Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba,

Forumda ilkokul ve ortaokul seviyeleri için kayıt adımları ve tavsiyeler var fakat bizim gibi bebekli ailelerin tecrübelerini öğrenmek için bu başlığı açtım.

Biz dv2017 talihlisi olarak Ekim ayında ilk girişi yapıp 2018 baharında Amerika'ya yerleşmeyi düşünüyoruz. 1 yaşında bir kızımız var. Öğrendiğim kadarıyla okul öncesi eğitim Amerika'da ücretli hatta pahalı. Halihazırda Amerika'da yaşayan ve ilkokul seviyesinin altında çocukları olan ailelerin tecrübelerini öğrenmek isterim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@anka İngilizce bilmeyen çocuklar için devlet okullarında pre-K ücretsiz olabiliyor. Ancak bu da 4 yaşından sonra. Daha küçük çocuklar için en mantıklı ve ucuz yol eşlerden birinin evde kalıp çocuğa bakması. Aksi halde, dediğiniz gibi daycare ücretleri çok yüksek.

• Bizim durum da aşağı yukarı sizinki gibi sayın @Anka , @knnrn burada şu kriterizasyonu yapmak gerekiyor, ikinci eş ne kadar maaş alabilir? /daycare bu maaştan daha ucuza gelir mi? Açıkçası biz bulacağımız işe göre böyle bir yöntem izleyeceğiz. Yani eşimin bulabileceği iş daycare'i ödeyip üstüne de çıkıyorsa o zaman daycare mantıklı. Biz giderken yaklaşık 2-2.5 yaşında olacak kızımız. Oradaki durumlara göre 4 yaşa kadar bir çözüm üretmeye çalışacağız.

• youtube da bir bayan var aslı hanım onu izledim ben. 3 yaşındaki kızını kreşe verme işleri ile ilgili 3 videosu var miamide bir yer adını hatırlamıyorum ama haftalık 160dolar ile 220dolar arasında kreş fiyatları değişiyormuş. hemde saatleride uygun o videoları izlemenizi öneririm https://www.youtube.com/channel/UCafOegQfJDVOikkOsvq8T4Q linki bu. Bizde cocuk var bizde hanım çalışmayacak evde bakacak uygun olursa okulla ilgili girişmlerde bulunacak. bir baska arkadaştan duyduğuma görede kiliselerde cocuk bakım yerleri olabiliryormuş bu konuyu bilen arkadaş varsa onlara sormak lazım 🙂 kolay gelsin

• Merhaba,

Nisan sonu gibi amerikya giriş yapacağız vizeyi alabilirsek. Kızım o zamanlar 4 yaşına yaklaşıyor.

Kızım 4 yaşına bastıktan sonra ilk etapta ücretsiz pre-school'lara göndermem gerekiyor. Houstonda bulma durumu nedir? az azından yarım günde olsa eşimin ders çalışması için çocuğun okula gitmesi gerek

• @schadow Benim konumun okul sekmesinde link var.
    oradan bakabilirsiniz.

Amerika Rehberi

• @smesut teşekkürler ama care.com daha çok ücretli çocuk bakıcılığı gibi.

• @schadow kres arama bölümü de var orada. bizimki de 1.5-2 yasındayken orda olacak biz de arastırmalardayız aynı sekilde

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@schadow Şu formdaki şartları taşıyorsanız ücretsiz pre-K'den yararlanabilirsiniz.

Bu form Houston ISD'ye ait ama diğer bölgeler için de benzer şeyler bulabilirsiniz.
    Özetlemek gerekirse, 4 yaşını doldurmuş, geliri düşük (3 kişilik aile için aylık 3149 dolardan az kazanan) olduğunda ücretsiz anaokuluna hak kazanıyor.

• @knnrn @FBazer @smesut Teşekkürler arkdaşlar

• Arkadaşlar merhaba,bu konuda bizim için önemli konular arasında ilk sırayı alıyor.Her ne kadar daha çıkacak aşamasında isekte geçen seneki gibi bu sene bize çıkacak 🙂 araştırmalara devam ediyorum.Aşağıda paylaşacağım link Amerika da ücretsiz okul öncesi eğitim kurumlarını listeyen bir site.Okullar ile irtibata geçilip bilgi alınabilir.Özellikle yakında gidecek arkadaşlar bu konu ile irtibata geçip bilgi alan olursa burada paylaşırlarsa bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere çok yardımcı olur.

• @ikizbabasi Faydalı bir link. Hemen benim rehbere ekliyorum.

• @ikizbabasi Teşekkürler. Bunlar güvenilir mi acaba?

• @sChAdOw Eğer gidecek olsaydım mutlaka gideceğim yerin okulları ile bir mail trafiği yaşardım diye düşünüyorum.Mail atıp bilgi isterdim.
    Forumda yakında gidecek olan arkadaşlar var.Düşündüğüm gibi bilgi almak isterler diye paylaştım.Gitmeden bir kaç okul ile bilgi alışverişinde bulunurlarsa burada da paylaşıp daha sağlıklı ve doğru bilgi alabiliriz.

• Kızım eylül 5 doğumlu ve 4 gün için kızımı okula almıyorlar. Özeller dışında Ne yapabilirim?

• @schadow kurallar kurallar malesef esneklik payı bırakmıyorlar. Bizde aynı durumu yaşadık gecen sene malesef bıse yapmadılar. Eylulde baslıycak bizimki. Ama farklı bir ayrıntı varsa bilemiyorum

• 1 ekimde okula gitsem veya yarım dönem özele versem sonra devlet kayıt alır mı?

• @schadow Okul Öncesi Eğitim içinde söyledi:

Kızım eylül 5 doğumlu ve 4 gün için kızımı okula almıyorlar. Özeller dışında Ne yapabilirim?

Kizim da eylul sonrasi dogumlu ve onu almislardi. Olgun oturakli akilli bir cocuktu ama yine de neredeyse ortaokulu bitirebe kadar zorlandi. Mesela ilkokul 2. Sinifa gidiyordu, odevleri projeleri vardi ama o hergun saatlerce bebekleriyle oynamak istiyordu. Cocugunuz sosyal ve duygusal gelisim acisindan okula hazir mi? Cocugu gorup de hazir olmadigini dusundukleri icin almamis olabilirler.

Secenekleriniz:

• ozel ya da charter herhangi bir okulda Eylulde basladiktan mesela bir donem sonra, devlet okuluna transfer edersiniz. Baska okulda basladigi icin transfer olarak almak zorundalar. Bu durumda yasa bakmiyorlar.

• okullarin acilmasina 1-2 hafta kala yer varsa devlet okulu "conditional" olarak alabiliyorlar. 1-2 ay deniyorlar, uyum saglayabiliyorsa devam ediyor, yoksa kaydini siliyorlar. Bu konuda sekreterle konusmak yerine kayitla ilgili mudur yardimcisindan randevu alip, cocukla birlikte gidip gorusebilirsiniz. Daha inceden krese gitmis, uyumlu soz dinleyen, masa basinda oturup verilen isi yapan, kendi kendine yetebilen (ayakkabilarini giyme, bagcik baglama, ceketini tek basina giyebilme) bir cocuk ise alma ihtimalleri yuksek.

• hic okula baslamadan ekimde gotururseniz kesinlikle kayit etmezler cunku 1 eylul itibariyle 5 degilmis diyecekler.

• Hiç sormadılar ki daha önce gidip gitmediğini oysa geçen yıl Türkiye ‘de gitmişti ve çok uyumlu bir çocuk. Direk telefonda kesip attılar çocuğu bile görmeden

• @schadow Okul Öncesi Eğitim içinde söyledi:

Hiç sormadılar ki daha önce gidip gitmediğini oysa geçen yıl Türkiye ‘de gitmişti ve çok uyumlu bir çocuk. Direk telefonda kesip attılar çocuğu bile görmeden

Cok dogal oyle yapmalari. Emin olun ki hergun pek cok veli arayip ayni seyi soruyordur.
    Benim yukarida detayli anlattigim sekilde, okullarin acilmasina yakin, yetkili biriyle ve mutlaka yuzyuze gorusun. Cocugu da gorsunler, gitmeden cocukla evde pratik yapin, goz temasi, gulumsene, selamlasma, soru sorulunca anne-babaya bakmak yerine cevap vermesi, oda da oturup konusan kisiye dikkatini verip dinlemesi gibi seyler iyi intiba birakir.

Herkese hayir derken size evet demelerini bekliyorsunuz, istisna yapip yasi dolmayan cocugu alabiliyorlar, ana israr yerine dogru zamanda, dogru yerde dogru kisiyle gorusmeniz gerekiyor.

Bir de zaten cok ogrencisi olan, revacta olan, kayitlari dolu olan okullar almaz, cok da tercih edilmeyen bir okula, kindergarten da bos yer varsa ve yukarida anlattigim gibi son gunlerde giderseniz belki olur. Kenan bey bir ara bazi okullarin dolu oldugundan bazilarinda yer oldugundan bahsediyordu, belki inun eski postlarinda bulabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

• 60
  • 46
  • 5
  • 7
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

100

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |