmenize de gerek yok , konularin sonunda Quizler oluyor onu gecemesseniz yine ayni konu ile ilgili video yu izlemeniz gerekiyor. Quiz de mesela soyle bir soru gelebiliyor( Kadinin uzerindeki tsort ne renkti yada hatasi neydi gibi.

Teksas’da ehliyet alabilmek için 1 ay ya da daha fazla burda olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor, bunun en garanti yolu kira sözleşmeniz ve bank statement.Houston da olanlar bilir , geldiginizin ertesi gunu BOFA da Ozlem Hanim cok fazla destek olur. Bende bunlari kullandim ehliyet icin .

Sertifikaları çıktı aldınız, 1 ayda doldu şimdi sırada evrakları hazırlamak var, evrak listesi şu şekilde, 2 adet sertifika, kira sözleşmesi, ve bank statement bunlar benim goturduklerim.DPS in sitesinde diger kullanabileceginiz evraklarda yaziyor.

İlgili ofisden randevu alarak https://www.dps.texas.gov/ evraklar ile beraber gidiyorsunuz, kesinlikle erken bir saate randevu alın ve erkenden ofiste olun çok kalabalık oluyor çünkü diye bir uyari vardi benim randevularim 2 deydi hep , o sekilde aldim ve ortalama 1 saat icerisinde ciktim. Bana bu sekilde denk gelmis de olabilir , ama randevusuz tavsiye etmiyorum hele hele ogleden sonra randevusuz gittiginizde geri cevirme olayi cok fazlaydi dolu diye butun randevular.

Randevunuzu aldiktan sonra size bir mesaj gelecek bu mesaj onemli cunku randevunuzda yarim saat once gelen mesajdaki linke tiklayip check-in yapip numaranizi goruyorsunuz. DPS e girince hemen Check in yapip sira numaranizi goruyorsunuz. Burda doldurmaniz gereken bir form var bunu DPS in sitesinden indirip doldurabilirsiniz onceden , bu forma ad soyad, boy kilo vs gibi bir cok soru var , ben onceden doldurdum fakat bu formun linkini hatirlamiyorum. DPS de de bu formu doldurmanizi giriste soyluyorlar zaten gorevli kisinin yanina gittiginizde bunu sizden isteyecek ilk olarak.

Evrakları teslim ediyorsunuz, bir sorun yoksa 33 dolar ödüyorsunuz ve resim çekip parmak izinizi alıyorlar. Ingilizcenizin cok iyi olmasina da gerek yok , nasil yapacagim diyen arkadaslar icin oncelikle oradaki gorevliye uzgunum benim ingilizcem kotu bna yardim edermisiniz deyin gercekten yardimci oluyorlar. Zaten evrak evrak istiyorlar .Uzatiyorsunuz bu kadar.

Sonrasında size Road Test yapmak istiyor musunuz diye soruyorlar eğer isterseniz hayır deyip Road Test yapan okullar var oraya gidip sıra beklemeden hemen yapabilirsiniz bunun için de size kağıt veriyorlar ve bu kağıtla Road Test’e gidiyorsunuz. Ben zaman kaybetmemek adına hemen bildiğim bir kursa giderek $80 karşılığında Road Test yaptım(Arac onlardandi) ve kapalı zarf içinde sınav kağıdimi bana verdiler.

Road testi aldigim yerin linkini birakiyorum asagiya tavsiye niteliginde bana cok yardimci oldular. Ingilizcemin kotu oldugunu , bana destek olmalarini rica ettim harika bir deneyimdi oncelikle araca bindigimde napmam gerektigini , nelere dikkat etmem gerektigini anlattilar anlayabilecegim sekilde ve sorumun olup olmadigini sordular.Sonrasinda hemen testi tamamlayip basarili bir sekilde testi gectim ve kapali zarf icinde sonucumu verdiler.Burda ki en onemli sey sinava girmeden once sadece nakit olarak 80 $ dolar aliyorlar. Kartla odeme kabul edilmiyor.

Testten sonra:

Eve gelir gelmez hemen ilk boş güne yine randevu aldım aynı sayfadan ve 2 gün sonra DPS’e giderek aynı işlemleri yine yaptırarak bu sefer ehliyet başvurumu tamamlamış oldum. İkinci günde benden $11 dolar ücret aldılar. Ayrica gecici ehliyetimi verdiler.Orjinal ehliyet gelene kadar araç sürebiliyorsunuz. Orjinal ehliyet posta ile geliyor.

Bu arada onemli noktalar :

• Houston Gessner Mega Center da randevular en erken bir hafta sonrasina veriliyor.
    • Rosenberg Mega Center da randevular ertesi gune verilebiliyor.

Ben ilk evraklarimi Houston Gessner Mega Center da verdim. Direksiyon sinavini tamamladiktan sonra bu kez Rosenberg Mega Center a randevu alip gittim. Bu sekilde de yapabilirsiniz.

• Ayrica Direksiyon sinavindan sonra evraklari teslim etmeye gittiginizde size yine ilk kez mi aliyorsunuz diye sorabilirler , orda ilk kez aldiginizi belirtip direksiyon sinavini da tamamladiginizi gosterin zarfla . Yoksa hic sureci baslatmamissiniz gibi sizden yazili sinav sertifikanzi texas impact sertifikanizi isteyebiliyor. Bende oldu cunku bi sasirma ve hayirlarin havalarda ucustugu anlardan sonra zarfi gosterdiginizde duzgun ilerleyebiliyor proses..

Bu arada bana pasaportumun gecerlilik suresi kadar verdi ehliyetimi, 8 yillik olarak . Neden oldugunu cok iyi anlamadim. Bilen arkadaslarimiz varsa paylasirlarsa sevinirim. Bugun itibari ile butun surecim tamamlandi ve adresime gelmesini bekliyorum ehliyetimin. Sormak istediginiz herhangi bir sey varsa her zaman elimden geldigi kadar cevaplamaya calisacagim. HErkese bol sans ve kusursuz surecler dilerim.

• Texas icin araya gireyim. Herkes bu parali kurslari zorunlu gibi yaziyor.

Ama boyle degil.

Hepsini bedava olarak DPS den yapabilirsiniz. Ilk geldiginizde sinirli butcesi olanlar 33 dolara ehliyet isini bitirebilir. Ilki zaten test, biraz kural biliyorsaniz veya 1 gece once sorulara bakarsaniz halledebilirsiniz. Digeride direksiyon. Arac kullanan biri ters bir adama denk gelmezse rahat gecer.

• Merhabalar ehliyet almak için randevusu alırken suffux seceneği
    Çıkıyor hangisini işaretmeliyim

• @wanti, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

Texas icin araya gireyim. Herkes bu parali kurslari zorunlu gibi yaziyor.

Ama boyle degil.

Hepsini bedava olarak DPS den yapabilirsiniz. Ilk geldiginizde sinirli butcesi olanlar 33 dolara ehliyet isini bitirebilir. Ilki zaten test, biraz kural biliyorsaniz veya 1 gece once sorulara bakarsaniz halledebilirsiniz. Digeride direksiyon. Arac kullanan biri ters bir adama denk gelmezse rahat gecer.

Evet evet kesinlikle ole de bir tercih var , bu yontemle daha kolay alabilecegim icin ben bunu sectim. Ucretsiz olani da belirtmistim fakat net anlasilmamista olabilir.

• @bulent bey merhabalar , bos birakin o kismi bizleri ilgilendiren bir durum yok

• Selamlar arkadaslar,

Chicago’da yasiyorum ve illinois ehliyetimi almaya calisiyorum.
    Turkiyede’ki ehliyetimle rent a car firmasindan araba kiralayip driving teste girme sansim var mi? Yazili sinavi gectim permit verdiler, illa araba getirmelisin diyorlar driving test icin. Driving Schoollardan araba kiralamaya calistim ama pek secenek yok. Arabasini rica edebilecegim bir arkadasim da yok is yerindeki Amerikalilar pek yanasmiyorlar yardim etmeye.
    Baya bir zor durumdayim ne onerirsiniz arkadaslar? Bi sekilde driving teste goturebilecegim arabaya ihtiyacim var. Onerilerinize ihtiyacim var. Arabasini kiralayabilecegim Chicago cevresinde arkadaslar varsa ulasabilirsiniz ayrica 🙂

• @fenercag Merhaba, arabanızın nereden geldiğini sorgulamazlar ama geçici permitiniz varken yanınızda Amerikan ehliyeti olan biriyle gelmenizi talep edebilirler.

• @fenercag Arabanın insurance i olması yeterli onlar için dediğiniz gibi ve tabiki amerikan ehliyeti olan biri yanımda olmalı. Hala çözüm arıyorum. Tavsiyelere açığım.

• @fenercag Merhaba, ben Virginia da aldim turk ehliyetimle basvurarak buranin ehliyetini. ama yanimda ABD ehliyetli birisini istmediler. sadece bir form verdiler ABD ehliyetli birisinin o firmu imzalamasini istediler. formda da road test icin yailacak manevralari yapip yapamadigima dair sorular vardi. onu buradaki ABD ehliyetli ABD li arkadasa rica ettim doldurdu ve o formla tek basima yol testine girdim ve ehliyetimi aldim. belki sahsen gelmesine gerek olmayabilir bir arastirin isterseniz. elbette eyaletler arasi fark olabilir. Kolay gelsin.

• Türkiye'de ehliyeti olan bir kimse Texas eyaletinde ehliyet kursuna katılmak zorunda mı? Yoksa direkt yazılı ve direksiyon sınavına girebiliyor mu? Ayrıca başkaca bir eyaletten alınan ehliyetin diğer eyaletlerde geçerli olmadığını anladım. O halde yeniden sınava tabii mi oluyoruz yoksa sadece değişim mi yapılıyor?

• Direkt girebilirsiniz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozpirinc, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

Türkiye'de ehliyeti olan bir kimse Texas eyaletinde ehliyet kursuna katılmak zorunda mı? Yoksa direkt yazılı ve direksiyon sınavına girebiliyor mu? Ayrıca başkaca bir eyaletten alınan ehliyetin diğer eyaletlerde geçerli olmadığını anladım. O halde yeniden sınava tabii mi oluyoruz yoksa sadece değişim mi yapılıyor?

Türkiye'de ehliyet olsun veya olmasın, ehliyet kursu zorunlu değil.
    Ehliyet tüm ABD'de, Kanada'da ve Meksika'da geçerli. Ancak taşınma durumunda gittiğiniz eyaletin ehliyetini almanız gerekiyor. Herhangi bir sınav yok, sadece eski ehliyeti teslim edip yenisini alıyorsunuz.

• @knnrn Vermiş olduğunuz yanıt için çok teşekkür ederim.

• Ehliyetimi aldim arkadaslar. Kayinvalidem bizi ziyarete geldi. Kendisinin amerikan ehliyeti var. Enterprisedab araba kiraladim turk ehliyetimle ve insurance belgesini istedim. Additional driver olarak kayinvalidemin bilgilerini verdim. Road teste bu aracla girebildim insurance belgesini mutlaka istiyorlar. İllinois eyaleti icin amerikan ehliyeti olan birisi sinava benimle gelmek zorundaydi ve onunla birlikte sinava gittik. Sinav sadece 20 dk civari surdu. Dikkat edilmesi gerekenler yield kurallari, singal verme ve paralel park edebilme konulariydi.sinavi gecince gecici belge veriyolarlar ve asil ehliyet gelene kadar onunla istediginizi yapabiliyorsunuz. Sorulari olan arkadaslar varsa cevaplayabilirim tum sureci.

• Merhaba, ehliyet konusunda yazmak istedigim bir mevzuyu buraya yazmam daha dogru olacak sanirim. Benim 2007 yilinda Florida eyaletinden aldigim bir ehliyetim vardi. Onu da hatira olarak sakliyordum. Green kart cikinca yanimda getirmistim faydasi olur diye.

Ayrica araba icin insurance yaptirirken ehliyetin yasi insurance fiyatini etkileyen onemli faktorlerden biri oluyor. Maalesef bir kac farkli office den farkli sekillerde denememe ragmen bir turlu o ehliyetin kaydina ulasamadilar. Hatta ucret karsiligi alinan driver history gibi bir resmi onayli belge de aldim Tax Collector office'in den ama orada da cikmadi.

Daha sonra esime ehliyet alirken, cok tatli bir memur denk geldi. Bayagi muhabbet ettik. Istanbulun tarihine kadar muhabbet geldi. Dedim tam sirasi 🙂 sorayim bu mevzuyu da. Eski ehliyetimin fotosunuda gosterdim. Arastirdi bayagi bir sonra o tarihte SSN'imin olup olmadigini sordu, olmadigini soyleyince bunun neden olabilecegini soyledi. Sonuc olarak insurance'a biraz fazla odeyerek devam ettik.

Eski ehliyetimin tek faydasi kendime ehliyet alacagim zaman memurlar kendi aralarinda konustular ve sadece yazili sinava girmem yetti. Ehliyet sinavi kolay bir sinavdi. Online kaynaklarda ki bilgiler fazlasiyla yeterli geldi. Yavas yavas yapmama ragmen Ilk 41 soruda 40 yaparak** 15 dk.da bitirdim. Driving teste sokmadilar. Ben zaten 14 yas civarinda cat pat ogrenmistim araba kullanmayi cok da farketmedi.

** Atladigim soru hatirladigim kadariyla soyleydi. '' Bir su birikintisinden gectikten sonra ne yapmaliyiz? - Cevabi tahmin ettim ama atlamak daha garanti geldi. Hafif bir fren yapmamiz gerekiyormus.

Okuyanlara tesekkur ederim. Selamlar..

• Selamlar. 2022 kasımda Nj ehliyeti aldım ve şimdi Texas a taşınıyorum. Texas ehliyeti almak için tekrardan herhangi bir sınav veya road test e girmeme gerek var mı yoksa direk nj ehliyetimle tx ehlieyrtini değiş tokuş yapıyorlar mı👀

• selam arkadaslar california ehliyet soru cevaplarina ihtiyacim var lutfen yardim edermisiniz

• @Jonas https://www.dmv-written-test.com/california/practice-test-1.html daha önce böyle bir site bulmuştum farklı eyaletleri de seçebiliyorsunuz.

• Merhaba,

California'da pasaport ile ehliyet alabilir miyim? SSN veya Green card zorunlu mu?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

79

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |