Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @vermaynen sürece abd dışından başlarsanız trde çalışmaya devam edersiniz bu 2 sene boyunca.
    abd içinden başlamak sıkıntılı eğer b1 b2 var ise, diğer vize türlerinden daha rahat geçiliyor diye biliyorum lakin kaçak çalışma dışında bir seçeneğiniz yok AOS onaylanana kadar.

Hoş saatliği 11 dolara geçinmek mümkün değil. Kaçak çalıştıranlar bile 15 dolar veriyor. Arkadaşım OTP yaparken mcdonalds üzerinden başvurmuştu bu tür green carda ve 1 sene çalışmak zorundaydı.

20'li yaşlarda iseniz değer. yoksa zannetmiyorum.

• @Programmer, içinde söyledi: EB-3 Vizesi Hakkında - İş Garantili?

@vermaynen 2 yıllık süreçte Amerika'ya gitmiyorsunuz. Türkiye'de kalmaya devam ediyorsunuz. Kendilerinin sitede yazdıkları bu şekilde. Parası olana bir şey diyemem. Lakin diyelim ki gittiniz, 12$ saatlik ücret aldınız. Eyalet gelir vergisi ödediğiniz bir yerde iseniz bunun muhtemelen 2-3 doları da vergiye gider. Size kalır 9$. Bu parayla geçinmek mümkün değil.

Evet isterseniz o şekilde de olur.
    Turkiyeden başvuru daha pahalı 30bin$ civarı ve süreç 2 yıl dan daha uzun 3 yıl. Birikmiş parası olan deneyebilir.
    Dediğiniz gibi nerdeyse vergi kesilince 9-10$ a geliyor. Bir nevi bedava işçi arıyorlar. Oyuzden çalışacak Amerikalı bulamıyor demekki. Birde bunun garantisi var mi kesin herkes vizeyi alabiliyor mu onaylanmazsa verilen para yanıyor mu? Bunlar da kafadaki sorular.

• @vermaynen Bunları öğrendiğimde foruma yazacağım.

• @charon, içinde söyledi: EB-3 Vizesi Hakkında - İş Garantili?

@vermaynen sürece abd dışından başlarsanız trde çalışmaya devam edersiniz bu 2 sene boyunca.
    abd içinden başlamak sıkıntılı eğer b1 b2 var ise, diğer vize türlerinden daha rahat geçiliyor diye biliyorum lakin kaçak çalışma dışında bir seçeneğiniz yok AOS onaylanana kadar.

Hoş saatliği 11 dolara geçinmek mümkün değil. Kaçak çalıştıranlar bile 15 dolar veriyor. Arkadaşım OTP yaparken mcdonalds üzerinden başvurmuştu bu tür green carda ve 1 sene çalışmak zorundaydı.

20'li yaşlarda iseniz değer. yoksa zannetmiyorum.

Daha önce bahsetmiştiniz sanırım. Arkadaşınıza ulasamamistiniz. Vizeyi alıp almadigini bilmiyorsunuz diye hatırlıyorum,vazgeçmişti sanırım.

Nasıl AOS onaylanana kadar kaçak calisiliyor ? Kaçak yada daha önce Amerikada çalışan kişiler basvuramiyor diye biliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐

@Ballistix, içinde söyledi: EB-3 Vizesi Hakkında - İş Garantili?

Merhaba değerli forum üyeleri, fazla laf kalabalığı yapmadan direkt linki bırakıp sormak istiyorum:

Böyle bir durum var. Burçak Bey’i Kanada araştırması yapanlar tanır heralde. Güvenilir birisi olduğunu düşünüyorum. Linkteki firma da kendilerine ait.

Yukarıdaki linkteki sistemle gitmek güvenli mi? Benim için elzem olan budur çünkü bu konuda forumdaki söylenecek şeyler çok önemli.

Evimizi satıp bu yola girmeyi planlıyoruz.

Teşekkürler.

Bu tarz şirketler genelde tabeladan ibarettir. Back groundları yoktur. Eğer dolandırıcı olmayıp da 1 2 yıl sonra size vize çıkarmayı başarırlarsa amerikaya girdiğinizde kaderinizle başbaşa kalırsınız. Bu da sandığınız kadar macera dolu olmayabilir.
    Bahsedildiği gibi, sizin EB3 vizenizde H1B H2B gibi vizelerde olduğu gibi işe alan firma sizin yol pasaport vize vs her tür masrafınızı ödemekle mükellef ve ödemeli. Ayrıca şirket sizi amerikada bu işi yapacak birini bulamadığından getirttiğine göre bu alanda bir meziyetiniz olmalı ve konsoloslukta da siz bunu ispat edebilmelisiniz.

Bu işler açısından aracılık yapan firmalar çalışandan bir ücret almayıp işverenden talep etmeli. 25 bin dolar gibi fahiş bir para akıl alır bir şey değil. Bu rakamları orantı olarak 4-5-10 bin dolar olarak alıp nepallileri hindistanlıları dubaide katarda çalıştırmak üzere talep ediyor. Çaresiz ve iş bilmez nepalliler pakistanlılar hindistanlılar mecbur kalıp verir parayı. Sonra yıllarca köle gibi 3 otuz paraya çalışır. Tam para kazanma evresine geldiklerinde vizelerinin günü dolar. Buna benzer bir durumda amerikada olacaktır. İş tabanlı GC almak da hızlı bir süreç olmayacağından bu paraları vermek çok riskli bence.

25 bin dolar az bir para değil. 2-3 avrupa, bir ingiltere seyahati yapıp yasal yollardan amerika turist vizesi alıp ne deneyecekseniz orada denemenizi tavsiye ederim.

Bir sonraki mesajımda eyaletler bazında, h2b türü vizeler ile ilgili amerikadaki acente irtibat, ilgili ve web adreslerini paylaşmaya gayret edeceğim. Bu listeyi bana bir devlet kurumuna yanlışlıkla attım mail sonucunda, o kurumdaki çok ilgili bir beyefendi attı sağolsun.
    Bu acentalar amerikada çalışma vizesi ile yabancı işçi çalıştırmak zorunda kalan firmaların müracaat ettikleri yetkili aracı firmaları. Ben bir kaçının web sitesine cv oluşturdum. Bir kaçınada mail ile ulaştım. 2018 falan idi. Bu yıl Türkiye vize alma kategorisinde değil türü cevaplar almıştım. Arada corona oldu Biden geldi falan bir şeyler değişmiştir belki. Acentalardan biri çok bilinen ve büyük biri idi. Adını görüp ayırırsam ayrıca yazacağım onu. Bizim Türkiyedeki H2B vizesine aracılık eden acentalar bu firma ile çözüyorlar işi. Ama bu aracılık eden türk firmaları 3-5 bin dolar alıyorlar bizlerden. Halbu ki bu para da yasal değil. onlar zaten amerikan acentadan yolladığı kişi başına ücret alıyor zaten. Çünkü o acenta da amerikadaki personeli istihdam eden firmadan ücret alıyor zaten.
    Dolayısıyla bu firmalara direkt başvurmak mümkün ve ücretsiz.

• ⭐⭐⭐⭐

Bahsettiğim firma Adnil olabilir.
    Türkiyeden de bir firma var listede. Ihrturkey Education Consultancy
    Bu işleri araştıran kişilerin incelemesinde fayda var.

image.png

• ⭐⭐⭐

@ibrahimasar H vizelerinde de kura sistemi var. Eğer kuradan çıkamazsanız vize için sürece devam etme imkanınız kalmaz. Tekrar kuraya girmeniz gerekir ve bu da nerden baksanız 1 yılı bulur. H vizesi ile gitmek yerine eb3 kovalanabilir güçlü bir resume ile. Ayrıca H vizeleri ile eb3 vizeleri hemen hemen aynı masrafta bu yüzden işverenler çoğunlukla eb vizelerini seçiyor

• @vermaynen şöyle ki, bu eleman OTP yapiyordu, OTP sürecinde yasal çalışılabiliyor.
    Bu arada da mcdonalds sponsorluğunda işveren sponsorlu green card'a başvurmuştu,onun sonucunu bekliyordu.
    AOS sürecinde abdde kalınabildiği için kaçak çalışılabilir teknik olarak, lakin tabi ki tavsiye edilen birşey değil. Kendisiyle irtibatim yok ama 1 senedir.

@vermaynen şöyle ki, bu eleman OTP yapiyordu, OTP sürecinde yasal çalışılabiliyor.
    Bu arada da mcdonalds sponsorluğunda işveren sponsorlu green card'a başvurmuştu,onun sonucunu bekliyordu.
    AOS sürecinde abdde kalınabildiği için kaçak çalışılabilir teknik olarak, lakin tabi ki tavsiye edilen birşey değil. Kendisiyle irtibatim yok ama 1 senedir.

Otp dediginiz opt sanirim. Otp diye birsey bulamadim.
    Kafami karistiran konu. Ornegin b1/b2 ile gidildi f1 basvuru yapildi ve vize onay gelmedi. Fakat amerikada iken b1/b2 ile giris yaptigimiz da hemen sponsor bir firma bulup eb3 vizesine basvuru yaptik diyelim. F1 onayi olumsuz geldi sonrasinda. Bu durumda b1-b2 de suresi doldugu icin kacak durumda kaliyor kisi. Fakat eb3 de baslatmis. Kacak olarak eb3 un sonuclanmasini ulkede bekleyebiliyor mu bekliyorsa eb3 un sonuclanmasinda kacak duruma dustugu icin kisi eb3 olumlu sonuclaniyor mu? Kacak oldugu icin eb3 direk olumsuz mu oluyor?

• @charon
    AOS sureci dediginiz sey hangi durumlar da uygulaniyor?

• @vermaynen Hocam kafanız karışmış.
    b1 b2 ile gidip f1'e başvurup aynı zamanda eb3'e de başvuramazsınız.
    f1'in sonuçlanması zaten 1 sene falan sürüyor, o sırada ülkede kalabiliyorsunuz, lakin red gelirse 1 ay içinde çıkmanız gerek.

Benim bildiğim non-immigrant vize ile immigrant vize'ye aynı anda başvuramazsınız.

hoş avukat daha iyi bilir.

• @mexido AOS adjustment of status demek, yani abddeki statüyü değiştirmek.
    bazı vize türleri hariç her vizede uygulanabilir. Tam liste USCIS'in websitesinde mevcut

• @charon
    Teşekkürler hcam 👍

@vermaynen Hocam kafanız karışmış.
    b1 b2 ile gidip f1'e başvurup aynı zamanda eb3'e de başvuramazsınız.
    f1'in sonuçlanması zaten 1 sene falan sürüyor, o sırada ülkede kalabiliyorsunuz, lakin red gelirse 1 ay içinde çıkmanız gerek.

Benim bildiğim non-immigrant vize ile immigrant vize'ye aynı anda başvuramazsınız.

hoş avukat daha iyi bilir.

Öyle oldu biraz.
    Avukat a sormak daha sağlıklı.

• @charon
    Hcam duyduğuma göre F1 statü değişikliği bu aralar 3-5 ay gibi kısa sürede sonuclaniyormus. Herkesin durumu farklı tabi. Keşke 1-2 yıl da sonuçlansa :)) neden diyeceksin eb3 ozaman a kadar sonuçlanır ve hem okula gitmemiş olursun hem red yesen de eb3 onayı geldiği için çok sıkıntı olmaz.Ek olarak okula sürekli devam için para vermemiş olursun.

• @mexido olacağını hiç zannetmiyorum.

• ⭐⭐⭐

@charon bu firmayı açıkçası bende araştırdım ve kayıt oldum, şuan bazı iş teklifleri var ancak çok içime sinmedi, zaman zamna işler değişiyor, AOS ve Vizesiz türleri var anladığım kadarı ile vizesiz olan biraz daha pahalı AOS daha ucuz 2 yıl içinde aydan aya ödeme imkanı da sunuyorlar belli bir faizle. bir kaç da soru sordum bakalım gelecek cevabı sizlere bildirirm

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@waterman, içinde söyledi: EB-3 Vizesi Hakkında - İş Garantili?

@Ballistix attığım maile dönüş yapmışlar tamamen fiyaskolar bilginize.

Sorduğum sorularda Türkiye’den kaç kişinin su zamana dek bu yöntemle ABD’ye göç ettiğini sordum bilmediğini aracı firmayla çalıştığınız söyledi.

Cok iyi sormussunuz, bu sayi bence de cok onemli. Cunku bu isin dolandiricisi cok, insanlara duyduklari hos geliyor (sartlarin olmamasi ve is deneyiminin gerekli olmamasi vs.) . O nedenle bir araci kurumla calismaya baslamadan once kesinlikle kac kisiye EB-3C aldirdiklarini sormalisiniz.

Bu işlemin 1.5 yıl içinde kesin sonuçlanacağını söylüyorlar kesinlikle doğru değil 3 yıldır eb3 kategorisinden bekleyen var forumda..

Ben de 1.5 yili gercekci bulmuyorum, boyle bir kesinlik vermeleri ilginc... Ozellikle de bultende EB3C'nin "Current" degilken...

ABD’deki avukatların ismini sordum mahremiyet sebebiyle paylasamayacagını söyledi ve son olarak 25 bin dolar istendi. Şunu da eklemek isterim ki 1.5 yılda bu parayı geri kazanıyorsunuz dedi. 1.5 yılda 25 bin dolar kazanırsan eğer ABD’deki hayatın muhtemelen zehir olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ballistix, içinde söyledi: EB-3 Vizesi Hakkında - İş Garantili?

@crazycells Mecburiyet iste. Kacak gidenlerden iyidir diye dusunuyorum.

GC cikmazsa geriye secenek kalmiyor. Mecburen bu sekilde bir is araciligiyla gidip GC almamiz gerektigi icin bu yolu dusunuyorum.

Tabii, anliyorum. Calistiginiz kisilerin kim ve ne olduklarini iyi ogrenmeden bu islere girismeyin... Eger tanidiysaniz ve guvendiyseniz, zaten kendileriyle calisip calismamak size kalmis bir karar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@waterman, içinde söyledi: EB-3 Vizesi Hakkında - İş Garantili?

@ibrahimasar H vizelerinde de kura sistemi var. Eğer kuradan çıkamazsanız vize için sürece devam etme imkanınız kalmaz. Tekrar kuraya girmeniz gerekir ve bu da nerden baksanız 1 yılı bulur. H vizesi ile gitmek yerine eb3 kovalanabilir güçlü bir resume ile. Ayrıca H vizeleri ile eb3 vizeleri hemen hemen aynı masrafta bu yüzden işverenler çoğunlukla eb vizelerini seçiyor

Bu dediginiz kura H1B icin gecerli sayin @waterman , diger H'ler icin degil...

Sirketlerin verdigi H1B sayilari kisitli oldugundan 1 Nisan'da kura sonuclari aciklaniyor...

Benzer Başlıklar

• 54
  • 2
  • 1
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

163

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.7k

| | | |