Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • Yasaklı

@emirgenco, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@Ping-PONG söz konusu inanmak değil açıkçası sadece böyle söylemişti

Farkettim zaten. Ambalaj ve marka olayından bahsetmemiş size. Sadece aynı fabrika tarafından üretildiğini söylemiş. Bu olağan bir durum. THY nin AnadoluJet markası gibi düşünebilirsiniz bunu. Gıda da bir farkı daha var tabiki. Hazır işleyen ve üretim gücü olan bir fabrika varken yeni bir yatırım yapmak yerine karışımlar ve ambalajı değiştirerek üretim yapmak.

• ⭐⭐

@Ping-PONG teşşekkür ederim

• ⭐⭐⭐

@Ping-PONG, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@AE123 buna örnek iç piyasada verebilirim mesela bir arkadaşım vardı ülkerde çalışıyordu mesela Ülker’in ürününü normal bir markete aynı ürünün satış fiyatı ile bim şok gibi marketlerde aynı olmuyormuş mesela bim Ülker’e bana aynı ürünü örnek 70 kuruşa üret diyormuş Ülker’de malzemeyi daha az kullanıyor daha ucuza ürün üretiyor

Aynı isimle yapamaz bu dediğinizi. O ürünün üzerine ülker yazamaz. Hatta marka değeri yüzünden yazmaz da. Eğer bir çikolatanın üstünde ülker yazıyorsa nereden alırsanız alın aynı kalitededir. Böyle bir şey söz konusu değil ve yasal da değil. Aynı ambalaja sahip iki gıda ürünün biri diğerinden farklı olamaz.

Arkadaşınızın dediği şey yapılıyor evet ama yeni bir marka ve yeni bir ambalaj ile. Eğer size bunun aksini söylediyse kendisi bir karalama kampanyasının içindedir. İnanmamanızı tavsiye ederim.

Bimden aldığım doritos ile migrostan aldığım doritos arasında bariz fark var.

%100 diyemem ama "bence" 2. kalite malları ucuz marketlere yolluyorlar.
    Ayakkabı konusunda da "bence" amerikadaki adidas model 1 ile (modeli attım kafadan) Türkiyedeki model 1 aynı kalitede değil. Merkezi abd olan ve tr de subesi bulunan mağazalarda kalite olayı belki aynıdır. O kadarını bilmiyorum.

Yiyecek olarak da TR de olan Algida dondurma ile İngilterede olan algidanın içeriğinin farklı olduğunu da biliyoruz. Bizde daha fazla katkı maddesi vs vs.

• @hadi-BE, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@AE123 buna örnek iç piyasada verebilirim mesela bir arkadaşım vardı ülkerde çalışıyordu mesela Ülker’in ürününü normal bir markete aynı ürünün satış fiyatı ile bim şok gibi marketlerde aynı olmuyormuş mesela bim Ülker’e bana aynı ürünü örnek 70 kuruşa üret diyormuş Ülker’de malzemeyi daha az kullanıyor daha ucuza ürün üretiyor

Aynı isimle yapamaz bu dediğinizi. O ürünün üzerine ülker yazamaz. Hatta marka değeri yüzünden yazmaz da. Eğer bir çikolatanın üstünde ülker yazıyorsa nereden alırsanız alın aynı kalitededir. Böyle bir şey söz konusu değil ve yasal da değil. Aynı ambalaja sahip iki gıda ürünün biri diğerinden farklı olamaz.

Arkadaşınızın dediği şey yapılıyor evet ama yeni bir marka ve yeni bir ambalaj ile. Eğer size bunun aksini söylediyse kendisi bir karalama kampanyasının içindedir. İnanmamanızı tavsiye ederim.

Ayakkabı konusunda da "bence" amerikadaki adidas model 1 ile (modeli attım kafadan) Türkiyedeki model 1 aynı kalitede değil. Merkezi abd olan ve tr de subesi bulunan mağazalarda kalite olayı belki aynıdır. O kadarını bilmiyorum.

Yiyecek olarak da TR de olan Algida dondurma ile İngilterede olan algidanın içeriğinin farklı olduğunu da biliyoruz. Bizde daha fazla katkı maddesi vs vs.

• Yasaklı

@hadi-BE, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Kanki bu kalite farkı değil bahsettiğin. Damağa göre üretim. Kalitesizleştirmek değil amaç. Bölgenin lezzet bakışına göre yapılan değişiklikler. Coca Cola her ülkede ayrı asit oranı ile üretim yapıyor mesela. Ben Fas’ ta içtiğim Coca Cola dan iğrenmiştim. Şeker gibiydi.

Aynı şey ayakkabıda da var. Benim ayak numaram 40 ve Nike çocuk ayakkabıları 40 numarada bitiyor. Aynı modeli çocuk reyonundan alırsam eğer biraz daha yumuşak kalıp ve renkler daha cıvıl cıvıl (keskin) oluyor. 😂 45 numara ayakkabı ile 38 numara ayakkabının mukavemetinde taşıyacağı yük hesabına göre ayarlamalar yapılıyor. Bu yüzden ayal numarası küçük olanlarda aynı model ayakkabı daha güzel duruyor. 🙃

Demeye çalıştığım şey sadece kaliteyi düşürmek amaçlı değil farklı sebeplerden değişiklikler yapıldığı.

Bim ile Migros arasında Doritos ta fark olması enteresan bir durum. Bunu eğer gerçeklik payı varsa tüketici baklarına şikayet etmeni tavsiye ederim. Yasal bir durum değil.

• @emirgenco Kahve benim temel yaşam giderim gibi bir şey olduğundan bu iyi haber 🙂 Ancak TR'den gelirken sağlam bir gardrop alışverişi yapmakta fayda var demek ki özellikle iş yaşantısı için takım vesaire. Teşekkürler faydalı bilgiler için 🙂

• @Ping-PONG BİM ve Migros idi sanırım, Uludağ limonatanın birinde limon vardı, diğeri limon aroma verici. Baktığınızda marka model hatta ambalaj bile aynı. Bu bence de direkt tüketici haklarının ihlaline giren bir konu.

• ⭐⭐

@Stiff, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@AE123 buna bakarsanız Türkiye'de üretilen bir meyveyi Avrupa'da yediğinizde Avrupa'da yediğinizin tadı da daha güzel oluyor 🙂

Maalesef Türkiye son 8-10 yıldır bu şekilde. Özellikle zamanında kaliteli ürünler üreten tekstil markaları bile LCW ile rekabet edebilmek için kalitelerinden ödün verdiler.

Şu an Türkiye'de çok pahalı gördüğüm bir şeyi almama motivasyonum: "Amerika'da 50 dolara alırım" düşünce şeklim 😃 Umarım o günleri görebilirim.

Bu maalesef çok doğru. Başımızdaki ekonomist cari açığı azaltmak adına topraktan çıkan her şeyi ihracata gönderiyor. Bunun sonucu olarak hem kaliteli sebze meyve yurtdışına çıkıyor hem de geride kalan kalitesizler ise kaliteli fiyatına halka satılıyor. Korona ilk çıktığında bütün meyveler gümrükten geri dönmüştü. Hem fiyatlar deli gibi ucuzladı hem de hayatımda yediğim en tatlı meyveleri yedim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Kryptonite aşağıdaki siteye hemen giriş yap bence senin yazını okumuşlar kırmayalım demişler kampanya yapmışlar

https://www.morhipo.com/ozel-kampanya-631?rType=1&rKey=128513

• Yasaklı

@Kryptonite, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@Ping-PONG BİM ve Migros idi sanırım, Uludağ limonatanın birinde limon vardı, diğeri limon aroma verici. Baktığınızda marka model hatta ambalaj bile aynı. Bu bence de direkt tüketici haklarının ihlaline giren bir konu.

Dediğim gibi, haklısınız. Böyle bir şey söz konusu ise şikayet ettiğinizde kesinlikle kazanırsınız.

• ⭐⭐

@Kryptonite bunu kesinlikle yapmanı tavsiye ederim Türkiye’de elbise ucuz çünkü benim marka kalite takıntım yok Türkiye’den 500 liraya 5 tane bot almıştım. Gerçekten şık botlar yani 5 bin liraya güzel bir alış veriş yapıp gelinir bence

• ⭐⭐

@Ping-PONG bende yukarda bunu söylemeye çalışmıştım ucuzluk diye bağıran bu tarz yerlerde ürünlerin tadı vs değişik cidden

• @ayvalik10 Morhipo'dan iki bilindik marka spor eşofman altı aldım fi tarihinde, ikisi de defolu (yamuk) çıktı geri gönderdim :)) Ama arada güzel ürünler çıkıyor tabii.

• @Kryptonite bahsettiginiz a101 de satilan, torku nun icinde sitrik asit bile olmayan limonsuz limonatasi. torku firma oyle istedigi icin oyle urettik diye savunmustu kendini

• @CEKU Bu bahsettiğiniz örneği de çok net hatırlıyorum evet, bir benzeri Uludağ Limonata için BİM-Migros örneğinde yaşanmıştı işte.

• BJs :

Pirinc (20 lbs): $18.99
    Sut (1 gallon): $3.11
    Hazelnut coffee (1.8 kg): $26.98
    Sivi sabun (4 litre): $10.99
    Burger ekmek (12 adet): $3.99
    Cheddar sharp peynir (3 lbs): $18.98
    Feta peynir (4 lbs): $21.98
    Zeytinyagi (3 litre): $17.79
    Dana kiyma (3.9 lbs): $15.84
    Dana haslamalik et (6.7 lbs): $27.10
    Tavuk but (6 lbs): $15.10
    Yumurta (72 adet): $17.37

Coupons: $12.00
    Toplam: $186.22

• bende dun aksam uzeri benzinin en duduk oktanli olaninin litresinin 2,21.9 oldugunu gordum saclarimi yolmak uzereyim.

• Amazon Fresh:

6'lı Yumurta 1.39 - 2.27 (Organik)
    1 lbs Organik Tavuk Göğüs 10.89
    6 oz London Broil Roast Beef (Dietz & Watson) 7.29
    8 oz Kaşar (American) (Dietz & Watson) 5.69
    Tost Ekmeği (Wonder) 2.79
    35.3 oz Nutella 8.99
    Dondurulmuş Pizza (DiGiorno) 6.39
    26 oz Dondurulmuş Patates (Ore-Ida) 3.19
    52 oz Dondurulmuş Mozzarella Stick (Farm Rich) 11.49
    2.5 oz Himalaya Tuz (McCormick) 2.69
    4'lü Muffin 3.28
    4.4 oz Lindt Fındıklı Çikolata 2.99
    48 fl oz Dondurma (Breyers) 5.29
    6'lı Mikrodalga Patlamış Mısır (Orville Redenbacher) 3.38
    24'lü 500ml Su (Ozarka) 4.99
    20'li Earl Grey (Sallama) (Twinings) Çay 3.99
    18 oz Çekilmiş Kahve (Starbucks) 13.43
    24'lü Coca-Cola Zero 11.29
    4'lü (16 normale denkmiş) Tuvalet Kağıdı 5.29
    Degree (Rexonanın aynısı) Deodorant 5.29
    37'li Finish Quantum Bulaşık Deterjanı 12.79
    11.25 fl oz Antibakteriyel Sabun (Softsoap) 2.24

Tek bir sipariş değil ama aldığım şeylerin bir kısmını örnek olarak yazdım. Birçok üründe daha ekonomik alternatif mevcut ama her şeyde değil. Houston, TX

• beni bu başlık kadar hüzünlendiren çok az şey var forumda.. 😔

• Arkadaşlar birkaç ay evvel almanyaya gittim 1 aylığına.kesinlikle sebze ve meyveler birde yumurtanin tadı çok güzeldi.hatta yumurtayı yediğim an çocukluğum aklıma geldi,anlıyacağınız hormonlu yiyecekleri yiye yiye gerçeğini tadını unutmuşuz maalesef.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.7k

| | | |