Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@hayallerabd, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

beni bu başlık kadar hüzünlendiren çok az şey var forumda.. 😔

Bir gün biz de yazacağız bu konuya ileti 🙏😒

• Farmers market:

Balik Perch (3 lbs): $12.80
    Seftali (2 lbs): $2.70
    Kabak (2 lbs): $2.00
    Erik (3 lbs): $6.00
    Muz (4 lbs): $2.30
    Domates (7.5 lbs): $7.50
    Portakal (6 lbs): $10.00
    Maydonoz (2 buket): $1.50
    Turp (3.30 lbs): $7.50
    Sogan (3 lbs): $1.80
    Limon (9 adet): $3.00
    Havuc (2 lbs): $2.60
    Findikli gofret: $3.00
    Uzumlu kraker: $0.90
    Cikolota: $2.00
    Elma (6 lbs): $6.00
    Heavy cream (2 kutu): $6.00

Toplam: $77.60

• @MySea selamlar sana bir sey sormak istiyorum.ilk abd ye gittiginde agirlik,uzaklik hacim birimlerine uyum saglaman ne kadar zamanini aldi.bizdeki eski tl ile yeni tl gibi (6 sifir atildiya)hala para konusurken bazen eski tl konuşuyoruz.lb kg ,km ,mile vb...

• .....soru bana sorulmamis ama bildigim kadar anlatayim,trafikde yollar icin mesafeler icim mile kullanilir bazen bir kac mile bazen ceyrek mile denir turkcede malum mil olarak soyluyoruz, mile kelimesi mayl olarak soylenir,,halen kilo yerine 454 gram olan libre kullanilir ingilizler pound da derler.marketlerde paketli veya paketsiz her sey libre usulu satilir.,bir tatilimizde hatun bir meyvanin fiatgina bakiyor galiba taze uzumdu, bende dikkat etmemisim hatun kilosunu 3 dolar gib gormus aldik bir kilo kasaya gelince iki kilo parasi odedik, megerse bir libresi 3 dolarmis..biz benzine petrol deriz amerikalilar gasoline derler gasoline de galon olarak satilir bir galon 4,5 litre kadardir
    .. amerikad ahala bir kuruslar kullanilmaktadir bir cent, bes cent on cent ve25 cent kabul edilen ceyrek vardir,kagit paralarida bir dolar 5 dolar 10 dolar 2o dolar 50 dolar ve 100 dolardir.

• @clourpoint Selamlar, cok uzun bir sure almadi alismam. 2-3 ay dersem, dogru olur sanirim. Ilk baslarda kafanizda metric sisteme ceviri yapiyorsunuz ama sonra artik metric sistemi dusunmemeye basliyorsunuz.

• ⭐⭐

@sir-altan o galon olayı benim başıma geldi bakıyorum bir galon doluyor benzinlikde ama ben litre sanıyorum :). Sonra buraya yazdım maliyetleri bir arkadaş çıktı dalga geçer gibi uyardı o zaman anladım galon farklı litre farklı olduğunu bu arada bir insan onca yazıp buraya birşeyleri bildirmenin derdine düşmüşse onun ayıbını örtmek daha doğru. Kalkıpta dalga geçmek hiç hoş değildi

• Günlük hayatımda YouTube'da video da yaptığım için sıklıkla pound, inch ve foot kullanıyordum zaten o yüzden onlara kolay alıştım ama hala ounce, fluid ounce ve gallona alışamadım. Mile alıştım, termostat ve fırın hariç hala celcius kullanıyorum. 4 ay oldu.

• @sir-altan, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

.....soru bana sorulmamis ama bildigim kadar anlatayim,trafikde yollar icin mesafeler icim mile kullanilir bazen bir kac mile bazen ceyrek mile denir turkcede malum mil olarak soyluyoruz, mile kelimesi mayl olarak soylenir,,halen kilo yerine 454 gram olan libre kullanilir ingilizler pound da derler.marketlerde paketli veya paketsiz her sey libre usulu satilir.,bir tatilimizde hatun bir meyvanin fiatgina bakiyor galiba taze uzumdu, bende dikkat etmemisim hatun kilosunu 3 dolar gib gormus aldik bir kilo kasaya gelince iki kilo parasi odedik, megerse bir libresi 3 dolarmis..biz benzine petrol deriz amerikalilar gasoline derler gasoline de galon olarak satilir bir galon 4,5 litre kadardir
    .. amerikad ahala bir kuruslar kullanilmaktadir bir cent, bes cent on cent ve25 cent kabul edilen ceyrek vardir,kagit paralarida bir dolar 5 dolar 10 dolar 2o dolar 50 dolar ve 100 dolardir.

Bir duzeltme yapayim, UK Gal ve US Gal farkli hacimlerdir. US Gal 3.79 lt iken , UK gal 4.54 lt dir. Avusturalya da olmaniz sebebi ile UK Gal size daha asina. ABD de US Gal kullanilir.

• Bugun ki Trader Joe’s alışverişimden. En baştaki 9.99 olan kırmızı şarap. Maalesef bu markete girince kendimi kaybediyorum 😂

bağlantı metni(https://pasteboard.co/l9D0Q6q3N1Zf.jpg)

• ⭐⭐

Herkese selam arkadaşlar,

Bu başlığı detaylı bir şekilde takip edenlerdenim.
    Paylaşım yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Konunun başlığına uygun olarak, burada hep harcanan paralar ve maliyetler var.
    Peki bir de ABD'de yaşayanların yaptığı işler ve güncel aldıkları maaşlar konusunda bir başlık var mı?
    Veya burada bu tarz paylaşımlar da yapılsa çok iyi olmaz mı?

Hep cebimizden çıkan paralara odaklanıyoruz genel olarak.
    Bir de cebimize girenlerle ilgilensek biraz iyi olmaz mı?

ABD'de yaşayanlar mesela yaptığım iş şu, güncel maaş şu şu gibilerinden ara ara paylaşım yapsalar süper olur diye düşünüyorum.
    Eğer öyle bir başlık varsa da ben henüz denk gelmedim, yönlendiren olursa çok sevinirim.

Bu forumda paylaşım yapan tüm kullanıcılara bir kez daha teşekkür ederim.
    İyi forumlar 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@abrakadabra aynı işte çalışıpta aynı para kazanmadıkları için bence bu dediğin olay çok zordur. Sadece standart minimum saatlik ücretleri söyleyebilirler. Haftalık 40 saati aşan çalışan kişiler daha fazla para kazanıyorlar.

• ⭐⭐

@abrakadabra, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Herkese selam arkadaşlar,

Bu başlığı detaylı bir şekilde takip edenlerdenim.
    Paylaşım yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Konunun başlığına uygun olarak, burada hep harcanan paralar ve maliyetler var.
    Peki bir de ABD'de yaşayanların yaptığı işler ve güncel aldıkları maaşlar konusunda bir başlık var mı?
    Veya burada bu tarz paylaşımlar da yapılsa çok iyi olmaz mı?

Hep cebimizden çıkan paralara odaklanıyoruz genel olarak.
    Bir de cebimize girenlerle ilgilensek biraz iyi olmaz mı?

ABD'de yaşayanlar mesela yaptığım iş şu, güncel maaş şu şu gibilerinden ara ara paylaşım yapsalar süper olur diye düşünüyorum.
    Eğer öyle bir başlık varsa da ben henüz denk gelmedim, yönlendiren olursa çok sevinirim.

Bu forumda paylaşım yapan tüm kullanıcılara bir kez daha teşekkür ederim.
    İyi forumlar 🙂

Çok mantıklı. Bu sayede tek başına anlam ifade etmeyen birimler üzerinden karşılaştırmak yerine, ABD'de yaşayan kişi aylık maaşıyla söz konusu üründen kaç tane alabiliyor ben burada kaç tane alabiliyorum? Bunun hesabı daha anlaşılır olur.

• ⭐⭐

@ayvalik10, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@abrakadabra aynı işte çalışıpta aynı para kazanmadıkları için bence bu dediğin olay çok zordur. Sadece standart minimum saatlik ücretleri söyleyebilirler. Haftalık 40 saati aşan çalışan kişiler daha fazla para kazanıyorlar.

Tabi ki aynı işte çalışanlar farklı maaşlar alabilirler. Bu Türkiye'de de diğer tüm ülkelerde de aynı şekilde zaten.

Demek istediğim en azından aylık ne kadar kazanıyor ABD'de yaşayan forumdaşlar ve ne kadarını harcıyorlar. Maaşlarının yüzde kaçı hangi harcamalara gidiyor vs. gibi hesap yapabilmek adına söylemiştim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@abrakadabra öneriniz güzel ancak; bu da bir nevi kişilerin maaş vb bilgilerinin %100 olmasa bile paylaşılması demek.
    çok fazla mümkün olacağını zannetmiyorum ancak; ortalama bir rakamla da paylaşıldığı takdirde dediğiniz gibi fikir verecektir.

• ⭐⭐

@gucarslan, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@abrakadabra öneriniz güzel ancak; bu da bir nevi kişilerin maaş vb bilgilerinin %100 olmasa bile paylaşılması demek.
    çok fazla mümkün olacağını zannetmiyorum ancak; ortalama bir rakamla da paylaşıldığı takdirde dediğiniz gibi fikir verecektir.

Benim de aklıma ilk gelen kişisel bilgi olmasıydı zaten.
    Ancak, paylaşmak istemeyen üyeler de en azından atıyorum restoranda garsonum, aylık maaşım 3500-4000$ arası gibi ortalama rakam verebilirler sizin de dediğiniz gibi.

Yaşam koşulları konusunda çok daha iyi fikir verir bu durum.
    Çünkü sadece satılan ürünlerin fiyatlarına bakıp bir fikir edinmek çok zor.

• Maaslar konusunda ben cevremden bildigim tanidigim insanlardan bazi ornekler vereyim:

Bartender - Haftasonlari bir barda ikinci is olarak barmenlik yapiyor. Sadece Cuma ve Cumartesi geceleri. Aksam 7 gibi isbasi yapiyor, sabaha dogru 3-4 gibi isi bitiyor. Gecede ortalama $250-300 kazaniyor.

Handyman - Gunde 2 veya 3 ise gidiyor. Baska birisi isleri ayarliyor, kendisi taseron gibi gidip isi yapiyor. Yaptigi isler basit iscilik, ornegin musluk takmak, mutfak dolabi assembly yapmak, alci isi veya bazen bahce citi yapmak vb gibi. Gunde 2 ise giderse $200, 3 ise giderse $350 aliyor. Genelde sabah 9 gibi isbasi yapiyor, aksam en gec 5-6 gibi isi bitiyor. Bazen daha erken isi bitiyor. Haftada bazen 4 gun bazen 5 gun calisiyor.

Car mechanic (tamirci) - Local bir tamircide haftada 5 gun (isin yogunluguna gore bazi Cumartesi gunleri yarim gun) calisiyor, sabah 8 den aksam 5-6'a kadar. Haftalik $1,000 ucret aliyor.

Apartment maintenance technician (apartment tamir-bakim isleri) - Haftada 5 gun sabah 8 den aksam 5'e kadar calisiyor. Apartment complexdeki tamir ve bakim islerine bakiyor. Saat ucreti $30.

State IT technician - Eyalette IT bolumundeki projelerde calisiyor. 17 yasinda lise son sinif ogrencisi. Part time evden haftada 20-25 saat calisiyor. Saat ucreti $23.

Pharmacy cashier - 17 yasinda lise son sinif ogrencisi. Part time haftada 20-25 saat calisiyor. Eczanede kasiyer olarak. Saat ucreti $15.

High school teacher - Ingilizce dili uzerine doktorasi var. Lise son siniflarda college hazirlik icin full time Ingilizce derslerine giriyor. 25 yillik ogretmen. Aylik maasi $8,000 uzerinde.

Pizza restaurant owner - Haftanin 7 gunu isin basinda, sabah saat 10'dan aksam saat 11-12'e kadar. Haftada 1 gun izin yapmaya calisiyor. Tum masraflardan sonra haftalik kar ortalama $2,000-$2,500 civarlarinda.

Amazon fulfillment worker - Amazon'un fulfillment merkezinde haftada 40 saat calisiyor. Gorevi hazirlanmis olan siparis kutularinin uzerine barcode yapistirmak. Saat ucreti $18.

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Maaslar konusunda ben cevremden bildigim tanidigim insanlardan bazi ornekler vereyim:

Çok bilgilendirici gerçekten çok güzel bi paylaşım olmuş. Teşekkürler öncelikle.
    Okurken merak ettim. Malum çok iyi düzeyde ingilizcem var diyenler bile ilk indiklerinde bi şok yaşamışlar. Ben orta seviye ancak bi dilim olduğunu düşünüyorum. Dil konusunda bi sıkıntı yaşamam çok olası gibi yani. Merak ettiğim şu. Bu bahsettiğiniz işlerden düşük ingilizce ile sizce başlangıç işi olarak yapılabilecek olan varmıdır? Varsa hangileri yapılabilir sizce? (tabiki ücretler bu yazdığınızdan düşük olacaktır bunu kabul ederek soruyorum)

• @avar Bana kalirsa, tamir ile ilgili islerde vede Amazon islerinde cok fazla Ingilizceye gerek yok. Kasiyer ve garsonluk gibi islerde daha fazla Ingilizce gerekebilir cunku musteri ile dogrudan iletisim icinde oluyorsunuz ve sorularina falan cevap vermeniz gerekir.

• ⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Maaslar konusunda ben cevremden bildigim tanidigim insanlardan bazi ornekler vereyim:

Bartender - Haftasonlari bir barda ikinci is olarak barmenlik yapiyor. Sadece Cuma ve Cumartesi geceleri. Aksam 7 gibi isbasi yapiyor, sabaha dogru 3-4 gibi isi bitiyor. Gecede ortalama $250-300 kazaniyor.

Handyman - Gunde 2 veya 3 ise gidiyor. Baska birisi isleri ayarliyor, kendisi taseron gibi gidip isi yapiyor. Yaptigi isler basit iscilik, ornegin musluk takmak, mutfak dolabi assembly yapmak, alci isi veya bazen bahce citi yapmak vb gibi. Gunde 2 ise giderse $200, 3 ise giderse $350 aliyor. Genelde sabah 9 gibi isbasi yapiyor, aksam en gec 5-6 gibi isi bitiyor. Bazen daha erken isi bitiyor. Haftada bazen 4 gun bazen 5 gun calisiyor.

Car mechanic (tamirci) - Local bir tamircide haftada 5 gun (isin yogunluguna gore bazi Cumartesi gunleri yarim gun) calisiyor, sabah 8 den aksam 5-6'a kadar. Haftalik $1,000 ucret aliyor.

Apartment maintenance technician (apartment tamir-bakim isleri) - Haftada 5 gun sabah 8 den aksam 5'e kadar calisiyor. Apartment complexdeki tamir ve bakim islerine bakiyor. Saat ucreti $30.

State IT technician - Eyalette IT bolumundeki projelerde calisiyor. 17 yasinda lise son sinif ogrencisi. Part time evden haftada 20-25 saat calisiyor. Saat ucreti $23.

Pharmacy cashier - 17 yasinda lise son sinif ogrencisi. Part time haftada 20-25 saat calisiyor. Eczanede kasiyer olarak. Saat ucreti $15.

High school teacher - Ingilizce dili uzerine doktorasi var. Lise son siniflarda college hazirlik icin full time Ingilizce derslerine giriyor. 25 yillik ogretmen. Aylik maasi $8,000 uzerinde.

Pizza restaurant owner - Haftanin 7 gunu isin basinda, sabah saat 10'dan aksam saat 11-12'e kadar. Haftada 1 gun izin yapmaya calisiyor. Tum masraflardan sonra haftalik kar ortalama $2,000-$2,500 civarlarinda.

Amazon fulfillment worker - Amazon'un fulfillment merkezinde haftada 40 saat calisiyor. Gorevi hazirlanmis olan siparis kutularinin uzerine barcode yapistirmak. Saat ucreti $18.

Bilgiler için çok teşekkürler. Bu şekilde çok daha iyi fikir sahibi olabiliyoruz hayat koşullarıyla ilgili.

Apartman tamir-bakım işleri yapan arkadaşınız tam olarak ne yapıyor peki? Ne tür işler yapıyor yani apartmanda?

Bir de handyman olan arkadaşınız için, işleri başka biri ayarlıyor demişsiniz. Bu başka biri bir şirket mi yoksa birey mi?

Son olarak merak ettiğim şey ise işin vergi boyutu. Handyman, apartman bakomcı veya bartender bu kişiler nasıl vergilendiriliyor? Yıllık kazançlarını kendileri mi beyan ediyor? Yoksa işveren mi hallediyor kişinin vergi yükümlülüğünü maaşından keserek?

• @abrakadabra, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@gucarslan, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Benim de aklıma ilk gelen kişisel bilgi olmasıydı zaten.
    Ancak, paylaşmak istemeyen üyeler de en azından atıyorum restoranda garsonum, aylık maaşım 3500-4000$ arası gibi ortalama rakam verebilirler sizin de dediğiniz gibi.

Yaşam koşulları konusunda çok daha iyi fikir verir bu durum.
    Çünkü sadece satılan ürünlerin fiyatlarına bakıp bir fikir edinmek çok zor.

Bunu Google'da arattirdiginizda size veriyor zaten yada bir indeed hesabi acin merak ettiginiz bolgedeki is ilanlarina bakin ne kadar veriyorlar saatlik.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.5k

| | | |