Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @MySea, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@Mihok

1-Yilin en az 330 gunu ABD disinda bulunduysaniz, physical presence test secmelisiniz.

2- 2020 yili icin tax return yaptiginiz icin retroactive olarak onceki stimulus cekleri alabilirsiniz diye dusunuyorum. Zaten ilk girisinizi de 2020 de yapmissiniz.

3- IRS bu yil icin tax return icin deadline son yapma tarihini bireyler icin 17 Mayis'a uzatti.

1 numara için; Fiziken ABD'de isek ancak remote olarak TR'ye çalışıp orada vergilendiriliyorsak nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

• @MySea, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@srhnkskn Eger greencardli iseniz, ben her turlu durumda tax returnlerinizi her yil yapmanizi tavsiye ederim. Ileride vatandaslik surecinde bunlari sorabilirler.

Evet soruyorlar. Linkteki "Application for Naturalization" formda 7. ve 8. sorular.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasbelkader Olsa iyi olurdu tabii ama emekli maaşı vergiden muaf değil. Evli çiftler için toplam gelirin 28700 dolara kadar kısmı vergiye tabi değil sadece.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@srhnkskn, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@MySea Yani 2022 yılı için vergi bildirimini yapmazsak/yapamazsak (şuan Türkiye'de olduğumuz için) ve evli bir çift olarak 25900$'ın altında gelirimiz olduğu için (Türkiye'de). Bunun vergi beyanını önümüzdeki sene geriye dönük yapmamıza gerek yok doğru mu anlıyorum?

Geliriniz 25900 altında olduğu için beyan vermenize gerek yok. Geriye dönük olarak da bir şey yapmanıza gerek yok. Ben şahsen vatandaşlığa olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyorum, çünkü mevzuata uygun bir şekilde hareket ediyorsunuz.

• @hasbelkader "If you answered "Yes," did you consider yourself to be a "non-U.S. resident"? cevap olarak buna yes deriz o zaman.

• @knnrn Teşekkürler. Artık çocuğun ssn'i olmadan yapabiliyorsak yapıcaz yoksa kalacak. Yapacak bir şey yok.

• @srhnkskn evet ancak kisisel olarak ilk soruya "no" diyerek soru isareti yaratmamayi tercih ederdim.

• @knnrn, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@hasbelkader Olsa iyi olurdu tabii ama emekli maaşı vergiden muaf değil. Evli çiftler için toplam gelirin 28700 dolara kadar kısmı vergiye tabi değil sadece.

Bilgi icin cok tesekkur ederim. Emekli maasina uygulanan bu tax kurallarinin "pension from a foreign country" icin de gecerli oldugunu farzediyorum.

• Merhaba @crazycells @knnrn
    Formda arattım ama net bilgiye ulaşamadım . Sormak istediğim 10 bin dolar üstü hareketlerin bildirimi ile ilgili , bu bildirimi ABD giriş yaptıktan yani Greencard sahibi olduktan sonra olan yabancı ülkelerdeki 10 bin dolar üstü hesap hareketleri için mi yapıyoruz ? Örnek veriyorum Temmuz 2022 de Greencard sahibi değildim ama hesap 10 bin dolar üstüne çıktı diyelim . Kasımda giriş yaptım greencardı kasımda aldım ancak bu sürede hesabımda 10 bin dolar üstü hareketlilik olmadı . Bu durumda bildirim gerekmektemi yoksa greenkart sahibi olduktan sonra olan 10 bin dolar üstü hesap hareketini mi bildiriyoruz ? Şimdiden cevabınız için tşk ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xbens, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhaba @crazycells @knnrn
    Formda arattım ama net bilgiye ulaşamadım . Sormak istediğim 10 bin dolar üstü hareketlerin bildirimi ile ilgili , bu bildirimi ABD giriş yaptıktan yani Greencard sahibi olduktan sonra olan yabancı ülkelerdeki 10 bin dolar üstü hesap hareketleri için mi yapıyoruz ? Örnek veriyorum Temmuz 2022 de Greencard sahibi değildim ama hesap 10 bin dolar üstüne çıktı diyelim . Kasımda giriş yaptım greencardı kasımda aldım ancak bu sürede hesabımda 10 bin dolar üstü hareketlilik olmadı . Bu durumda bildirim gerekmektemi yoksa greenkart sahibi olduktan sonra olan 10 bin dolar üstü hesap hareketini mi bildiriyoruz ? Şimdiden cevabınız için tşk ederim.

ABD'de vergi mükellefi olduktan (green card veriliş tarihi sonrası) sonrası için geçerli.

• J1 programi ile gelip kaldim.
    Ocakta vergi iadesine basvurmali miyim?
    Basvurursam ve alacagim iade cikarsa neye gore cikiyor?
    Vatandas degilim sonucta yani neden odedigim vergiyi Geri aliyorum
    Yardimci olup kisaca anlatirsaniz sevinirim
    Neden odedigim vergiyi Geri aldigimi anlamiyorum

• @Batuhan-Catalkaya 2022 yilinda yasal bir sekilde para kazandiysaniz evet basvurmalisiniz. Vergi iadesi vatandaslik ile ilgili bir durum degil, ABD'de yasal olarak calisamak, vergi odemek, vergi iadesi almak icin vatandaslik bir sart degil sonucta.

Peki siz neden vergi iadesi aliyorsunuz? Cunku siz aslinda 2022 yili boyunca vergi odemediniz. Sadece sirketiniz sizden 2022 yilinda yukumlu olacaginiz "potansiyel" vergi tutari kadar parayi sizin hesabiniza "tuttu" (IRS'e gonderdi tutmalari icin).

Sizin 2022 yilinda ne kadar vergi odeyeceginizi 2022 yilinin en son paycheckine kadar kimse bilmiyor. Son gelirinizi de elde ettiginizde odemeniz gereken vergi tutari belli oluyor.

Bu surecte eger sirketiniz sizin paycheckinizden "potansiyel" vergi tutarinizi duserken eger "gercek" vergi tutarinizdan fazla tuttu ise, o fazla tuttugu tutari geri aliyorsunuz. Cunku zaten en basindan beri o para sizin paranizdi, vergi degil. Siz sadece o parayi bir sure devlete "odunc" verdiniz.

Yok isvereniniz sene icinde sizin "potansiyel" verginizi aslinda "gercek" vergi yukumlulugunuzden az hesap etti ve az tutar tuttu ise, bu sefer sizin odemeniz gereken "gercek" vergi, tutulan "potansiyel" vergiden az olacagi icin ustunu tamamlamaniz gerekecek.

Yani evet, bu subat ayinda (vergi iadesi takvimi subat 15'te basliyor yanlis bilmiyorsam), vergi iadesine basvurmalisiniz. Eger sizden az "potansiyel" vergi tutuldu ise ustunu tamamlamali ya da tam tersi ise, fazladan tutulan miktari geri almalisiniz (almak zorunda degilsiniz tabi size kalmis ama eksik kismi tamamlamak zorundasiniz tabi)

• @eire
    Gayet aciklayici
    Belli bir kismini biliyordum Lakin simdi garantilesti
    Cok tesekkurler
    Saygilar

• @diclemre, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@MySea, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@Mihok

1-Yilin en az 330 gunu ABD disinda bulunduysaniz, physical presence test secmelisiniz.

2- 2020 yili icin tax return yaptiginiz icin retroactive olarak onceki stimulus cekleri alabilirsiniz diye dusunuyorum. Zaten ilk girisinizi de 2020 de yapmissiniz.

3- IRS bu yil icin tax return icin deadline son yapma tarihini bireyler icin 17 Mayis'a uzatti.

1 numara için; Fiziken ABD'de isek ancak remote olarak TR'ye çalışıp orada vergilendiriliyorsak nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

Bu durumu bilemiyorum. Bir vergi uzmanina sormaniz gerekir diye dusunuyorum.

• Türkiye'de beyan verip vergi ödedikten sonra ABD'de de beyan verilmeli. ABD beyanında Türkiye'de verilen gelir vergisi Foreign Tax Credit olarak ABD vergisinden düşülebilir.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   knnrn knnrn 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   ayvalik10 ayvalik10 

• Merhabalar,
    2023 Ocak ayında US’e greencard loto talihlisi olarak ilk girişimi yaptım. Buna istinaden Şubat başı SSN zarfım bana geldi. 2022 yılı için yine de beyanda bulunmalı mıyım? Yoksa ilk beyanımı 2024 yılında mı yapabilirim?

• Merhabalar,

Saglik harcamalarimizi beyan ederken sene icerisinde bize fatura edilmis ucretimi beyan ediyoruz? yoksa odemesini yaptimiz kismimi beyan ediyoruz? Soyle ozetleyeyim 2022 yilinda toplam 3500$ fatura cikti (out of pocket) bunun belli bir kismini odedim (1000$ kadarini) geri kalan 2500$ i 12 aya taksitlendirdim aylik 250$ seklinde oduyorum. 2023 yili icerisinde balance sifirlanacak. Vergi beyaninda 3500$ i saglik harcamasi olarak gosterebilirmiyim? yoksa odemesini yaptigim kadarini mi gostermeliyim?
    Tesekkurler.

• @neutrinos 2022 icin yapamazsiniz cunku ABD de degildiniz. Seneye 2023 yili icin yapacaksiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Muharrem-Gülbahar, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhabalar,

Saglik harcamalarimizi beyan ederken sene icerisinde bize fatura edilmis ucretimi beyan ediyoruz? yoksa odemesini yaptimiz kismimi beyan ediyoruz? Soyle ozetleyeyim 2022 yilinda toplam 3500$ fatura cikti (out of pocket) bunun belli bir kismini odedim (1000$ kadarini) geri kalan 2500$ i 12 aya taksitlendirdim aylik 250$ seklinde oduyorum. 2023 yili icerisinde balance sifirlanacak. Vergi beyaninda 3500$ i saglik harcamasi olarak gosterebilirmiyim? yoksa odemesini yaptigim kadarini mi gostermeliyim?
    Tesekkurler.

IRS web sitesinde bu konuda bilgi var: https://www.irs.gov/taxtopics/tc502
    Bu ifadeye göre sadece ödemesini ilgili yılda yaptığınız giderleri dahil edebilirsiniz.

"You can only include the medical expenses you paid during the year."

Ayrıca sadece yıllık gelirinizin %7,5'ini aşan sağlık harcamalarınızı gider olarak düşebileceğinizi unutmayın.

"You may deduct only the amount of your total medical expenses that exceed 7.5% of your adjusted gross income."

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   knnrn knnrn 

• Herkese merhabalar,
    Tax return icin bir muhasebeci ile calistim. Sadece kendim icin dolduruyorum es/cocuk yok. W2 ile calistim ve her ay saglik sigortami odedim. Bunlara ragmen 500 dolardan fazla geri odemem cikti. Muhasebeci bu durumun saglik sigortasi ile igili oldugunu soyledi. Bu konuda bilgiyi ne getcovered nj den ne IRS den bulabildim. Nereden bakabilirim ya da bilginiz var mi? Bu normal bir borc mu yoksa fazla mi anlamak istiyorum.

Tesekkurler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

106

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |